• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kaveri možda ipak sa Steamroller jezgrima u 2013. ?

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ovaj roadmap, sa datumom od 7. Januara 2013. sam ugledao pre neki dan na fejsu:


Koliko vidim tu su i Jaguari, koji bi mogli klok za klok da budu negde kao Phenom II, ali sa užasno malom potrošnjom.
 

3pac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
19.10.2012.
Poruka
161
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Šta misliš, koliko je realno očekivati poboljšanje kod "richlanda" u odnosu na "triniti". Kažu da će potrošnja i performase i GPU biti poboljšane, ali u kojim približnim granicama ? Pitam to, jer je richland izglednija perpektiva i jer se razumeš u arhitekturu kompjuterskih sistema.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pa iz sadašnje perspektive, Richlanda ili eventualno Kaverija nećeš videti do Septembra, tako da ti je jedino rešenje Trinity. Ono što je dobro, je to što će biti kompatibilan sa FM2 pločama, a ne kao što je FM1 brzo otišao u istoriju.
GPU će koristiti GCN arhitekturu, koja je prilično efikasnija od VLIW4. Organizacija je potpuno drugačija, scheduling tredova je kod VLIW statički, dok je kod GCN dinamički. Slična je analogija kao sa prelaska sa in-order na out-of-order CPU. Dakle, veći interni paralelizam i bolje iskorišćenje resursa. Drugim rečima, GCN sa 320 ili čak 256 ALU-ova može da radi bolje nego VLIW4 sa 384 stream procesora.
Manje ALU jedinica, manja potrošnja ili veći klok, bolja optimizacija -> veće performanse.
Teško je reći koliko će biti brži od Trinity-ja, ali Richland će biti izrađen u 28nm, što obično znači i niži tdp nego 32nm, možda isti ili veći klok, isti ili veći broj SP ALU-ova itd...
Koliko sam upućen GCN APU bi trebalo da gura do 1 TFLOPS FP snage, kada je u pitanju GPU, što je oko 40% više nego Trinity. FPS u igrama bi mogao biti 20-30% veći u proseku, što nije za bacanje. Naravno, mnogo zavisi i od memorije koja se koristi, jer što jači GPU imaš to ti treba brža memorija. Iskreno, nadam se da će se za APU prvo pojaviti DDR4 memorija. Npr. za High-End desktop, nije toliko bitna.
 

W.A.S.P.

Banned
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
584
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sad si strucnjak i za graficke karte :troll:
Pa pazi sta bi ih kostalo da na maticne ploca stave jedan slot za ddr4 memoriju ili cak za ddr5 i da tu memoriju koristi samo graficki deo ne i cpu pa mislim da bi mogli za nekih 40-50 evra da izbace ddr5 module od 512mb tolko bi bilo dovoljno za integrisani gpu vise bi trebalo jedino za aa i af filtere al to niko ne ocekuj da moze da gura integrisa al ovo sto sam sad reko se verovatno nece desiti u skorije vreme ove godine ne sigurno.
Pitanje dal nam je ddr4 uopste potreban jer i sad imamo jeftine ddr3 module koi rade na 2400mhz a apu ne moze da potera tako brzu memoriju(sace fedja da kaze varas se moze i da mi okaci neki skrinsot sa memorijom preko 3000mhz koju gura apu i to pod LN2 :d)
 

3pac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
19.10.2012.
Poruka
161
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pa iz sadašnje perspektive, Richlanda ili eventualno Kaverija nećeš videti do Septembra, tako da ti je jedino rešenje Trinity. Ono što je dobro, je to što će biti kompatibilan sa FM2 pločama, a ne kao što je FM1 brzo otišao u istoriju.
GPU će koristiti GCN arhitekturu, koja je prilično efikasnija od VLIW4. Organizacija je potpuno drugačija, scheduling tredova je kod VLIW statički, dok je kod GCN dinamički. Slična je analogija kao sa prelaska sa in-order na out-of-order CPU. Dakle, veći interni paralelizam i bolje iskorišćenje resursa. Drugim rečima, GCN sa 320 ili čak 256 ALU-ova može da radi bolje nego VLIW4 sa 384 stream procesora.
Manje ALU jedinica, manja potrošnja ili veći klok, bolja optimizacija -> veće performanse.
Teško je reći koliko će biti brži od Trinity-ja, ali Richland će biti izrađen u 28nm, što obično znači i niži tdp nego 32nm, možda isti ili veći klok, isti ili veći broj SP ALU-ova itd...
Koliko sam upućen GCN APU bi trebalo da gura do 1 TFLOPS FP snage, kada je u pitanju GPU, što je oko 40% više nego Trinity. FPS u igrama bi mogao biti 20-30% veći u proseku, što nije za bacanje. Naravno, mnogo zavisi i od memorije koja se koristi, jer što jači GPU imaš to ti treba brža memorija. Iskreno, nadam se da će se za APU prvo pojaviti DDR4 memorija. Npr. za High-End desktop, nije toliko bitna.
Rekli su da bi Richland, trebao da bude u prodaji do kraja juna. U svakom slučaju hvala na odgovoru.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Sad si strucnjak i za graficke karte :troll:
Od tebe sam sigurno veći stručnjak i za grafičke i za CPU, a i za software. ;)

Pa pazi sta bi ih kostalo da na maticne ploca stave jedan slot za ddr4 memoriju ili cak za ddr5 i da tu memoriju koristi samo graficki deo ne i cpu pa mislim da bi mogli za nekih 40-50 evra da izbace ddr5 module od 512mb tolko bi bilo dovoljno za integrisani gpu vise bi trebalo jedino za aa i af filtere al to niko ne ocekuj da moze da gura integrisa al ovo sto sam sad reko se verovatno nece desiti u skorije vreme ove godine ne sigurno.
Vidim da si "stručan" pa se razumeš i u dizajn CPU/APU-ova....
Prvo, uključi mozak kad baljezgaš. APU i CPU ima integrisan memorijski kontroler na jezgru, što znači da ako bi imao podršku za DDR4 ili DDR5, morao bi da redizajniraš APU, a to bi povlačilo i novi socket, jer preko nečega APU mora da ima kontakte sa tom memorijom. Na kraju krajeva, koliko se uopšte isplati menjati socket i platformu samo zbog toga da bi APU imao svoju "dedicated" memoriju?

Pitanje dal nam je ddr4 uopste potreban jer i sad imamo jeftine ddr3 module koi rade na 2400mhz a apu ne moze da potera tako brzu memoriju(sace fedja da kaze varas se moze i da mi okaci neki skrinsot sa memorijom preko 3000mhz koju gura apu i to pod LN2 :d)
Imamo DDR3 na 2400, ali bi isto tako imali i DDR4 na 4000, sa efektivno skoro dvostruko većim bandwidthom. Takođe bi u budućnosti taj isti DDR4 koštao manje za isti kapacitet od DDR3. Razmisli o tome pre nego što počneš da iznosiš svoje "oštroumnosti". :sekira:

Rekli su da bi Richland, trebao da bude u prodaji do kraja juna. U svakom slučaju hvala na odgovoru.
To se nikada ne zna kod AMD-a. Trebalo bi polovinom godine da izbace novi APU, kao što su i ove, medjutim, Trinity je predstavljen za laptop sredinom godine, a za desktop tek u Septembru.
Pitanje da li će Richland izaći ili će to biti Kaveri, sa Steamroller jezgrima.
 

Sam633

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
1.286
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
Nadajmo se da hoće. :)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Mislim da su u pitanju simulirani testovi, mada gotovi radni beta primerci sigurno postoje bar 6-8 meseci pre zvanicne produkcije.

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk
 
Vrh