• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Grčka polu-država u Vojvodini (1945-49)

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Tražio sam neke podatke o Magliću (selo u opštini Bački Petrovac, južna Bačka, 50ak km od NSa), pa sam naleteo na našto što nisam do sada čuo - a geografija i istorija su mi veeeliki hobi :) Unapred se izvinjavam onima koje ova tema ne zanima :)

Evo, da ne prepričavam:

Before the World War II, the village was called Buljkes, and was inhabited chiefly by ethnic Germans, settled here around 1786, mostly from Baden-Württemberg. After they were expelled in 1945, it was abandoned. In May 1945, 4,650 Greek refugees, mostly male members of ELAS, settled in the village with the help of Yugoslav government. From 1945 to 1948, it was a sui generis case of Greek extraterritorial jurisdiction. The Yugoslav conflict with informbiro saw the Greek community divided between loyalty to Yugoslavia and the Comintern, and those who supported the latter left the country. The remaining 800 also emigrated to Greek Macedonia eventually, with only a few remaining.
http://en.wikipedia.org/wiki/Backi_Maglic

Evo i delova iz jednog texta o Magliću:

Ovaj članak je posvećen selu Bački Maglić i istoriji grčke eksteritorijalne zajednice u Vojvodini, koja je bila u septembru 1949. transportovana iz Buljkesa (Maglića) u Čehoslovačku, i koja, dakle, na taj način povezuje istoriju Jugoslavije sa istorijom Čehoslovačke.
...
Jugoslavija je dozvolila da se stvori eksteritorijalna grčka opština u Buljkesu na zahtjev Komunističke partije Grčke (KPG). Većina stanovništva su bili vojnici ELASa i članovi njihovih porodica. Naselje se nakon nekoliko transporovanja povećalo, pa se broj stanovnika kretao između 3 i 4 hiljade.
...
Grčki emigranti u Buljkesu su bili vezani za selo i tom činjenicom da je buljkeska komuna imala sopstven novac


Buljkes je bio namjerno zatvoren i izolovan od svoje okoline (što je željelo grčko komunističko rukovodstvo), bio je izveden iz jugoslovenske jurisdikcije, imao je sopstvenu upravu i sopstvene represivne snage. Opštinom je upravljao kako politički tako ekonomski poseban organ koji je podlijegao odlukama CK KPG i bio zvanično priznat od strane jugoslovenskih vlasti.


Ceo tekst:
http://www.sloboda.cz/marian/publikace/maglic.pdf
 
Vrh