Bogdan901
PCAXE Member
- Učlanjen(a)
- 24.08.2011.
- Poruka
- 121
- Rezultat reagovanja
- 0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Kao prvo, kapljice se ne formiraju zbog viskoznosti nego zbog površinskog napona, nije cela fizika bazirana oko viskoznosti. Sve "neregularnosti" se objašnjavaju sa tim što ti zoveš "dualizam". Da u istoj toj sadržini postoje atomi u normalnom i u superstanju. Kad ti slavina kaplje i to je kontinualan protok. Tebi venitl pušta 0.0000001 litra vode i to se nagomilava na vrhu slavine i kap eventualno otpadne. Isto ti u ovom slučaju imaš kontinualni protok kroz jako puno mikro rupica i onda kad se nagomila dosta helijuma otpadne u vidu kapljice. "Misterija" je da superfluid ne bi trebalo da ima površinski napon, ali eto kao ima ga pošto se formiraju kapljice. Ali u šta drugo da se formira nego kapljica? Da budu male kockice? Bottom line, isto kao i kod superprovodnika, superprovodnost se povećava snižavanjem temperature. To znači da nisu svi atomi u stanju superprovodnosti. To se dešava i kod superfluida pa imaš taj "dualizam", ne mogu svi atomi u istom trenutnku pokazivati osobine superfluida.
Btw, to što oni tako definišu ne znači da su 100% u pravu. Ali imaju neko objašnjenje, uklapa se priča sa eksperimentima, imaju empirijske definicije... Ako ti znaš bolje od njih, slobodno napiši rad, možeš i nobela osvojiti.
Veca viskoznost znaci i veci povrsinski napon, manja viskoznost znaci manji povrsinski napon. Hoces laicki dokaz? Gurni prs' u secernu vodu i obicnu vodu i obrati paznju sta ce ti se desiti s prstom...otpasce.
Evo ti i domaci zadatak: γ = A*e ^ [-(B/η)], [gde je A=γ(N) ; y-povrs.nap. ; η-viskoz.] Uoci sad uzajamnu zavisnost.
**Note: Ova formula po Pelofskom nije nasla odobrenje od svih, jer ima primera kada ona ne vazi, medjutim to nije bitno za ovo.
Poslednja izmena: