peja81
Moderator
- Učlanjen(a)
- 08.05.2009.
- Poruka
- 9.806
- Rezultat reagovanja
- 2.291
Moja konfiguracija
Pretpostavljam da je rec o neutronskom gama zracenju sa cesticama koje imaju masu, kapiram da se pri takvom zračenju čestica ponaša kao metak koji ima svoju kinetičku energiju kojom uništava atomske i molekulske veze, pa samim tim može da lako uništi i elektronske komponente koje se sastoje od ovako sitnih elemenata.Uskoro će se javiti i problem kosmičkih čestica, tj kosmičkog zračenja. Kosmičke čestice nam doleću sa velikim energijama, ponekad su to energije koje se u "laboratorijama" ne mogu ni reprodukovati. Što je elektronika sitnija to su veće šanse da kosmičke čestice mogu "spaliti" neki čip.
Znaci ovako laicki zakljucujem, Proton mu dodje kao bela bilijarska kugla koja razbija sve ostalo pred sobom, pa se odatle oslobadja svo ostalo jonizujuce zracenje...blabla....Mmmmmmmmmmmmmmmm ne. Uglavnom sve kreće od protona, njih ima najviše u sastavu kosmičkog zračenja. Ali! To su visokoenergertnski protoni i alfa čestice koje udaraju u atome iz vazduha i razbijaju i na sitnije komponente, elektrone, pozitrone, neutrone, protone, mezone, stvaraju se gamma kvantovi itd. U principu dobijaš kišu svih čestica i moraju sve čestice da stignu do tla.
Koliko je kosmičko zračenje prisutno može da vam pokaže eksperiment koji smo radili za festival nauke za zasićenom parom alkohola. Čestice koje "projure" omogučavaju zasićenoj alkolholnoj pari da se kondenzuje i može se videti trag. Slično onome kao kada avion proleti i za prašinu iz izduvnih gasova može da se kondenzuje voda, pa vidimo one bele tragove po nebu.
Gledaj pažljivo na crnoj pozadini, izgled kao neki dim, a na 0:30 imaš jedan koji ne možeš promašiti.
Ali energija protona je daleko veća nego energija elektrona. Npr. ako je proton "bilijarska kugla" koja udara u neki atom, ona izbacuje ostale čestice. E sad pitanje je npr. od tamo neke supernove koja se dogodila u svemiru, koje čestice najčešće stižu do Zemljinog tla?Nije bitna vrsta raspada, bitna je energija čestice. Čestica može da bude proton, elektron, štagod, ali dok nema dovoljno energije da jonizuje, ne može napraviti nikakvu štetu. Ne treba puno energije da se jonizuje atom kiseonika, ali na većim enegijama ti udari mogu promeniti strukturu i drugih atoma sa mnogo većim rednim brojem (silicijum, germanijum...).