• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Problem pri UEFI instalaciji Windowsa

VirusX

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.04.2019.
Poruka
977
Rezultat reagovanja
634
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X & CM ML120 Lite
Motherboard:
Asus ROG Strix B350-F
RAM:
2x8GB Corsair Vengeance 2666MHz
VGA & cooler:
Radeon RX 570 4GB XFX
Display:
Samsung 24"
HDD:
Samsung EVO 860 500GB
Case:
AW + 3x AF P12 PWM
PSU:
Corsair 650 80+ Bronze
Mice & keyboard:
Redragon
Internet:
Imam
OS & Browser:
Windows 10 & Brave
Pozdrav svima.
Pokusacu sto detaljnije da objasnim problem koji imam.

Dakle, juce sam, posle dve godine, odlucio da prvi put reinstaliram Windows 10 na svojoj masini (Asus ROG B350F , R5 1600X).
Posto sam davno insalisao Windows, zaboravio sam koja je sema za particije bila aktuelna, brzo sam utvrdio da se naravno radilo o GPT semi.
Skinuo sam Windows uz pomoc Windows Media Creation Tool-a i ISO fajl flesovao na USB 3.0 uz pomoc Rufusa. (GPT/UEFI non CMS , FAT32).
Restartovao racunar, usao u Asusov UEFI i imao sta da vidim. Naime kada odaberem fles da se sa njega buta Windows, racunar se upali, prikaze se ROG logo (kao da ce poceti da butuje setup za windows) i nekoliko sekundi nakon toga se restartuje.
Nakon toga sam na razne nacine pokusavao da butujem taj fles i jednostavno nije radilo. Prikaze se ROG logo i racunar se restartuje, ukoliko ne diram nista racunar butuje Windows kao da na njega nije prikacen butabilni usb.

Nije mi ostalo druge opcije nego da flesujem ponovo usb ali sa MBR (Legacy or UEFI) opciom. Sto je naravno rezultovalo time da sam izgubio podatke sa kompletnog SSD jer sam kasno video obavestenje koje kaze da disk koristi GTP semu za particije i da
butabilan fles ne moze na takvu da instalira windows. Problem je bio u tome sto sam ja prvo formatirao SSD i tek onda video to.

Kako god, nakon toga sam instalirao Windows i namestio sve programe. Citao sam malo po interntu i shvatio sam da je najveca razilka u tome sto MBR dozvoljava samo cetiri 4 particije i max kapacitet diska do 2TB. To mi za sada ne pravi neki problem ali me nervira to sto ne umem da namestim ovo kako treba.

Nakon toga sam kontaktirao druga koji mi je rekao da je glupo koristiti Legacy na modernim masinama. Odlucio je da mi pomogne da resim problem.
Nakon maltene dva sata nismo uspeli resiti problem. Ja sam odustao od toga da to radim jer sam vec sve namestio na trenutnom Windowsu, sa kog i pisem ovo.

Javljam se ovde u nadi da ce neko uspeti da mi objasni gde gresim.
Takodje, ne znam da li to prouzrokuje ceo problem. Ali kada udjem u Secure Boot meni (ko ima rog zna o cemu pricam) vidi da je Secure Boot omogucen, bez mogucnosti da ga onemogucim.
Na internetu sam pronasao nacin kako se to radi, brisanjem nekih kljuceva ali nisam zeleo to da odradim jer sam se plasio da ne zeznem maicnu.
Ne zanimam se profesionalno sa ovim stvarima, vise me zanima Web dizajn i programirnje, ali bih svakako zeleo da mi neko objasni gde pravim gresku ili gde je greska.
Mene ovo trenutno nervira ali procice me za koji dan :)

Zaista se nadam da ce ovo takodje pomoci nekome u buducnosti, ali i da cu ja biti pametiniji naredni put kada budem namestao Windows.
Hvala svima.
 
Poslednja izmena:

Marduk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.04.2020.
Poruka
420
Rezultat reagovanja
223
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ryzen makina
CPU & cooler:
Ryzen 5 3400g LC power lc-cc-120
Motherboard:
ASUS A320m-K
RAM:
G.skill aegis 16gb 3000 mhz cl16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 GAMING X 8G
Display:
AOC 24B2XH
HDD:
Goodram cl100 240 gb
Case:
MS Hunter
PSU:
Riotoro ONYX 650 W
Mice & keyboard:
Genius k10 scorpion, Asus TUF M5
Other:
Windows 10 LTSC Brave
Secure boot i fast boot sam ja iskljucio prije instalacije windowsa.Iskljucio CSM i stavio UEFI u boot opcijama.Ubasio flesku na kojoj je napravljena uefi instalacija desetke.Restart pritisnuo taster za quick boot.Izabrao opciju UEFI boot sa usb-a i normalno instalirao.
 

VirusX

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.04.2019.
Poruka
977
Rezultat reagovanja
634
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X & CM ML120 Lite
Motherboard:
Asus ROG Strix B350-F
RAM:
2x8GB Corsair Vengeance 2666MHz
VGA & cooler:
Radeon RX 570 4GB XFX
Display:
Samsung 24"
HDD:
Samsung EVO 860 500GB
Case:
AW + 3x AF P12 PWM
PSU:
Corsair 650 80+ Bronze
Mice & keyboard:
Redragon
Internet:
Imam
OS & Browser:
Windows 10 & Brave
Secure boot kod RoG Biosa mogu da isključim samo ako obrišem ključeve za isti... Taj deo mi nije jasan.

Ovo što se tiče fastboot-a nisam pokušavao.
Svakako ću pokušati naredni put kad budem radio Windows...

Još jedna stvar, kada ugasim CSM ili Legacy Support, kako god, asusov uefi mi više ne vidi SSD, tj jedine boot opcije su UEFI Flash drajv (dve partcije)
To sam kontao da je zbog toga što mi je ssd setovan na master boot record (legacy), pa je možda zbog toga...
 

Marduk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.04.2020.
Poruka
420
Rezultat reagovanja
223
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ryzen makina
CPU & cooler:
Ryzen 5 3400g LC power lc-cc-120
Motherboard:
ASUS A320m-K
RAM:
G.skill aegis 16gb 3000 mhz cl16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 GAMING X 8G
Display:
AOC 24B2XH
HDD:
Goodram cl100 240 gb
Case:
MS Hunter
PSU:
Riotoro ONYX 650 W
Mice & keyboard:
Genius k10 scorpion, Asus TUF M5
Other:
Windows 10 LTSC Brave
Secure boot kod RoG Biosa mogu da isključim samo ako obrišem ključeve za isti... Taj deo mi nije jasan.

Ovo što se tiče fastboot-a nisam pokušavao.
Svakako ću pokušati naredni put kad budem radio Windows...

Još jedna stvar, kada ugasim CSM ili Legacy Support, kako god, asusov uefi mi više ne vidi SSD, tj jedine boot opcije su UEFI Flash drajv (dve partcije)
Mislim da se kljucevi mogu izbrisati iz samog biosa.Normalno da ti ne vidi ssd kad je mbr.Potrazi na netu ovo mi je prva asus maticna i prva instalacija 10-ke.Tako da nisam bas strucan u vezi toga.
 

VirusX

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.04.2019.
Poruka
977
Rezultat reagovanja
634
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X & CM ML120 Lite
Motherboard:
Asus ROG Strix B350-F
RAM:
2x8GB Corsair Vengeance 2666MHz
VGA & cooler:
Radeon RX 570 4GB XFX
Display:
Samsung 24"
HDD:
Samsung EVO 860 500GB
Case:
AW + 3x AF P12 PWM
PSU:
Corsair 650 80+ Bronze
Mice & keyboard:
Redragon
Internet:
Imam
OS & Browser:
Windows 10 & Brave
Mislim da se kljucevi mogu izbrisati iz samog biosa.Normalno da ti ne vidi ssd kad je mbr.Potrazi na netu ovo mi je prva asus maticna i prva instalacija 10-ke.Tako da nisam bas strucan u vezi toga.
Našao sam, stvar je u tome što nisam siguran šta je to..

Znam i gde se tačno brišu ključevi i kako, nego sam umislio da ću time sje**** nešto, odnosno ako obrišem ključeve.
 
Vrh