• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

USB prenosni internet kao wifi

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Cao svima.
Koristim Orionov prepaid net za poneti, i imam ovaj modem http://www.oriontelekom.rs/upload/images/carousel/Internet-za-poneti_Naslovni-2.jpg.
Do skoro sam ga koristio na desktop racunaru, posto sam desktop zamenio laptop-om i nije mi bas prakticno da mi aparat strci sa strane, plus sto na laptopu imam samo 2 usb porta, koji su jedan do drugog, a ovaj modem je malo siri i onda nista drugo osim njega ne mogu da prikljucim....
Zanima me da li postoji neki wifi ruter (ili nesto slicno) u koji mogu da utaknem ovaj modem i da ga koristim bezicno?
I jos jedno pitanje, ako postoji to sto sam gore naveo, posto se ja trenutno konektujem preko orion aplikacije koja ide uz ovaj uredjaj, u njoj mi je memorisan password i username koji su mi potrebni da bih se konektovao na orionovu mrezu, bez njih nmg, kako cu se onda konektovati preko tog wifi rutera, cuo sam da Vip ima kao neku kutijicu u koju se ubaci usb stik i radi kao wifi ruter ali Vip-ov internet ne trazi nikakvu sifru.
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Da, postoje ruteri sa podrškom sa USB modeme, ili ruteri sa već ugrađenim hardverom za 3G mrežu (MiFi).

Tebi bi odgovaralo nešto kao Tenda 3G622R+ ili TP-Link TL-MR3220, ili ako ti je potrebno nešto kompaktnije i elegantnije rešenje TP-Link TL-MR3020.

Što se tiče username i passworda, uvek problem sa njima, pretraži dokumentaciju što je došla uz modem, ili kontaktiraj Orion pa im kaži da si zaboravio lozinku,
 

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Pogrešno si me shvatio, a ni ja nisam najbolje objasnio...znam ja koji mi je password i username, nego me interesuje kako cu se konektovati bez te aplikacije (connection manager) u kojoj ih upisujem?
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
pa upisaces u router... postoji polje za username i postoji polje za password.

samo ja nisam siguran da je taj orion stick u stvari 3G stick, za koji ovi routeri imaju podrsku, tako da bih preporucio probu pre kupovine
 

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Da li bih za to mogao da iskoristim stari laptop, na njemu ne radi grafika i jos ponesto, hard disk mnogo zuje pa ako bih mogao izvadim hdd i da instaliram neki OS na usb stick, instalram drajvere za modem i Mhotspot i koristim ga kao wifi ruter.
Znam da je moguce sve osim ovog da instaliram windows na usb a za linux nisam siguran da li ima nesto kao sto je mhotspot....probao sam sa Puppy verzijom linuxa i on normalno digne sistem ali ne reaguje ni kada ubacim modem a ni cd, tako da nmg da instaliram drajvere
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
ne znam za windows i usb...

sto se tice linuxa, moze da se podesi da radi kao AP. Od hardware-a zavisi koliko je komplikovano namestiti. Probaj da dignes live ubuntu (mozda i neku stariju verziju u zavisnosti od starosti laptopa) pa kreni od recimo ove strane: LINK

Javi ako treba neka detaljnija pomoc
 

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Laptop je lenovo B560, njega su do skoro koristili keva i cale, prikacenog na externi montior i super je radio, a onda je poceo da mu zvrci hard disk, planirao sam da ga prodam ali ne verujem da bih dobio vise od 20e pa sam odustao.
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Na CD-u su drajveri za Windows, dok je Puppy ogoljena distribucija. Probaj sa Ubuntuom.

U pravu je Miha što se tiče rutera i ovog modema, neki je neobičan, bez probanja bolje nemoj da uzimaš ruter.

Posle malo čeprkanja, našao sam da je taj USB modem, Vertex Wireless VW-110E. I drugi su probali da isto

http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=53&t=122827
http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-drajver-za-bezicni-internet

ali ne vidim da je neko sigurno rešio problem.

Možda budeš imao više sreće sa pokretanjem Wina sa USB-a sa nekim alatom, npr.

http://www.easyuefi.com/wintousb/

nisam probao, ne znam kako funkcioniše. Posle na laptopu možeš koristiti Connectify ili direktno podesiti preko cmd-a da se laptop ponaša kao ruter.

Bojim se da nema lakog i jednostavnog rešenja.
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
ne daj da te darko obeshrabri! :d

u principu velike su sanse da ti to proradi. Taj komp je relativno nov, tako da mozes i noviji ubuntu da stavis tu (vece sanse da proradi). Tezina i brzina direktno zavisi od iskustva snalazenja u linuxu... ali ako je USB adsl modem proradio na slacku nekom od pre 10 godina sto ne bi i ovo proradilo.
 

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Hvala vam na pomoci :)
Probacu prvo sa ovim WinToUsb pa ako ne uspe prelazim na Ubuntu, uglavnom javljam vam dal sam uspeo :D
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235

Marko.R

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.02.2015.
Poruka
20
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus x55u
RAM:
2gb
OS & Browser:
Windows 8.1, Google chrome
Samo da vam javim, pokusao sam da instaliram win na usb stik ali mu 8gb nije dovoljno pa cu pokusati veceras ili sutra da instaliram ubuntu :)
 
Vrh