• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Crvena lampica na matičnoj ploči i zvuk kliktanja

Jagfd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.06.2021.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
Pozdrav,

Zaista bi mi značila pomoć na datu temu. Naime, kupio sam skoro (polovno) kućište i imam sledeći niz situacija pri "paljenju" računara:
-čuje se zvuk kliktanja (zvuk možete čuti ovde: zvuk pri paljenju.m4a),
-uključena je crvena lampica na matičnoj ploči (slika ispod),
-ekran se ne uključuje (na ekranu se očitava da je prikačen na port kućišta, ali se ne pojavljuje slika pri pokretanju); ekran može da se uključi JEDINO kad ga preko DVI adaptera priključim u kućište (slika ispod).

41831


41832


Kada se pokrene preko DVI adaptera, pokretanje se na ekranu očitava ispravno (ali ostaje crvena lampica i zvuk kliktanja pri pokretanju). Sav RAM je vidljiv kao priključen, svi ventilatori u kućištu se pokreću. Zaista ne znam šta je u pitanju, pa se nadam da neko može pomoći sa konkretnim savetom šta uraditi :)
 

Markius

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.02.2020.
Poruka
656
Rezultat reagovanja
436
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 @3.9 LC-CC-120-ARGB PRO
Motherboard:
Gigabyte b450 Aorus M
RAM:
2x8gb Kingston Hyperx Fury 3000mhz RGB
VGA & cooler:
Zotac AMP! 1060 6gb
HDD:
Patriot Burst 240gb + wd500+320+1TB
Case:
MS Dark Shadow(2 jetflo rakete)
PSU:
FSP Fortron HYPER-S 500W
Mice & keyboard:
A4 Bloody V8M
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Win10 64bit
za pocetak izvadi bateriju, pa onda probaj sa po jednim stapom rama. rekao bih na prvu hard disk ali mi na snimku ne deluje kao da je kliktanje diska...i kad kazes vidljiv ram, znaci da ti mozes uci u bios ili ti prikazuje kolicinu rama na ekranu kad krene da se pali?
 

Jagfd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.06.2021.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
Mali update:
-pronašao sam manual (uputstvo) za svoju matičnu ploču i u njemu piše da je ta crvena lampica samo indikator da postoji napajanje na matičnoj ploči ("it indicates that there is power on the system board"), tako da valjda to znači da ona NE signalizira nikakav kvar ili problem na matičnoj (ne znam jesam li u pravu?).

za pocetak izvadi bateriju, pa onda probaj sa po jednim stapom rama. rekao bih na prvu hard disk ali mi na snimku ne deluje kao da je kliktanje diska...i kad kazes vidljiv ram, znaci da ti mozes uci u bios ili ti prikazuje kolicinu rama na ekranu kad krene da se pali?
Pre svega, hvala na odgovoru. Malo sam oslušnuo i čini mi se da kliktanje dolazi iz hard-diska. Naravno, ono se javlja samo pri paljenju računara, pa posle utihne. Nisam siguran da li je očekivano da se HDD tako ponaša ili je u pitanju neki problem?

i kad kazes vidljiv ram, znaci da ti mozes uci u bios ili ti prikazuje kolicinu rama na ekranu kad krene da se pali?
Da, izgleda da je oko ekrana ipak sve u redu. Ekran se normalno uključuje, a sistem se normalno podiže. Jedino me sad buni da li je to kliktanje normalno da se čuje, a ta crvena lampica valjda bi trebalo da ne signalizira nikakav problem/kvar.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.843
Rezultat reagovanja
9.230
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i9-10900 & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
Asus Z490 Tuf Gaming Plus
RAM:
Patriot Viper 4 x 8 GB DDR4 3200 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Kingston SKC2500 256GB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
XPG Core Reactor 650
Mice & keyboard:
Redragon Impact M908 & Cooler Master SK650 & Redragon Diti K585
Internet:
mts 400/100
OS & Browser:
Windows 11
I? Dalje ništa?

Crvena lampica na matičnoj ploči može da znači i svašta i... ništa. Bez oznake modela matične ploče.

Prikazivanje slikesamo preko diskretne grafičke karte može značiti da se integrisana automatski isključuje kada je diskretna u računaru.

Slažem se sa konstatacijom koju je dao @Markius - ovo ne zvuči kao da je hard disk u problemu, već kao neka sistemska obaveštenja koja se često prikazuju i na monitoru.

Послато сa Redmi Note 9 помоћу Тапатока
 

Jagfd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.06.2021.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
Crvena lampica na matičnoj ploči može da znači i svašta i... ništa. Bez oznake modela matične ploče.

Prikazivanje slikesamo preko diskretne grafičke karte može značiti da se integrisana automatski isključuje kada je diskretna u računaru.
Hvala na odgovoru. Procesor je i7-870 i, koliko znam, nema integrisanu grafičku karticu. Sa druge strane, model matične ploče je PT630-NRM i jedino što ja vidim u uputstvu (strana 49) uz tu matičnu ploču je da ta lampica sija uvek kad postoji napajanje matične ploče.

Slažem se sa konstatacijom koju je dao @Markius - ovo ne zvuči kao da je hard disk u problemu, već kao neka sistemska obaveštenja koja se često prikazuju i na monitoru.

Možda je sistemsko obaveštenje. Šta znam... Probaću da isključim taj hard-disk (pošto imam ssd na kom je sistem), pa ću videti da li se zvuk kliktanja čuje opet (javljam se sa update-om sutra). Hvala svima do sada na pomoći!
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.843
Rezultat reagovanja
9.230
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i9-10900 & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
Asus Z490 Tuf Gaming Plus
RAM:
Patriot Viper 4 x 8 GB DDR4 3200 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Kingston SKC2500 256GB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
XPG Core Reactor 650
Mice & keyboard:
Redragon Impact M908 & Cooler Master SK650 & Redragon Diti K585
Internet:
mts 400/100
OS & Browser:
Windows 11
Izgleda da smo pisali postove skoro pa u isto vreme, zato izgleda kao da pitam očigledne stvari, tj, ono što si već napisao.

Da, sada je već nešto jasnije. S obzirom da si pronašao uputstvo za matičnu ploču razjasnio si misteriju crvenog svetla. :thumb:

-ekran se ne uključuje (na ekranu se očitava da je prikačen na port kućišta, ali se ne pojavljuje slika pri pokretanju); ekran može da se uključi JEDINO kad ga preko DVI adaptera priključim u kućište (slika ispod).
Kada sam ovo pročitao razumeo sam da si probao integrisanu grafiku (port kućišta). Sada kada si napisao koji je procesor u pitanju situacija je jasnija! :thumb:

O kliktanju: obrati pažnju da li sistem ispisuje neke poruke tokom ili odmah nakon prolaska kroz p.o.s.t. Neke matične ploče su pištanjem prijavljivale broj priključenih usb uređaja, neke prijavljuju da ne primećuju monitor, neke da imaju problem sa memorijom, hard diskom, da je baterija loša (datum, vreme). Nekada te poruke nabacaju jednu ispod druge i čini se da to tu treba da stoji. Nekad su u pitanju samo obaveštenja, a nekad upozorenja. Upozorenja najčešće zahtevaju pritiskanje nekog tastera na tastaturi (F1, Enter).

Najkrvavije mi je bilo upozorenje: there is a keyboard error or no keyboard present - press F1 to continue. :rotf:
 

Jagfd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.06.2021.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
Raskačio sam HDD i idalje se čuo isti zvuk, tako da izgleda jeste u pitanju obaveštenje/upozorenje. Na ekranu se prikazuje sledeće (redom kako su slike postavljene):

41839


41840


To je ono što sam uhvatio pošto se stvari brzo smenjuju. Meni se ne čini da se opisuje neka vrsta greške na ekranu. Takođe, BIOS je verzija 080015, 03/04/2012, pa ne znam da li se to smatra outdated verzijom i da li i to može biti izvor problema...
 
Vrh