• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kuler na zadnjem delu kućišta

Steva016

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.01.2021.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Raidmax
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X
Motherboard:
ASUS TUF B350M-PLUS GAMING
RAM:
4x4GB HyperX Fury Kingston 2400Mhz
VGA & cooler:
GTX Zotac 1660 Super
Display:
ASUS VP228H
HDD:
WD
Case:
Raidmax
Mice & keyboard:
Bloody A4/Tech
OS & Browser:
W10 & OperaGX
Ćao drugari,
Ovako, imam problem sa kulerom na zadnjem delu kućišta (ventilator za izduvavanje topline iz kućišta),
kada god pokrenem računar kuler se čuje kao propeler od aviona, a brzina okretanja mu se znatno smanji (sa tipa 1000 na 250rpm) što je i okom vidljivo,
to traje nekih 20 minuta i onda se unormali.:wheep:
Elem tražio sam rešenja na internetu i svi uglavnom preporučuju da se kupi novi a stari baci.
Da li neko ima neku preporuku šta da radim? Radije bi popravio ovo ako je ikako moguće nego da kupujem novi. :rolleyes:

U pitanju je neki Raidmax ventilator, nisam siguran za model, morao bi da prodžaram po kutijama.
 
Poslednja izmena:

</Miki>

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.07.2019.
Poruka
3.637
Rezultat reagovanja
2.937
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600 / NZXT Kraken Z63 / 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
Motherboard:
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING
RAM:
G.Skill Trident Z NEO 16GB (8x2) 3600MHz CL16 / F4-3600C16D-16GTZNC
VGA & cooler:
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 8GB
HDD:
WD BLACK SN750 NVMe™ SSD 500GB/EK WB M.2 Heatsink + Samsung 860 EVO 500GB
Case:
SSUPD Meshlicious PCIe 4.0 Full Mesh, 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
PSU:
Antec HCG 650W Gold
Mice & keyboard:
Pulsar Xlite V2 Mini Wireless, Pulsar ParaSpeed Cordura Mousepad XL, Keychron K8 Pro
Internet:
SBB EON FULL 300/30
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64 bit, Google Chrome
Other:
Apple iPhone 12 64GB, Apple Watch 6 40mm, Apple Airpods Pro (1st generation)
Pošto je Raidmax...jok.

Uzmi ovo i ne cimaj se oko popravke.


ili ovaj (nije PWM)

 
Poslednja izmena:

PORSCHE

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.01.2019.
Poruka
2.143
Rezultat reagovanja
3.477
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus X503S
CPU & cooler:
Intel Core i5-12600K - Cooler Master MasterLiquid ML360 RGB
Motherboard:
ASUS PRIME Z790-A Wifi
RAM:
G.Skill 32GB 2x16 Trident Z5 DDR5 5600MHz CL36 KIT
VGA & cooler:
MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G
Display:
BenQ Mobiuz EX3210R i LG 43UM7600 4K TV
HDD:
SSD Samsung 850 EVO 250GB, SSD Samsung 1TB 860 EVO, WDC 500GB Black + WDRed 4TB + WDRed Plus 4TB
Sound:
CORSAIR VOID PRO RGB Wireless 7.1
Case:
Cooler Master Cosmos C700P
PSU:
Be Quiet! Straight Power 11 Platinum 1000W
Mice & keyboard:
Logitech G502 X White, Logitech G910 Orion Spectrum
Internet:
ADSL 20MBs
OS & Browser:
Win 10 64 bit, Opera
Other:
Sony Play Station One
To je ventilator, kuler je nešto drugo. Kupi nov samo obrati pažnju na veličinu ili ti raspon rupa.
 

Steva016

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.01.2021.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Raidmax
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X
Motherboard:
ASUS TUF B350M-PLUS GAMING
RAM:
4x4GB HyperX Fury Kingston 2400Mhz
VGA & cooler:
GTX Zotac 1660 Super
Display:
ASUS VP228H
HDD:
WD
Case:
Raidmax
Mice & keyboard:
Bloody A4/Tech
OS & Browser:
W10 & OperaGX
Pošto je Raidmax...jok.

Uzmi ovo i ne cimaj se oko popravke.


ili ovaj (nije PWM)

Važi, hvala na preporuci
To je ventilator, kuler je nešto drugo. Kupi nov samo obrati pažnju na veličinu ili ti raspon rupa.
Hvala na ispravci, sad sam video sam pobrkao pojmove
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Jedino da pokusas problematicni kuler da skines i da ga rastavis i da ga detaljno ocistis i unutra stavis ili masinsko ulje ili malo tovat masti za podmazivanje.

Cak mozda da uzmes wd40 da ga naprskas unutra i ostavis negde sa strane jedno 24 sata da deluje wd. Ali obavezno skinut kuler sa kucista pa tek onda prskas unutra.
 

Sully

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.01.2021.
Poruka
94
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3-10100F
Motherboard:
Biostar H410MH
RAM:
GEIL D4 Pristine 16GB 2666MHz DDR4 2x8GB
VGA & cooler:
XFX AMD RX 580 8gb ddr5
Display:
LG Flatron e2242
HDD:
više HDD-ova i ssd od 500gb
Sound:
Biostar H410mh
Case:
UBIT UB-192-11
PSU:
LC-Power 600W LC600H-12
Mice & keyboard:
Gigatech
Internet:
MissNET
OS & Browser:
Chrome
Other:
Xiaomi Redmi Note 8 128gb
Ćao drugari,
Ovako, imam problem sa kulerom na zadnjem delu kućišta (ventilator za izduvavanje topline iz kućišta),
kada god pokrenem računar kuler se čuje kao propeler od aviona, a brzina okretanja mu se znatno smanji (sa tipa 1000 na 250rpm) što je i okom vidljivo,
to traje nekih 20 minuta i onda se unormali.:wheep:
Elem tražio sam rešenja na internetu i svi uglavnom preporučuju da se kupi novi a stari baci.
Da li neko ima neku preporuku šta da radim? Radije bi popravio ovo ako je ikako moguće nego da kupujem novi. :rolleyes:

U pitanju je neki Raidmax ventilator, nisam siguran za model, morao bi da prodžaram po kutijama.
Stvarno je bespotrebno da se cimas i gledaš kako da opraviš kad ima relativno jeftinih tihih ventilatora u prodaji i zamjeniš
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Stvarno je bespotrebno da se cimas i gledaš kako da opraviš kad ima relativno jeftinih tihih ventilatora u prodaji i zamjeniš
Pa zato sto je mozda taj ventilator kvalitetniji od toga sto bi kupio (sto u ovom slucaju to nije tako ali kod noctue ne da bi je popravljao kada jedan vent kosta preko 1500 dinara pa cak i vise). Najlakse je u zivotu otici ili reci nekome idi kupi drugo, ali najteze je nesto pokusati pa uraditi sam i popraviti.

Evo da te pitam, krenuo si kolima na putovanje i usled neke vuko***ine stane ti auto i zoves sve majstore ali nijedan nece da izadje na teren jer si u pm ko zna gde i sta ces da radis? Da gurnes kola u provaliju, ostavis ih sa strane i odes kuci peske ili ces zasuces rukave i pokusas sam problem da odklonis. Nekada ljudi jednostavno nisu u mogucnosti da odu da kupe i zamene problematicni deo ali manjom intervencijom i zalaganjem moze da resi problem.

Isti problem imam sa jednim cooler master ventilatorom, kada se ukljucuje komp tih nekih 20-30 sekundi brunda, nekada tise nekada glasnije ali cim podigne win komp se ne cuje uopste vise. I vadio ventilator i cistio ga, podmazivao, sledeci put opet vadio i rasklopio ga ali dzaba ne vredi mora da se menja ali necu sada jos nista da radim nego cu da kupim komplet onih 5 ventilatora artic p12 pwm pst i zamenim ih sve komplet.
 

Sully

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.01.2021.
Poruka
94
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3-10100F
Motherboard:
Biostar H410MH
RAM:
GEIL D4 Pristine 16GB 2666MHz DDR4 2x8GB
VGA & cooler:
XFX AMD RX 580 8gb ddr5
Display:
LG Flatron e2242
HDD:
više HDD-ova i ssd od 500gb
Sound:
Biostar H410mh
Case:
UBIT UB-192-11
PSU:
LC-Power 600W LC600H-12
Mice & keyboard:
Gigatech
Internet:
MissNET
OS & Browser:
Chrome
Other:
Xiaomi Redmi Note 8 128gb
Pa zato sto je mozda taj ventilator kvalitetniji od toga sto bi kupio (sto u ovom slucaju to nije tako ali kod noctue ne da bi je popravljao kada jedan vent kosta preko 1500 dinara pa cak i vise). Najlakse je u zivotu otici ili reci nekome idi kupi drugo, ali najteze je nesto pokusati pa uraditi sam i popraviti.

Evo da te pitam, krenuo si kolima na putovanje i usled neke vuko***ine stane ti auto i zoves sve majstore ali nijedan nece da izadje na teren jer si u pm ko zna gde i sta ces da radis? Da gurnes kola u provaliju, ostavis ih sa strane i odes kuci peske ili ces zasuces rukave i pokusas sam problem da odklonis. Nekada ljudi jednostavno nisu u mogucnosti da odu da kupe i zamene problematicni deo ali manjom intervencijom i zalaganjem moze da resi problem.

Isti problem imam sa jednim cooler master ventilatorom, kada se ukljucuje komp tih nekih 20-30 sekundi brunda, nekada tise nekada glasnije ali cim podigne win komp se ne cuje uopste vise. I vadio ventilator i cistio ga, podmazivao, sledeci put opet vadio i rasklopio ga ali dzaba ne vredi mora da se menja ali necu sada jos nista da radim nego cu da kupim komplet onih 5 ventilatora artic p12 pwm pst i zamenim ih sve komplet.
dobro druže ne moraš se sad iskaliti nada mnom , ne možeš porediti nikako ***eni ventilator za izduv ne hlađenje već izduv sa autom društe da li si realan?
uzimao sam jeftine artic case ventilatore i ne čuju se dok rade a izbacivaju topli zrak tako da smatram da nekad kupovina novog ventilatora nije big deal, a svakako ako drnda ili ako je zglajzo ležajeve od rada tu mu pomoći nema sem da malo podmaže pa sa božijem "ako bog da" da se ne čuje....
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
@Proleter : raidmax ventilator je u pitanju. Može da proba da privremeno očisti i podmaže (ako je to uopšte moguće), ali ne bi bilo loše i da "pokupi" koji savet kojim drugim da ga zameni.
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Ma procitao sam ja koji je ventilator upitanju nego lako je svima preporucivati idi i kupi drugo. To je u celoj prici najlakse ali vidis na kraju poruke da je otvaraoc teme izrazio zelju da pokusa da ga popravi.

A ovaj sully sto ide iz teme u temu pa pametuje a ne cita ko sta pise necu ni da komentarise. Eto samo nadji temu gde je @SlavenK prelagao da zardjalu tastaturu zamaze flomasterom.
 

Sully

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.01.2021.
Poruka
94
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3-10100F
Motherboard:
Biostar H410MH
RAM:
GEIL D4 Pristine 16GB 2666MHz DDR4 2x8GB
VGA & cooler:
XFX AMD RX 580 8gb ddr5
Display:
LG Flatron e2242
HDD:
više HDD-ova i ssd od 500gb
Sound:
Biostar H410mh
Case:
UBIT UB-192-11
PSU:
LC-Power 600W LC600H-12
Mice & keyboard:
Gigatech
Internet:
MissNET
OS & Browser:
Chrome
Other:
Xiaomi Redmi Note 8 128gb
Ma procitao sam ja koji je ventilator upitanju nego lako je svima preporucivati idi i kupi drugo. To je u celoj prici najlakse ali vidis na kraju poruke da je otvaraoc teme izrazio zelju da pokusa da ga popravi.

A ovaj sully sto ide iz teme u temu pa pametuje a ne cita ko sta pise necu ni da komentarise. Eto samo nadji temu gde je @SlavenK prelagao da zardjalu tastaturu zamaze flomasterom.
Druže iskreno da ti kažem, ne seri. To što skrolam i komentarišem po forumu je moja stvar i pridonosim aktivnosti ovog foruma šta bi trebao da ne pišem ?
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Pogledao sam detaljnije temu, vidim da je moja sugestija bila suvišna. Jedino ne znam kako se ventilator ponaša kada ga poprskaš sa wd40, za mast i ulje znam da čine posao, ali ne znam da li je wd40 dobar za ventilatore. :confused:

@Sully : nema potrebe da drugačiji stav ili kritiku doživljavaš toliko lično. Naravno da svi ne mislimo na isti način. :mir
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Druže iskreno da ti kažem, ne seri. To što skrolam i komentarišem po forumu je moja stvar i pridonosim aktivnosti ovog foruma šta bi trebao da ne pišem ?
To kuci kazes onima koji su te tako lepo i kulturno vaspitali. A tvoje pomaganje ostavi za nekoga drugog, kada sam video da ti kazes na zardjalu tastaturu da zamaze flomasterom dovoljno mi je da znam o kakvoj se osobi radi i koji nivo znanja posedujes.
 
Poslednja izmena:

Sully

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.01.2021.
Poruka
94
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3-10100F
Motherboard:
Biostar H410MH
RAM:
GEIL D4 Pristine 16GB 2666MHz DDR4 2x8GB
VGA & cooler:
XFX AMD RX 580 8gb ddr5
Display:
LG Flatron e2242
HDD:
više HDD-ova i ssd od 500gb
Sound:
Biostar H410mh
Case:
UBIT UB-192-11
PSU:
LC-Power 600W LC600H-12
Mice & keyboard:
Gigatech
Internet:
MissNET
OS & Browser:
Chrome
Other:
Xiaomi Redmi Note 8 128gb
To kuci kazes onima koji su te tako lepo i kulturno vaspitali. A tvoje pomaganje ostavi za nekoga drugog, kada sam video da ti kazes na zardjalu tastaturu da zamaze flomasterom dovoljno mi je da znam o kakvoj se osobi radi i koji nivo znanja posedujes.
Buraz gdje sam napisao da treba tastaturu premazati flomasterom ajde nađi molim te pa da gasim profil al znači bas mora biti to sto si citirao, ja sam napisao da alumunij kao element kako je navedeno nema sposobnost da zahrđa odakle ti flomaster marker??????????
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Moja greska to je onaj drugi strucnjak, registrovani ste istog dana. Ali genralno los je savet da se odmah nekome kaze idi kupi novo. To je zadnja solucija koja se predlaze nekome.

Lako je otici kupiti nesto i zamenuti.
 

Sully

PCAXE Member
Učlanjen(a)
28.01.2021.
Poruka
94
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3-10100F
Motherboard:
Biostar H410MH
RAM:
GEIL D4 Pristine 16GB 2666MHz DDR4 2x8GB
VGA & cooler:
XFX AMD RX 580 8gb ddr5
Display:
LG Flatron e2242
HDD:
više HDD-ova i ssd od 500gb
Sound:
Biostar H410mh
Case:
UBIT UB-192-11
PSU:
LC-Power 600W LC600H-12
Mice & keyboard:
Gigatech
Internet:
MissNET
OS & Browser:
Chrome
Other:
Xiaomi Redmi Note 8 128gb
Moja greska to je onaj drugi strucnjak, registrovani ste istog dana. Ali genralno los je savet da se odmah nekome kaze idi kupi novo. To je zadnja solucija koja se predlaze nekome.

Lako je otici kupiti nesto i zamenuti.
uredu nije problem sve 5
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ja se nisam puno udubljivao šta i kako; znam da one ventilatore koji imaju gumeni/plastični čep možeš da podmažeš, dok one bez čepa nisam uspeo da otvorim nikako. Kod ventilatora u laptopovima se obično rotor odvaja od statora, pa je intervencija lakša.

Ali, nekad, i nakon sređivanja ventilator ubrzo počne da grebe i zuji i tada mu nema pomoći.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.915
Rezultat reagovanja
7.565
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Druže iskreno da ti kažem, ne seri. To što skrolam i komentarišem po forumu je moja stvar i pridonosim aktivnosti ovog foruma šta bi trebao da ne pišem ?
Ti li se raspravljas sa njim? Stavi na block, ja sam to odavno uradio i nemam vise ni najmanji problem :D
 

Steva016

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.01.2021.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Raidmax
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X
Motherboard:
ASUS TUF B350M-PLUS GAMING
RAM:
4x4GB HyperX Fury Kingston 2400Mhz
VGA & cooler:
GTX Zotac 1660 Super
Display:
ASUS VP228H
HDD:
WD
Case:
Raidmax
Mice & keyboard:
Bloody A4/Tech
OS & Browser:
W10 & OperaGX
Jedino da pokusas problematicni kuler da skines i da ga rastavis i da ga detaljno ocistis i unutra stavis ili masinsko ulje ili malo tovat masti za podmazivanje.

Cak mozda da uzmes wd40 da ga naprskas unutra i ostavis negde sa strane jedno 24 sata da deluje wd. Ali obavezno skinut kuler sa kucista pa tek onda prskas unutra.
Važi, probaću sa wd40 obzirom da ga imam u kući.
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Probaj nista te ne kosta, gledaj da ga skines i da ako mozes da ga rasklopis na delove ako ne umes onda gledaj da imas onu tanku cevcicu za wd da direktno tecnost ubrizgas u srce ventilatora, i kada to ostavis nemoj ga cackati i njakati previse ostavi ga da stoji minimalno 24 sata a kada odstoji uzmi masinsko ulje za sivace masine, samo to nijedno drugo ulje za podmazivanje ne koristi jer sva druga ce vremenom da zapeknu a ovo nece zato se zove masinsko ulje za podmazivanje. Isto stavis kap eventulano dve i onda ga rucno vrti jedno desetak min da se ulje svuda po delovima iznutra razmaze, ventlator okreci malo sa donje stranje da bude malo sa gornje drzanje horizontalno. I kada to zavrsis onda jos jednu malu kap mu ubaci i stavi ga da stoji horizontalno da vidis hoce nesto iz njega da iscuri? Ako nista ne bude lepo montiraj pa vidi jel sve ok.

Pogledaj na youtube u koji deo ti se tacno sipa ulje, imas sa donje strane ventilatora gde je nalepnica, ista se skine i ispod se nalazi jedan gumeni poklopac koji sa tankim srafcigerom izvadis i u taj deo sipas ulje, da ne sipas ulje negde drugde.
 

Steva016

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.01.2021.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Raidmax
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X
Motherboard:
ASUS TUF B350M-PLUS GAMING
RAM:
4x4GB HyperX Fury Kingston 2400Mhz
VGA & cooler:
GTX Zotac 1660 Super
Display:
ASUS VP228H
HDD:
WD
Case:
Raidmax
Mice & keyboard:
Bloody A4/Tech
OS & Browser:
W10 & OperaGX
Probaj nista te ne kosta, gledaj da ga skines i da ako mozes da ga rasklopis na delove ako ne umes onda gledaj da imas onu tanku cevcicu za wd da direktno tecnost ubrizgas u srce ventilatora, i kada to ostavis nemoj ga cackati i njakati previse ostavi ga da stoji minimalno 24 sata a kada odstoji uzmi masinsko ulje za sivace masine, samo to nijedno drugo ulje za podmazivanje ne koristi jer sva druga ce vremenom da zapeknu a ovo nece zato se zove masinsko ulje za podmazivanje. Isto stavis kap eventulano dve i onda ga rucno vrti jedno desetak min da se ulje svuda po delovima iznutra razmaze, ventlator okreci malo sa donje stranje da bude malo sa gornje drzanje horizontalno. I kada to zavrsis onda jos jednu malu kap mu ubaci i stavi ga da stoji horizontalno da vidis hoce nesto iz njega da iscuri? Ako nista ne bude lepo montiraj pa vidi jel sve ok.

Pogledaj na youtube u koji deo ti se tacno sipa ulje, imas sa donje strane ventilatora gde je nalepnica, ista se skine i ispod se nalazi jedan gumeni poklopac koji sa tankim srafcigerom izvadis i u taj deo sipas ulje, da ne sipas ulje negde drugde.
Važi, svakako sam planirao da ga "popravim", jer će ovako svakako letiti u kantu, ništa me ne košta da ga pročačkam malo.
Hvala za instrukcije. Pogledaću i koji video na youtube-u, da ne zaserem slučajno.:rotf:
 

Proleter

Banned
Učlanjen(a)
24.01.2020.
Poruka
645
Rezultat reagovanja
503
Moja konfiguracija
Pazi i da ne uradis nista, ovo ti moze dobro doci za ucenje da prilikom mozda nekog skupljeg kulera da znas sta da radis i kako.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
onda ga rucno vrti jedno desetak min
Kod ventilatora je dovoljno da se nekoliko puta okrene. Ako je sve u redu primetiće se razlika, jer rotor neće zapinjati. Gde će deset minuta da ga vrti, utrnuće mu ruka!? :)
 

Steva016

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.01.2021.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Raidmax
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X
Motherboard:
ASUS TUF B350M-PLUS GAMING
RAM:
4x4GB HyperX Fury Kingston 2400Mhz
VGA & cooler:
GTX Zotac 1660 Super
Display:
ASUS VP228H
HDD:
WD
Case:
Raidmax
Mice & keyboard:
Bloody A4/Tech
OS & Browser:
W10 & OperaGX

djalf

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.10.2018.
Poruka
243
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
Ja se nisam puno udubljivao šta i kako; znam da one ventilatore koji imaju gumeni/plastični čep možeš da podmažeš, dok one bez čepa nisam uspeo da otvorim nikako. Kod ventilatora u laptopovima se obično rotor odvaja od statora, pa je intervencija lakša.

Ali, nekad, i nakon sređivanja ventilator ubrzo počne da grebe i zuji i tada mu nema pomoći.
Mogu da se otvore i ti bez cepa, vidjam ih sad na napajanjima stalno i pocelo da me nervira, reko sad cu te otvorim ili izlomim :D Nacnem ga tu gde bi trebao da bude cep skalpelom, vrtim noz u krug da se napravi mala rupa pa posle srafcigerom rupu sirim (oduzimam mu nevinost bukvalno :D ). Tako na par mesta u krug, jeste muka ali je ispod klasican osigurac na osovini koji skidas. Posle je sve lako, ribanje osovine i magneta cistim alkoholom i stapicem za usi, kapnem na osovinu jednu kap masinskog ulja, isto u stator i zatvaram. Masinsko ulje uzimam u Gvozdjari i odlicno je, bocica je 200din a traje mi godinama. Slao sam @animaN-u sliku na Fejs bocice, probadju sad da nadjem sliku.
 

Prilozi

Vrh