• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Hlađenje] Cooler Master Z600

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital


COOLERMASTER Z600

Različite grupe ljudi, različite potrebe. Pod tim potrebama se nalaze želje za tišinom sa minimalnim performansama, dok na drugu ruku postoje korisnici koji žele performanse ispred svega te ima je buka koju kuler proizvodi zadnja rupa na sviralu. Ali postoji i još jedna grupa ljudi koja voli da spoji i lepo i korisno, te žele kuler koji će im izgledati lepo u računaru i pružati performanse na sasvim pristojnom nivou. Ovoga puta CoolerMaster se usudio i zaposlio najbolje inženjere da projektuju kuler koji će zadovoljiti potrebe svakog korisnika.

Specifikacije



Pakovanje

Z600 dolazi u veoma atraktivnom pakovanju. Sama kutija na prvi pogled daje osećaj kvalitetnog proizvoda kome je pridato puno pažnje na izgledu. U kutiji se pored kulera nalazi kit za montiranje za sve platforme, AMD 754, 939, 940, AM2, AM3, Intel LGA 775, i uputstvo za upotrebu koje sadrži i srpski jezik. Kit za Intel LGA 1366 se mora naručiti posebno. Da bi zakačili ventilator na kuler, obezbedjene su polugice koje nisu standardne (žičane) već su izradjene od plastike i kuler se na njih ušrafljuje.






O kuleru

Ono što na prvi pogled izdvaja ovaj kuler od ostalih je njegov neobični dizajn koji podseca na slovo X. I sa težinom i veličinom nadmašuje ostale vazdušne kulere.



Čak su i rashladna aluminijumska peraja deblja i na većoj distanci jedna od drugih za razliku od drugih kulera koji teže da imaju što veći broj peraja s tim da budu što tanji. Nije samo igled drugačiji, i raspored peraja je raznovrstan. Postoje dve veličine aluminijumskih listova, manji koja se nalaze u centralnom delu kulera i pojavljuju se ranije, tj. bliže bazi, dok se veliki nalaze na X stranama, tj. na ivicama kulera.






Problem se javlja zbog prisustva vecih listova je taj da ako imate glomaznije hlađenje na matičnoj ploči, postojaće mogućnost da će vam se kuler dodirivati sa navedenim. Postoji jos jedan problem kod ATX ploča tipa MSI Neo5 945, budući da je tim pločama socket previše blizu slotovima za memoriju, pa se može desiti da ce vam se kuler blokirati prvi RAM slot.

Veća peraja imaju i veće rastojanje među sobom, dok manja peraja imaju tik manje rastojanje. Ovo je izvrstan dizajn, jer je centralni deo zadužen za maksimalnu površinu koju pružaju gušće zbijena manja peraja, dok su velika peraja zadužena za što bolji protok vazduha (u slučaju korišćenja ventilatora).


Kao i svi bolji vazdušni kuleri, i ovaj kuler poseduje heatpipe tehnologiju. Štaviše, poseduje čak 6 heatpipe-ova prečnika 6mm. Dva heatpipe-a koja se nalaze na obodu baze prožimaju veća peraja, dok su ostala 4 heatpipe-a provučena kroz manja peraja. Heatpipe-ovi su hromirani kao i baza kulera. Važno je napomenuti da je svako peraje odlično pričvršćeno za heatpipe-ove, što značajno doprinosi performansi ovog kulera.





Sledeća je baza kulera. Kao prvo moram da napomenem da je ovo prvi kuler za koji mogu da kažem da ima savršeno fabrički obrađenu bazu. Ne samo da je ravna, već poseduje i mirror finish koji značajno pomaže prenošenju temperature sa procesora. Baza je kompletno izrađena od bakra, i kao što sam napomenuo u tekstu iznad, potpuno je hromirana. Nažalost, performanse bi bile daleko veće da je primenjena tehnologija direktnog dodira heat pipe-a sa heat spreader-om procesora kao sto je CoolerMaster primenio kod Hyper 212+ kulera. (Ja se izvinjavam zbog nedostatka slike baze, jer su me u poslednjem momentu izigrali za slike pa sam morao da ponovo uslikavam već montiranog kulera. Ovim sam prinuđen da postavim sliku sa interneta čisto da vidite o čemu je reč.)


Montiranje

Način montiranja kod ovog modela je drugačiji od ostalih modela Cooler Master-a, tj. ne koriste se žabice već šrafovi. Ovo je logično rešenje jer toliki glomazni kuler mogu samo šrafovi i backplate da drže na ploči a da je ne iskrive previše ili u nekim slučajevima polome. Ali, postojanje backplate-a znači i skidanje ploče. Veličina ovog kulera predstavlja veliki problem, i iz tog problema je izrastao i nov metod šrafljenja. Naime, šrafovi se zavrću ispod ploce, dok za to vreme težina kulera veoma otežava postupak.

Način testiranja

Da bi rezultati bili što verodostojniji, testiranje se vršilo u klimatizovanoj prostoriji u kojoj se održavala konstantna temperatura od 25C. Za potrebe testa korišćena su dva procesora sa različitim termalnim dispacijama. E8500 sa svojih 65W i Q6600 (g0) sa 95W. Za opterećenje procesora korišćena je Prime95 aplikacija, dok je za praćenje temperatura korišten CoreTemp gde je praćen Idle i FullLoad režim rada. Zanimljivo je dodati da se skidanjem plastičnog dela kulera performanse povećavaju za 3-4C.


Da sumiramo

Sjajna finalna izrada, performanse, dizajn.. Sve su to odlike ovog giganta među kulerima, koje ga stavljaju u sam vrh ponude, jer zadovoljava svačije ukuse i potrebe. I cena kulera je prihvatljiva, ali za malo veću cenu se može pazariti TRUE, koji je svakako bolji kuler ali ne može pasivno da hladi komponente. Sve u svemu, ovaj kuler nalazi namenu u širokom spektru potrošača, i svakako je vredan uloženog novca bilo da ste entuzijasta po pitanju performansi ili pak preferirate elegantan izgled.​
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Svaka cast za review, sad' bar znamo kvalitet prve nagrade! :D
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
odlican review!
svaka cast
:sekira:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Одличан тест, свака част. :)
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
@Warmaster, jedino steta sto nisi slikao kuler pre montaze i eventualno ga namestio pored box kulera poredjenja radi :), na taj nacin bi bio upotpunjen ovaj slide show, ovako bazu vidimo samo sa zvanicnih slika, a one su malo doterane, odnosno ne vidi se pravi izgled baze na njima.
 

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital
Hvala vam ;)
@Flight, naveo sam u tekstu da sam izigran za slike te sam sinoc morao opet da ih uslikavam ali ovog puta telefonom.. Jos jednom se izvinjavam. Ali sto se tice baze, zaista je kao na toj slici. I u Digital-u kada sam pisao recenziju i kada sam burazeru (vlasniku kulera sa review-a) montirao konfiguraciju, baza je bila savrseno ispolirana i ravna ;). A stvarno nisam imao obraza da ga pitam sinoc da rasklapamo celo kuciste zbog kulera po drugi put..
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Hvala vam ;)
@Flight, naveo sam u tekstu da sam izigran za slike te sam sinoc morao opet da ih uslikavam ali ovog puta telefonom.. Jos jednom se izvinjavam. Ali sto se tice baze, zaista je kao na toj slici. I u Digital-u kada sam pisao recenziju i kada sam burazeru (vlasniku kulera sa review-a) montirao konfiguraciju, baza je bila savrseno ispolirana i ravna ;). A stvarno nisam imao obraza da ga pitam sinoc da rasklapamo celo kuciste zbog kulera po drugi put..
Ma to nikako da rasturas kuciste, nego neke slike pre da si imao, ali ebi ga, nema veze i ovako je sasvim fino ispalo! :wave:
 
Poslednja izmena:

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
Mišljenja sam da ravna baza (ne efekat ogledala) nije plus!
Naime, iz mog iskustva sa AMD S754 / S939 / SAM2 procesorima, svaki je bio ulubljen na sredini! To se tačno moglo videti kada se stavi malo paste na procesor, namontira se kuler pa se skine.
Onda to izgleda ovako:
http://img381.imageshack.us/img381/2401/pastafa4.jpg
S druge strane, ako su i procesori izravnati... onda je "ravna baza" plus.
 

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital
Svi mi kojima je stalo do performansi poliramo i procesore ;) A ostali koji gledaju izgled, nije im bitno da li je malo ispupcen procesor i temperature ;)
:wave:
 

Villy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
08.08.2009.
Poruka
1.717
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba i5 6200U, GTX930M, 16GB, 256GB SSD
CPU & cooler:
i5 6600K + EKWB Predator 240
Motherboard:
AsRock Z170 Extreme 4
RAM:
16GB@2400 DDR4 Kingston Black Fury
VGA & cooler:
Gigabyte GTX1060 OC 6G
Display:
BenQ 2420HDB + Sony 55x8507 4K, Android,
HDD:
Samsung 850 Evo 128+Green 2TB+ 2x Green 1TB
Sound:
Xonar DSX+4562OP AMP+XonarU7+Altec MX5021+Microlab SOLO 6C
Case:
MS black widow
PSU:
Thermaltake 730W modular
Optical drives:
Samsung Full black
Mice & keyboard:
Razor Mamba+Chroma
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Win10
Other:
BMW Series 4 M package 2015, Note 5, DeskJet 4530, Oppo HA2 DAC + Kef M500, PS4 Pro
Ima nas koji i gledamo da imamo garanciju i pref, pa ne poliramo procesore, već samo kulere ;)

Inače super test
 

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital
A j*b ne mogu svima da udovoljim :d xD
Thx ;)
:wave:
 

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
Ne, ne, sve pohvale za test, nisam hteo da sabotiram. :d
Samo sam izneo mišljenje da proizvođači kulera možda namerno prave ta ispupčenja, uostalom i ja sam to pročitao na nekom stranom forumu, konkretno to bi trebalo da važi za TR.
Inače, ja sam moj X2 ošmirglao (izravnao), kao ogledalo je ali ga nisam polirao (ono je starija slika). I pored svega toga, kad ga stegne kuler njegov HS upadne na sredini i opet se pasta onako "razmaže", baš kao na onoj slici. Znači sve i da ošmirglaš HS, ima smisla da je kuler malo ispupčen, makar je to moje mišljenje.
 

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital
Ma nasalio sam se ja ;)
 
Vrh