• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Примена Физике у IT свету

Yoti Junior

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.03.2013.
Poruka
68
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5-10600KF(5.2GHz), NZXT KRAKEN X53
Motherboard:
MSI MPG Z490 Gaming Plus
RAM:
Kingston HyperX Fury RGB 3200MHz(3600MHz OC)
VGA & cooler:
Nvidia GeForce RTX 2060
Display:
2x Dell S2721HS
HDD:
Seagate Barracuda 3TB, Samsung EVO 970 PLUS 1TB
Case:
NZXT H510
Mice & keyboard:
Cooler Master CM310, Logitech G512
Internet:
SBB
OS & Browser:
Linux, Chrome
Поздрав људи,
пре свега мислим да овој теми није место у Комуни него у сваштари(у којој још увек не могу да објављујем), те бих замолио да било ко од модератора/админа тему премести у адекватну категорију постова.
Линк до презентације и текста је на крају поста.
Имам задужење од професорки физике и информатике да те две науке спојим на неки ђацима школе интересантан начин. Истраживао сам једно 6-7 сати о томе, на моју жалост веома мало ствари сам нашао на српском(скоро па ништа), па сам већину тражио на страним сајтовима. Енглески ми није лош, али опет постоји могућност да сам нешто лоше разумео и написао неку тоталну глупост. Замолио бих људе који су стручнији од мене што се тиче овога да уколико уоче неку грешку исправе то у коментарима. Такође можете да искажете важе мишљење и дате свој коментар о идеји, презентацији, тексту итд...
Хвала унапред. :):sekira:

2017-11-27_3rrttkkk
 

_GiBo_

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.05.2014.
Poruka
1.843
Rezultat reagovanja
52
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
_GiBo_
CPU & cooler:
AMD Ryzen r5 1600 + CM Nepton 280l+EK Vardar F3-140ER
Motherboard:
GIGABYTE AX370-GAMING 5
RAM:
Kingston Hyper X Fury 8GB DDR4 - 2666MHz
VGA & cooler:
ASUS R9 280X TOP V2 @ 1180/1750MHz
Display:
DELL P2417H
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + WD Blue 500GB + WD Red 1TB
Sound:
Integrisana/2.0 Genius Wooden
Case:
Fractal Design Define XL R2 Black Pearl + PSU Cover
PSU:
Thermaltake SPS 730M - 730W
Mice & keyboard:
A4 Tech R70 Bloody Wireless, Logitech Deluxe 250
Internet:
SBB Superset - 110/6 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit // Chrome 64bit
Other:
/Nexus 6P/8.1 Оrео/
У презентацији има мало текста, па нема много тога да се каже, само је битно да си ти нешто добро "смислио" да испричаш на часу.
У суштини овде не можеш много да погрешиш, јер је скоро све и повезано са физиком.

Имам један савет, а и ти си направио једну малу грешку:
-За дужи век батерије је важније да се на празни испод 15-20% него да ли ћеш је скинути са пуњача на 90 или 100% јер се на почетку највише греје, а то је оно што јој највише смета.
-Код процесора није силикон него силицијум, на енглеском се пише silicon па често дође до забуне. :)
 

Yoti Junior

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.03.2013.
Poruka
68
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5-10600KF(5.2GHz), NZXT KRAKEN X53
Motherboard:
MSI MPG Z490 Gaming Plus
RAM:
Kingston HyperX Fury RGB 3200MHz(3600MHz OC)
VGA & cooler:
Nvidia GeForce RTX 2060
Display:
2x Dell S2721HS
HDD:
Seagate Barracuda 3TB, Samsung EVO 970 PLUS 1TB
Case:
NZXT H510
Mice & keyboard:
Cooler Master CM310, Logitech G512
Internet:
SBB
OS & Browser:
Linux, Chrome
У презентацији има мало текста, па нема много тога да се каже, само је битно да си ти нешто добро "смислио" да испричаш на часу.
У суштини овде не можеш много да погрешиш, јер је скоро све и повезано са физиком.

Имам један савет, а и ти си направио једну малу грешку:
-За дужи век батерије је важније да се на празни испод 15-20% него да ли ћеш је скинути са пуњача на 90 или 100% јер се на почетку највише греје, а то је оно што јој највише смета.
-Код процесора није силикон него силицијум, на енглеском се пише silicon па често дође до забуне. :)

имаш и текст који иде уз презентацију па можеш бацити поглед, хвала за реплику додато је. :)
 

_GiBo_

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.05.2014.
Poruka
1.843
Rezultat reagovanja
52
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
_GiBo_
CPU & cooler:
AMD Ryzen r5 1600 + CM Nepton 280l+EK Vardar F3-140ER
Motherboard:
GIGABYTE AX370-GAMING 5
RAM:
Kingston Hyper X Fury 8GB DDR4 - 2666MHz
VGA & cooler:
ASUS R9 280X TOP V2 @ 1180/1750MHz
Display:
DELL P2417H
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + WD Blue 500GB + WD Red 1TB
Sound:
Integrisana/2.0 Genius Wooden
Case:
Fractal Design Define XL R2 Black Pearl + PSU Cover
PSU:
Thermaltake SPS 730M - 730W
Mice & keyboard:
A4 Tech R70 Bloody Wireless, Logitech Deluxe 250
Internet:
SBB Superset - 110/6 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit // Chrome 64bit
Other:
/Nexus 6P/8.1 Оrео/
Аха, нисам ни сконтао да има још један фајл.
Паа, могао си нешто друго да пишеш, осим квалитета каблова, али ок :d
Поређење човека како трчи и оверклок процесора није најсрећније из много разлога, а пошто није биологија, нема ни везе, можеш и другачије то да дочараш другарима.

Мада може то и без таквих примера, ваљда толико могу да разумеју. :)
Оверклок је повећање радне фреквенције изнад фабричких вредности зарад повећања перформанси. Што брже ради, више информација може да обради, просто-једноставно.
У зависности од примерка и модела процесора, проценат побољшања перформанси варира, али на овим новим се добија неких десетак процената реално, у тестовима је то више наравно.
Повећање напона није увек нужно и за већину 24/7 стабилних фреквенција, може да остане на фабричким вредностима, наравно ако баш хоћеш максимум, онда мора да се повећава напон, али онда се ту још доста ствари ради. За хлађење и напајање си написао.

Ако баш хоћеш неко поређење, онда можеш рећи да је оверклок донекле сличан тјунинговању аутомобила - као што тамо добију више коња па ауто иде брже, тако процесор има већу фреквенцију па ради брже. :ziveli:
 
Vrh