• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Periferije] ASUS Strix Claw & GlideControl

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Ćao svima!

Pre svega bih želeo da se zahvalim Duletu tj animaN-u koji mi je pozajmio opremu za fotkanje i snimanje video materijala i asistirao.
Recenziju ću pisati iz delova, u par dana, pa sam zato zamolio PCAXE mod tim da tema bude zakljucana, da bi posle sve bilo preglednije, a nakon sto ja zavrsim sve, otvorice se tema, pa ako sam nesto zaboravio da navedem otvoren sam za kritiku i da dam dodatne informacije.



Da se ne ponavljam sa specifikacijama, sve postoji na OVOM linku, i ASUS je to lepo sve objasnio. Ovo je ono najbitnije:


  • 5000 DPI high-precision, gaming-tuned optical sensor
  • True 1:1 tracking and angle-snap-free capability
  • Instant DPI switches with four DPI stages and additional DPI clutch
  • Three independently programmable buttons
  • Right-handed ergonomics
  • Japanese-made Omron D2F-01F switches
  • Angled braided-fiber cable
  • Software and plug-and-play hardware modes

Uvod

Za one koji još uvek nisu upoznati sa tim, ASUS je izbacio Strix seriju periferija za gejmere, odmah nakon sto je to uradio sa grafickim kartama. Dakle, pored svima nama dobro poznatog ASUS ROG brenda (Republic of Gamers), sada je pred nama i Strix brend ciji je slogan "Unleash Your Gaming Instincts".
Posto mi Strix tastatura nije bila potrebna, ja sam se odlucio sa Strix Claw miš i GlideControl podlogu, a odlucio sam da podelim svoja iskustva sa Vama u vezi ovog kompleta.
 

Prilozi

Poslednja izmena od urednika:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Pakovanje

ROG je bio crveno/crni, a Strix je crno/narandžasti, meni licno se svidja odabir boja, ali to sam samo ja. Kutije su uradjene u tom maniru i tu nema sta da se prica mnogo jer slike govore sve.
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
U pakovanju dolazi detaljno pojašnjenje šta se podrazumeva pod "VIP Memmber Warranty Notice", a to je standardno za ASUS uređaje, zatim disk sa drajverima, uputstvo za miš, između ostalog na našem jeziku i Strix nalepnica.



Ostatak slika je u attachmentu:
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Podloga:

Sada ću pisati malo o podlozi, pre svega, ja volim kada je podloga savtljiva jer tako mogu lako da je spakujem gde god hoću i nosim sa sobom. Strix GlideControl je takva podloga, sto se da lako primetiti sa ove slike :)



Evo o kakvoj je struktruri rec, a snimicu kada zavrsim sa slikama kako izgleda kada se misom prelazi preko nje, ukratko, mis ne leti, li ni ne zapinje, tako je najlakse opisati osecaj u radu:



Dimenzije podloge su 39x30cm sto je svrstava u ne prevelike, ali nikako ni male podloge, po mom ukusu 100%:





Sa donje strane je podloga gumirana, i ne postoji sansa da odleti sa stola ili da se pomeri u toku igranja ili rada za racunarom:



Sto se tice ostalih stvari, one su kozmeticke prirode, dizajn ima tu neku dozu "napaljenosti" ali opet i nekako je odmereno, po meni sasvim ok.







 

Prilozi

Poslednja izmena:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Izgled:

Ovo neću uopšte komentarisati, tj rećiću samo da se meni lično sviđa, a ovde sam napravio fotke sa svih strana kako to izgleda na stolu i na podlozi, kao kako miš izgleda kada je upaljen u marku (Strix logo inace pulsira, a kada dodjem do softvera videcu da li moze da iskljuci skroz i sl).












 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Estetika miša:

Ni ovo neću dodatno pojašnjavati, jer ovde pričamo isključivo o dizajnu tj koliko je ovaj mis lep, odnosno nije lep. Ja licno mislim da je ASUS uradio dobar posao, i da ce se svideti skoro svima, ali opet kazem, ovo je subjektivna kategorija, pa sa tim u vezi evo jos slika sa krupnim kadrovima:
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Dizajn i mogućnosti:

Sad možemo da pređemo na dimenzije i težinu miša. Težina miša je 110 grama što ga svrstava u srednje teške miševe. Čisto da steknete red veličina, Logitech MX518 je težak 106 grama. Strix Claw je veoma slične je težine kao taj legendarni miš, ali ima veću funkcionalnost, ali polako, docicemo do toga. Sto se tice ostalih dimenzija slike same za sebe govore, a jedino sto bih naveo je da je najvisa tacka misa oko 4cm visine, to sam zaboravio da slikam, ali nisam da vam spomenem :cool:
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Dužina kabla je odličnih 2m, a kompletan kabal je bužiran i klizi po stolu (mene uzasno nervira kada bilo sta koci kretanje misa, tako da je oovo dobro). Sam kabl je srednje savitljiv, rekao bih bas kako treba. USB konektor je pozlaćen. Iskreno, nemam predstavu da li ovo ista donosi u praksi, pogotovo ako i konektor na maticnoj ploci nije pozlacen, sto je najčešće slučaj, ali je svakako lepo videti da je ASUS obrati pažnju na to. Tu je i feritno jezgro koje ce "ubiti" smetnje u signalu, i to je takodje plus.
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Ono sto bih hteo posebno da istaknem je ojacanje ulaza kabla misa, a sve je izradjeno od neke kombinacije plastike i gume, ali vise vuce na plastiku. Ovo je dobro jer obicno tu prvo strada kabl misa - jednostavno dodje do zamora materijala, pa je ovo veoma pohvalno, sitnica, ali pohvalno.
 

Prilozi

Poslednja izmena:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Stopice imaju veliku povrsini pa je preporucljivo koristiti neku platnetnu podlogu, zato sam i uzeo GlideControl. Ukratko, ovde se nije mnogo eksperimentisalo, stopice su vrlo dobre. Mislim da ce dosta potrajati.
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Kada pricamo o senzoru u pitanju je opticki senozor tj "5000 DPI high-precision, gaming-tuned optical sensor", a na kraju u utiscima cu vam reci da li je ili nije optimizovan za gejmere :)

 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Sto se tice tastera, ima ih ukupno 8 ukljucijuci i srednji klik na skrolu. Dakle imamo gore dva tastera, za DPI + i - (izgleda kao da ih ima tri, ali ovaj najmanji nije taster), levi i desni klik, back i forward tastere i jedan koji se moze programirati, tj zapravo svi osim levog klika mogu, ali ajde da kazemo da je ovo poseban i nestandardan taster. Postoje tri DPI koraka, a u zavisnosti od toga koji koristimo imate jasnu svetlosnu indikaciju (Strix crtice)
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Ergonomija:

Kada bih morao da ukratko objasnim ergonomiju ovog misa, najlakse bi bilo da kazem da je veoma udoban. Ja nemam preveliku saku tj moze se reci da je mala, ali kada sam prvi put uhvatio ovaj mis, rekao sam bio sebi "to je to". Ni posle dve nedelje koriscenja ne mogu nista drugo da kazem, mis je veoma udoban, pa evo par fotki kako mis izgleda u saci.
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Posebno mi se svidelo ergonomsko odmoriste za mali i domali prst, odmereno je bas kako treba, a meni licno savreseno odgovara, evo i dve fotke da vidite kako to izgleda u praksi:



 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
To je to za danas, sutra cu obraditi softver, utiske i podeli par video materijala sa vama (zvuk tastera, rad na podlozi i sl).

:sekira:
 
Poslednja izmena:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Ono sto me je u startu obradovalo je to da po svemu sudeći ASUS radi intezivno na softveru, a pod tim mislim na sam Strix softver i na firmware, ova dva screen shot-a tome svedoce.




 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Po instalaciji sofvera, sacekao me je ovaj prozor, sto je dobro, opomenuce vas da pogledate da li je poslednja verzija sofvera i firmwarea instalirana:



Kada budete uplali sofver sacekace vas ovaj prozor:



Meni je kao sto i sami vidite veoma pregledan i jednostavan, i u Strix maniru, pa krenimo redom.
Pre svega treba navesti da ovaj mis ima internu memoriju od 64K sto u praksi znaci da mozete napraviti i hardverske i sofverske profile a to izmabere u gornjem desnom uglu. Sto bi se reklo, snimite neki hardverski profil, odnesete mis u igraonicu i sva podesavanja su sa vama, softver vam i ne treba...
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Takodje moguce je vrlo lako eksportovati taj neki profil, pa recimo poslati timskom kolegi ili drugaru, a moze se napraviti mnogo profila, iskreno, ja sam "nakucao" nekih tridesetak cisto da vidim da li je moguce (a moze jos vise), ali mislim da ne postoji covek kome treba vise...





Takodje, moguce je linkovati u sofverskom modu neki program, recimo steam, pa da jednom tastertu dodelite mogucnost da se on pali tako...

 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Opcija za kastomizaciju tastera je takodje prisutna, a sve osim "levog klika" moze da se promeni i sl, evo sta je dostupno od opcija:

 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Kada pricamo o DPI promenama, imamo cetiri standardne postavke tj koraka, pa tu mozete podesavati osetljivost misa u koracima od 50, od 150 do 5000, a cak je moguce i nezavisno ustelovati X i Y ose misa. Meni licno to ne treba, ali znam ljude kojima bi to znacilo. Pored toga, postoji i "DPI Cluch" opcija, a to je recimo opcija u kojoj bi ste podesili postavku rada za sniper, i ta opcija radi kao on/off prekidac. Ako ste recimo na 1600DPI i igrate tako, a "DPI Cluch" podesili na 300DPI, kada pritisnete taster (zgodan za to je onaj taster ispod back i forward tastera) odmah ste u DPI Cluch režimu rada, a kada ga opet pritisnete nastavljate sa DPI postavkom na kojoj ste bilo, dok nezavizno na sve to mozete u cetiri koraka menjati DPI kao sto sam naveo.



 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Zanimljiva je opcija kalibracije optickog senzora misa, pa pored "preset" podesavanja gde mozete izabrati i Glide Control podlogu, kao i Glide Speed (postoje dve Strix podloge), mozete i kalibrisati rucno sve ili odraditi automatsku kalibraciju na "Calibrate" dugme - samo se klikne, i pomera mis po podlozi dok ne dobijete obavestenje da je sve ok.
Tu je i opcija "Polling Rate", a FPS igraci znaju o cemu je rec sigurno. Ukratko, to je brzina odziva u komunikaciji misa sa racunarom. Detaljno, procitajte OVAJ link i sve ce vam biti jasno.





 

Prilozi

Poslednja izmena:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Zbog interne memorije sam ocekivao da ce mis imati mogucnost pravljenja makroa, tako je i bilo. U sitna crevca mozete podesiti sve, pa je dovoljno da pogledate kako to izgleda ispod i koje su sve opcije u opticaju.
 

Prilozi

Poslednja izmena:

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
I za sam kraj price o softveru tu je opcija uz pomoc koje cete moci da ugasite Strix logo osvetljenje kao i osvetljenje na scrollu pa kako vam volja, meni licno se svidelo kako sve svetli, ne bode oci ni u mrklom mraku.



 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Utisci:

Ovaj miš košta oko 60 eura, a podloga je 20 eura.
Odmah mogu da kažem da je cena podgloge ok jer mislim da se ni posle dugo korišćenja neće oštetiti, jer je kvalitetno odrađena a i ima ojačanja sitnim vezom na rubovima.



Podloga ima odmeren otpor, sto znaci da mis ne leti po podlozi, ali nije ni spor kao puž... Kao sto sam vec naveo, gumirana je sa donje strane i ne moze da se pomeri sa stola ni pod razno, zapravo, sto je sto vise glatak (recimo da je od stakla) to je teze pomeriti sa misem ovu podlogu, skoro pa nemoguce...




Mis? Manje vise sam sve vec prokomentarisao, ali nisam srednji klik (snimicu video materijal sutra pa cu zamoliti PCAXE redakciju da okaci to ako zeli kod njih na YouTube kanal). Ono sto sada mogu da vam kazem je da bih voleo da je srednji klik kraci i da je manji otpor.
Ne postoji sansa da scroll preskoci, dok otpor u vidu "zareza" postoji kada se skroluje, ali nije prevelik, videcete sutra na video materijalu kako to izgleda u praksi.
Sto se tice ostalih tastera, mogu reci da su odlicni, cucete i njihov klik kada okacim video materijel, a kada pricamo o hodu, on je srednje kratak i veoma precizan.
Bokovi misa imaju blago reljefnu površinu što je odlično ako imate Claw grip, tj tako hvatate mis. Moj grip je nesto izmedju klasicnog Palm gripa i Clawa. Ipak, i oni koji koriste Fingertip ce biti prezadovoljni jer taj deo misa (plastika koja se prostire od levog i desnog klika pa nadalje) je izradjen plastike koja izgleda kao da je gumirana- takav je osecaj pod prstima.
Evo i dve slike da znate o cemu pricam kada spominjem grip.





Takodje, generalno gledano, celokupna plastika (kvalitet izrade) ovog misa je odlicna i tu nemam zamerke.
Kada se sumuraju svi utisci, mislim da sam sebi pronasao odgovarajuci mis na duze staze i nadam se da ce me Strix Claw sluziti bar tri godine.
 

Prilozi

Diablito

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
84
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Internet:
25mb
OS & Browser:
Windows 8.1
Sutra sam vam ostao duzan jos taj video materijal ,a vi slobodno pitajte nesto ako vam nije jasno, tj mozemo da diskutujemo sada.

edit - ipak ide veceras video, animaN nije spavao pa mi je izasao u susret, rekao je da ce da okaci kada se bude uplaodovao video.

:sekira:
 
Poslednja izmena:
Vrh