• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

GIMP | Osnove | Stvari koje svako treba da zna

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Danas sam spremio "par" sitnica i sve u svemu uvod za kompletne pocetnike u GIMP, mada ovo znanje ce biti korisno i u ostalom softveru obrade grafike (vektorski ili rasterski), jer su alati prilicno slicni, kao i interfejs. Za ovaj "mini kurs" nije potrebno nikakvo predznanje, te ako ste spremni, hajde da pocnemo.

Pre svega, zamolio bih vas da preuzmete GIMP 2.10, jer je moguce da ce se interfejs ili alati promeniti u narednim azuriranjima ili u prethodnim verzijama, te da biste mogli da ispratite sve u ovom "mini kursu" ovo je jedini zahtev.

Upoznajmo GUI
Pri instalaciji svakog softvera, da bismo ga koristili ugodno, moramo biti upuceni u to kako stvari funkcionisu. Ovo je slucaj i sa GIMP-om, te pogledajmo sledecu sliku.
GUI.png

Oblast 1 - Skup najkoriscenijih alata (Select, Move, Scale, Paint...)
Oblast 2 - Radna povrsina
Oblast 3 - Slojevi, Boje, Selekcije
Oblast 4 - Osobine alata
Oblast 5 - Cetke, Fontovi, Istorija izmena
Oblast 6 - Glavni Meni

Kreiranje i ucitavanje fajlova, cuvanje izmena, izvoz fajlova
Neke od opcija koje cemo svakodnevno koristiti ukljucuju i kreaciju, kao i izvoz fajlova.

Kreacija
Pritisnimo : File --> New
01.png
02.png
Odaberemo "template" ili unesemo rezoluciju fajla i odaberemo mernu jedinicu
03.png
Pritisnemo "OK"
04.png
Bicemo prezentovani sa ekranom poput ovog
05.png

Ucitavanje fajlova
Odaberemo : File --> Open
01.png
O_02.png
U dijalogu koji se pojavi, odaberemo fajl koji zelimo da obradimo i pritisnemo "Open"
O_03.png

Izvoz fajlova
Odaberemo : File --> Export
01.png
E_01.png
U dijalogu nazovemo fajl, ukljucujuci ekstenziju u oblimu "ime.(ekstenzija)", primer "slika.png", bez navodnika, a zatim odaberemo "Export"
E_02.png
Cuvanje izmena
Odaberemo : File --> Save ili File --> Save as

Ovo bi bilo to sto se osnova upravljanja fajlovima tice, sad da se bacimo na malo ozbiljniji rad (ne mogu na forumu napisati poruku duzu od 1000 karaktera i priloziti vise od 10 datoteka, pa zato pisem iz vise poruka :P).
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Paleta Alata / Alati Selekcije

Rectangle Select Tool
Koristimo ga prevlacenjem misa preko povrsine ciju selekciju zelimo da napravimo, pravougaonim oblikom, kao u primeru ispod.
SS01.png
SS02.png

Ellipse Select Tool
Koristimo ga prevlacenjem misa preko povrsine ciju selekciju zelimo da napravimo, kruznim oblikom, kao u primeru ispod.
CS01.png
CS02.png

Free Select Tool
Koristimo ga prevlacenjem misa preko povrsine ciju selekciju zelimo da napravimo, krivom linijom koju opcrtamo samostalno, kao u primeru ispod. Nakon kompletiranja selekcije moramo odabrati neku drugu alatku da bi ona bila vidljiva, sto zbunjuje mnoge pocetnike.
FS01.png
FS02.png

Scissors Select Tool
Koristimo ga pritiskom na obline fotografije koje zelimo da selektujemo, kao u primeru ispod.
ScS01.png
Sc00.gif

Ostale alate selekcije ne zelim da pominjem, pre svega jer pokusavaju da imitiraju neke poput Magic Wand Tool-a iz Adobe Photoshopa, ali jednostavno nisu korisni osim u slucajevima jednostavnih prelaza boja (npr. za moju profilnu sam koristio).
 
Poslednja izmena:

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Paleta Alata / Crtacki Alati

Pencil Tool
Ovaj alat nema veliku primenu, s obzirom da su njegove ivice vrlo ostre, te se najvise koristi za "pixel art". Pritiskanjem i / ili zadrzavanjem misa kreiramo rasterske linije, kao u primeru.
Pen01.png
Pencil.gif

Paintbrush Tool
Alat koji obicno koriste korisnici grafickih tableta za crtanje. Tu je da zadovolji i bojenje "clipping mask" slojeva. Primer ispod.
Paintbrush01.png
Paintbrush.gif
 

BLEAGH

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.10.2018.
Poruka
612
Rezultat reagovanja
325
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
BLEAGH
CPU & cooler:
I5-4460,Hyper 212 EVO
Motherboard:
Asus H81
RAM:
DDR3 HyperX 16GB
VGA & cooler:
Zotac 1060 6GB AMP
Display:
HP OMEN Z7Y57AA TN, TV Adler 43
HDD:
Transcend 220S 240GB , Toshiba 1TB
Sound:
Genius SW-HF2.1 1700
Case:
Raidmax V4 Blue
PSU:
Radimax 550W
Mice & keyboard:
Logitech G203 Prodigy & MS Thunder
Internet:
80/8
OS & Browser:
Windows 10 Pro x64 , Firefox
Other:
Huawei P30 Pro VOG-L29
Bravo za trud ,gimp je svakako jedan fin free software za koristiti ali mi ne lezi nikako posle dugog koriscenja photoshopa.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Treba jos 6 postova da izbacim nego mi nije radio net sinoc, hvala!
Inace sto se tice toga ni meni ne lezi mnogo, znam da uradim 95% stvari, ali ps je majka.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Paleta Alata / Alati Korisnika Srednjeg Nivoa

Posto me je "neki" BLEAGH prekinuo, mislim da sad mogu da nastavim ;) Salim se malo, ali da 'ajde da nastavimo. Takodje, izvinjenje jer se rezultati ne vide najbolje, morao sam da kompresujem gifove :P

Blur/Sharpen Tool
Ovaj alat koristimo za zamucivanje ili izostravanje, ali u sustini podesca na Paintbrush Tool, jer cemo selekciju praviti crtanjem, kao u primeru.
Blur_Sharpen_01.png
Blur_Sharpen.gif

Dodge/Burn Tool
Ovaj alat koristimo na gotovo identican nacin kao i prethodni, mada je funkcija istog izbledjivanje i zatamnjivanje, kao u primeru.
Dodge_Brun_01.png
Dodge_Burn.gif

Smudge Tool
Poslednji medju ovim alatima jeste Smudge Tool koji se koristi na identican nacin kao i prethodna dva, s tim sto ovaj koristim za razmazivanje. Primenu moze naci pri stapanju boja, te na primer mozemo stopiti tudje lice sa nasom glavom.
Smudge.png
SMUDGE.GIF
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Paleta Alata / Alati Transformacije

Move Tool
Alat koji sluzi za promene pozicije sloja, fotografije, selekcije itd. Koristimo ga prevlacenjem odabranog dela fotografije na odredjenu poziciju, kao u primeru (lag u LICECap jbg).
Move01.png
Move.gif

Unified Transform Tool
Ovaj alat je skup najkoriscenijih alata transformacije, kao sto je resize i rotate. Koristimo ga pritiskom ugla selekcije a zatim odabira akcije, kao u primeru.
Unified01.png
Unified.gif

Rotate Tool
Ovaj alat, kao sto mu ime i govori, koristimo za rotiranje selekcije, sloja ili cele fotografije, povlacenjem mis, kao u primeru.
Rotate01.png
Rotate.gif

Scale Tool
Ovaj alat koristimo za promenu velicine nase selekcije, sloja ili kompletne fotografije. Princip koriscenja isti je kao i kod Unified Transform alata, kao u primeru.
Scale01.png
Scale.gif
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Paleta Alata / Ostali Pocetnicki Alati

Ovo je sekcija u kojoj cemo obraditi jos nekoliko alata, koji bi po mom misljenju bili korisni za svakog amatera, a cak i naprednog korisnika. Takodje, za par alata cu navesti i nazive u Adobe Photoshopu, ukoliko zelite da predjete na open source alternativu.

Warp Transform Tool
Ovaj alat jeste "Liquify" iz Adobe Photoshopa, ukratko, omogucuje nam da smanjujemo, povecavamo, pomeramo, rotiramo, automatski blendujemo itd. delove fotografija. Konkretno opcije koje nudi su :

- Move Pixels (varijanta Smudge-a)
- Grow Area (siri piksele)
- Shrink Area (skuplja piksele)
- Swirl Clockwise (uvija piksele u pravcu kazaljke na satu)
- Swirl Counter-Clockwise (uvija piksele suprotno od pravca kazaljke na satu)
- Erase Warping (uklanja modifikacije nad selektovanim pikselima)
- Smooth Warping (pravi tranziciju izmedju efekata)

Koristimo alat na isti nacin kao i Smudge, Paintbrush, Dodge, Blur itd, te necu prilagati primere ;) Koju cemo opciju koristiti, biramo u prozoru "osobine alata" (broj 4 u prvom postu).
WarpTransform01.png

Text Tool
Ovaj alat koristimo za formatiranje teksta koji zelimo da ispisemo. U osobinama alata mozemo odabrati font, velicinu, centriranje, razmak izmedju karaktera, itd. Mozemo kursorom misa odabrati lokaciju u kojoj zelimo tekst da bude ispisan, ili samo selektovati pocetnu tacku, jednostavnim "klikom".
Text01.png

Paths Tool
Alat koji je slican "Pen Tool"-u u Adobe Photoshop-u, koristimo za kreiranje selekcija. Da bismo to ucinili, klikom dodajemo tacku, konture stvaramo drzanjem i povlacenjem misa, dok selekciju "zatvaramo" drzanjem Control (ctrl) dugmeta i pritiskom na prvu tacku selekcije. Da bi selekcija postala funkcionalna, odabirom dugmeta "Selection from Path" stvara se tipicna "free hand" selekcija. Primer ispod.
PenMain.png
Pen.gif

A sta je sa ostalih deset?
Nemam nameru da pominjem ostale, jer njihovo koriscenje nije prilagodjeno pocetnicima, osim eraser toola, paint bucketa, gradient toola i slicnih cije je koriscenje ocigledno. ;)

Naravno, ni ovde nije kraj, te imam jos 2 posta da napisem, ako ste zainteresovani. ;)
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Slojevi, Selekcije (Putanje), Prikaz RGBA

Slojevi i Selekcije

Slojevima mozemo razdvojiti nas rad na segmente, kao kada bismo svaki deo lika isekli i zalepili na papir. Ovo nam omogucuje da napravimo korekcije samo odredjenog dela slike i da budemo sigurni da nista drugo necemo izmeniti.

Vazno je upamtiti jedno pravilo, a to je da se slojevi na visem nivou prikazuju preko onih na nizem.
Primer :

L01.png

Sloj 1 je na nizem nivou od sloja 2, kao da salzemo blokove ili kocke.

Tu je i par funkcija koje treba upamtiti, mada su u GIMP-u slikovito prikazane.

L02.png

Sve oznaceno plavom bojom je bitno za pocetnike, te se necemo obazirati na ove crvene.

1 - dodaj sloj
2 - dodaj folder (grupu)
3 - pomeri na visi nivo
4 - pomeri na nizi nivo
5 - dupliraj trenutni sloj
6 - ukloni trenutni sloj

Slicno vazi i za selekcije, ukoliko zelimo da koristimo isti oblik vise puta, kreiramo putanju (ja sam uprostio nazivom selekcija), i one se nalaze u meniju "Paths" pore menija "Layers"

Prikaz RGBA

Posteje situacije u kojima ne zelimo da prikazemo nijanse crvene, zelene ili plave boje ili da promenimo transparentnost, pa za to koristimo meni "Channels". Ukoliko ostavimo praznim neko od polja, nijanse te boje se "gube" na fotografiji. Imajte u vidu da su :

R - crveno (Red)
G - zeleno (Green)
B - plavo (Blue)
A - transparentnost (Alpha)
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Image i Colors podesavanja

U glavnom meniju, postoje par sekcija, poput "File", "Edit", "Help" ... a medju njima i "Image" i "Colors". Ovde cete naci par osnovnih filtera, koje vam nude i mobilni alati, ali ce vecina biti u potpunosti izmenljiva, te cete moci da odaberete perfektan izgled koji vam treba.

Image Meni - Najznacajnije
U ovom meniju, postoji vise podesavanja sa kojima ste sigurno upoznati i relativno nisu kompleksna. Krenucemo (- znaci podesavanje, = znaci opcije podesavanja) :

- Mode
= RGB - ful boje
= Grayscale - crno-beli rezim
- Transform
= Flip Horizontally/Vertically - Izvrce Horizontalno/Vertikalno
= Rotate 90° Clockwise / 90° Counter-Clockwise / 180° - Rotira 90° u smeru kazaljke na satu / 90° suprotno od smera kazaljke na sata / 180°
- Canvas Size / Velicina radne povrsine u mm/px/inc
- Scale Image / Promena velicine fotografije u mm/px/inc

Colors Meni - Najznacajnije
Ovde se nalaze malo naprednije opcije, u kojima mozete kompletno izvrnuti boje fotografije. Tu su i podesavanja koja ce uneti dozu ispranosti, ali i zasicenosti i mnostvo drugih.

- Color Balance - Balans Boja
- Color Temperature - Temperatura Boja
- Hue-Chroma - Nijansa-Kroma-Osvetljenost Boja
- Hue-Saturation - Ninansa-Zasicenost Boja
- Saturation - Zasicenost Boja
- Exposure - Ekspozicija
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Ako imate kakvih pitanja ili zelite da nesto dodam, napisite ovde u komentaru, mozda sam nesto ispustio, mada smatram da je ovo za pocetnike sasvim dovoljno. :)
 
Vrh