• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Win7 vs WinXP vs Vista vs...

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Linux je super, al nema bash igranja na njemu :) Moj komp davno nije video Ubuntu :(
Синоћ сам направио видео и поставио у овој теми, баци поглед на исти.
Што се игрица тиче... јбг... знам за неке које раде, међу којима је и WoW помоћу Wine емулатора...
 
M

Misko78

Guest
Dugo sam koristio ubuntu na rezervnoj masini. Tada nf3 + 2800+ Sempy + 9800XT sve je radilo savrseno i uz malo navikavanja za svakodnevni rad je ekstra dobar sistem. Za mene je manjkav posto nemam AutoCAD za njega i zato sto se ipak prilicno igram.

Sa Wine sam imao odlicna iskustva, na toj masini sam ponovo provrteo max payne 1 & 2 cisto iz radoznalosti i sve je radilo 100% kako treba.
 
Poslednja izmena od urednika:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ух... ти си архитекта... AutoCAD je must have/use. Не знам... мислим да има неки програм који може да колико-толико замени исти... али сумњам да је таквог квалитета. Има их неколико бесплатних и рецимо овај: http://www.cycas.de/, судећи по ономе што су писали људи на убунту форуму, одлична је замена за прави CAD за архитекте али не и за грађевинце.
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Primena?

1. Swap fajl
2. TEMP folder (ko cesto kompajlira i/ili instalira zna o cemu pricam)
3. Browser cache (kome jos treba superfetch)
4. Adobe Camera RAW cache
5. Adobe Photoshop scratch disk

Seticete se valjda i sami necega.

Naravno moguce je sacuvati sadrzaj ram diska na shutdown-u inace sve ovo ne bi imalo smisla.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Знам тачно на шта мислиш и слажем се да је врло корисна ствар... али сада са појавом SSD-ова мислим да РАМ диск више заиста неће бити потребан.
 
M

Misko78

Guest
Ух... ти си архитекта... AutoCAD je must have/use. Не знам... мислим да има неки програм који може да колико-толико замени исти... али сумњам да је таквог квалитета. Има их неколико бесплатних и рецимо овај: http://www.cycas.de/, судећи по ономе што су писали људи на убунту форуму, одлична је замена за прави CAD за архитекте али не и за грађевинце.
Bazu blokova keva i ja pravimo jos od '92 a sve ih prebacujem u dinamicke pa mi je ostanak u AutoCAD_u obavezan. CYCAS nisam probao ali verujem da nije los, kazem sve je stvar navike. Evo ja se kanim da krenem da ucim REVIT koji je za moj posao 5x bolji od CAD_a ali nikako da se odvojim.
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Знам тачно на шта мислиш и слажем се да је врло корисна ствар... али сада са појавом SSD-ова мислим да РАМ диск више заиста неће бити потребан.
Samo da josh malo padnu cene SSD-a i onda stvarno ram disk nece donositi toliki benefit.

@Ubuntu i igre

Ja sam preko Wine-a poterao GTA San Andreas i Neighbours From Hell, probao sam i PES al mrka kapa, al to je bilo pre 2 godine, tako da sad je mozda bolje stanje. Probao sam i Cedegu al je ja verovatno nisam dobro podesio jer nishta nije radilo :rolleyes:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ubuntu је најбољи пример како линукс не мора да буде и компликован и искључиво за гикове итд. У сваком случају, важи за све, ако неко буде хтео да проба убунту или било који debian based linux distro, ту сам да помогнем око "транзиционог периода" и процеса прилагођавања, апликација које замењују оне са Windows-a итд. ;)

Наравно, са све бољим рачунарима и софтверима за виртуализацију... Win XP као виртуална машина ће моћи да обави добар део посла... па вероватно, једног дана и игрице.
 

trenje

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruka
223
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Mac Mini 5,3 // Macbook Pro 12,1
Display:
Dell P2414H
Sound:
Line 6 UX1 @ Microlab SOLO-6C
Internet:
Telekom Fiber
OS & Browser:
MacOSX El Capitan
Other:
Nexus 6P, Sony PS4
Meni su Gnome i KDE mnogo ružnjikavi i zbog toga nikada ne bih mogao da koristim linux kao default sistem (koristio sam Gentoo pre 2-3 godine jedno pola godine... Morao sam da se vratim na Windows zbog Adobe paketa).
 

CooLa

I didn't ask for this
Učlanjen(a)
02.03.2009.
Poruka
1.277
Rezultat reagovanja
55
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Mainframe
CPU & cooler:
AMD ThreadRipper 2920X
Motherboard:
Asus ROG Zenith Extreme
RAM:
8x8 Corsair Vengeance RGB PRO @ 3600MHz
VGA & cooler:
MSI RTX 2080Ti
Display:
3x Acer Predator 27"
HDD:
2x Samsung 970Pro 1TB + 2xSamsung 850Pro 2TB
Sound:
Integrale
Case:
Phanteks Evolv X
PSU:
Corsair HX1200i
Optical drives:
LOL
Mice & keyboard:
Razer Blackwidow Chroma + Razer Mamba TE
Internet:
Orion 1Gbit
OS & Browser:
Windows 10
Other:
Alienware R13 R3
Ubuntu je igracka za decu u poredjenju sa Arch Linuxom ;)!
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Debian je po mnogima a i po meni, najbolji linux distro, Ubuntu je odlican za nove linux korisnike i one koji zele da se upoznau sa istim.
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Знам тачно на шта мислиш и слажем се да је врло корисна ствар... али сада са појавом SSD-ова мислим да РАМ диск више заиста неће бити потребан.
Znaci ti cenis da neki SSD moze da dostigne ove performanse?



Ignorisite naziv diska, u pitanju je bug u Everesstu, vec sam ga prijavio Tamasu.

Sve linux distribucije su igracka u poredjenju sa Gentoo ili LFS.
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
Probajte OpenSolaris, ako nista drugo sporta radi.

Ja sam od 2005-e intenzivno na Solarisu, pre toga iskljucivo na Gentoo Linuxu.
 
S

stalja

Guest
Jedinu manu koju sam nashao na win7 su neshto sporije preformanse grafike u viewportu nekog 3d programa (rhino i 3dmax npr.) koje se rezultuju upaljenim aerom. U visti je bilo nemoguce raditi sa upaljenim aerom zato shto je ista iskljuchivala automatski isti prilikom paljenja. Ja imam relativno slabu grafiku (7600GT) ali isti problem sam video 260GTX.

Mada s obzirom da josh uvek vozim betu, ja sam prezadovoljan sistemom. Radi sve kako treba posle skoro pola godine korishcenja i archenja sa svakakvim scenama koje nekad uzmu i 3gb rama u cugu shto vista x64 nije mogla da svari.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Znaci ti cenis da neki SSD moze da dostigne ove performanse?
Ignorisite naziv diska, u pitanju je bug u Everesstu, vec sam ga prijavio Tamasu.
Па већ их имаш који увелико прелазе 1GB/s read и 500mb/s write speed.
Нисам мислио да ће сутра или прексутра да дођу на такав ниво... али дефинитивно хоће.

Sve linux distribucije su igracka u poredjenju sa Gentoo ili LFS.
Зависи шта ти треба од ОS. Никада не бих препоручио неком ко жели да проба линукс да крене са gentoo. Па сама инсталација је за многе толико мукотрпна да одустају и пре него што га подигну први пут.
A LFS? Почетнику?
Мислим ја сам се зезао са истим прошле године... али реално од линукс дистрибуција за оне који нису програмери, jeдино Ubuntu,Fedora и openSUSE.

A и мислим да од BSD дистрибуција нема ничега толико близу оригиналног unix-a.
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Па већ их имаш који увелико прелазе 1GB/s read и 500mb/s write speed.
Ma da, reci mi samo jos $/GB za takav SSD, tj. uporedi to sa cenom RAM memorije koja je i do 8x brza od najbrzeg SSD-a pa ces shvatiti na sta mislim -- brzinu mozda i postigne, ali cenu nece dok mi ne odemo u penziju, a tad mi se vise nece nigde zuriti :d

Ko onaj vic "boju sam postigao, duzinu jos nisam" ;)
 

Kaurin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Q6600
Motherboard:
Asus P5QL Pro (iP43)
RAM:
4GB DDR2 800mhz
VGA & cooler:
Nvidia Geforce 9600GT 1gb GDDR3 720/900/1800mhz + nabudzeni stock ventilator sa core i5 :)
HDD:
WD Caviar Blue: 1x160GB
PSU:
LC Power 480w
Optical drives:
Pioneer DVR 215D
OS & Browser:
Chromium & ArchLinux
Ja sam onda za opciju 12 giga rama, 5-6 za OS, a ostalo za ramdisk

I 64b win 7 kao OS
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Evo testa trajanja baterije na netbook racunarima XP .vs. Windows 7 : Link

Mozda SP1 za Win7 to "ispravi" :d
 

Kaurin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Q6600
Motherboard:
Asus P5QL Pro (iP43)
RAM:
4GB DDR2 800mhz
VGA & cooler:
Nvidia Geforce 9600GT 1gb GDDR3 720/900/1800mhz + nabudzeni stock ventilator sa core i5 :)
HDD:
WD Caviar Blue: 1x160GB
PSU:
LC Power 480w
Optical drives:
Pioneer DVR 215D
OS & Browser:
Chromium & ArchLinux
A sta cemo za par godina kad winxp kernel ne bude pasovao na hardver koji bude izasao? Pri tome mislim da mucis muku sa instalacijom drivera koja je u win7 relativno hassle free (zadnjih par instalacij koje sam radio su me odusevile windows-update-wise)

Razumem ja: neko ima gomilu egzoticnog (starog) hardvera za koji ne postoje ni driveri za 64bit xp, ili specificne prohteve kao sto ti imas... ali ostalim smrtnicima koji gledaju napred i koji gledaju performanse + udobnost u radu nece ni hteti da se okrenu nazad ka xp-u.

Jesi li probao da na masinu od pre par godina instaliras win98 (ili 95, ili NT4.0)?
Shvatices o cemu pricam (mozda)

We all sing the way m$ says... and we pay them to do so. (kind of)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Иако нисам превелик "fan" М$-а, мислим да након куповине Nowell-a, многе ствари које су биле linux only ће се појављивати у новијим оперативним системима M$-a.
Највећа промена, коју сви примете је изостанак обавезне инсталације драјвера након завршетка саме инсталције Windows-а. То на линуксу OS постоји већ Х година...
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Иако нисам превелик "fan" М$-а, мислим да након куповине Nowell-a, многе ствари које су биле linux only ће се појављивати у новијим оперативним системима M$-a.
Највећа промена, коју сви примете је изостанак обавезне инсталације драјвера након завршетка саме инсталције Windows-а. То на линуксу OS постоји већ Х година...
Znam da si linux fan ali preterujes. Linux kernel istina ima drajvere za sve i svasta, ali sta je od toga aktivno odnosno kompajlirano u kernel ili kao modul razlikuje se od distribucije do distribucije. Pre par godina NISTA nije bilo po defaultu ukljuceno -- nije radio ni SATA out of the box na linuxu, a o "egzotici" tipa Creative Live/Audigy ili ne daj Boze ATI/NV grafici da i ne govorimo. Pa linux distribucije bre nisu imale namesten ni skrol na misu u X okruzenju covece! Znaci ta prica kako nesto postoji X godina na linuxu ne pije vodu.

Za XP je tu nLite koji olaksava ceo posao oko drajvera svakome ko zna da ga koristi. Ja imam unattended install koji kad se digne masina ima i odmah i mrezu i RAID i video, pa cak i monitor drajver.
 

Kaurin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Q6600
Motherboard:
Asus P5QL Pro (iP43)
RAM:
4GB DDR2 800mhz
VGA & cooler:
Nvidia Geforce 9600GT 1gb GDDR3 720/900/1800mhz + nabudzeni stock ventilator sa core i5 :)
HDD:
WD Caviar Blue: 1x160GB
PSU:
LC Power 480w
Optical drives:
Pioneer DVR 215D
OS & Browser:
Chromium & ArchLinux
95% njih bi reklo nWHAT?
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Znam da si linux fan ali preterujes. Linux kernel istina ima drajvere za sve i svasta, ali sta je od toga aktivno odnosno kompajlirano u kernel ili kao modul razlikuje se od distribucije do distribucije. Pre par godina NISTA nije bilo po defaultu ukljuceno -- nije radio ni SATA out of the box na linuxu, a o "egzotici" tipa Creative Live/Audigy ili ne daj Boze ATI/NV grafici da i ne govorimo. Pa linux distribucije bre nisu imale namesten ni skrol na misu u X okruzenju covece! Znaci ta prica kako nesto postoji X godina na linuxu ne pije vodu.

Za XP je tu nLite koji olaksava ceo posao oko drajvera svakome ko zna da ga koristi. Ja imam unattended install koji kad se digne masina ima i odmah i mrezu i RAID i video, pa cak i monitor drajver.
Није баш тако... од Debian 4, који се појавио 2007, скоро све што има просечан корисник ти је доступно и махом аутоматски већ укључено. И пре тога, са 3.1 верзијом која се појавила 2005, једино што је фалило је био ati драјвер, док је nvidia-јин већ био у пакетима.
За скрол си у праву, FreeBSD и даље нема исти укључен по default-u, али то је нешто друго... и њихова примена је другачија. О истом је довољно рећи да, до појаве Win Server 2003, M$ je користио BSD на својим сервирима...
Они су диференцијално, у сржи, потпуно различити оперативни системи.
Разлика је између најсроднијих деривата, попут Debian - Ubuntu а камоли између Windows и Debian.
Не желим да увлачим OS X у ову тему, пошто је још увек неизводљиво да се исти инсталира без додатног цимања, хаковања и преправљања, то речено, пре бих користио Win него било који OS X.

95% njih bi reklo nWHAT?
Оно што сам ја хтео да кажем и вероватно нисам лепо срочио... да куповином Nowell-a, Microsoft је дошао у ситуацију да може да искористи најбоље ствари линукс OS и употреби у својим Windows OS. Седмица је најбољи пример за то.
Цела поента и сврха моје приче је, да ће Windows постати бољи и доживљавати заиста велике помаке унапред, захваљујући власништву над Nowell-ом. ;)

Ја јесам заступник Open Source, Free Software/OS приче али сам далеко од Windows/MS hater-a. Био би далеко задовољнији да видим неку Windows верзију бесплатно дељену него Apple OS X. А као Open Source... :balavim:
 
Poslednja izmena:
Vrh