• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

UEFI problem!!!

ris986

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.07.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Naime,na racunaru bratanca posle nekog vremena rada na instaliranom win 10 pojavi se greska u boot-u.To se vec ponavlja nekoliko puta,decko kompjuter koristi za gaming (lol,fortnite),kompjuter dok radi,radi savrseno,senintel ne pokazuje greske na hardu,ostatak konfiguracije takodje radi stabilno i posle vise sati igranja.Ispravnost hardvera su mi potvrdili ljudi iz dva razlicita servisa.Da li zna neko u cemu je problem?p.s u biosu je podeseno UEFI and Legacy
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.762
Rezultat reagovanja
9.132
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
:welcome:

Bilo bi korisno kada biste postavili sliku monitora kada se greška javi. Da li je instaliran legalan Windows 10 ?
 

ris986

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.07.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
:welcome:

Bilo bi korisno kada biste postavili sliku monitora kada se greška javi. Da li je instaliran legalan Windows 10 ?
Nije legalan softver,nemam sliku,trenutno radi normalno,ali kroz mesec dva najvise pojavi se greska...Taj sistem na ostalim racunarima radi bez greske...
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.762
Rezultat reagovanja
9.132
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Kako se manifestuje kasnije: neće da podigne sistem, mora reinstalacija?
 

ris986

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.07.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kako se manifestuje kasnije: neće da podigne sistem, mora reinstalacija?
da,mora indtalacija,nije uspeo repair ili tako nesto...Nije mi jasno s obzirom da taj sistrm savrseno funkcionise na vise drugih racunara...A sa druge strane,poslednja dva puta,kompjuter jez iskljucivo koricen za igranje lol-a i fortnite.Osim sistema nijedan drugi program nije krekovan...
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.762
Rezultat reagovanja
9.132
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Dovoljno je to što kažeš da imaš na više mesta tako instalirano. S obzirom da se to javlja na mesec-dva znači da nešto "štucne" i sve pokvari.
Ja bih obratio pažnju na tri stvari: napajanje, memorija i hard disk. Uradio bih detaljnije testove sve tri komponente. HD Sentinel je dobar utoliko što jasno ukaže na očigledan problem, ali ne možeš dobiti dovoljno dobru informaciju.

Prijateljica je imala sličan problem; diskovi su joj bili neispravni svake tri godine. Problem je bio do napajanja (kontakt). Sentinel nije javljao nikakav problem - 100 % zdravlje i performanse. Međutim, Windows nije mogao da se podigne. Kada pustim mHdd javljao je par sporih sektora (> 500 ms). Tu je napajanje bilo uzrok, a kvarovi na hard disku posledica. Međutim, kvar koji se ponavlja na tri godine je teško ispratiti i prepoznati. Prvo što pomisliš je loš hard disk. Verovatnoća da je još jedan hard disk loš postoji, ali je premala.

Za prvu priliku može se zameniti sata port u koji je uključen disk, sata data kabl i kablić (konektor) za napajanje hard diska. Tek onda radiš reinstalaciju ili oporavak.

Može biti i virus; ako možeš iskeniraj nekim programom taj hard disk pre nego što mu reinstaliraš sistem.
 

ris986

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.07.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala ti na informacijama,probao sam druge sata portove-isto,nisam testirao napajanje i RAM,videcu to kako da testiram,ako imas neki softver za to preporuci.Skenirao sam ceo hard,ne pokazuje nikakve pretnje u smislu virusa,a i mala je verovatnoca posto je od celih 1tb na njemu samo sistem,anti virus i ove dvr igrice,komp bukvalno za to sluzi...:)Napajanje je 450w a napaja i3 6100,ge force gt730,1tb hdd,hyper x 2x4gb ddr4 i h110 asus ploca....Sad ja ne znam da li je to dovoljno jako napajanje...Znam samo da dok radi komp radi stvarno dobro,tih je i ne greje se puno,jedino ovaj problem na svakih mesec,dva....Jos jednom,hvala puno!
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.762
Rezultat reagovanja
9.132
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Napajanje je dovoljno jako, pretpostavljam.

Za testiranje memorije koristim Memtest 86+, hard diska mHdd. Oba softvera imaš na Hiren's Boot CD/DVD, na primer.

EDIT: možda je napajanje ispravno, ali se dešava da je konektor sata napajanja deformisan (nekvalitetna plastika ili je neko pokušavao ranije da ga uključi na pogrešan način). Čak može da se desi da nije lepo priključen (do kraja ubačen). Sve to radi do trenutka kada hard disk povuče malo više struje i tada nastaje problem.

Da ne zaboravim; verovatno nije do toga, ali proverite kontakt oba kabla za napajanje matične ploče. Kako? Najlakše se proverava što se kabl, ne previše jako, povuče iz ploče dok se drugom rukom ploča preventivno pridržava (ako nije zašrafljena u tom delu). Ako konektor nije lepo zabravljen stiče se utisak da je sve u redu. OVO RADITI SA ISKLJUČENIM NAPAJANJEM!
 
Poslednja izmena:
Vrh