• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

AMD u mogućoj finansijskoj krizi

Ćma

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.07.2014.
Poruka
1.636
Rezultat reagovanja
75
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 2600X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard:
MSI Mortar Max
RAM:
Patriot Viper Steel 2x8GB 3733Mhz CL17 @3200Mhz CL14
VGA & cooler:
Sapphire Vega 64
Display:
LG GL 27850
HDD:
Crucial MX300 275GB + WD Red 4TB
Sound:
Altec Lansing MX 4021 +HiFi
Case:
Fractal Design Node 804
PSU:
Evga G3 750W
Mice & keyboard:
Redragon Kumara & Logitech G305
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10 64 bit
A koliki je tek promasaj bio FX-9590, flagship procesor za koji ti treba neko ozbiljno aftermarket hladjenje samo da bi ga koristio.
Nema veze, 5Ghz je 5Ghz. :)

Bolje nego da ga nisu izbacili uopšte,
pogotovo je marketinški bitan.
 

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Džabe HBM tehnologija kada su i pored nje sa novom generacijom jedva konkurentni sa već matorom nV generacijom, to znači samo zagriženim fanovima.

Realno, ako AMD nije uspeo da se povadi dok je trajao hajp oko rudarenja, nikad i nece. Koliko samo karti je kupljeno zbog toga a oni te finansije nisu pametno iskoristili.
Rudarenje je ispalo mač sa dve oštrice. Kada je rudarenje krenulo da opada, na tržištu se pojavila gomila kartica koje su dovele do prezasićenja tržišta, što je dovelo do toga da su se polovne karte išle ispod realnih vrednosti.

To je dovelo do nečega sa čime se još nisu sretali, jer po pravilu većina ljudi koja bi prodavala stare karte, kupovala bi nove, postojao bi neki novčani obrt, sada se desila situacija da ljudi masovno prodaju svoje rudnike, tj. svaki rudar po 10+ kartica, a on svakako te karte nije menjao sa deset novih, tako da je prodaja novih AMD karti usporila, lanac se prekinuo i to se takođe vidi po AMD ovim brojevima.

To što su zaradili kada je rudarenje doživljavalo bum, posle toga su i izgubili kada su rudari krenuli masovnije da se povlače iz biznisa.



I zašto PS4 i XBOX One ne koriste Intel i NV rešenja?
Zato što su margine zarade na konzolama za hw proizvođače minimalne. Intel je pre ove generacije konzola objavio da ne vidi nikakvog interesa u tome, nvidia je stavila ultimatum i jednim i drugim da dignu margine.

http://www.extremetech.com/gaming/150892-nvidia-gave-amd-ps4-because-console-margins-are-terrible

Konzolni ciklus traje 6-7 godina, AMD će za taj period od konzola ostvariti dovoljno da pokrije ~3 R&D kvartala, i to ova skoro skresana.

AMD bi mogao od toga da živi da proizvodi vlastitu konzolu, ovako glavni kajmak ide negde drugde.
 
Poslednja izmena:

Fallout 3

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.01.2015.
Poruka
800
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Milos
CPU & cooler:
Amd Phenom II x6 1055 t,Thermaltake Contac 21
Motherboard:
880 gm-e41 msi
RAM:
2x2 + 4gb
VGA & cooler:
Ati Powercolor 5750 +Amd Sapphire rx 480 8gb nitro
Display:
Samsung 26 inch
HDD:
500 gb wd blue+160 gb wd
Sound:
Genius SW-G2.1 1250 gx-gaming edition
Case:
Raidmax Monster II
PSU:
Fractal design Tesla R2 800 W gold
Optical drives:
Samsung
Mice & keyboard:
Genius maurus x mis a tastatura logitech deluxe verzija neka
Internet:
Jotel
OS & Browser:
Windows 8.1 i mozilla
Other:
no data :)
Ako ne uspeju sa sledećom generacijom procesora (Zen serija),i grafičkih kartica (arctic islands) da pokriju gubitke koji imaju onda će propasti 100 %...
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Pa neće uspeti sigurno. Naravno zavisi od toga šta je po Vama uspeh. Ako mene pitate, uspeli su onome što su hteli. To što publika to slabo prihvata, to je druga stvar. Ljudi beže od APU-a ko od kuge i nije mi jasno zašto.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Džabe HBM tehnologija kada su i pored nje sa novom generacijom jedva konkurentni sa već matorom nV generacijom, to znači samo zagriženim fanovima.
Pitanje je da li konkurise sa odnosom cena/performanse i da li ima marginu profita sa tom tehnologijom koju prodaje. U svakom biznisu najbitniji je profit inace dzaba si krecio.

Rudarenje je ispalo mač sa dve oštrice. Kada je rudarenje krenulo da opada, na tržištu se pojavila gomila kartica koje su dovele do prezasićenja tržišta, što je dovelo do toga da su se polovne karte išle ispod realnih vrednosti.

To je dovelo do nečega sa čime se još nisu sretali, jer po pravilu većina ljudi koja bi prodavala stare karte, kupovala bi nove, postojao bi neki novčani obrt, sada se desila situacija da ljudi masovno prodaju svoje rudnike, tj. svaki rudar po 10+ kartica, a on svakako te karte nije menjao sa deset novih, tako da je prodaja novih AMD karti usporila, lanac se prekinuo i to se takođe vidi po AMD ovim brojevima.

To što su zaradili kada je rudarenje doživljavalo bum, posle toga su i izgubili kada su rudari krenuli masovnije da se povlače iz biznisa.
Kakve ovo veze ima sa novim kartama ? AMD ne prodaje polovne karte, one su vec prodate. ;) Mogli su samo da imaju manju potraznju za high-end kartama jer je rudarenje postalo jos marginalnije trziste. Ono gde AMD postize najvise profita je neki srednji segment, integrisane grafike, APU... tu oni imaju neku racunicu.


AMD bi mogao od toga da živi da proizvodi vlastitu konzolu, ovako glavni kajmak ide negde drugde.
Mogao bi i verovatno ne bi nista uradio na trzistu pored ustolicenih PS, XBOX itd..... kao npr. sto su najzastupljeniji mobilni OS-ovi Android i iOS, dok je trziste za ostale marginalno. Sa svojom konzolom bi prosli gore nego Microsoft sa Windows Phone-om. :rotf:

Sto se tice procesora mislim da je stvar tu jasna. Nema jeftinog R&D kada su procesori u pitanju. Za takve akcije kompaniji kao sto je AMD trebaju KREDITI, jer nema cash-a da finansira takav razvoj. Intel koji lezi na gomili para moze da priusti novu fabriku, nov proizvodni proces, kompletan redizajn mikroarhitekture svake 4 godine. Na kraju krajeva, mogu da naprave i GPU koji ce biti bolji i od nV i AMD, ako za to imaju interesa.

Da bi se AMD otresao suvisnih troskova pre nekoliko godina prodali su svoje FAB-ove. Jednostavno, ulaganje u R&D, u tehnologiju je prevazislo njihov profit i mogucnost zarade. U finansijskim problemima bice ukoliko ne budu mogli da vrate kredit. ;)
 

Fallout 3

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.01.2015.
Poruka
800
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Milos
CPU & cooler:
Amd Phenom II x6 1055 t,Thermaltake Contac 21
Motherboard:
880 gm-e41 msi
RAM:
2x2 + 4gb
VGA & cooler:
Ati Powercolor 5750 +Amd Sapphire rx 480 8gb nitro
Display:
Samsung 26 inch
HDD:
500 gb wd blue+160 gb wd
Sound:
Genius SW-G2.1 1250 gx-gaming edition
Case:
Raidmax Monster II
PSU:
Fractal design Tesla R2 800 W gold
Optical drives:
Samsung
Mice & keyboard:
Genius maurus x mis a tastatura logitech deluxe verzija neka
Internet:
Jotel
OS & Browser:
Windows 8.1 i mozilla
Other:
no data :)
Pa neće uspeti sigurno. Naravno zavisi od toga šta je po Vama uspeh. Ako mene pitate, uspeli su onome što su hteli. To što publika to slabo prihvata, to je druga stvar. Ljudi beže od APU-a ko od kuge i nije mi jasno zašto.
Uspeh je da u narednim godinama polako nadoknađuju gubitke i da onda tamo 2018 ili 2019 počnu da posluju sa plusem.
Mislim da ljudi beže od APU-a jer ima samo 4 jezgra pa računaju da je to samo za trenutan gejming i da će biti beskorisni za gejming za 3 do 4 godine..
 

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Kakve ovo veze ima sa novim kartama ? AMD ne prodaje polovne karte, one su vec prodate. ;) Mogli su samo da imaju manju potraznju za high-end kartama jer je rudarenje postalo jos marginalnije trziste. Ono gde AMD postize najvise profita je neki srednji segment, integrisane grafike, APU... tu oni imaju neku racunicu.
Bilo je dužih perioda kada su tržišta bila poplavljena polovnim kartama kao posledica usporavanja rudarenja. Te karte su išle za bagatelu, većina od tih karata su i bile iz aktuelne generacije, i ljudi koji bi inače ciljali kupovinu nove karte, radije su išli na jeftine polovnjake jer je razlika u ceni bila ogromna, a pored toga AMD i nije imao da ponudi nešto novo kako bi te kupce odvukli od tih polovnjaka i tu je AMD direktno na gubitku, jer u normalnim situacijama tržište nije prezasićeno sa tolikom količinom polovnih karti praktično aktuelne generacije, niti je tolika disproporcija u odnosu na cenu nove karte, da kupci ni nemaju interesa da pogledaju kartu u radnji.

I dan danas kada mi ode neka karta na oglase po pravilu dobijem par poruka od ljudi koji kukaju kako su recimo 280x karte išle za X cenu i kako zbog toga moja cena za kartu sličnih pefromansi koju prodajem danas za njih nije realna, a svejedno ona ode po toj većoj ceni :)
 
Poslednja izmena:
Vrh