• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

GPU Coil Whine Na 3000fps Game Loading Screen

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Pozdrav sekirashi.

Otkada imam Freesync monitor, vise ne koristim V-Sync za video igre. Sve sto je potrebno, je da u Radeon softveru namestim u "Chill" sekciji, gornji i donji limit fps-ova, kako bih ostao u range-u refresh rate monitora za Freesync, kako bi isti radio. I to radi sasvim korektno. Medjutim, primetio sam da u pojedinim igrama, dok loduje, fps-ovi se vrte i po par hiljada. Ok, nije graficka karta dobila neke super moci :) nego joj nije zahtevno da vrti tu jednu te istu sliku u toliko frejmova. Ali ono sto mi je cudno, jeste, zasto "Chill" radi dok sam u igri, odnosno limitira fps-ove, a dok screen igre loduje, to ne radi, nego graficka pravi fps-ove, koliko moze?

Dok se igra ucitava, i dok se prikazuju na hiljade fps-ova, cuje se takozvani, "Coil Whine", i traje, sve dok se fps-ovi ne snize, odnosno dok igra ne pocne, gde se fps-ovi smanje, na ono podeseno u "Chill' opciji.

Da li takvo ponasanje moze da "naudi" grafickoj karti?

Nisam se do sada susreo sa tim problemom. Jeste da je fps-ova u dosadasnjim igrama na loading-u bilo malo vise od postavljenog limita, ali nikada 3000fps...
Izgleda da neke igre, same imaju limitere ( kodirano) do kog mogu da idu fps-ovi, dok druge ne. Samo mi je cudno da "Chill" ne radi u screen loading-u igre...

Sad tu postoje druga resenja za limitiranje fps-ova. Neke igre same imaju limitere u podesavanjima, dok druge ne, pa je potrebno to uraditi preko nekog programa kao sto je rtss, i drugi...

Da li je problem do drajvera, i opet pitam, moze li graficka "izgoreti", pod pomenutim uslovima?

Ne kapiram, da graficka nema nikakav coil whine u igri pod max opterecenjem, a ima na screen loading-u igre? Ne kapiram, koja je razlika izmedju 30 i 3000 fps, kad je graficka opterecena u oba slucaja, a ponasa se drugacije? Ona renduje 3000fps, zato sto joj je to limit, isto kao i 30fps... Da moze, rendovala bi i 10000fps, ako igra nije ogranicena.
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.764
Rezultat reagovanja
3.110
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d under noctua nh-u12a chromax.black
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 3060ti founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2 with presonus eris 3.5, akg k712 pro and kz zs10 pro
Case:
corsair 4000d white airflow with phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini and kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Ok. Ocekivao sam malo opsiriniji odgovor, bar ono u par recenica. Mada, pretpostavljam da imas iskustva, i da si apsolutno siguran, pa otuda i ovaj kratak odgovor "Ne". Ali mozda sam i sam odgovorio kroz moje pitanje, pa nije bilo ni neke potrebe za neki opsirniji odgovor...

Od internet pretrage nema neke vajde, iz razloga sto su misljenja podeljenja. Jedni kazu da je takvo ponasanje ok, dok drugi ne. Cak jedan lik, tvrdi da je igra StarCraft 2 jos 2010. "sprzila" mnogima hardware zbog ovog problema. Koliko je je sad to relevantno, to je druga stvar...

Sto se tice ovog mog slucaja, nisam primetio dok se to desavalo, da su se ventilatori vrteli nesto mnogo, samim tim, pretpostavljam da nije bilo ni visoke temperature. Jedino "Coil Whine (cviljenje), dok idu toliko fps-ova, sto ne bi trebalo da se desava, niti sam siguran zbog cega...

Monitor je 75hz, pa samim tim i toliko max fps-ova. I nema nikakvog "Coli Whine-a" na 75 fps-ova.

Evo diskusije o tome:
 

Pjanovic

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2009.
Poruka
1.894
Rezultat reagovanja
1.169
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790K w/ Prolimatech Megahalems (2x Arctic P12)
Motherboard:
MSI Z97-G45 GAMING
RAM:
2x 8GB DDR3 1600 MHz Crucial
VGA & cooler:
Nvidia GeForce MSI GAMING X GTX 1070 8GB DDR5
Display:
HP X27i 1440P
HDD:
Samsung 860 EVO 500GB SSD & Western Digital Red 3TB
Sound:
Logitech X-230, Realtek integrated
Case:
Cooler Master HAF 912 Plus
PSU:
Corsair TX650 650W
Optical drives:
LG BH10LS30 BD-RE & LG DH16ABSH DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech Value & A4Tech X-748K
Internet:
SBB cable
OS & Browser:
Windows 10
Piste zavojnice, to im je ponekad pos'o :D
Ali da ostete hardver dok cvile, e to nije moguce.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Piste zavojnice, to im je ponekad pos'o :D
Ali da ostete hardver dok cvile, e to nije moguce.
Kako god, ne slusam tu vrstu "muzike", pa zakljucavam fps-ove preko drugih programa, kad vec "Chill" nece da radi u game screen loading "modu". :D
 

Pjanovic

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2009.
Poruka
1.894
Rezultat reagovanja
1.169
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790K w/ Prolimatech Megahalems (2x Arctic P12)
Motherboard:
MSI Z97-G45 GAMING
RAM:
2x 8GB DDR3 1600 MHz Crucial
VGA & cooler:
Nvidia GeForce MSI GAMING X GTX 1070 8GB DDR5
Display:
HP X27i 1440P
HDD:
Samsung 860 EVO 500GB SSD & Western Digital Red 3TB
Sound:
Logitech X-230, Realtek integrated
Case:
Cooler Master HAF 912 Plus
PSU:
Corsair TX650 650W
Optical drives:
LG BH10LS30 BD-RE & LG DH16ABSH DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech Value & A4Tech X-748K
Internet:
SBB cable
OS & Browser:
Windows 10
Meni karta ponekad cvili kad igram Pasijans, dakle strogo 2D mode i samo tu i nigde vise.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
, moze li graficka "izgoreti", pod pomenutim uslovima?
Ne.

I @illidan ti je odgovorio na citirano pitanje.

Mene je ranije nerviralo to što, ne zavojnice, već aktivnost hard diska (da li crvena led-ica) se čuje kao krčanje u zvučnicima. To bi bilo u tom periodu, u slučaju koji si opisao.
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
I @illidan ti je odgovorio na citirano pitanje.

Mene je ranije nerviralo to što, ne zavojnice, već aktivnost hard diska (da li crvena led-ica) se čuje kao krčanje u zvučnicima. To bi bilo u tom periodu, u slučaju koji si opisao.
Pa ja nisam ni rekao da mi nije odgovorio. :) Nego samo odgovor "Ne", asocira na to, da @illidan igra tako, gde se ne obazire na to sto mu graficka "cvili", kad dobije mnogo fps-ova dok mu igra ucitava, gde posle prestane kad ista pocne, kad mu fps-ovi padnu sa par hiljada na max refresh rate njegovog monitora. I da mu graficka nije "izgorela" zbog toga. Pa eto, mozda uz to "Ne" i to malo objasnjenje, kako bih ja znao da li on govori iz svog iskustva, nista vise.

Ali pored illidana, tu je i @Pjanovic, koji se malo vise "otvorio" za odgovor :), a i ti si se pridruzio tom misljenju.

Ja sam se sada prvi put susreo sa tim problemom ili "problemom". Mozda se to desavalo i ranije, ali ja sam tek sada primetio, zato sto je GPU "zavijala". :D Kao sto rece Pjanovic, verovatno su zavojnice u pitanju...

Eto, sva trojica se slazete da to ne moze da "naudi" grafickoj karti. I svakako da mi to dosta znaci, pogotovo kad odgovori dolaze od respektabilnih clanova ovog foruma.

I nisam trazio nikakve naucne studije zasto se to desava. Verovatno ni sami inzenjeri nemaju konkretan odgovor na to pitanje, vec samo vasa licna ili iskustva vasih prijatelja sa ovom da kazem pojavom. Nista vise.

Kod mene nema, nikakvog "krcanja", kojeg opisujes. Samo "cviljenje", kad grafa gura previse fps-ova, a to se desava, kao sto sam rekao, samo dok ucitava igru... I naravno, ne na sve igre. U pitanju je mali broj igara, koje verovatno nemaju blokere fps-ova, pa grafa gura u game screen loadu dokle moze...

Bas ovako se desava, na ovom prvom "cviljenju",
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.764
Rezultat reagovanja
3.110
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d under noctua nh-u12a chromax.black
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 3060ti founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2 with presonus eris 3.5, akg k712 pro and kz zs10 pro
Case:
corsair 4000d white airflow with phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini and kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
moja graficka i napajanje nemaju coil whine, tako da u neku ruku se "ne obazirem na to"

a i da ima ne moze da osteti hardware. ne znam nikoga ko je imao coil whine da mu je crklo to sto je pistalo
 

Djolekg

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2016.
Poruka
9.220
Rezultat reagovanja
5.286
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K(4.4ghz),-BeQuiet pure rock slim
Motherboard:
AsRock p67 pro
RAM:
hyperx fury 12 GB DDR3 1600 mhz cl10
VGA & cooler:
Sapphire Nitro + RX 580 4gb
Display:
Asus vg248qe 144hz
HDD:
hdd(wd blue 500gb),ssd(adata su650 240gb)
Sound:
Logitech G230
Case:
cooler master elite
PSU:
Corsair RM1000x
Mice & keyboard:
HyperX pulsefire fps pro,Cooler master Masterkeys Pro M,Podloga - Zowie G-SR
Internet:
sbb 150/10
OS & Browser:
windows 10 pro 64bit
Other:
xaomi redmi note 8 pro
Normalno je to.Kad ti ode na tih 3000fps pri učitavanju(statična slika),povuče više struje gpu i tad čuješ pištanje zavojnica.Prolazi struja kroz namotaje i vibrira..sa većom/manjom potrošnjom promeni se frekvencija,pa je čuješ.
Mada one stalno vibriraju,ali nije problem jer ih ne čujemo...problem postane kad se čuju..
Rešenje je ograničavanje fps,overklok,underklok,undervolt,ograničiti snagu...pokušati promeniti fekvenciju da ti ne čuješ pištanje...
Ono zadnje ,zalivanje sa lepkom i sl na grafikama ne ide kao npr kod napajanja..jer su zatvoreni ...pa stoga ne bih se zezao sa tim..iako zna trajno da reši problem.
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.764
Rezultat reagovanja
3.110
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d under noctua nh-u12a chromax.black
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 3060ti founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2 with presonus eris 3.5, akg k712 pro and kz zs10 pro
Case:
corsair 4000d white airflow with phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini and kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
i sto smo stariji to nam se prag frekvencije koju cujemo polako spusta :)
 
Vrh