• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

CPU overvoltage greska posle zamene hladnjaka

Fearl3ss

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.08.2015.
Poruka
2.575
Rezultat reagovanja
195
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Samo Ryzen bajo moj, i to sa dosta keša.
Motherboard:
Samo X9999, VRM prejako
RAM:
128gb x 2
VGA & cooler:
Sve aaaaaa
Display:
8k
HDD:
99tb + m2 nvme generation 10
Case:
NZXT RGB LGBT boje, full custom loop water no leak
PSU:
10000w gold 99% +
Greska je tipicna za Asus ploce i pogodjene su kako AMD tako i Intel ploce, ako pogledas malo net videces da te greske nisu retke i da su resavane na razne nacine , ali obicno sa RMA.
Ja koliko vidim da je Juigigi odlicno ispratio desavanja oko te greske i pokusao sve sto je bilo moguce da je otkloni, ostaje mu jedino provera da li je mozda malo pretegao kuler od CPU pa to uzrokuje blago krivljenje pinova pa usled toga ploca baca gresku.
Ja bih na njegovom mesto sve izvadio napolje, rasturio do daske i ponovo sklopio na stolu.
Treba uzeti u obzir da je jedino ASUS sa svojim plocama uspeo da spali 3d procesore, kako to samo oni znaju, ali su procesori doslovno eksplodirali.
Sve se resilo nakon novog biosa, ali cisto da napomenem.
Na kojim 3D procesorima, tj gde je ASUS imao tu vatricu. Na AM4 ili AM5 ?

Ono što sam ja primetio je da mi je jeftina ASRock HDV ploča na AM5 mnogo stabilnija nego ASUS TUF koju sam imao..
Samo ASRockove ploče jurim od tad :troll: :cool:
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.410
Rezultat reagovanja
1.197
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7

Cika_Kure

PCAXE Member
Učlanjen(a)
29.05.2024.
Poruka
165
Rezultat reagovanja
122
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 5700x 3D, ID Cooling SE-225-XT BLACK
Motherboard:
Asus TUF Gaming B550
RAM:
KINGSTON Fury 32GB (2 x 16GB) DDR4 3200MHz
VGA & cooler:
Biostar RX6700XT 12GB GDDR6
Asrock zakon, e sad Asus prelepe ploce, fensi ,ali imaju probleme.

Da li nešto propuštam, ovde piše da Asus ploče imaju problem sa AM5 Ryzen 7xxx procesorima, a kolega ima AM4 5600x za koju platformu nema prijavljenih problema na relaciji matična - procesor.

EDIT: Sad mi je palo na pamet. Ima onaj Duletov video gde testira 5600x kupljen sa Ali pa ga možeš provući kroz iste testove da vidiš da li je ok.
Ako je to ok, onda je neka greška u merenju voltaže procesora...
Ovo
 

Fearl3ss

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.08.2015.
Poruka
2.575
Rezultat reagovanja
195
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Samo Ryzen bajo moj, i to sa dosta keša.
Motherboard:
Samo X9999, VRM prejako
RAM:
128gb x 2
VGA & cooler:
Sve aaaaaa
Display:
8k
HDD:
99tb + m2 nvme generation 10
Case:
NZXT RGB LGBT boje, full custom loop water no leak
PSU:
10000w gold 99% +
Da li nešto propuštam, ovde piše da Asus ploče imaju problem sa AM5 Ryzen 7xxx procesorima, a kolega ima AM4 5600x za koju platformu nema prijavljenih problema na relaciji matična - procesor.

EDIT: Sad mi je palo na pamet. Ima onaj Duletov video gde testira 5600x kupljen sa Ali pa ga možeš provući kroz iste testove da vidiš da li je ok.
Ako je to ok, onda je neka greška u merenju voltaže procesora...
Ovo
Ma brate da mu je ono prava voltaža cpu bi izgoreo trottlovao, pa preko 1.32V mu treba vodeno... A kamoli 2.5V...
To je greška sa očitavanjem i to je to.
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.410
Rezultat reagovanja
1.197
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Naravno da je 2.5v planuo bi kao prskalica, medjutim ploca je koliko vidim nova, a senzor je odlepio, sad ici na RMA pa cekati ili ignorisati i gurati tako to mora postavljac teme da odluci.
@Cika_Kure
Primer je postavljen za 7000 seriju kao dokaz da Asus zna dobro da zabrlja, cak do spaljivanja procesora.
Ako recimo odes na reddit i stavis pretragu za ovu gresku, i krenes da skroluje na dole videces nepregledan niz ljudi sa ovim problemom na svim platformama i samo sa Asus plocama:
 

Prilozi

Cika_Kure

PCAXE Member
Učlanjen(a)
29.05.2024.
Poruka
165
Rezultat reagovanja
122
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 5700x 3D, ID Cooling SE-225-XT BLACK
Motherboard:
Asus TUF Gaming B550
RAM:
KINGSTON Fury 32GB (2 x 16GB) DDR4 3200MHz
VGA & cooler:
Biostar RX6700XT 12GB GDDR6
Naravno da je 2.5v planuo bi kao prskalica, medjutim ploca je koliko vidim nova, a senzor je odlepio, sad ici na RMA pa cekati ili ignorisati i gurati tako to mora postavljac teme da odluci.
@Cika_Kure
Primer je postavljen za 7000 seriju kao dokaz da Asus zna dobro da zabrlja, cak do spaljivanja procesora.
Ako recimo odes na reddit i stavis pretragu za ovu gresku, i krenes da skroluje na dole videces nepregledan niz ljudi sa ovim problemom na svim platformama i samo sa Asus plocama:
Koliko ja vidim update chipset drajvera i BIOS-a dok je stari CPU unutra, stavljanje novog i CMOS rešavaju sve probleme.
Tačnije problema ni nema ako se sve ovo lepo odradi.
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.410
Rezultat reagovanja
1.197
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Kure nisi citao temu od starta, covek je vec sve probao.

  • Resetovao sam BIOS
  • Izvadio bateriju
  • Zamenio bateriju novom
  • Probao backup napajanje (da otklonim sumnju da je trenutno napajanje neispravno)
  • Flesovao BIOS
 

Cika_Kure

PCAXE Member
Učlanjen(a)
29.05.2024.
Poruka
165
Rezultat reagovanja
122
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 5700x 3D, ID Cooling SE-225-XT BLACK
Motherboard:
Asus TUF Gaming B550
RAM:
KINGSTON Fury 32GB (2 x 16GB) DDR4 3200MHz
VGA & cooler:
Biostar RX6700XT 12GB GDDR6
Kure nisi citao temu od starta, covek je vec sve probao.

  • Resetovao sam BIOS
  • Izvadio bateriju
  • Zamenio bateriju novom
  • Probao backup napajanje (da otklonim sumnju da je trenutno napajanje neispravno)
  • Flesovao BIOS
Da, ali u kom momentu?
Ja sam stekao utisak da je on to sve odradio kad mu se već pojavio problem, a da je prva instalacija bila o ruk...
Uglavnom ja mislim da on uopšte nema problem osim sa pogrešnim očitavanjem voltaža...
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.410
Rezultat reagovanja
1.197
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Ne znamo ni koliko je sistem stabilan obzirom da je napisao da mu je jedna igra kresovala, sad ako je samo jedna igra mozda je do igre.
Sve jedno ploca je ta koja lose ocitava, moze da ignorise,ali zasto bi kad ima garanciju.
Znaci da razjasnimo ploca izbacuje gresku ne neki softver, softver tacno ocitava, ali je seznor na ploci otalapicio ili ko zna sta je.
 
Vrh