• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Windows 2000 ne radi posle prelaska na RAID0

Tex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
90
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5-4670K, Storm G5 waterblock (copy)
Motherboard:
Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK
RAM:
4x8GB Kingston KHX16C9/8
VGA & cooler:
ATI FirePro W4100
Display:
BenQ PD3200Q, HP LP2475W, Dell U2713HM, BenQ BL2411
HDD:
Samsung EVO 850 250GB, WD Caviar Red WD20EFRX 2TB, 2xSeagate SSHD 1TB = 2TB RAID0
Sound:
E-MU 0404
Case:
Chieftec BigTower
PSU:
Seasonic SS-850KM
Optical drives:
TSSTcorp SH-S182D
Mice & keyboard:
Logitech MX-Ergo Trackball, M570 Logitech trackball, 3Dconnexion SpaceNavigator 3D mouse
Internet:
Cable
OS & Browser:
Win 7 Professional
Koristio sam dva OS-a, Win2K na drugoj particiji i Win XP x64 na trecoj particiji prvog HDD-a. Napravio sam imidze obe particije pomocu Norton Ghosta, ubacio jos jedan HD identican prvom i formirao RAID0 sa tri particije, dakle isto kao sto je bilo i na singularnom HDD-u. Prebacio sam imidze W2K i WXP i W2K vise nije hteo da radi (posle startup screena pojavljivao se BSOD sa porukom da mu nesto fali, vise se i ne secam sta), a WXP je odmah proradio normalno.

Neko mi je davno preporucio da RAID drivere postavim u root particije gde se nalazi W2K i u root prve particije na kojoj se nalazi sistem, ali nije pomoglo.

Ima li neko ideju kako da pokrenem W2K bez reinstalacije?
 
M

Misko78

Guest
Koristio sam dva OS-a, Win2K na drugoj particiji i Win XP x64 na trecoj particiji prvog HDD-a. Napravio sam imidze obe particije pomocu Norton Ghosta, ubacio jos jedan HD identican prvom i formirao RAID0 sa tri particije, dakle isto kao sto je bilo i na singularnom HDD-u. Prebacio sam imidze W2K i WXP i W2K vise nije hteo da radi (posle startup screena pojavljivao se BSOD sa porukom da mu nesto fali, vise se i ne secam sta), a WXP je odmah proradio normalno.

Neko mi je davno preporucio da RAID drivere postavim u root particije gde se nalazi W2K i u root prve particije na kojoj se nalazi sistem, ali nije pomoglo.

Ima li neko ideju kako da pokrenem W2K bez reinstalacije?
Prebacis tu particiju na disk koji je zakacen na obican kontroler pa ukljucis RAID da bi ga win2k i XP prepoznali, pa instaliras drajvere za njega. Tek nakon toga kacis diskove u RAID pravis niz i ulazis u windowse.
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Ima nesto sto se i menja u registriju posle instalacije drajvera. Za XP moze sigurno, ali da li moze za W2000, nisam siguran.-.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Verovatno dobijas plavi ekran sa porukom da ne moze da nadje boot drive. Ja sam imao isti problem sa XPom (trebalo bi da radi i pod W2K). Problem je bio u tome sto nije postojao driver za RAID kada sam prebacio diskove u RAID rezim. Ja sam izbacio diskove iz raid-a i podigao OS i dodao "na silu" drivere. Zasto na silu? Zato sto kada nije aktivan RAID kontrole onda se on i ne vidi od strane OSa. Dacu primer za ICH9R, kod tebe je koliko vidim AMD masina, ali princip je slican.

Prvo mora da se iscupa driver iz instalacije i da se poturi u /system32/drivers i da se kreiraju odgovarajuci registry kljucevi koji kreiraju potrebne servise:

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CriticalDeviceDatabase\pci#ven_8086&dev_2822&cc_0104]
"Service"="iaStor"
"ClassGUID"="{4D36E97B-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor]
"DisplayName"="Intel RAID Controller"
"ErrorControl"=dword:00000001
"Group"="SCSI miniport"
"ImagePath"="system32\\DRIVERS\\iaStor.sys"
"Start"=dword:00000000
"Tag"=dword:00000019
"Type"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor\Enum]
"0"="PCI\\VEN_8086&DEV_2822&SUBSYS_B0051458&REV_02\\3&13c0b0c5&0&FA"
"Count"=dword:00000001
"NextInstance"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor\Parameters]
"BusType"=dword:00000008
"QueuePriorityEnable"=dword:00000000

Druga varijanta, koju nisam probao, je da se raspakuje driver i da se rucno na silu instalira preko add/remove. Bitno je da se instalira RAID driver. Prilikom sledeceg boot-a, OS ce da prepozna RAID i nastavice dizanje.

Reci mi odakle skidas raid drivere pa da pogledam, mozda uspem nesto da izbunarim. Trebalo bi videti INF fajl od RAID drivera i od njega napraviti ovaj hack.
 

Tex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
90
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5-4670K, Storm G5 waterblock (copy)
Motherboard:
Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK
RAM:
4x8GB Kingston KHX16C9/8
VGA & cooler:
ATI FirePro W4100
Display:
BenQ PD3200Q, HP LP2475W, Dell U2713HM, BenQ BL2411
HDD:
Samsung EVO 850 250GB, WD Caviar Red WD20EFRX 2TB, 2xSeagate SSHD 1TB = 2TB RAID0
Sound:
E-MU 0404
Case:
Chieftec BigTower
PSU:
Seasonic SS-850KM
Optical drives:
TSSTcorp SH-S182D
Mice & keyboard:
Logitech MX-Ergo Trackball, M570 Logitech trackball, 3Dconnexion SpaceNavigator 3D mouse
Internet:
Cable
OS & Browser:
Win 7 Professional
Kao prvo, da se zahvalim svima na odgovorima!

Desilo se nesto veoma neobicno...posle duzeg vremena startovao sam W2K, samo da bih video sta pise na BSOD-u...i, na moje iznenadjenje, sistem se "podigao" bez problema (osim nekih sa videom, ali to nije tema za ovde). Restartovao sam ga i opet je sve bilo OK. Uopste mi nije jasno sta se desilo jer nista nisam menjao, a ranije sam imao bezbroj bezuspesnih pokusaja da udjem u W2K. Sada sam zadovoljan jer mogu da korstim scanner (za koji nemam Win XP drivere).
 
Vrh