• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

LAN Kabl - Povezivanje

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Imam LAN kabl "FTP-CAT.6T/DRAKA", duzine 30 metara.

Nemam nekog iskustva sa LAN kablovima, odnosno godinama koristim obican UTP CAT.5E duzine do 10 metara i to je to.

Medjutim, sada mi je potrebno da iz jedne zgrade u kojoj je ruter, povezem racunar koji se nalazi u drugoj zgradi. Sto znaci da ce kabl jednim delom oko 15 metara biti napolju. S obzirom da se izmedju tih dveju zdrada nalazi i pomocna, nema potrebe za samonosecim kablom, odnosno sajlom, jer kabl nece biti viseci.

Opet medjutim, hteo sam bolji kabl, koji ima zastitu od smetnji, s obzirom na duzinu kabla i spoljasnim uticajima ( vreme ). Odnosno nisam hteo da instaliram UTP CAT.5E, jer ne bi dugo trajao, a verovatno bi bio losiji signal, i nestabilan ko wifi na toj duzini...

Ovaj kabl sto imam je kabl punog preseka i predvidjen za ugradnju u zid ili van ali da bude fiksiran, zato sto nije fleksibilan kao licnasti, pa je skloniji ostecenju ako se stalno pomera.

Moje pitanje je sledece:

Iz estetskih razloga, hteo bih da jedan kraj kabla instaliram kroz zid i povezem sa zidnom LAN uticnicom, a drugi kraj kabla sa nadzidnom uticnicom ( jer nemam instalaciju za zidnu ).

Posle toga bi mi trebao jedan kabl do 10 metara od uticnice do rutera, i jos jedan kabl od uticnice do racunara. S tim, sto bih koristio licnaste kablove zbog navedenog...

Da li koristiti FTP CAT.5 ili 6 licnasti sa ovim CAT.6 punog preseka preko uticnice?

Sa ovim kablom CAT.6T punog preseka je nemoguce uraditi krimp sa obicnim plasticnim RJ45 konektorima. Treba oni siri, sa metalnim dodatkom, kako bi se obuhvatilo i uzemljenje od DRAKA kabla. Da li folije nisu potrebne, odnosno njih na krajevima kabla treba iseci? Ovo me interesuje, ako bi kabl isao direktno od rutera na racunar...
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Sve što si napisao uglavnom je po pees-u, tako da ne znam zašto imaš te dileme. :)
Za razliku od wifi, kabl ima ograničenje od 100 metara koje se prevazilazi postavljanjem neke aktivne opreme (npr.svič).
Za instalacije se koristi kabl punog preseka, a za veze sa uređajima licnasti, koji je fleksibilniji.
Mada, što je viša kategorija fleksibilnost licnastog kabla je sve manja.
Ftp se koristi za prolazak kroz sredinu koja bi mogla da utiče na dobra svojstva kabla (hladnoća, vlaga, elektromagnetne smetnje).
Ako u prostoru gde ćeš razvući ove kablove nema tih uticaja, slobodno koristi utp licnaste kablove.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Dilema je zbog sledece situacije

Imam dve opcije za instalaciju kabla i povezivanje rutera i racunara.

1. Da ovaj FTP (STP) CAT.6 povezem direktno na ruter i PC. Ali problem je, sto bi jedan kraj kabla morao da visi u hodniku od tavana odnosno morao bih da pravim rupu na poklopac od istog da tu prodje kabl, da bi ga prikacio na ruter, sto estetski ne bi dobro ispalo.

2. Da kabl ne krimpujem na konektore, vec da oba kraja kabla budu povezana u kutijama. Jedna kutija u jednoj zgradi, a druga u drugoj. Pa da posle uzmem drugi licnasti kabl CAT.5 ili 6 ( nisam siguran koja kategorija ), da ih krimpujem i povezem na LAN uticnice od kutija, pa posle na ruter odnosno PC.
Sve ukupno, tada bi kabl bio ukupne duzine 50 metara, odnosno ne treba svich.

Meni bi vise odgovarala ova druga opcija, ali nisam siguran da li bi kvalitet signala bio dobar, kao i kada bih koristio samo kabl punog preseka...

Ako se odlucim za opciju 2, onda vise nema prepravki, jer ce mi ovaj kabl punog preseka biti onda kraci. Da ne pricam o tome sto ce sama instalacija od tacke A do tacke B biti pomalo izazov, zbog nepristupacnosti, tako kada se kabl postavi, onda nema vise pomeranja.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Kabl punog preseka se koristi za instalacije. Viđao sam da majstori krimpuju (stavljaju konektore) na kabl punog preseka, ali ja to ne volim, pa i ne radim.

Odavno više ne krimpujem kablove, već kupujem fabričke, gotove. Osim u slučajevima kada se mora provući kabl kroz takav otvor da ne može da se provuče zajedno s konektorom.

Ako hoćeš da manje brineš: koristi istu ili kategoriju najpribližniju po kvalitetu i koristi gotove peč (od uređaja do utičnice) kablove.

Zašto bi kabl bio kraći; možda može da se smota i ostane višak, osim ako nećeš da ga koristiš za nešto drugo.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Da, slazem sa sa tobom. Ni ja ne bih voleo da krimpujem kablove punog preseka. Kruti su i nije lako manipulisati njima, pogotovo ako se koriste za direktno povezivanje uredjaja.

Dobra ti je ideja, da se od LAN uticnica do rutera/racunara koriste gotovi testirani kablovi. U mom slucaju mogu.

Uzeo sam vec kabl sa par metara vece duzine nego sto mi treba, da se nadje, ali sam u medjuvremenu odustao od prvobitne rute gde kabl treba da prodje, pa mi je ispao kraci nego sto sam planirao, ali opet bice dovoljne duzine kada ga budem postavio na LAN zidne odnosno nadzidne uticnice.

Hvala ti na ovim korisnim savetima.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Nema na čemu, vidi se da znaš šta radiš i ostalo ti je vrlo malo nedoumica da rešiš.

Kad kupujem mrežnu opremu gledam netiks. :cool:
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Ja sam uzeo kabl u Elementu. Sto se tice Netiks-a, oni su svakako najveci distributeri mrezne i komunikacione opreme na Balkanu. Nisam do sada nista kupovao kod njih, i ne znam kako to ide sto se tice online kupovine, jer oni prvenstveno rade sa pravnim licima...

Elementa nema asortiman proizvoda kao Netiks, ali mi odgovara to sto kada narucim kod njih, ne smaraju me pozivom da bih potvrdio porudzbinu, vec me obavestavaju na email. A i brzo mi stigne posiljka.

Bas kada si pomenuo Netiks, ne budem lenj i nadjem info koji kaze da kada je u pitanju ovaj mrezni kabl "DRAKA", da je napravljen i uvezen iz EU, ako je verovati to sto kazu.

Nadam se da ovaj iz Elemente nije made in P.R.C XD

Mada sam kabl deluje kvalitetno odradjen kako god...

Pretpostavljam da ti u Netiks-u kupujes kao fizicko lice?
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Kupujem i kao pravno, i kao fizičko lice.

Sajt im je loš, ali ako se snađeš u njihovim kategorijama pronaći ćeš ono što ti treba. Imaju svašta, ne samo mrežnu i komunikacionu opremu. :) Ako su dobre volje - umeju i hoće da objasne. :)

Nisam kupovao nikad u toj firmi elementa, što ne znači da su loši. Baš ću pogledati gde su, možda mi više odgovara. U netiks idem više od 16 godina, ali su mi baš daleko.

Draka bi trebalo da je kabl nemačke proizvodnje. Avaj, mnogo toga se proizvodi u p.r.c. Kupovao sam je kada mušterija ne zakera oko cene mreže. Kad mora da bude jeftino - ima kabl marke netiks. :D
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
vidi se da znaš šta radiš i ostalo ti je vrlo malo nedoumica da rešiš.
Kad bi se zezali :d

Moram da vratim kabl, ovaj sto sam uzeo.

Naime, kroz neke instalacije u zidu ne mogu da provucem CAT.6 kabl jer je deblji od CAT.5...

Druga stvar je uzemljenje ovog kabla, koje ne znam kako da uradim. Da li uzemljenje one gole zice iz LAN kabla se radi na samo jednom kraju ili oba? Ili se drain wire ( zica za uzemljenje ) povezuje na uzemljenje od elektricne mreze?

Kao sto znas, ako se to ne uradi dobro, odnosno STP kabl poveze bez uzemljenja, bice vece stete nego koristi. Sve elektromagnetne smetnje koje kabl "pokupi", bice "zarobljene", jer nema uzemljenja da se te smetnje eliminisu, sto moze prilicno negativno uticati na brzinu i kvalitet samog interneta... Opet u mom slucaju ne bi trebalo da ih bude, bar ne u onoj meri da bi pravilo problem, vise me zanima kako se to strucno radi odnosno uzemljuje LAN kabl koji je predvidjen za to...



Da ne smaram vise, ono sto sam hteo da te pitam s obzirom da se razumes u ovo je:

Hteo bih da uzmem ovaj kabl: UTP kabl kat. 5E Draka UC300 24 4P LSHF-FRNC - testiran do 300MHz, bez halogena, CPR Eca negoriv i nekorozivan; 802.3af/at/bt, Delta-EC, 3P, DNV, ABS & GHMT sertifikovan | Kablovi bez halogena | UTP, FTP, SFTP | Kablovi | Netiks d.o.o.

Da se ne zezam sa ovim LAN uticnicama, resio sam da uzmem 50 metara ovog UTP kabla i povezem direktno ruter i PC.

Kao sto vidis, to je kabl punog preseka ( koji je neophodan na toj udaljenosti ) od bakra, nije pobakreni aluminijum, i trebalo bi lako da se krimpuje, iako je pun presek kabla, sto nije bas slucaj sa CAT.6 kablovima...



Ovo me sada najvise interesuje:

Da li pomenuti UTP kabl, ima uzemljenje ( drain wire )? Ili je oblozen samo folijom da bi bio negoriv i nekorozivan? Po pravilu UTP kablovi ne bi trebali da imaju uzemljenje, ali neki ih imaju S/UTP, F/UTP itd...

U opisu kabla kaze da se vezuje po standardu 568A. Moze li po standardu 568B?

Da uzmem ovaj kabl UTP kabl, krimpujem sa obicnim plasticnim konektorima i direktno povezem ruter i PC?

Dok se ja zamajavam sa ovim, pasce i sneg, a onda instalacija ide tek na prolece. Ali barem cu imati vremena da ovo apsolviram, pa mozda budemo i kolege :d
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Pa, ne znam ja to toliko dobro kao što ti misliš. Zato sam i izbegao da dam odgovor o uzemljenju još prvi put, jer ne znam. Ja sam samo samouki instalater računarskih mreža. :D

Pretpostavljam da se ta žica za uzemljenje poveže negde na ftp mikroutičnicu. Takođe, pretpostavljam da se povezuje na oba kraja, u slučaju da dođe do prekida kabla da svako prekinuto parče bude zaštićeno.

Ako imaš vremena možeš da odeš do netiks-a i raspitaš se; umeju i znaju da objasne, a kao i svako, pretpostavljam da će ti pre objasniti na licu mesta, nego telefonom.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Pa, ne znam ja to toliko dobro kao što ti misliš. Zato sam i izbegao da dam odgovor o uzemljenju još prvi put, jer ne znam. Ja sam samo samouki instalater računarskih mreža. :D
Ma znas, nego cuvas tajnu :D

Vidi, dosta je konfuzna ova tema. Tako da sam odustao od shildovanih STP/SFTP itd. kablova. Ionako se najvise koriste u industriji, odnosno u uslovima visoko-elektromagnetnih smetnji, gde ih postavljaju profesionalci i to u predvidjenim ormanima za to, gde mogu pravilno da urade uzemljenje, ali i da ih proveravaju, odnosno odrzavaju, kao i kod video nadzora ako se koristi POE gde je uzemljenje pozeljno...
Pretpostavljam da se ta žica za uzemljenje poveže negde na ftp mikroutičnicu. Takođe, pretpostavljam da se povezuje na oba kraja, u slučaju da dođe do prekida kabla da svako prekinuto parče bude zaštićeno.
Moguce, mada ako se dobro ne uradi glavno uzemljenje, u tom slucaju stvara se takozvani "ground loops", jer nema gde da te elektomagnetne smetnje koje je kabl "pokupio" odu, pa bude veca steta nego korist...
Ako imaš vremena možeš da odeš do netiks-a i raspitaš se; umeju i znaju da objasne, a kao i svako, pretpostavljam da će ti pre objasniti na licu mesta, nego telefonom.
To sam i uradio :D Odnosno nisam otisao kod njih, jer su mi mnogo daleko, vec ih zvao telefonom. I kao sto ti rece, slaba vajda preko telefona. Covek se javio, ali kao iz bunara, los signal, a i vidim da nema strpljenja da mi objasni ono sto me zanima, pa nisam ni dobio adekvatan odgovor. Nisam hteo da insistiram, jer bi mislio da ga zaj....am :D

Svakako je bolje da se ode licno, pa eto ako ides tamo, ako se setis, mozes da pitas u zavisnosti od njihovog raspolozenja i podelis ovde :)


Za kucne uslove i ne treba drugo sem obicnog UTP kabla, ako internet brzina ne prelazi 1Gbit, kada je u pitanju kategorija 5e (CAT.5e), za vise od toga ide CAT.6, i to je to.


P.S. Da me ne shvati neko pogresno, ovo nije moj "teren", pa s toga da kazem i ne insistiram da neko radi ovako kako sam ja rekao. ;)
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.786
Rezultat reagovanja
9.155
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ma, nije ni moj teren, sve sam napisao onako kako mislim.

Ne idem često u netiks, ranije sam češće išao. Ni meni nisu blizu, to što nam opštine počinju istim slovom ne znači da su blizu (Zemun i Zvezdara). :ludnica:
 
Vrh