• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Best buy SSD?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Aco

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
16.10.2013.
Poruka
1.178
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790, Cooler Master: Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz (2x8) Kingston HyperX FURY
VGA & cooler:
PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Display:
Samsung SyncMaster 2493HM 24"
HDD:
SSD Kingston HyperX FURY 240 GB, WD Green 500 GB
Sound:
Realtek ALC892
Case:
RAIDMAX Cobra Z Red
PSU:
Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W
Optical drives:
Samsung SH-224DB
Mice & keyboard:
CM Devastator II
Internet:
10 Mb/s
OS & Browser:
Arch Linux x64 Inox-Browser
SSD tehnolagija relativno nova, pa znaš li kad je ta tehnoilogija se pojavila i od kad vuče korene..

Niko ne kupuje komponente da mu traju 5-10 godina veliki je to period i razmak u godinama, niti može očekivati da mu toliko neka stvar traje. Plus što će se stvari toliko izmenuti za taj period da mora promeniti nešto od hardvera da bi neke stvari u istom tom periodu mogao koristiti.
Ovde niko nikog ne vređa, ovde se potežu i predlažu nekakve ideje u vezi korišćenja SSD-a koje su u najmanju ruku apsurdne . I ideji da robuješ računaru ili nekom njegovom delu a koja služi kao pomoćno sredstvo, a što bi trebalo da je obratno.

Ima tekstova na na netu :) i generacija koja živi na taj način . SSD crknu pre vremena, kojeg vremena i koliko ti možeš opteretiti SSD. I koliki broj korisnika dostigne taj krajnji famozni broj upisa koji kao "propisan" za neki od modela SSD diska.
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Niko ne kupuje komponente da mu traju 5-10 godina veliki je to period i razmak u godinama, niti može očekivati da mu toliko neka stvar traje.
Debelo grešiš. Članovi PCAxe foruma nisu reprezentativni uzorak. U mojoj okolini većina ljudi koja ne radi ništa na računaru sem da surfuje i javlja se na Skype koja je kupila računare u onom "udarničkom" naletu 2003-2004. kada su ih plašili sa PDV-om su i dalje na tim istim računarima socket A/478 generacije.

Da krenem dalje od sebe, kao neko ko prati IT a i dalje ima mašinu is 2011. godine na kojoj su samo menjani hard diskovi za veće, i dalje nemam SSD, mašina zadovoljava sve moje potrebe, zašto bih išta menjao? Imam monitor iz 2005. 11 godina star, po tebi nemoguće? Istina SSD sam stavio u laptopu (zamenio sam hdd) ali i dalje ga pazim i mazim, podešavanja su na max reliability a ne na max performance. To je moj izbor naravno.
 

_GiBo_

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.05.2014.
Poruka
1.843
Rezultat reagovanja
52
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
_GiBo_
CPU & cooler:
AMD Ryzen r5 1600 + CM Nepton 280l+EK Vardar F3-140ER
Motherboard:
GIGABYTE AX370-GAMING 5
RAM:
Kingston Hyper X Fury 8GB DDR4 - 2666MHz
VGA & cooler:
ASUS R9 280X TOP V2 @ 1180/1750MHz
Display:
DELL P2417H
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + WD Blue 500GB + WD Red 1TB
Sound:
Integrisana/2.0 Genius Wooden
Case:
Fractal Design Define XL R2 Black Pearl + PSU Cover
PSU:
Thermaltake SPS 730M - 730W
Mice & keyboard:
A4 Tech R70 Bloody Wireless, Logitech Deluxe 250
Internet:
SBB Superset - 110/6 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit // Chrome 64bit
Other:
/Nexus 6P/8.1 Оrео/
Ок ти тако користиш и нико ти не брани.
Али поента је да се на ссд стави оно што највише користиш иначе си бацио паре.

Шта брига некога што ће му се брже упалити комп кад само игра игре на њему, а њих стави на хард?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 

Aco

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
16.10.2013.
Poruka
1.178
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790, Cooler Master: Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz (2x8) Kingston HyperX FURY
VGA & cooler:
PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Display:
Samsung SyncMaster 2493HM 24"
HDD:
SSD Kingston HyperX FURY 240 GB, WD Green 500 GB
Sound:
Realtek ALC892
Case:
RAIDMAX Cobra Z Red
PSU:
Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W
Optical drives:
Samsung SH-224DB
Mice & keyboard:
CM Devastator II
Internet:
10 Mb/s
OS & Browser:
Arch Linux x64 Inox-Browser
Debelo grešiš. Članovi PCAxe foruma nisu reprezentativni uzorak. U mojoj okolini većina ljudi koja ne radi ništa na računaru sem da surfuje i javlja se na Skype koja je kupila računare u onom "udarničkom" naletu 2003-2004. kada su ih plašili sa PDV-om su i dalje na tim istim računarima socket A/478 generacije.

Da krenem dalje od sebe, kao neko ko prati IT a i dalje ima mašinu is 2011. godine na kojoj su samo menjani hard diskovi za veće, i dalje nemam SSD, mašina zadovoljava sve moje potrebe, zašto bih išta menjao? Imam monitor iz 2005. 11 godina star, po tebi nemoguće? Istina SSD sam stavio u laptopu (zamenio sam hdd) ali i dalje ga pazim i mazim, podešavanja su na max reliability a ne na max performance. To je moj izbor naravno.
Da li grešim..

Ti što pratiš IT nema veze sa celom pričom, i na ovom mestu i forumu a i negde na nekom drugom mestu, postoje ljudi koji se veoma dobro razumeju u hardwer i celu priču a ne koriste zadnja čuda računarske tehnike. To nema nikakve veze.

Nije fora šta i koliko star hardwer koristiš nego kako ga koristiš i da svoje nekakve navike prenosiš na nekog ko traži savet.

A i nisi jedni pa čak firme još koriste stari hardver koji računare isključivo koriste za posao i zaradu , a o krajnjom korisniku da ne govorimo kojem računar koristi isključivo za zabavu i ubijanje vremena. Ali ti kao ni bilo ko i da si nešto kupio 2003-2004 nisi mogao očekivati da će ta ista stvar da traje do današnjih dana, niti je realno da to očekuješ. A pogotovo u današnje vreme i pogotovo kada se radi o SSD disku.. ne kontaš ti poentu izgleda.


To što ti paziš ili maziš nešto na svom računaru je tvoje pravo, kao i moje na neke stvari koje isključivo radim na svom. Ili neko treći ima neki svoj fazon.

Tvoja stvar i ti svakako imaš pravo na to, ali predlagati neke stvari koje imaju veze sa tvojim običajima na računaru a nemaju veze sa istinom o tom parčetu hardwera , i koje su apsurdne, nema veze s nekim ko kupuje isto to parče hardvera i ko je došao po savet.

Još jednom govorim, hoćeš mu biti rob budi tvoje pravo, ali krajnje je nekorektno da tako nekome drugom predlažeš.
 

Dragan.P

Banned
Učlanjen(a)
20.04.2013.
Poruka
3.249
Rezultat reagovanja
940
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5-8600k 4.20 GHz, Xigmatek Gaia SD1283
Motherboard:
MSI Z370 Krait Gaming
RAM:
Geil Evo Forza 16GB (2x8) 3000 MHz DDR4 CL16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 Ti Gaming 8G
Display:
Dell U2412M
HDD:
Sistem - Samsung 250GB 850 Evo, u racunaru - 640 GB, 3 TB, Rack LC-35U3 - 3 TB, 3 TB & 4 TB
Sound:
Dual Realtek® ALC1220 Codec
Case:
MS Industrial Winston
PSU:
Thermaltake Toughpower XT TPX-675M 675W
Optical drives:
Samsung SH-224BB/BEBE
Mice & keyboard:
Motospeed V10
Internet:
Telekom VDSL 50/8
OS & Browser:
Windows 10 Pro x64, Google Chrome
Other:
Xiaomi Redmi 3s
Upravo tako!

Treba svima prikazati prednosti i mane ssd-a pa svako neka ga koristi kako misli da je najbolje.
 

DR4C0Ni4N

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.02.2011.
Poruka
3.005
Rezultat reagovanja
772
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i9-10900F | Cryorig C7
Motherboard:
ASRock Z590M-ITX/ax
RAM:
16GB 3200MHz Vengeance LPX
VGA & cooler:
Zotac GTX 1070
Display:
Dell U2722DE (27" QHD IPS)
HDD:
1TB Samsung 970 EVO Plus
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2 | Presonus Eris 3.5 | AKG K550 | SMSL iDEA
Case:
Lian-Li A4-H2O X4
PSU:
Corsair SF750
Mice & keyboard:
MX Master 2S & Thor 300 TKL
Other:
ThinkPad T580 (i5-8250U, 24GB DDR4, 256GB M.2, Intel UHD 620)
Kupi nov SSD instaliraj igre na SSD ove sto zauzimaju po 50GB pa se javi sa rezultatima iz Sentinel-a na koliko ti je Healt SSD-a posle godinu dana ;)
Evo rezultata za moj SSD koji žestoko eksploatišem već par godina.
Sistem i programi su na njemu, deo igara je na njemu, Photoshop ga svakodnevno koristi kao scratch disk, downloads folder je na njemu, itd.

 

Prilozi

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Većina ljudi tretira SSD kao hdd što je u startu ogromna greška. Hdd-u se troše mehanički delovi, a SSD-u memorijski čipovi. Ono za šta se ja zalažem da ljudima treba reći istinu o tome da u zavisnosti od načina korišćenja će zavisiti i dugotrajnost neke komponente.

Evo drugi primer DR4C0Ni4N-ov SSD, moja sestra ima isti model kod sebe (ja joj lično kupio, instalirao) i ima duplo više upisa za duplo manje vremena. Sve je stvar kako ko koristi SSD.
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Ja sam isprva imao OCZ Vertex 2, kojo crkao zbog ******iranog nacina kako kontroler radi, usao je panic mode i posle toga se nije pojavljivao u BIOSu. Dakle nije crkao od istrosenosti. Sa SSDom, komp je leteo, ne samo zbog same brzine SSDa nego i zbog toga je sto su npr. igre bile na HDDu, i HDD je iskljucivo bio za to.

Random pristup je najgori za HDDove, dok je SSD tu daleko brzi.

SSDovi su zrela tehnologija, i rade odlicno. Vise imam poverenja u njih koji nakon istrosenosti i dalje ostaju citljivi, dok na HDDu ako se pojavi bad sector gde ne treba, pozdravi se sa podacima.
 

Aco

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
16.10.2013.
Poruka
1.178
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790, Cooler Master: Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz (2x8) Kingston HyperX FURY
VGA & cooler:
PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Display:
Samsung SyncMaster 2493HM 24"
HDD:
SSD Kingston HyperX FURY 240 GB, WD Green 500 GB
Sound:
Realtek ALC892
Case:
RAIDMAX Cobra Z Red
PSU:
Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W
Optical drives:
Samsung SH-224DB
Mice & keyboard:
CM Devastator II
Internet:
10 Mb/s
OS & Browser:
Arch Linux x64 Inox-Browser
SSDovi su zrela tehnologija, i rade odlicno. Vise imam poverenja u njih koji nakon istrosenosti i dalje ostaju citljivi, dok na HDDu ako se pojavi bad sector gde ne treba, pozdravi se sa podacima.
Mehanika je mehanika, i kao takva je uvek bila usko grlo od svih računarski komponenti, sve ide napred samo mehanički disk stoji već godinama. U suštini samo se kapacitet menja a što nikave veze nema za same preformanse. Vreme je i da ode u penziju brate.
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Teško da će hdd još dosta vremena da ode u penziju kad imaju najbolji odnos cena/GB. Poslednje 2 godine ne kupujem više DVD-ove nego hdd-ove za skladištenje.
 

Aco

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
16.10.2013.
Poruka
1.178
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790, Cooler Master: Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz (2x8) Kingston HyperX FURY
VGA & cooler:
PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Display:
Samsung SyncMaster 2493HM 24"
HDD:
SSD Kingston HyperX FURY 240 GB, WD Green 500 GB
Sound:
Realtek ALC892
Case:
RAIDMAX Cobra Z Red
PSU:
Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W
Optical drives:
Samsung SH-224DB
Mice & keyboard:
CM Devastator II
Internet:
10 Mb/s
OS & Browser:
Arch Linux x64 Inox-Browser
Teško da će hdd još dosta vremena da ode u penziju kad imaju najbolji odnos cena/GB. Poslednje 2 godine ne kupujem više DVD-ove nego hdd-ove za skladištenje.
Ma brzo će i tu SSD preuzeti tron. A i još jedna stvar Cloud i skladištenje na netu isto tako igra veliku ulogu.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.974
Rezultat reagovanja
7.672
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Na stranu što sadašnji SSD-ovi neće vredeti ništa za 3 godine ...
Jel ovo znaci da moj Samsung 840 EVO koji je kupljen 2013 godine treba da bacim u kantu posto "ne vredi nista" posle 3 godine.

Nije problem instalirati igru na SSD koju neces dugo brisati i koju jako cesto igras.Recimo to bi u mom slucaju bio CSGO koji igram 99% vremena.

Problem je ako instaliras nextgen igre tipa GTA V od 60GB pa ga obrises kad ga obrnes da bi napravio mesta za drugu igru i tako vrtis u krug, SSD ce manje trajati.

Na kraju krajeva ja sam coveku predlozio sta da instalira na SSD a onda je nastao haos i rasprava koja je otisla u offtopic. :(

Ovaj komentar ako za 3 godine ne skupim novih 160e ne bih ni da komentarisem ali cisto evo.Zasto bih za 3 godine morao da dam novih 160e za SSD ako recimo mogu te pare da ulozim u graficku ili neki drugi deo hardware-a i unapredim komp a to sam uspeo jer sam samo malo pazio kako sam koristio SSD.
Dakle ponavljam svako ima svoj vid gledanaj na ovo.I svako prema svojim potrebama.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh