• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

LED traka ugradnja - molim vas za savet

PapaStalin

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruka
9
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
dobar dan svim ukucanima :)

znam da su na ovom forumu ljudi koji se razumeju u elektroniku, pa ako nekoga ne mrzi, zamolio bih za savet, jer sam totalno hendikepiran u ovoj oblasti.

nameravam u kofer motocikla da ugradim LED signalizaciju (stop svetlo i migavci)
koristio bih led traku, ali mi treba savet koju. zanima me led koji ce dati najjace osvetljenje kako bih poboljsao vidljivost po danu i jakom suncu. da napomenem potrebna mi je verzija koja radi na 12v dc.

nasao sam u Beogradu trake sa sledecim karakteristikama:

verzija 5050 (5x5mm), snaga 72W, intenzitet mcd 4500x300 (na 5 metara), ugao osvetljenja 120stepeni, traka ima 60 LEDova po metru.

verzija 3528 (duplo manje od 5050), snaga 40w, intenzitet 1600x600 (na 5 metara), ugao osvetljenja 120 stepeni, traka ima 120 LEDova po metru.


e sad, kako sam ja ogranicen prostorom, recimo da u kofer moze da stane dva reda po 10cm namenjeno za stop svetlo, sta bi mi bila bolja varijanta, tj. sta ce biti svetlije?

6 dioda tipa 5050, ili 12 dioda tipa 3528?

i jos jedno pitanje za poznavaoce. s obzirom da jacina struje preko predvidjene utice na zivotni vek i smanjenje jacine diode. da li bi ste mi savetovali da led traku direktno povecem na 12v akumulator. jer kada se da gas, napon se sa 12v podigne na nekih 14.5v da li je ovo podnosljivo, ili treba da brinem o tome?


hvala unapred, stvarno bi mi znacio bilo kakav savet, jer se totalno ne razumem u problematiku

pozdrav
 

Zodd

PCAXE Member
Učlanjen(a)
09.01.2010.
Poruka
146
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X4 955BE, Gelid Tranquillo Rev.2 + Alpenföhn Föhn 120 purple LED
Motherboard:
Biostar TA970XE
RAM:
Exceleram EBW301A 2x4GB
VGA & cooler:
Sapphire 5750, S1
Display:
Samsung 2243NW
HDD:
Seagate Barracuda 500 GB, WD RE2 500GB, WD5000AAKS, WD 250GB
Sound:
X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro (cap mod) & Live! modded (hardware)
Case:
TrendSonic Wizard wi20A
PSU:
Enermax Pro87+ 500W
Optical drives:
DVD: LG, CD: Plextor Premium
Mice & keyboard:
A4tech + Genius
Internet:
WiFi
OS & Browser:
7, Firefox
Other:
Corsair SURVIVOR 8GB, Huawei G300
e sad, kako sam ja ogranicen prostorom, recimo da u kofer moze da stane dva reda po 10cm namenjeno za stop svetlo, sta bi mi bila bolja varijanta, tj. sta ce biti svetlije?

6 dioda tipa 5050, ili 12 dioda tipa 3528?
6x5050, iz samih podataka je to jasno (izmedju ostalog, segment od 10cm trosi 2.4W, za razliku od 3528 ~1.35W).

i jos jedno pitanje za poznavaoce. s obzirom da jacina struje preko predvidjene utice na zivotni vek i smanjenje jacine diode. da li bi ste mi savetovali da led traku direktno povecem na 12v akumulator. jer kada se da gas, napon se sa 12v podigne na nekih 14.5v da li je ovo podnosljivo, ili treba da brinem o tome?
Morao bih da vidim specifikacije samih ugradjenih dioda ali bi trebalo da svare tih 14,5V bez problema.
 

PapaStalin

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruka
9
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
hvala na odgovoru

u medjuvremenu sam u ugrinovackoj ulici (Bg) nasao neku ultra bright crvenu traku (nesto jace od 5050).

lepo je sve ispalo, vrlo uocljiva signalizacija i po danu

pozdrav
 
Vrh