• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

WD my book 500 GB problem

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nov sam na forumu pa da probijem led ovim pitanjem.

Kao sto naslov kaze imam problem sa externim WD 500 GB. Disk je 3.5 PATA. To je bio my book od 250GB, kupljen 2006. god i zamenjen pre godinu i po dana za doticni od 500GB.

Problem je u samom startovanju, treba mu nekih ~5min da se startuje. Pri tom startovanju (zagrevanju) cuje se kao da pocne da vrti (oko 1 sec) pa krene iz pocetka. I tako kao pocne pa stane pa opet i tako ubrzava dok posle izvesnog vremena ne pocne da radi kako treba. I dok radi nema nikakvih problema. Takodje pri tom startovanju cuje se cudan zvuk iz transformatora koji ispravlja napon na 12V i 2A.

Kako da definisem problem, obzirom da nemam PATA prikljucak na maticnoj, a takodje ne znam da li je do napajanja da ga ne kupuem dzabe.

Ima li pomoci?
 

Medolinos

Moderator
Učlanjen(a)
06.11.2010.
Poruka
5.394
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
no name
CPU & cooler:
AMD FX 8350 / Noctua NH-U14s / NF-A15 Puss-Pull
Motherboard:
Gigabayte 990FXA-UD5 rev. 3.0
RAM:
Kingston 16gb ddr3 1866mhz HyperX Fury
VGA & cooler:
R9280X-DC2 TOP
Display:
Samsung UE32EH5000
HDD:
SSD Samsung 850 EVO 250gb, HDD Segate Baracuda 2 TB, HDD Samsung F3 1TB
Sound:
integrisan zvuk i Creative Inspire T3030 speakers
Case:
COOLER MASTER HAF XB EVO RC-902XB-KKN2
PSU:
EVGA Supernova G2 750w
Optical drives:
Lite-on
Mice & keyboard:
A4tech X-7 G800, misonja neki zalosni genius
Internet:
ADSL Telekom paket do 20 mbita
OS & Browser:
Win 10
Isprobaj hdd kod nekoga ko ima ata prikljucak..za pocetak

I dobro dosao na forum :sekira::welcome:
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Odakle si? Imam pata rack za 2.5" hdd.
 

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala na dobrodoslici :)
@Medolinos: Aj probacu da nadjem nekog u blizini da isprobam sam disk. Nekog sa starijom plocom koja ima PATA konektor
@Steamroller: Iz BG-a sam, ali taj tvoj 2.5 rack je neodgovarajuc posto je moj WD 3.5 HDD
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Gledaj što pre da proveriš taj adapter inače će ti u smart atributima ubaciti Spin Retry Count, onoliko puta koliko je puta pokušao da se zavrti i nije uspeo. Čak i ako ti je ispravan disk ti atributi će ti ostati i ako budeš prodavao HDD imaćeš problema.
Naravno, postoji i gori scenario, a to je da ti motor odlazi u večna lovišta, pa ako imaš važne podatke, obavezno uradi backup.
Ako umeš i imaš viška takav konektor za napajanje, poveži direktno na napajanje u računaru i vidi šta se dešava. Ako nemaš ja sam u Bg-u, pa možeš da dođeš da isprobamo.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Hvala na dobrodoslici :)
@Medolinos: Aj probacu da nadjem nekog u blizini da isprobam sam disk. Nekog sa starijom plocom koja ima PATA konektor
@Steamroller: Iz BG-a sam, ali taj tvoj 2.5 rack je neodgovarajuc posto je moj WD 3.5 HDD
Ne znam koji mi je problem da u poslednje vreme pogrešno čitam tuđe postove. :S

E sad kad sam pročitao sve kako treba... mogu da kažem da sam se susreo sa nekoliko ljudi koji su imali problema sa WD extrenim rekovima sa HDD. Da ne kažem, rek je ubijao hardove. Obavezno probaj HDD kod nekoga da utvrdiš da li hard disk otkazuje ili je problem do rek-a.
 

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
re

Nasao sam neku staru PCI karticu koja ima dva PATA ulaza. Ali kad se prikljuci ne moze da se udje u windows, samo zabode pre nego sto se pojavi windows logo.
Ako neko zna kako ovo da prikacim a da radi bio bih mu zahvalan.

A inace treba da se dogovorim sa komsijom, pa cu kod njega da probam taj HDD...
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Možda bi mogao uraditi backup pre nekih avantura sa diskom. Ako se kod tebe posle nekog vremena upali i radi kako treba, predlažem ti da odradiš bekap najbitnijih stvari.
 

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sve je vec bekapovano odavno. Od kad imam ovaj problemcic samo drzim kopije onoga sto gledam na playeru.
Inace HDD se uvek upali, samo posle nekih ~5min "zagrevanja"
 

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
reply

Gledaj što pre da proveriš taj adapter inače će ti u smart atributima ubaciti Spin Retry Count, onoliko puta koliko je puta pokušao da se zavrti i nije uspeo. Čak i ako ti je ispravan disk ti atributi će ti ostati i ako budeš prodavao HDD imaćeš problema.
Naravno, postoji i gori scenario, a to je da ti motor odlazi u večna lovišta, pa ako imaš važne podatke, obavezno uradi backup.
Ako umeš i imaš viška takav konektor za napajanje, poveži direktno na napajanje u računaru i vidi šta se dešava. Ako nemaš ja sam u Bg-u, pa možeš da dođeš da isprobamo.
E ovako, nashao sam produzni molex kabl od ~45cm da ga povezem direktno na HDD, pa da pitam par stvari.
Prvo da li je izvodljivo sledece (ako nema stete po HDD): da lepo otvorim rack, izvadim kabl za napajanje iz HDD-a i prikljucim molex kao izvor napajanja na mog Chiftec-a na 12VDC, a regularno ga prikljucim na USB da bi mu pristupio (poshto nemam PATA adapter)?

Drugo, kako se meri helt status HDD, da li ima bad sektore preko HD sentinel-a da proverim stanje HDD-a?
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Naravno. Samo molex iz napajanja povežeš na HDD.
Pokušaj HDSentinel i vidi šta kaže.
 

petar.ostoja

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.01.2013.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Probao

Probao sam, i jedini zakljucak koji mogu da izvedem je da se nesto ne slazu HDD i elektronika rack-a.
Izvukao lepo HDD prikljucio molex iz PC-a a ostavio ga na PATA-USB od rack-a. Naravno ne radi jer elektronici od racka treba napajanje takodje. Prikacio adapter (sto se dobija uz externi) na elektroniku, a napajanje HDD-a (molex) direktno iz PC-a, povezao USB na komp i radi ko podmazan. Nema zagrevanja, skljocanja, preskakanja zezanja isl.
Performance je na 81%, a health je 100%.

E sada moze li mi neko ovo protumaciti, kad radi kao externi, treba da se "zagreje" uz ispustanje ponavljajuceg zvuka startovanja HDD-a; a kad radi prikljucen na molex od PC-a i PATA-USB sa ukljucenim externim napajanjem od 12V 2A sve radi normalno. Koliko vidim rack radi OK, HDD takodje a zajedno malo teze, tj uz "zagrevanje"
Ima li neko strucniji da mi ovo protumaci?
 
Vrh