• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Mob.telefon/Tablet] DZ09 | Kao neki Smartwatch

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Pre svega, @Zivko nemoj da mislis da sam zaboravio na Chuwi review, sad stize za 2-3 dana, Remix OS nesto laga, moram da vidim sta je ;)

Sad da se bacim na stvar. Spremio sam recenziju jednog sata, koji spada u seriju DZ09 satova. Ako niste upuceni u ove satice, u pitanju su satovi nalik na "glupe" telefone, koji se zaista proizvode masovno kao OEM varijante, dok ih drugi "skinuju" i lupaju svoj brend. Naravno, za sat me je prvobitno zainteresovala cena, posto sam uspeo da ga nabavim za $6 na eBay-u, dok se satovi igracke prodaju za oko 1.000din. u prodavnicama decijih igracaka, tipa Dexy Co. Primer jednog ovakvog jeste ovaj "SpiderMan Sat" na sledecem linku.

Dizajn
Dizajn samog sata, vrlo je slican prvoj generaciji Apple satova, mada je ovo specifican model koji ja posedujem. Narukvica sata jeste izradjena od gume, bele boje i naravno njena velicina je promenljiva. Na poledjini sata nalazi se jedan zvucnik, ne bas zavidnog kvaliteta. Sa prednje, jeste jedan 1.54 incni ekran, koji je od samih oboda sata odvojen vrlo sirokim povrsinama crne boje. Ispod ekrana, takodje se nalazi i kamera rezolucije 0.3Mpx. Na desnoj strani jesu slot za sim i sd karticu, kao i kapacitivni taster koji ima "back" funkciju. Ostatak sata, izradjen je od vrlo nekvalitetne plastike, sto je i za ocekivati. Nedostatak 3.5mm porta takodje jeste jedna mana ovog telefona, te ako planiramo da slusamo muziku, moracemo da pribavimo bezicne slusalice.

Softver
Softver ovog uredjaja, kao sto sam i prethodno napomenuo, podseca na stare "glupe" telefone, posto poseduje samo par osnovnih aplikacija. Na pocetnom ekranu vidimo lice sata, koje fabricki sadrzi samo nekoliko lica, tacnije "mehanicki sat", "digitalni sat" i "pametni sat". Nijedno od ovih lica ne moze se istaci privlacnim izgledom, jer zupcanici mehanickog sata deluju preklopljeni jedni preko drugih, pametni sat deluje kao zaista losa kopija Apple Watch izgleda, a mozemo reci da je samo digitalna varijanta iole prihvatljiva. Ispod samog lica, jesu i aplikacije "brojcanik" i "kontakti". U donjem levom uglu vidimo dugme koje vodi ka meniju aplikacija, dok je u desnom precica ka podesavanjima. Izbor aplikacija poprilicno je skroman, kao i na starim Nokia, Ericsson, Sagem i ostalim telefonima. Tu se izdvajaju Twitter i Facebook klijent, koji su jednostavno nefunkcionalni. Tastatura je poprilicno mala, pa ja kao osoba cije su sake prosecne velicine, nisam bio u mogucnosti da iskucam smislenu poruku. Interfejs svih aplikacija, nije prilagodjen velicini ekrana, pa ni one nisu nista bolje od tastature, koriscenje kalkulatora, kalendar ili brojaca, bilo je bolno. Takodje, jos jedna cudna stvar jeste i nedostupnost aplikacija, bez prisustva SIM kartice. Jos jedna velika mana jeste i nedostatak WiFi konekcije. Uspeo sam da pronadjem par igara, mada ni one ne deluju suvise dobro, sa minimalnim frameratom i grafikom.

Ostale Funkcije
Sat poseduje 0.3Mpx kameru, koja je veoma skromnog kvaliteta, mada kao neka spijunka moze da prodje. Ovde jesu i primeri fotografija,
DSC_0000165.jpg DSC_0000166.jpg DSC_0000167.jpg DSC_0000168.jpg DSC_0000169.jpg
Ovaj sat nije vodootporan, te se samo par sekundi nakon ubacivanja u vodu restartovao. Naravno, sat poseduje ekran koji reaguje na dodir, a tu je i Bluetooth mode. Bluetooth mode je nesto slicno vecini pametnih narukvica, pa mozete slusati muziku sa telefona, koristiti kameru telefona, kopirati listu kontakata... Tu su i tajni kodovi, koje mozemo koristiti u biracu brojeva, te na primer *#3646633# poseduje veliki broj podesavanja mreze, GPRS-a, zvuka, slike itd. Pored preinstaliranih lica, moguce je i preuzeti neka "custom" lica, pa sat moze izgledati dosta privlacnije. Baterija kao neizostavan faktor, ovde se pokazala lose. Uz minimalno koriscenje, na svakih 2-3 sata, sat je izdrzao svega 2 dana koriscenja, sto je za danasnje standarde relativno malo.

Kakav je?
Sam sat po sebi deluje veoma lose izradjen, poseduje kameru niskog kvaliteta, a ni zvuk se ne moze istaci kvalitetom. S druge strane, sat moze obaviti mnogobrojne funkcije koje vam mogu zatrebati u svakodnevnom zivotu ili ga pak koristiti kao neki notification uredjaj. Takodje, ovo moze biti savrsen izbor za neko mladje dete, pa brige o koriscenju drustvenih mreza, preteranom igranju video igara, kao i pregledanju neprikladnog sadrzaja odstranjuju. Sve u svemu, po ceni od samo $6 smatram da je ovo jedan od vrlo isplativih uredjaja, ako nista kao nekakav bekap telefon.
 
Vrh