• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Laptop obara CPU frekvenciju

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Dell Inspiron 1300

CPU Celeron M 1600 MHz

Doneli su mi ovaj laptop pre tri nedelje da vidim zbog cega usporava. Problemi klasicni, prepun prasine, adware toolbar-ova i slicno, ventilator je propao...

Resio sam se softverskih napasti dok je radna temperatura bila izmedju 70c i 80c. Ocistio sam i od prasine, zamenio termalnu pastu, temperature izmedju 45c i 55c.

Dve nedelje je radio normalno kod vlasnika, a sada opet zeza. Sada je problem sledeci - pustim Youtube klip u fullscreenu, radi 15ak minuta, a onda krece slideshow. HW Monitor pokazuje trenutnu temp 37c, maksimalnu temperaturu 60c, a CPU je oboren na 450 MHz, ventilator na 4k obrtaja. Probano 4x, uvek 60c max temp koju belezi HW Monitor, a CPU usporen.


Dakle, laptop koji je radio na 70+ stepeni pretpostavljam mesecima (kod mene minimum 6 sati), sad obara CPU frekvenciju vec pri 60C i ne vraca je gore. Laptop je apsolutno neupotrebljiv do restarta.


U BIOSu nisam mogao da nadjem nista na ovu temu. Ucitao sam Defaults i nije pomoglo. Da li kod laptopova postoji nacin da se promene temperature za throttle?
 
Poslednja izmena:

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Neki imaju, ali je obično sakriveno i moraš flešovati modovani BIOS da bi mogao da pristupiš tim podešavanjima.

Možda je neki random bag, jesi li probao reinstalirati Windows i instalirati najnovije dostupne drajvere?

Takođe, probaj poterati Prime95 ili nešto slično, vidi kakve su temperature i frekvencija.
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Aha, reinstalirao sam Windows i instalirao drajvere sa sajta, nisam hteo one koje su vec bile na HDDu od prosle reinstalacije.

Nije vise kod mene, palo mi je na pamet da pokrenem Linx. Pokretao sam ga pre tri nedelje na starom Windowsu, radio je bez problema dok je bio prepun prasine, temperature su sigurno bile oko 75c tada.

Pustao sam youtube klip zbog toga sto vlasnik nikad nista zahtevnije ne pokrece, nekako je sve bilo vezano za Chrome ili Firefox. Ali saznao sam posle da je pre par dana gledao seriju i da je pocelo da secka pred kraj epizode, posle 35-40 minuta.

Ispada kao da se throttle granica spustila, pre je bila na npr. 85c ili tako nesto, pa sam sredio problem sa prasinom i laptop je radio bez problema pune dve nedelje. Sad ispada da je throttle granica na 60c sto je previse nisko. Narocito zato sto se ne vraca na punu CPU brzinu, nego ventilator urla na 4k rpm, temperatura na 37c (verovatno ne moze nize uopste) i mora restart. Cim restartuje, odmah gasi ventilator.

Sad skupljam ideje sta da probam kada opet budem oci u oci sa baksuzom :) Probacu da li Prime moze da probije 60c bez spustanja CPU na 450MHz.
 
Vrh