• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

*BSD(unix) - заинтересовани?

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Да ли има међу члановима "секире" заинтересованих за пробу неког од BSD оперативног система(FreeBSD, PCBSD...)?

Ако има, написаћу онда туторијал за инсталацију, неку основну администрацију, инсталације програма, разних админ/сервер апликација... и наравно, инсталција неког од графичких окружења(КDE, Gnome, Xfce...)

Касније, можда, и видео туторијал бих додао.

Надам се да има, пошто ћу ја у сваком случају да напишем исти :P :d
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Ajde da kazem da sam ja zainteresovan. Oduvek sam hteo da probam neki BSD al nikako da se latim posla (iskreno ni linux nisam instalirao oko 3g), tako da ce tutorial biti svakako koristan :)

:wave:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Почни са ubuntu или још боље kubuntu због кде окружења које махом bsd дистрибуције користе. МАда у случају FreeBSD који ја користим, сам бираш окружење које желиш да користиш. Неки ликови су урадили liveCD верзију за FreeBSD 8, додуше, тек је бета верзија. Скидам сада баш исту па да пробам... ако буде ишта ваљала, поставићу линк.
Изашла је PCBSD 8 бета верзија, која је и liveDVD са liveInstaller опцијом, мада... 3.5GB Колико је, је превише да би сте на крају схватили да не ради како треба и не може да се инсталира, с'тим на уму... прескочити док се не појави званична верзија.
OpenBSD, NetBSD су превише серверски настројене дистрибуције, мада и FreeBSD је такође, али њих не бих ни препоручио, ни за тестирање... барем док се не научи FreeBSD.

PCBSD 7.1.1 верзија која је тренутно активна, има графички инсталер и долази се већ компајлираним KDE окружењем је за препоруку да видиш како BSD изгледа.

:)
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Pocheo sam ja josh ranije sa ubuntu 5.04 :d pa ekperimentisao sa Mandrake 8 pa se vratio na (k)ubuntu, SuSE oduvek hocu da probam, al oba puta sam skinuo corrupted image :\ , a ko shto rekoh ni ne stizem da instaliram ishta drugo sem Win-a jer uvek me neshto sprechava, al valjda cu da ugrabim vremena, pa barem da dignem BSD pod virtuelnom mashinom :wave:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Увек скидај преко торента. То бар није проблем са линукс дистрибуцијама... све је легално. ;)
Немој се зезати са FreeBSD на виртуалној машини али PCBSD може да ради и ради сасвим солидно.
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Да ли има међу члановима "секире" заинтересованих за пробу неког од BSD оперативног система(FreeBSD, PCBSD...)?

Ако има, написаћу онда туторијал за инсталацију, неку основну администрацију, инсталације програма, разних админ/сервер апликација... и наравно, инсталција неког од графичких окружења(КDE, Gnome, Xfce...)

Касније, можда, и видео туторијал бих додао.

Надам се да има, пошто ћу ја у сваком случају да напишем исти :P :d
Itekako sam zainterosovan. Uglavnom imam paralelno na kompu SuSe distribuciju, ali nisam bas toliki znalac da sam odradim install i podesavanja za Free BSD :cheers: Hvala unapred.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
За све оне који би да пробају FreeBSD, идите на овај сајт: http://www.pcbsd.org/content/view/106/11/
PCBSD је дистрибуција направљена на основи FreeBSD, тачније, то и јесте FreeBSD са додатим графичким окружењем(кде), разним апликацијама и наравно инсталером апликација једним кликом(као и у линукс окружењу) и вероватно најбољим додатком... графичком инсталацијом.
PCBSD може да се инсталира у virtualbox/vmware па је то најбоље решење за почетак и први сусрет са *BSD.
Ја ћу написати упутство за инсталацију FreeBSD, све са сликама, пошто ћу га исто инсталирати у виртуалном окружењу(већ имам инсталиран на хард, а немам никакву пристојну камеру да сликам тај процес, односно поступак).

Сигуран сам да људе одбија од BSD предрадсуда да је инсталација супертешка и компликована, као и да је мањак графичког окружења(што у defualt инсталацији и буде)... али, мени је успело из другог пута(први пут сам "заборавио" да инсталирам gui :d), тако да ће и свима Вама, дефинтивно.

Само један овако ситан детаљ у вези FreeBSD... MS је користио исти(можда га и још увек користе) као ОЅ на својим серверима до појаве Win Server 2003. ;)
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Mislim da se ceo MSN vozi na unix serverima :d
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Малопре сам успешно инсталирао FreeBSD 8 на vmware као виртуалну машину... све ради, једино имам још увек проблема са vmware tools и са драјверима за графику...
Kde 4.3.4 - OK
KDM - OK
Network - OK
Sound - NO
Graphics - Need more hacking :d

Када буде све прорадило, ја се надам да ћу током ноћи све успешно прилагодити, па ћу да се бацим сутра на писање туторијала... што може да потраје, због слика.

Edit: Управо сам схватио да је проблем платформа коју користим, односно амд64 и да треба да пробам са i386, односно 32битном верзијом... изгледа да има, многооооооооооооооо мање проблема са графичким окружењем... мада то је више до КДЕ-а него што је до самог FreeBSD-a.
 
Poslednja izmena:

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
pa da, ima dosta problema sa grafickim okruzenjem, pogotovu ako je u pitanju ATI karta. Sa neVidiom sve ide glatko. Bar su to moja zapazanja.
P.S. Ovaj novi Gnome mi se svidja i verovatno cu ubuduce koristiti to okruzenje.
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
pa da, ima dosta problema sa grafickim okruzenjem, pogotovu ako je u pitanju ATI karta. Sa neVidiom sve ide glatko. Bar su to moja zapazanja.
P.S. Ovaj novi Gnome mi se svidja i verovatno cu ubuduce koristiti to okruzenje.
Ne znam za BSD, al na linux-u nisam imao problema sa ATI-em shto sa 9600Pro shto sa HD2600Pro. No svejedno ays se igra na virtualnoj mashini tako da nije bitno koju grafiku ima :d

Meni je gnome uvek bio nekako lepshi iako je KDE ipak neshto vishe eye candy :wave:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@meaculpa
http://www.omgubuntu.co.uk/2009/09/gnome-3-quick-visual-tour.html gnome 3 ;)

Званично ће се појавити са ubuntu 10.04

@meaculpa, activated1

Имам ја проблема и са десктоп инсталацијом, јер је амд64, покушавам да оспособим 3D acceleration за моју графику, што је скоро до немогуће... али не одустајем. :d

За ати не постоје уопште драјвери и можда неке баш старе, типа agp картице су једино подржане.

Најбоље би било да испробате i386 верзију и исто прво у виртуалној машини, пошто FreeBSD није ни био предвиђен да користи графичко окружење, али момци раде баш, баш, на томе.
PCBSD је ту доста бољи, такође, можете да скинете DesktopBSD, који је као и линукс дистро, liveCD/DVD.
Нови PCBSD је такође liveDVD и даје могућност приликом инсталације да бирате између FreeBSD i PCBSD што је феноменална опција. Ја се озбиљно размишљам да пређем на PCBSD 8 када изађе release верзија.

Ево, за вас двојицу:

FreeBSD 8 vmware


PCBSD 7.1.1 vmware



Највећи проблем за gnome окружење је чињеница да је уско повезан са линукс кернелом и са уопште линукс заједницом, због тога се кде више користи у *BSD системима.
 
Vrh