• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ips vs tn vs va monitor. Zakrivljen ili ravan 2k gaming

Lenfer93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
15.09.2020.
Poruka
27
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
Drustvo kao sto naslov kaze. Papir je jedno a iskustvo drugo. Zato pitam za vase misljenje i konbinacije monitora za 2k gaming. Koji panel. I kakvi su ti zakrivljeni monitori. I koja velicina je preporucena. Hvala
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
13.040
Rezultat reagovanja
7.743
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
uh, odakle krenuti
Ajde od tipa panela,
IPS ima najbolje (najrealnije) boje tj. najmanje DeltaE odstupanje. Takodje ima najbolje uglove gledanja. Ako mene pitas sad da kupujem monitor ne bih razmatrao nista osim IPS.
TN panel ima najbrzi odziv i u zargonu sto bi se reklo najbrzi panel. Ima lose uglove gledanja, los kontrast (ukoliko nije premium TN panel) ali opet nije ni blizu IPS a ni VA panelu. Monitor sa TN panelom bih kupio samo u slucaju da se forsira neki online competetive FPS gaming. COD, battlefield, CSGO pogotovu, za sve ostalo.... Ja mnogo igram PUBG i CSGO tako da je meni TN na 240Hz savrsen za takav vid gaminga.
VA panel ima najbolji kontrast, sa nesto manjim uglom gledanja od IPS-a i nesto losijim prikazom boja ali opet bolje nego kod TN. VA panel ti je idealan za filmove i serije.

Sto se tice monitora flat ili curved stvar je tu jako prosta. Curved odnosno zakrivljeni panel ima smisla i treba forsirati jedino na ultrawide monitorima i to na dijagonalama 34" ili vise. Za sve ostalo flat panel je dovoljan.

Ukoliko se kupuje 34" ultrawide zakrivljen monitor 2K rezolucija tipa 2560x1080 nije dobra opcija jer to je jako los prikaz. Za takav monitor je neophodno 3440x1440 a to vec spada u neki 3,5K
Na kraju izbor monitora u mnogome zavisi da li imas graficku karticu koja moze da isprati sve ovo.
 
Poslednja izmena:

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
Cisto da se nadovezem za curve : Takodje zavisi koliko je daleko monitor.
 

Lenfer93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
15.09.2020.
Poruka
27
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
uh, odakle krenuti
Ajde od tipa panela,
IPS ima najbolje (najrealnije) boje tj. najmanje DeltaE odstupanje. Takodje ima najbolje uglove gledanja. Ako mene pitas sad da kupujem monitor ne bih razmatrao nista osim IPS.
TN panel ima najbrzi odziv i u zargonu sto bi se reklo najbrzi panel. Ima lose uglove gledanja, los kontrast (ukoliko nije premium TN panel) ali opet nije ni blizu IPS a ni VA panelu. Monitor sa TN panelom bih kupio samo u slucaju da se forsira neki online competetive FPS gaming. COD, battlefield, CSGO pogotovu, za sve ostalo.... Ja mnogo igram PUBG i CSGO tako da je meni TN na 240Hz savrsen za takav vid gaminga.
VA panel ima najbolji kontrast, sa nesto manjim uglom gledanja od IPS-a i nesto losijim prikazom boja ali opet bolje nego kod TN. VA panel ti je idealan za filmove i serije.

Sto se tice monitora flat ili curved stvar je tu jako prosta. Curved odnosno zakrivljeni panel ima smisla i treba forsirati jedino na ultrawide monitorima i to na dijagonalama 34" ili vise. Za sve ostalo flat panel je dovoljan.

Ukoliko se kupuje 34" ultrawide zakrivljen monitor 2K rezolucija tipa 2560x1080 nije dobra opcija jer to je jako los prikaz. Za takav monitor je neophodno 3440x1440 a to vec spada u neki 3,5K
Na kraju izbor monitora u mnogome zavisi da li imas graficku karticu koja moze da isprati sve ovo.
Sto sam gledo po netu sta je dobro sam svatio da mi bilo dovoljno 27 incha zakrivljen va monitor. (Kao va je pola ips pola tn. Ni jedno ni drugo. I 2 k da bude za gaming.cisto sam razmisljao mozda je bolja prednost zakrivljenog da je lepsi ugodjaj pa na njemu da igram. Nasao sam recimo aorus cv msm da je on ima u 2k.... i tuf ali je msm 31 incha. Sto se graficke tice planiram novu ili amd ili 3080.. PLANIRAM...
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.551
Rezultat reagovanja
2.190
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
to ti mislis da je lepsi ugodjaj, ali je "ugodjaj" sr*nje jer nema potrebe da bude savijen ukoliko nije bar metar sirok ultra-wide. Videces kad kupis.

edit: VA nije 178/178 kao ips, iako pise da jeste. VA je izmedju TN-a i IPS-a. Ali se pri pomeranju tacke gledanja (glave) u stranu gubi KONTRAST i SATURACIJA boja, crna ostaje super i bela ostaje super (i mnogo svetlih nijansi postaje belo, a tamnih svetlije boje) i zato ih i zakrive, da se to manje primeti. Zakrivljuju i 21.x " VA monitore, al primetices da ne krive IPS, ako nije ultra-wide.
 

Lenfer93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
15.09.2020.
Poruka
27
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
to ti mislis da je lepsi ugodjaj, ali je "ugodjaj" sr*nje jer nema potrebe da bude savijen ukoliko nije bar metar sirok ultra-wide. Videces kad kupis.

edit: VA nije 178/178 kao ips, iako pise da jeste. VA je izmedju TN-a i IPS-a. Ali se pri pomeranju tacke gledanja (glave) u stranu gubi KONTRAST i SATURACIJA boja, crna ostaje super i bela ostaje super (i mnogo svetlih nijansi postaje belo, a tamnih svetlije boje) i zato ih i zakrive, da se to manje primeti. Zakrivljuju i 21.x " VA monitore, al primetices da ne krive IPS, ako nije ultra-wide.
Moje znanje je samo ono sto procitam. A sto sam nasao je kao fora lakse za oci. Bolje se vidi radi toga sto je vidno polje polukruzno, bla bla bla. Svi sad uzimaju za gaming je bas super. Bla bla bla... zato smo tu da razmenimo iskustva i znanje (ko ga ima) logicki za gaming ne valja preveliki ekran, zato su vrv velike ekrane savili preko koljena da imas rezoluciju i incha i da plis mozes lepo da vidis. Idk moje misljenje neko.... znaci ne vredi uzimati va panel ? Preporuka za ips ?
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.551
Rezultat reagovanja
2.190
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
ne, sedeces i gledaces u zakrivljen monitor i imaces u vidnom polju mesta za jos dve 23" pored te 27" i cupaces kosu sto si uzeo zekriivljen ekran. Sedim ispred 27 inca vec godinama, znam sta pricam. Nije to tolko vece od 23" da bi imalo smisla zakriviti ga. A sedeces na bar 40cm od njega, nadam se. Ako imas TV u kuci, zamisli da je zakrivljen i razmisli pa zakljuci sam na sta bi to licilo i kolko blizu treba da budes da bi zakrivljenje bilo tebi u perfernom vidu, a ne u centralnom.
edit: ok je VA panel, svaki panel ima mane i prednosti, ne lupaj previse glavu, uzmi 144hz ili bar 120Hz, gledaj da ima adaptive sync (dakle moci ce i Freesync i g-sync) i to je to.
 
Poslednja izmena:

Lenfer93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
15.09.2020.
Poruka
27
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
ne, sedeces i gledaces u zakrivljen monitor i imaces u vidnom polju mesta za jos dve 23" pored te 27" i cupaces kosu sto si uzeo zekriivljen ekran. Sedim ispred 27 inca vec godinama, znam sta pricam. Nije to tolko vece od 23" da bi imalo smisla zakriviti ga. A sedeces na bar 40cm od njega, nadam se. Ako imas TV u kuci, zamisli da je zakrivljen i razmisli pa zakljuci sam na sta bi to licilo i kolko blizu treba da budes da bi zakrivljenje bilo tebi u perfernom vidu, a ne u centralnom.
edit: ok je VA panel, svaki panel ima mane i prednosti, ne lupaj previse glavu, uzmi 144hz ili bar 120Hz, gledaj da ima adaptive sync (dakle moci ce i Freesync i g-sync) i to je to.
Hvala druze
 
Vrh