• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Intel ICHxR vs. AMD SBxxx RAID performanse [SPLIT]

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
zaboravih da kazem jednu bitnu stvar da te malo odsmorim :D, amd verovatno nikad nece napraviti SB kao shto je intelov ich10r, koj pogotovo u raidu razara bilo koji amd-ov do sada, i mozesh da se uteshish da ta tvoja plocha ima vishe nego solidnu cf konfiguraciju od 2 x 8x linija, i eto onaj osecaj da je intel u mashini :D ali ostalo, na zalost, mu ne ide na stranu.
Jel ti to pricas napamet ili imas dokaz za to ? RAID sa cime ? Sa mehanickim diskovima ili sa SSD? Mislim da taj ICH10R nema sta da trazi pored SB950 sto se tice SATA6 RAID nizova i SSD raida. Nova tehnologija je ipak nova. ;)

A za ovo sto si naveo, nemoj da mi tu pricas kakav je tvoj subjektivni utisak nego daj brojke.
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
ajde sha se vredjash i ti, chim se amd pomene u - kontextu ti skachesh :D

naci cu ti brojke, a ako smognem snage, zivaca i vremena, cu odmah da ti pokazem (imam tu dva komada, sa vishe veca razlika), ili pak nadjem shotove. iiiliiii....imash lepo tamo u temi sa brzinom hardova imao sam raid 0 na sb850 i na ich10r, razlika je ooogromna, takodjer, dao sam drugaru posle taj i7 i on je uzeo josh jedan i spojio 4 komada i imao je u vecini onih testova avg read/write od preko pola giga u sekundi.
na amd-u mnogo slabije skaliranje. naravno testirano samo sa mehanichkim diskovima, sa ssd ne bih znao. ali ovo gore sam lichno probao, i to na par plocha. takodjer, isto radi amd sb710 i 850, tak oda chisto sumnjam da ce devetka neshto wow doneti, al videcemo.


http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=112856&postcount=95
http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=116850&postcount=143

evo da se ne cimash :d
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
ajde sha se vredjash i ti, chim se amd pomene u - kontextu ti skachesh :D
Ne cimam se ja, nego ne volim kad se prica napamet. Ako imas to da potkrpis cinjenicama onda ok.

naci cu ti brojke, a ako smognem snage, zivaca i vremena, cu odmah da ti pokazem (imam tu dva komada, sa vishe veca razlika), ili pak nadjem shotove. iiiliiii....imash lepo tamo u temi sa brzinom hardova imao sam raid 0 na sb850 i na ich10r, razlika je ooogromna, takodjer, dao sam drugaru posle taj i7 i on je uzeo josh jedan i spojio 4 komada i imao je u vecini onih testova avg read/write od preko pola giga u sekundi.
Gledaj, glavni problem mehanickih diskova nije transfer, nego vreme pristupa i to koliko se inteligentno pristupa podacima. Za to ti nece pomoci ni jedan kontroler. Mozda sa 4 diska u RAID-u 0 ICH10R ima vecu propusnu moc, ali to je malo verovatan scenario.
Opet, nece ti pomoci ni 1 GB/s transfera ukoliko ti je vreme pristupa lose i ukoliko su ti podaci rasuti na sve strane. Retko kad je pristup cisto sekvencijalan. Da ne pricamo ukoliko vise procesa istovremeno pristupa razlicitim lokacijama na disku. Zbog toga su testovi poput HDTacha obican BS kada je u pitanju testiranje platforme. HD Tach itd... vise sluze da istestiras performanse samog diska.
Ovo o cemu ti pricas se svodi na diskusiju o tome ciji je veci. :d
na amd-u mnogo slabije skaliranje. naravno testirano samo sa mehanichkim diskovima, sa ssd ne bih znao. ali ovo gore sam lichno probao, i to na par plocha. takodjer, isto radi amd sb710 i 850, tak oda chisto sumnjam da ce devetka neshto wow doneti, al videcemo.


http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=112856&postcount=95
http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=116850&postcount=143

evo da se ne cimash :d
Zar ti te read/write benchmarke smatras relevantnim ? Jel si probao IO meter ? Daj neki realworld scenario. Mozes i da napises... verovacu ti na rec. :d :cool:

Evo ja sam ovo nasao:






I da, ovo je sa SSD, gde je rad kontrolera dosta relevantniji.

BTW, onih 4.nesto GB/s mi deluje kao da je iskesirao iz RAM-a. :d Mirisi mi na optimizaciju drajvera za SATA RAID i sumnjivo ponasanje programa. Verovatno intel koristi neki queue buffer za keshiranje. Npr. burst transfer rate bi trebalo da bude meren strogo izmedju cache-a na hard disku i SATA kontrolera. Brzina SATA portova sigurno nije 4 GB/s, zapravo daleko je ispod toga.
To mi ne deluje kao bolji kontroler, nego vise kao softverska optimizacija... Ona kriva transfera na RAID-u mnogo skace gore-dole na ICH10R. Kada padne buffer, lepo padne i transfer. Prosecan transfer koji je izracunat je veci, ali da li je u praksi tako... Verovatno nije.

Koliko vidim razlika u read/write testovima je diskutabilna, al ajde, brojke ne lazu. :d Samo je pitanje koliko se to oseti u realnom radu.
Zbog toga bi bilo dobro testirati u nekim realworld scenarijima i naravno sa SSD diskovima.

Ah, da, SBxxx je oduvek bio kanta po performansama (nvidia je bila bolja svojevremeno), ali ICHxR su bili skloni samospaljivanju.
SB7xx pa na dalje se dosta popravio po pitanju performansi. Kada ovo govorim tacno znam sta pricam.
Npr. na SB6xx RAID5 je epic fail.

Ali sa psiholoskog aspekta krajnjeg kupca, quad, pa jos q9550 igra veliku ulogu u celoj prici... Ipak je taj procesor i dan danas reper sto se tice prosecnog korisnika koji je i dalje na 775 platformi...
Da, isto tako kao sto imas i dan danas likova koji traze za polovnog Bartona 50 evra. :d Jbg, on je reper performansi, ima pola mega kesha, a sto za te pare mozes jos malo da pazaris Phenom II 955, jbg...
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
imash lepo tamo u temi sa brzinom hardova imao sam raid 0 na sb850 i na ich10r, razlika je ooogromna, takodjer, dao sam drugaru posle taj i7 i on je uzeo josh jedan i spojio 4 komada i imao je u vecini onih testova avg read/write od preko pola giga u sekundi.
Ne znam sta ste vi merili, ali SB850 sa SSD-ovima i SATA 6Gbps uglavnom radi bolje od ICH10R. Sto se tice uporednih performansi, ICH nesto bolje radi sa malim blokovima podataka. U vecini slucajeva u realnim okolnostima razlike su akademske.
Mislim da ce 950-tica doneti jos za nijansu bolje SATA performanse. Videcemo. Kako je bilo sa SB600 sad je odlicno.
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@drfedja
odosmo mi predaleko :D
ja ne znam zaista shta bi ti vishe chovek da ti pokaze, a da ti budesh zadovoljan i da poverujesh u neshto. ja sam testirao lichno (jedino ako mislish da sam neki sharlatan :D), na 2 amd ploche i na foxconu x58, potom je taj foxcon otishao drugaru, koji je posle takodjer uzeo amd platformu, zbog finansijskih razloga :D i ne samo brojke, vec i gluposti kao shto su instalacija i but win-a, uchitavanje igara i kopiranje, je osetno brze na intelu. i sad on i ja lazemo i lupamo gluposti, a ti na osnovu chistih chinjenica :D, nekih tamo grafikona sa neta, koji su jelte 100% tachni i objektivni, si u pravu. ajde molim te. uzmi lepo ich10 plochu, amd plochu, 3 harda, 3 ssd-a, vezi u raid 0 i istestiraj, uporedi, pa se javi. ako bude amd brzi, ok, vazi, nema problema, situacija se promenila, u suprotnom....:D ovo o chemu ti prichash je jedan ssd/hdd i jedan test od strane nekog tamo, ja hocu da vidim raid konfiguracije i to lichno da se radi. takodjer, josh neshto da napomenem, meni je sve to super i dobro, nemam neshto sad da preferiram preterano, mozda malo amd zbog odnosa cena performanse, ali tebi kad se amd spomene malo u - kontextu ti skachesh kao da ti je neko opsovao nekog :D stoga, mislim da ukoliko ti smatrash da ja nisam kompetentnan za testiranje ovako nechega, i da ovo shto sam radio nema veze sa stvarnim zivotom, onda ...jbg ....:D

10hdd ova vezanih u raid 0 nece u chitanju sitnih fajlova i u pristupu ni blizu biti jednom ssd-u, i to je tachno, ali ne slazem se sa tobom ni po pitanju relevantnosti kad su ssd-ovi u pitanju.
ja ne smatram josh uvek dobrom kupovinom ssd-a zbog jako malog kapaciteta i visoke cene zarad brzesh butovanja wina i ofisa :D. na njega mozesh da stavish samo win, mozda jednu, dve igre i standardne programe (pricham od ~60gb), i sve to naravno povlachi za sobom kupovinu josh jednog hdd-a na kome ce da stoji sve ostalo i naravno za uchitavanje svih stvari sa tog harda ce lepo da se cheka. tako da, dok to ne bude tipa 320giga max 100e, necu ni da razmishljam o njemu, jer nema upotrebnu vrednost, sem, ko shto ti kazesh, da se meri chiji je veci :D
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
@drfedja
odosmo mi predaleko :D
ja ne znam zaista shta bi ti vishe chovek da ti pokaze, a da ti budesh zadovoljan i da poverujesh u neshto. ja sam testirao lichno (jedino ako mislish da sam neki sharlatan :D), na 2 amd ploche i na foxconu x58, potom je taj foxcon otishao drugaru, koji je posle taFskodjer uzeo amd platformu, zbog finansijskih razloga :D i ne samo brojke, vec i gluposti kao shto su instalacija i but win-a, uchitavanje igara i kopiranje, je osetno brze na intelu. i sad on i ja lazemo i lupamo gluposti, a ti na osnovu chistih chinjenica :D, nekih tamo grafikona sa neta, koji su jelte 100% tachni i objektivni, si u pravu. ajde molim te. uzmi lepo ich10 plochu, amd plochu, 3 harda, 3 ssd-a, vezi u raid 0 i istestiraj, uporedi, pa se javi. ako bude amd brzi, ok, vazi, nema problema, situacija se promenila, u suprotnom....:D ovo o chemu ti prichash je jedan ssd/hdd i jedan test od strane nekog tamo, ja hocu da vidim raid konfiguracije i to lichno da se radi. takodjer, josh neshto da napomenem,
Ja ne kazem da ne verujem u to sto ste vi testirali, ali je pitanje kako ste testirali. ;) Ne kazem da si sarlatan, to ne znam jer te ne poznajem, ali znam sta ja znam. :cool:

stoga, mislim da ukoliko ti smatrash da ja nisam kompetentnan za testiranje ovako nechega, i da ovo shto sam radio nema veze sa stvarnim zivotom, onda ...jbg ....:D
Evo ovako, ja cu rado da istestiram SSD-ove u RAID-u 0 na SB710,SB850 i SB950, kao i Intel ICH10R plocama. Sinteticki testovi svakako nece dobiti primat. Mozda si u pravu, ali svako tvrdjenje zelim da proverim. :wave:

10hdd ova vezanih u raid 0 nece u chitanju sitnih fajlova i u pristupu ni blizu biti jednom ssd-u, i to je tachno, ali ne slazem se sa tobom ni po pitanju relevantnosti kad su ssd-ovi u pitanju.
ja ne smatram josh uvek dobrom kupovinom ssd-a zbog jako malog kapaciteta i visoke cene zarad brzesh butovanja wina i ofisa :D.
Pa neces da drzis na SSD-u kolekciju "akcionih" filmova Jene Jameson. :d Uvek uz SSD ide jos jedan obican HDD od 1-2 TB. ;) Kriticne stvari drzis na SSD-u. Tu je 64GB sasvim dovoljno, osim ako tvoji softverski paketi ne uzimaju lavovski deo prostora.

dok to ne bude tipa 320giga max 100e, necu ni da razmishljam o njemu, jer nema upotrebnu vrednost, sem, ko shto ti kazesh, da se meri chiji je veci :D
Taj film neces skoro gledati, ali dok se to desi, vecina njih ce imati 60 ili 120GB SSD + obican HDD u masini.


meni je sve to super i dobro, nemam neshto sad da preferiram preterano, mozda malo amd zbog odnosa cena performanse, ali tebi kad se amd spomene malo u - kontextu ti skachesh kao da ti je neko opsovao nekog :D
Jel se ti to salis ili si ozbiljan ? :d Bas me briga za AMD i Intel, nego ja pricam jedno, ti pricas kako ICH10R radi 2x brze sa diskovima, sto je jednostavno nije tacno. Onda navedes kako u RAID-u sa n diskova ima bolje transfere. Ok, kome je to bitno? Korisnici koriste uglavnom 1 disk, eventualno 2 u raidu0, vise od toga je nepouzdano. Evo, ja koristim dve matore barakude u raidu i rade ko kante. Moracu da ih zamenim za F3 od 1TB i jedan SSD od 60GB. Za to kako rade nije kriv SB710, nego sami diskovi. ;)
Mislim da cela tvoja prica, da ne kazem predrasuda datira iz doba kada je Intel imao BX chipset, a AMD je radio na bagovitoj VIA MVP3. :d
Zbog toga reagujem na tvoju pricu, a ne zbog toga sto mi "vredjas AMD". :P I moja reakcija nije nista drugo nego polemika vezana za tvoju tvrdnju.

Mozda kada vezes 4 HDD-a u RAID-u 0 ICH10R daje bolje transfere, ali vrlo malo korisnika uopste radi tako nesto. Time samo eventualno dokazujes da je "peak bandwidth" juznog mosta veci.
Drugo, SB850 ima bolje perf. od SB750, a rekao si da je isto i da ce se tesko nesto promeniti sa SB950.
Isto bi ti rekao i da si pricao kako eto, Intel ima losiji ICH kontroler pa su lose SATA performanse zbog toga. Ja tvrdim samo da je u velikoj vecini situacija to NEBITNO. Sto se tice pristrasnosti testova po netu, mislim da oni koji su uglavnom pristrasni, su na Intelovoj strani. ;)
 
Poslednja izmena:
Vrh