• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Проблем са графичком

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Јуче, првог априла ми је претпостављам цркла графичка. Дакле кад сам играо WoT на екрану су се појавили квадратићи 1×1 цм шарених боја а затим црн екран. После рестарта комп је радио нормално док нисам опет покренуо игру. После неколико рестарта дође до почетног екрана видновса и ту одједном црн екран са белим хоризонталним линијама. Комп је стар 6 године а графичка око 4. Претпостављам да је графичка готова, конфигурација је следећа:
AMD Phenom II X2 550 BE @ 3,10 ghz
RAM Kingston @ 800 mhz 3x2 GB
Gigabyte MA 790x UD 3P
MSI 560Ti TwinFrozr II
Seasonic 620 watt
Помагајте, јел је готова ил' има лека?
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
MSI je inače poznat po kvalitetu i dugotrajnosti (čast izuzecima). Probaj da ubaciš drugu grafičku, pozajmi od drugara ako imaš nekog blizu i vidi da li se ponaša isto. 99% je da je grafička otišla u vječna lovišta ali sa ovim ćeš definitivno potvrditi...
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Јуче, првог априла ми је претпостављам цркла графичка. Дакле кад сам играо WoT на екрану су се појавили квадратићи 1×1 цм шарених боја а затим црн екран. После рестарта комп је радио нормално док нисам опет покренуо игру. После неколико рестарта дође до почетног екрана видновса и ту одједном црн екран са белим хоризонталним линијама. Комп је стар 6 године а графичка око 4. Претпостављам да је графичка готова, конфигурација је следећа:
AMD Phenom II X2 550 BE @ 3,10 ghz
RAM Kingston @ 800 mhz 3x2 GB
Gigabyte MA 790x UD 3P
MSI 560Ti TwinFrozr II
Seasonic 620 watt
Помагајте, јел је готова ил' има лека?
Skini program GPU-z i vidi koje temperature prijavljuje, kako IDLE tako i u LOAD-u. Moguće da je ventilator u kvaru ili da se hladnjak zapušio pa da se pregreva karta. Naravno dugo izlaganje visokim tempereturama može da dovede do kvara GPU čipa i crkavanja karte tako da ako primetiš visoke temperature nemoj da je koristiš tako dok ne rašiš to.

:wave:

MSI je inače poznat po kvalitetu i dugotrajnosti (čast izuzecima). Probaj da ubaciš drugu grafičku, pozajmi od drugara ako imaš nekog blizu i vidi da li se ponaša isto. 99% je da je grafička otišla u vječna lovišta ali sa ovim ćeš definitivno potvrditi...
Ovo je teška generalizacija (ovo ti kaže neko ko je nekoliko puta imao loša iskustva sa MSI). Ploče im znaju biti upitnog kvaliteta, al obično one iz budžet segmenta. Sa MSI grafikama ja nisam imao problema do sad, a sreo sam se raznim, od jeftinih do top modela.

Ja preferiram ASUS, al npr. jedina grafika (iz mog računara) koja mi je crkla je upravo bila ASUS, ali me to nije sprečilo da uzmem ASUS opet, svima se desi da crkne nešto.

Niije baš sve tako crno-belo ;)
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
@activated1 Zato sam i napisao "čast izuzecima". Ja npr. nikada više ne bih uzeo MSI ali ne zbog lošeg kvaliteta ili moje loše sreće već zbog podrške koju nude, bar ovamo u BiH. Kada ti reklamaciju radi neškolovan kadar koji ne razumije pola stvari koje mu kažeš, nema tu mnogo što šta da se polemiše...
 

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Сигурно није висока температура, редовно пратим темп свих компоненти са Speccy програмом. Идле је око 35 а макс лоад 60-70, оба вентилатора раде, комп редовно чистим од прашине исто тако и графичку, поред тога имам још два вентилатора на кућишту. Данас кад сам је пребацио у другов комп, инсталирао драјвере и покренуо MSI Kombustor да је тестирам темп је дошла до 59-60 и опет исти симптоми као и пре. Још неки предлог?
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Onda je to to nažalost. Ako se nije pregrevala onda nešto crkava ili GPU ili memorija :/
 

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ех очекивао сам да ће мало дуже да траје :-) ... Хвала вам на помоћи.
 

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Е сад, из трећег покушаја подиже ми систем и комп ради нормално. Пошто се проблеми јављају само кад је графичка оптерћена а овај модел је познат по томе што има лоше хлађење за меморију верујем још може да се спаси. Сад ћу да тестирам да ову моју теорију а ви ми реците да ли ће нове термалне траке да помогну смањивању температуре меморије или ту мора неко озбиљније решење?
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Е сад, из трећег покушаја подиже ми систем и комп ради нормално. Пошто се проблеми јављају само кад је графичка оптерћена а овај модел је познат по томе што има лоше хлађење за меморију верујем још може да се спаси. Сад ћу да тестирам да ову моју теорију а ви ми реците да ли ће нове термалне траке да помогну смањивању температуре меморије или ту мора неко озбиљније решење?
Nema tu nekog ozbiljnijeg rješenja osim mjenjanja kulera! Možda da zaganjaše neki polovan Accelero ali je pitanje koliko se to isplati jer i polovan vjerovatno košta kao sada tvoja grafička a opet ne možeš biti siguran da je samo do pregrijavanja. Ona kada počne da izbacuje artefakte, to je uglavnom to. Sada ti u idle radi ali će vremenom (i vjerovatno vrlo brzo) i to da prestane da radi. Ja sam npr. imao HAWK model koji je doduše još uvijek živ ali je temp na njemu išla i do 86°C (memorija i VRM su za čudo išli do maks 75°C) i bila je glasna do bola. Mjenjao sam sve živo na njoj ali bez pomoći. Čak spuštao volatžu i radio downclock da bih na kraju oladio i zamjenio je prvom prilikom. Kao što rekoh, još uvijek radi kod trenutnog vlasnika.

U svakom slučaju, probaj, nemaš šta da izgubiš...
 

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ау љиди моји, ни сам не знам како али док сам тражио могића решења и сличне ситуације налетох на филм Пирамиде Отпада и не могу да верујем колико је филм добар и колико је тачан поготово за ИТ сектор. Дакле филм се бави теоријом да произвођачи намерно ограничавају трајање производа како би купци изнова куповали робу и тако у зачарани круг. Можда делује као да није тема овог поста али ја мислим да јесте.
Поздрав за Городоса и Активејтеда!
 

StojkovicS

Banned
Učlanjen(a)
05.02.2013.
Poruka
2.314
Rezultat reagovanja
76
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel I5 2400 3.1ghz Box
Motherboard:
Gigabyte H61M-DS2 rev 3.0
RAM:
Kingston HyperX 8 gb DDR3
VGA & cooler:
Asus R9 270X DirectCU II TOP
Display:
Asus Led Gaming Monitor VP228TE
HDD:
Kingston A400 + Fujitsu 230gb
Sound:
Steelseries 7h Usb Pro 7.1 Surround
Case:
Spire
PSU:
LC Power LC600H-12 v 2.31
Mice & keyboard:
Steelseries Kana & Steelseries Apex 350 RGB
Internet:
12/2 ADSL ORION Telekom
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit & Google Chrome
a kako onda moja msi grafika radi 5 godina,tj ne kod mene vise ali radi,kao i maticna...kako kineska napajanje teraju gotove kofiguracije iz maxija po 5 godina takodje? :D nemoj se muciti teorijama zavere :D
 

nemanjanemac

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.04.2015.
Poruka
15
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
a kako onda moja msi grafika radi 5 godina,tj ne kod mene vise ali radi,kao i maticna...kako kineska napajanje teraju gotove kofiguracije iz maxija po 5 godina takodje? :D nemoj se muciti teorijama zavere :D
Ма није битно, цркла шта да се ради, мој први комп стар преко 14 година и даље ради али филм је тачан сто посто. Ево данас нпр ствари су дизајниране да за једну или две године застаре, најбољи пример су паметни телефони али ни компоненте нису далеко. Наравно не измишљам ја ту сад топлу воду али је занимљиво кад се човек мало замисли о свим стварима које купује и види колико је ова теорија тачна.
 
Vrh