• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Projekat "Carbon TT" pitanja, saveti

Paja98

Newcomer
Učlanjen(a)
03.10.2014.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav svima, novi sam ovde, odlučio sam da modujem svoj kompjuter, dosta sam toga uradio, dosta mi još komponenti fali, ali naišao sam i na neke probleme, pa bih bio zahvalan na svakom savetu tj. odgovoru! :d

Pa pa počnem od početka :)
Kućište Thermal Take Element S
MB Asus Asus M5A78L-MLX3
CPU AMD Phenom II x6 BE
RAM nemam još, planiram da uzmem 4*8GB Kingston HyperX Fury
GPU dve Sapphire Radeon HD 4890 Vapor-X
Napajanje AeroCool 800 W Silver 80+

**prvi problem:
na ovom gore navedenom CPUu su mi se odlomila dva pin s kraja, ne znam koliko su bitni i kako ih mogu popraviti?

*prvo pitanje:
kao što sam gore naveo CPU je AMD Phenom II x6 BE koju u narednih 6 meseci planiram da zamenim s AMD FX-9590, ne znam koje hlađenje da uzmem za njega, ja sam razmišljao o all in one 140mm v. hlađenjima kao npr. NZXT Kraken x41 (za zakvo hlađenje imam mesta u kućištu, bilo šta što je fabrički veće ne dolazi u obzir, jedino nešto što je custom made)

**drugi problem:
hlađenje grafičkih kartica, Sapphire 4890 je toplija od ostaloh pri normalnom opterećenju, a ja sam u kućište stavio dve, a ova druga još i ne može lepo da vuče vazdug zbog kombinovane USB 3.0/sATA PCI kartice... Šta vi preporučujete da uradim, da li postoje neki odgovarajući vazdušni kuleri za ove moje grafičke i koji bi mi preporučili, ne bih išao na v. hlađenje baš zbog razloga koji sam gore naveo (ne bih pravio custom v. hlađenje za CPU i GPU zbog nedostatka prostora u kućištu, uzimao bih NZXT Kraken x41 140mm all in one za CPU?)

*drugo pitanje:
cable menagement, moje kućište je hmm pa po prilično tesno, da li možda možete da mi date neki savet šta uraditi da sve ovo s kablovima malo lepše izgleda?

-Projekat nije još završen, neke komponente sam već naručio i čekam da mi stignu kao npr. (5.25" uređaj za slim optički uređaj i 4 SSDa, 5.25" čitač kartica, 4*USB 3.0 porta + 2*charging porta, Noctua kuleri - napred 2 komada 120mm na 2000RPM čiju ću brzinu kontrolisati ručno, pozadi 2 kom. 60mm kulera na 2800RPM čiju ću brzinu kontrolisati ručno zajedno s gornjim 230mm ventilatorom i dva Noctua 140mm PWM ventilatora na 3000RPM za 140mm all in one v. hlađenje, pored ovoga naravno ću uzimati još RAM i SSD, to bi bilo to od stvari koje sam već poručio ili koje ću uskoro kupiti)

*treće pitanje/problem:
organizacija ventilatora, ja u mom kućištu imam gore 230mm fan, dva 120mm napred, dva 60mm pozadi, jedan 140mm pozadi.
Ja sam to mislio ovako: napred dve 12ice vuku vazdug, pozadi dve 6ice isto vuku vazduh koji će vući kuleri od grafičkih, na četrnaesticu pozdai sam mislio da nakačim 140mm radijator od v. hlađenja i na radijator još jedan kuler (push-pull) koji će isto vući od pozadi vazduh, a gore da 230 sve izduvava.
Da li i koliko je to pametno, da li će doći do nekih turbolencija unutar kućišta i da li ću uspevati da sav topao vazduh izbacim 23ojkom?

*četvrto pitanje:
planiram da uzmem 4 Kingston HyperX Fury RAM modula od po 8GB, da li će njima biti potreban neki vazdušni kuler (nešto kao Kingston
KHX-FAN)?


evo slika:

kućište spolja (u glavnom sam završio šminkanje spolja):






sada već prelazimo na enterijer:




HDDeovi iz starih kompjutera na kojima su neke uspomene, naravno, pola nije u upotrebi, ali u kućištu je najbezbednije mesto za njihovo čuvanje

i evo ga ovaj prbolem s USB 3.0/sATA karticom koja pokriva netilator od grafičke:



To bi bilo sve od mene!
Hvala u napred svima onima koji će uoošte pročitati tekst, a posebno onima koji će mi odgovoriti i dati savete!! :d

P.S. sve što je rađeno na i u kućištu sam ja lično radio, dosta različitog hardvera je prošlo kroz ovo moje kućište, sada pokušavam da sasatim nešto za ličnu uoptrebu (nikako za prodaju), nešto što će me dugo vremena služiti bez nekog većeg ulaganja, možda bi rešenje problema s prostorom bio kupovina novog kućišta i nove Sabertooth 990FX ali iskreno, bilo bi mi jako žao da prodam ovo kućište... :)
 
Poslednja izmena:

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
1. prob
Ako sačuvao polomljeni pin ibaciš ga u odgovarajuću rupicu i kad pritisneš kulerom velika verovatnoća je da će da radi, ako ga nisi sačuvao nađi neki jeftini polovni sempron pa skini
2 pit
pošto imaš puno HDD možda neke sata račve za početak
3 pit
uvek najbolje napred ubacuju, nazad i gore izbacuju vazduh, sad da li će biti dovoljno sumnjam ako budeš OC-ovao jer ta vrata napred i prozorska stranica usporavaju ubacivanje svežeg vazduha po meni bi trabalo bolje provetreno kućište ako ćeš OC jer planiraš jak proc i dve grafe grejačice
4. pit
ne treba HyperX Fury posebno hlađenje, ali dobra cirkulacija vazduha da, a pošto ti je tesno u kućištu i ako planiraš neki OC dobro bi bilo namontirati naki fan da duva na njih
 
Poslednja izmena:

Paja98

Newcomer
Učlanjen(a)
03.10.2014.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala ibb, ovo s pinovima ću rešiti tako kao što si rekao, a što se sATA račvi tiče, ne trebaju mi, imam ovo polu-modularno napajanje pa iz njega imam jedan sATA napojni kabl koji mi je dovoljan za sve... A što se protoka vazduha i temeperature tiče, to me najviše i brine... :(
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
1. Postoji sekcija za modovanje.
2. Poželjno je da obradiš fotografije, prvenstveno smanjiš rezoluciju.
3. AMD FX-9590 je po meni bacanje para. FX 8350 će da završi posao.
4. Što se tiče hlađenja grafičkih, možda po oglasima možeš da zaganjaš neki polovan Accelero koji je kompatibilan sa 4890. Graifčka je stara, izbor je ograničen.
5. Ventilacija kućišta, moj prijedlog je da bude pola pola omjer ili da imaš više intake ventilatora.
6. Mislim da memoriji neće trebati hlađenje
 

bleyach

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.10.2012.
Poruka
2.023
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
**prvi problem:
Bitni su,jel ti radi cpu bez njih ?

*prvo pitanje:
9590 je overkill,za te pare idi na i5 4690k mislim da je jeftiniji,mislim da bi ti se vise isplatilo nego da uzimas taj fx.A ako oces amd onda fx8350.Mislim da za hladjenje posao moze da zvrsi noctua nh u14s,ali ako neces da ides na vazdusno idi na vodeno,samo da znas da se pumpe solidno cuju na 12v.

**drugi problem:
Pa jedino da skines karticu :P predlozio bih ti da prodas obe 4890 i da uzmes 7850,7870 ili u toj nekoj klasi jer 2 iste grafike ne mogu da budu jace od jedne jace grafike,mislim sta hocu da kazem,ako te dve 4890 vrede 100-120 ti da uzmes za 120 bice jaca od te dve zajedno.Ti kad stavis 4890 2x bukvalno dobijas jednu ipo karticu a ne 2.

*drugo pitanje:
To moras sam,tesko ko da moze da ti da savet,samo masta.Izvadi sve komponente,stavi jednu po jednu i zategni kablove,tako ces najbolje da vidis kuda mogu kablovi,ovako ti je previse guzva,a hardovi koji ti ne rade izvadi,prave ti guzvu i manje vazduha prolazi kad imas i njih.

*treće pitanje/problem:
Dobro je to po meni.

*četvrto pitanje:
Jel moguce da ti treba 32gb ? :D
Pa ako planiras neki overclock onda da,ali ako ne planiras nemora,imao sam ja hyperx fury red i uopste se nisu grejale.
 

Paja98

Newcomer
Učlanjen(a)
03.10.2014.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@Grozdan, nisam znao da postoji sekcija za modovanje, mogu administratori da mi prebace temu tamo...
@bleyach, radi mi CPU i bez njih, ali ću probati da rešim to pinovima s nekog drugog procesora, a ne bih prelazio na Intela, onda bi i ploču morao da menjam, a kada bi menjao ploču, menjao bih i kućište, to ću raditi možda za 2-3god. ašto se hlađenja tiče imam baš suprotno iskustvo, u kompu koji sada korisitm je Cooler Master Seidon 120V (120mm all in one vodeno za CPU) koje je baaš tiho, više mi se čuje Enermax-ova 14ica... :)
I što se kartica tiče neću ih dirati za sada, kada skupim novac kupiću R9...
Problem s kablovima i hlađenjem ću rešiti jednostavnim izbacivanjem čitave police za HDDove, kupiću SSD i uz njega HDD od 2.5" koji ću spakovati u onaj 5.25"adapter koji sam naveo gore da mi sukoro stiže, pa ću videti koja će tem. grafičkih biti...

u svakom slučaju hvala svima na odgovorima i savetima!!
 

bleyach

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.10.2012.
Poruka
2.023
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
Prodaj makar jednu karticu,da ti ne zauzima mesto,po meni je bolje prodati obe i uzeti nesto jace ali samo jednu pa akd se skupi para za r9 lakse je prodati tu noviju a polovnu od 100-120e nego ove dve veruj mi,jos ce im opasti cena do tada.

A sto se tice ploce nije ona bog zna nesto,ja bih pre isao na intel.Kako ti zelis.
 
Vrh