- Učlanjen(a)
- 28.03.2009.
- Poruka
- 9.407
- Rezultat reagovanja
- 121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
- Admin
- #1
CM ATSC 840
Jedno od najbitnijih stavki kada je hlađenje osnovnih komponenti računara u pitanju je kućište. Pre 15ak godina se ovom segmentu nije posvećivalo dovoljno pažnje, a kućišta su ličila jedno na drugo, iako su bila potpisana od strane različitih proizvođača. Gomila lima na jednom mestu, a malo entuzijazma u proizvodnji...Međutim, potreba korisniika za prostranim, elegantnim, dobro organizovanim, tihim ili pak kućištima kod kojih nije bio potreban alat, je rasla. Cooler Master je tih godina sigurnim i laganim koracima bez mnogo eksperimentisanja “zagazio u vode” proizvođača kućišta. Danas je taj isti Cooler Master inovator u ovoj sferi osnovnih hardverskih komponenti, a model ATCS 840 je sve samo ne obično kućište. Koncept zvani ATCS
ATCS (Active Thermal Convection System) serija kućišta nije novina kada se priča o Cooler Master-u. Iz IT perspektive gledanja sad već davne 1999. godine, Cooler Master je prvi na tržište izašao sa kućištima potpuno izrađenim od aluminijuma. Modeli ATC-100, ATC-200, ATC-300 su predstavljali midi tower i full tower varijante ATCS koncepta, dok je model ATC-400 predstavljao rack-mountable varijantu kućišta. Ono što je krasilo ove modele je bio (za to vreme) dobar fabrički ugrađeni rashladni sistem u odnosu na standardna kućišta. Dobra organizacija ventilatora uz određena svojstva aluminijuma (o kojim možete pročitati više u zasebnom delu teksta) je ATCS seriji garantovao dobre perfomanse. ATCS 840 je otišao korak dalje i postavio nove standarde.
Svojstva aluminijuma
Svaki metal, odnosno materijal, ima određen koeficijent toplotne provodljivosti. Aluminijum je po tom pitanju dobar iz više razloga. Pre svega dobar je provodnik toplote, pa je bolje rešenje od standardnog čeličnog lima. Druga pozitivna stvar je to što mu gustina nije velika, te spada u lakše materijale, pa je veoma upotrebljiv za proizvodnju prostranih kućišta, koja bi u slučaju korišćenja čelika bila preteška. Malo je poznato da ESD šok (Electro Static Discharge) može prouzrokovati prestanak rada neke računarske komponente koja se nalazi u kućištu, a oklop od aluminijuma pravi efekat Faradejevog kaveza, te je uzemljenost komponenata na visokom nivou.
Specifikacije
ATCS 840 [konkretno]
ATCS 840 model je predstavnik full-tower formata, a dimenzije ovog modela su zaista impozantne (243 x 583 x 630 mm. Ovakve dimenzije su u startu garantovale dobro hlađenje. Iako je najbolje ne raspravljati o dizajnu jer se ukus od osobe do osobe razlikuje (neko ga ima, neko nema ), mišljenja sam da je ATCS 840 univerzalno lepo kućište, u najgorem slučaju transparetno za oko, odnono neupadljivo. Jednostavan dizajn blago zakošenih ivica u kombinaciji sa brušenim aluminijumom, predstavljaju ne “napadan“ izgled, ali ne ostavljaju ni utisak previše običnog dizajna. Jednostavno rečeno, lepo. ATSC 840 se prodaje u dve boje, crna i srebrna.
Kao i ostatak spoljašnosti kućišta, prednja maska je izrađena od brušenog aluminijuma, a vidljivo je čak šest ležišta za 5,25" uređaje. Poslednje ležište u nizu je kombinovano 3,5-5,25" ležište, a potrebno je skinuti ili dodatni adapter koji se nalazi u kompletu. Montaža 5,25” uređaja je jednostavna, a nije ih potrebno šrafiti već je dovoljno pritisnuti dugme koje se nalazi sa strane i uređaj će biti “zakočen”. Na donjem delu prednje strane, nalazi se stilizovani debeli aluminijumski lim, koji pored toga što daje “šmek” ima i funkciju zaštite filtera za prašinu. Sam lim i filter za prašinu se skidaju lako (plastične žabice), a iza samog filtera se nalazi ventilator prečnika 230 mm, koji je zadužen za ubacivanje vazduha u unutrašnjost kućišta. Pored ogromnog protoka vazduha, 230mm ventilator je u radu skoro pa nečujan jer je sertifikovan na 19 dBa, a broj rotacija u minutu je 700 . Ovaj “propeler” ima još jednu funkciju, a to je hlađenje dela kućišta predviđenih za hard diskove (HDD kavez). Kavez je okrenut tako da se HDD-ovi lako montiraju. Dovoljno ih je smestiti u plastične fioke i ubaciti u jedan od šest predviđenih ležišta. Lepo i elegantno rešenje koje je omogućilo i drastično smanjenje vibracija HDD-ova. Sa druge strane HDD kaveza je moguće montirati dva 120mm ventilatora koja bi u kombinaciji sa “230icom“ pravila push&pull efekat, za koji smo još davno konstatovali da je savršen.
Filter prašine se lako i brzo čisti, a obična pamučna vlažna krpa je više nego dovoljna. Inače, postoje još dva filtera za prašinu, a oba su pozicionirana na donjem delu kućišta. Jedan filter je pozicioniran tačno kod napajanja. Čak i kada je napajanje montirano, filter se lako da izvući i očistiti. Drugi filter se nalazi po sredini kućišta, a takođe je lako zamenjiv.
Inače, na tom mestu je moguće montirati jedan 120 mm ventilator koji bi takođe uvlačio vazduh u kućište. Mesto za glavno napajanje ovog modela se nalazi u donjem delu kućišta. To je uvek dobro rešenje jer napajanje onda koristi spoljašni hladniji vazduh, a ne onaj iz samog kućišta koji je već zagrejan. Kažemo “glavno napajanje“, jer je na ovom modelu kućišta moguće montirati i sekundarno. Postojanje te opcije možemo najlakše opisati kao potrebu korisnika za napajanjem nekog serverskog računara, radne stanice ili pak jednostavnom željom da neku komponentu zasebno napajaju (npr. CPU ili HDD). U slučaju da se odlučite za takav potez, morate skinuti jedan od dva 230 mm ventilatora koja su identična već opisanim frontalnim. Gornje “230ice” su pozicionirane tako da topao vazduh iz kućišta izbacuju.
Ako kojim slučajem želite da montirate vodeno hlađenje i za to postoji opcija, a rupe za creva su pozicioniane na gonjem delu kućišta. Gornji deo kućišta poseduje lepu zaštitnu mrežicu koja se lako uklanja odšrafljivanjem dva šrafa na zadnjoj strani kućišta. Pohvalno je to što nema potrebe za alatom (šrafovima se odvrću i zavrću rukom). Leva i desna stranica ATCS 840 modela su identične i nemaju proreze za ventilatore, ali pored svega navedenog to nije ni potrebno...Na gornjem delu, bližem prednjoj strani, se nalaze lepo dizajnirani power i reset tasteri, kao i signalne lampice. Iznad njih je “front panel“ koji se otvara pomoću Push&Popup mehanizma, a na istom se nalaze eSATA , 4 x USB 2.0 , IEEE1394 FireWire priključci, a tu su i audio konektori za mikrofon i slušalice, odnosno zvučnike. U svakom slučaju veoma prakitčno i efikasno rešenje.
Iznaneđenjima nikad kraja kada je CM ATCS 840 u pitanju. Odšrafljivanjem četri šrafa na zadnjoj strani kućišta možete omogućiti izvlačenje kompletnog “lima“ na koji se montira matična ploča. Sitnice koje “život znače“ su rupe na tom limu, koje omogućavaju montiranje back plate-a nekog CPU kulera bez skidanja matične ploče. Postojanje još jednog proreza, kod dela gde obično dolazi 24pin konektor za MB, je takođe pohvalno. Sve je tako definisano da je moguće uredno sakriti kablove iza matične ploče i time omogućiti još bolji protok vazduha u već “hladnom” kućištu.
Kako je napajanje pozicionirano dole može se lako desiti da vam kabl za napajanje CPU-a ne bude dovoljno dugačak, ali CM je mislio na to pa se u paketu nalazi i produžni kabl. U paketu dolaze i plastični kaiševi koji će vam pomoći da “ukrotite” kablove, a lepe se na željena mesta u kućištu pa je kabliranje još više olakšano. Još jedno inovativno rešenje je crna plastična kutija u koju je moguće montirati jedan 120 mm ventilator, a posle sve to instalirati na zadnjem delu kućišta gde se standardno nalaze grafička karta, TV karta, muzička karta i sl...Na samoj kutiji su ostavljena mesta za kablove pa sve deluje urednije, a ako se uzme u obzir da jedan ATi Radeon 4870X2 izbacuje dosta toplote, postojanje ovog rešenja može biti ogroman plus kada je hlađenje u pitanju. Na zadnjoj strani kućišta postoji i standardno mesto za 120mm ventilator koji dolazi u paketu.
Način testiranja
Test računar se originalno nalazio u Chenbro Gaming Bomb kućištu , pa konstatujte tabelu sa rezultatima u kojoj se našao i CM HAF932. Očekivao sam da će svaka komponenta biti hladnija, ali u toj meri ne. Sve je testirano na identičnoj sobnoj temepraturi od 22C, a održavanje te temperature je pripomognutno klima urađajem. Prilikom testiranja autor ovog teskta nije dozvoljavao da bilo ko drugi uđe u test sobu, kako se temeratura ne bi narušila usred još jednog grejnog tela, odnosno osobe. Prosečno ljudsko telo emituje toplotu kao sijalica od 100W, što bi u dužem vremenskom intervalu znalo da naruši test uslove, odnosno isti ne bi bili podjednaki za oba kućišta. Sve je testirano ukupno 4h (po 2h), a zapisivana je temperatura za svaku komponentu ponaosob i to isključivo kada su one u full load režimu rada.
Summa Summarum
Cooler Master ATCS 840 je kućište koje je prostrano, tiho, savršeno organizovano, lepo, lako se manipuliše sa istim... Inžinjerima Cooler Mastera treba čestitati. Cena od oko 250 eura možda jeste velika na prvi pogled , ali kad se sve sabere totalno je opravdana. Na kraju krajeva ATCS 840 kućište i nije namenjeno svakom korisniku, već najzahtevnijim.
animaN