• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Koju plocu da zadrzim?

ntop

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.03.2011.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II 555BE/B55 + XWB-01
Motherboard:
Sapphire PC-AM3RS890G
RAM:
Kingston HyperX 2x2GB DDR3
VGA & cooler:
GTX275 twin frozr
Display:
Benq FP202WA
HDD:
Samsung F3 500GB + WD 500GB
Sound:
SpeedLink Medusa NX 5.1
Case:
Tt Xaser III
PSU:
Chieftec CFT-650-14C
Optical drives:
Pioneer 110D
Mice & keyboard:
A4 Tech X7 XL-747H + Logitech G15 + Saitek progamer
Internet:
Kabl 6/0.384 Mb/s
Pre 7 meseci sam kupio GIGABYTE GA-MA770T-UD3 koja je crkla pre mesec dana i posle reklamacije sam dobio novu. Kako nisam mogao da cekam mesec dana bez kompa, pazario sam Sapphire PC-AM3RS890G – PURE CrossFireX 890GX sa kojom sam u pocetku imao dosta problema dok nisam update-ovo bios. Ta ploca je kupljena u outletu po dosta pristojnoj ceni. Ploca nije bila na servisu vec je to bio test uzorak, ali joj je garancija 12 meseci. Garancija za Gigabyte je jos 29 meseci. Sada sam u dilemi koju plocu zadrzati?

Sapphire ima noviji chipset, ali nema mogucnost otkljucavanja zakljucanih jezgara na procesoru, kracu garanciju i u sustini je proizvodjac JetWay pa ni podrska nije bas sjajna.

Gigabyte ima stariji chipset koji podrzava otkljucavanje, ima duzu garanciju, ali se NB prilicno greje i dosta je skromnija ploca od Sapphira.

Ja imam Phenom II x2 procesor koji se bez problema otkljucava i normalno radi otkljucan, pri tom na Jetway sajtu postoji jedna verzija biosa koja ima mogucnost otkljucavanja jezgara, ali je za Jetway veziju pa mi frka da probam da flesujem Sapphire plocu.
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
pa ako imas X2 koji ide u X4, odgovor je logican - ona koja otkljucava jezgra..;)
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
kako bre 890gx, a nema za otkljuchavanje? jesi li siguran? mozda se samo zove drugachije opcija u biosu?

zadrzi gigabajt, pa drzi fige da ti opet crkne pa da dobijesh neku tipa 970 plochu koja podrzava nadoalzece buldozer procesore :)
 

ntop

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.03.2011.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II 555BE/B55 + XWB-01
Motherboard:
Sapphire PC-AM3RS890G
RAM:
Kingston HyperX 2x2GB DDR3
VGA & cooler:
GTX275 twin frozr
Display:
Benq FP202WA
HDD:
Samsung F3 500GB + WD 500GB
Sound:
SpeedLink Medusa NX 5.1
Case:
Tt Xaser III
PSU:
Chieftec CFT-650-14C
Optical drives:
Pioneer 110D
Mice & keyboard:
A4 Tech X7 XL-747H + Logitech G15 + Saitek progamer
Internet:
Kabl 6/0.384 Mb/s
pa ako imas X2 koji ide u X4, odgovor je logican - ona koja otkljucava jezgra..;)
Pa nije ni tako jednostavno. To mu dodje kao da prodajes auto sa klimom, kozom i ostalom opremom jer Yugo ima kuku za prikolicu. :D

kako bre 890gx, a nema za otkljuchavanje? jesi li siguran? mozda se samo zove drugachije opcija u biosu?

zadrzi gigabajt, pa drzi fige da ti opet crkne pa da dobijesh neku tipa 970 plochu koja podrzava nadoalzece buldozer procesore :)
Na zalost ova verzija biosa nema tu opciju. :(
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
pa to onda nije auto sa klimom, kozom i ostalom opremom... ako je vec ud3p Yugo, onda je ovaj 890gx yugo florida.. neki drugi 890gx bi bio siguran izbor, ali taj tvoj ako nema ACC onda ko zna sta jos nema..
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.061
Moja konfiguracija
Ti bi trebalo da odmeriš koliko ti znači "dodatna oprema". Ako ne planiraš CF u skorijoj budućnosti ili neki extreman OC (a i to je pitanje u kojoj je meri ostvarljivo na toj ploči) ne vidim neke bitne prednosti Sapphire ploče (iz ugla prosečnog/malo natprosečnog korisnika) u odnosu na Gigabyte. Četiri jezgra već danas imaju prednosi i imaće je sve više u budućnosti (u igrama), a uz to GA ima dužu garanciju ... Ja bih ostao na GA + Unlock X2 to X4.
 

fr0wn3r

PCAXE Member
Učlanjen(a)
29.05.2011.
Poruka
220
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Slazem se sa sa svima do sada... Ali i dalje bih bio u dilemi, jer 890GX ce mozda podrzavati Bulldozzer kad izadje, mada to zavisi od proizvodjaca da li ce izbaciti novi BIOS ikada za nju... Ne znam sta da ti kazem. Hteo sam samo to da imas u vidu. U sustini, situacija ti je iz ovog mog ugla da li je bolje vrabac u ruci ili golub na grani. :(
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Sapphire ima noviji chipset, ali nema mogucnost otkljucavanja zakljucanih jezgara na procesoru, kracu garanciju i u sustini je proizvodjac JetWay pa ni podrska nije bas sjajna.

Gigabyte ima stariji chipset koji podrzava otkljucavanje, ima duzu garanciju, ali se NB prilicno greje i dosta je skromnija ploca od Sapphira.

Ja imam Phenom II x2 procesor koji se bez problema otkljucava i normalno radi otkljucan, pri tom na Jetway sajtu postoji jedna verzija biosa koja ima mogucnost otkljucavanja jezgara, ali je za Jetway veziju pa mi frka da probam da flesujem Sapphire plocu.
Pa tu nema mnogo dileme. Zadrzi onu koja ti bolje zavrsava posao. 890GX je isto sto i 790GX, tako da cipset nije noviji, izuzev juznog mosta, koji je SB850, ali koji ne pravi bitnu razliku u odnosu na SB710, izuzev podrske za RAID5, koja radi, ruku na srce, jako lose.
Crossfire sumnjam da ti treba, kao i integrisana grafika.
Cudi me da BIOS update ne resava problem unlockinga na Sapphireu?
E sad, Sapphire ima daleko bolje reseno hladjenje, a verovatno i bolju naponsku od UD3 Gigabyte-a. Moj ti je savet da se otarasis obe ploce i da kupis neku noviju plocu sa 970 ili 990 chipsetom.
 
Poslednja izmena:

ntop

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.03.2011.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II 555BE/B55 + XWB-01
Motherboard:
Sapphire PC-AM3RS890G
RAM:
Kingston HyperX 2x2GB DDR3
VGA & cooler:
GTX275 twin frozr
Display:
Benq FP202WA
HDD:
Samsung F3 500GB + WD 500GB
Sound:
SpeedLink Medusa NX 5.1
Case:
Tt Xaser III
PSU:
Chieftec CFT-650-14C
Optical drives:
Pioneer 110D
Mice & keyboard:
A4 Tech X7 XL-747H + Logitech G15 + Saitek progamer
Internet:
Kabl 6/0.384 Mb/s
Ljudi hvala na odgovorima, ali bi super bilo kada bi se malo skoncentrisali. :)
Ploca nije UD3P, a nema ni 790GX.
U principu prednosti Sapphira su:
-CF - nije mi bitan jer i tako nikad nisam imao ATI
-post displej - lepo izgleda, ali manje vise beskoristan
-iako ima isti audio chip ima duplo jaci zvuk - bitna stvar
-podrzava SATA3 - ne moze da skodi
-ima mnogo bolje hladjenje - jako bitno jer mi je na gigabytu izgoreo vod upravo ispod NB
-itegrisanu grafiku - nije toliko bitno, ali nije ni lose ukoliko recimo saljes grafiku na reklamaciju ne moras da kupujes drugu dok cekas da se vrati :)
-vec je u kucistu - samo kad pomislim da moram ponovo da razvlacim kablove nije mi dobro
Prdenosti Gigabyta
-ACC - najbitnija stvar u celoj prici
-Duza garancija - vrlo bitno
-Mane Gigabyta su lose reseno hladjenje tako da postoji mogucnost da mi opet crkne i da opet moam kupovati neku plocu dok cekam ovu da se vrati sa reklamacije.
-Prilicno los zvuk
Nekako mi dodje kao najbolje resenje da probam da flesujem sapphire biosom od jetway H09 jer su identicne ploce i tako dobijem ACC pa ako ne uspe onda silom prilika imam pobednika :rotf:
Jel na tim novim 970 i 990 postoji ACC opcija ili su je izostavili?
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.061
Moja konfiguracija
970 i 990 imaju AAC, naravno.
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Ima i 890gx ali eto, neki proizvodjaci na nekim modelima ukinu podrsku... Svi koji imaju sb710 pa nadalje trebalo bi da imaju ACC ali eto, nije bas u 100% slucajeva..
A da probas da otkljucas jezgra preko AMD Overdrive, buduci da ti SB na 890FX fizicki podrzava ACC?
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Nekako mi dodje kao najbolje resenje da probam da flesujem sapphire biosom od jetway H09 jer su identicne ploce i tako dobijem ACC pa ako ne uspe onda silom prilika imam pobednika :rotf:
Jel na tim novim 970 i 990 postoji ACC opcija ili su je izostavili?
Problem na GA mozes da resis tako sto bi spustio napon na northbridgeu, a druga solucija ti je da kupis bolji nb cooler, sto kosta i ne isplati se.
Problem grejanja nb na gigabajtu mozes da resis tako sto skines taj cooler sa nb i skines zvaku sa njega i stavis termalnu pastu, skinuces temp. za 20 stepeni. Isti problem sam imao i ja sa 770T-UD3P. Ovo je vrlo bitno da se resi, jer se cipset razlemi i ploca prestane da radi.
Sto se tice ACC-a, 970 ploce imaju Core unlocker, sto ti dodje na isto. Zapravo, svi cipsetovi koji imaju od SB710 pa na dalje imaju mogucnost otkljucavanja, ukljucujuci i taj tvoj safir. Najbolje bi ti bilo da flesujes Sapphire-a sa modovanim biosom.
 

ntop

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.03.2011.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II 555BE/B55 + XWB-01
Motherboard:
Sapphire PC-AM3RS890G
RAM:
Kingston HyperX 2x2GB DDR3
VGA & cooler:
GTX275 twin frozr
Display:
Benq FP202WA
HDD:
Samsung F3 500GB + WD 500GB
Sound:
SpeedLink Medusa NX 5.1
Case:
Tt Xaser III
PSU:
Chieftec CFT-650-14C
Optical drives:
Pioneer 110D
Mice & keyboard:
A4 Tech X7 XL-747H + Logitech G15 + Saitek progamer
Internet:
Kabl 6/0.384 Mb/s
A da probas da otkljucas jezgra preko AMD Overdrive, buduci da ti SB na 890FX fizicki podrzava ACC?
Imam AMD overdrive, skinuo sam ga jos pre kada si mi ga preporucio za nesto, ali ne znam kako se tu otkljucavaju jezgra.
Problem grejanja nb na gigabajtu mozes da resis tako sto skines taj cooler sa nb i skines zvaku sa njega i stavis termalnu pastu, skinuces temp. za 20 stepeni. Isti problem sam imao i ja sa 770T-UD3P. Ovo je vrlo bitno da se resi, jer se cipset razlemi i ploca prestane da radi.
Sto se tice ACC-a, 970 ploce imaju Core unlocker, sto ti dodje na isto. Zapravo, svi cipsetovi koji imaju od SB710 pa na dalje imaju mogucnost otkljucavanja, ukljucujuci i taj tvoj safir. Najbolje bi ti bilo da flesujes Sapphire-a sa modovanim biosom.
Na prethodnoj sam ploci ja skinuo prvo onu "GIGABYTE" plocicu sa kulera jer kazu da samo smeta, ali nisam dobio skoro nista. Onda sam skinuo ceo kuler i stavio neki custom koji sam napravio od nekog pasivnog kulera za grafiku, normalno koristio sam termalnu pastu, ali sam dobio mozda jedva 5-6 stepeni. Taman kada sam se spremao da joj zveknem vodeni blok ona crce. :) Ova ploca nije bas rasprostranjena i nema ni postena dva review-a da procitas a kamoli modovanih biosa za nju. :(
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Kad instaliras AMD OverDrive, imas li ovako nesto?
 

ntop

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.03.2011.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II 555BE/B55 + XWB-01
Motherboard:
Sapphire PC-AM3RS890G
RAM:
Kingston HyperX 2x2GB DDR3
VGA & cooler:
GTX275 twin frozr
Display:
Benq FP202WA
HDD:
Samsung F3 500GB + WD 500GB
Sound:
SpeedLink Medusa NX 5.1
Case:
Tt Xaser III
PSU:
Chieftec CFT-650-14C
Optical drives:
Pioneer 110D
Mice & keyboard:
A4 Tech X7 XL-747H + Logitech G15 + Saitek progamer
Internet:
Kabl 6/0.384 Mb/s
Nemam, kod mene je potpuno drugaciji. Ver. 4.0.4
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Imam AMD overdrive, skinuo sam ga jos pre kada si mi ga preporucio za nesto, ali ne znam kako se tu otkljucavaju jezgra.

Na prethodnoj sam ploci ja skinuo prvo onu "GIGABYTE" plocicu sa kulera jer kazu da samo smeta, ali nisam dobio skoro nista. Onda sam skinuo ceo kuler i stavio neki custom koji sam napravio od nekog pasivnog kulera za grafiku, normalno koristio sam termalnu pastu, ali sam dobio mozda jedva 5-6 stepeni. Taman kada sam se spremao da joj zveknem vodeni blok ona crce. :) Ova ploca nije bas rasprostranjena i nema ni postena dva review-a da procitas a kamoli modovanih biosa za nju. :(
Smanji napon na chipsetu. Tada se manje greje i radi isto. ;)
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Off topic - sorry, da ne otvaram novu temu :)

@drfedja - Koliko je stvarno opasno da temp. NB-a bude visoka pošto i ja imam sličnih problema sa pločom iz potpisa?
Hladnjak proc napajanja i SB-a su hladni ali je zato hladnjak NB-a ponekad toliko vreo da se čovjek trzne kada ga dodirne pa zbog heat pipe-a ugrije i hladnjak proc. napajanja!

Ne pomaže ni to što sam na cm 212+ stavio push pull i okrenuo ga tako da uvlači vazduh sa NB hladnjaka i grafičke...

Da li skidanje hladnjaka i promjena paste utiču na garanciju i da li se može napraviti gore nego što je bilo?

Znam da je vrućina i da u sobi nema klime ali temp ploče od 37stepeni u leru(aida) mi definitivno izgleda kao velika.
Hvala

Edit: ova temp ploče je u slučaju kada nema dodatnog hlađenja a kada nabacim sobni ventilator da duva u kućište onda je oko 30stepeni

BTW, šta znače TMPIN0, TMPIN1 i TMPIN2 u HW Monitor-u, tj. sa koje lokacije dolaze te temperature?
Ono što mi očitava u Aida-i, pretpostavljam da je TMPIN1 jer su identične a pritom i najniže, TMPIN2 je vjerovatno negdje blizu NB-a pošto je najviša a TMPIN0 nemam pojma gdje se nalazi.

Ako neko zna tačne lokacije ovih senzora neka pomaže :)

Na gornji post (koji nažalost nisam mogao edit-ovati kada sam pisao ovaj) ne mora da odgovori samo drfedja :D već ko god zna odgovor - drfedja-u sam spomenuo zato što je dotakao ovu temu...
 
Poslednja izmena od urednika:
Vrh