• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Pomoć u vezi sa odabirom monitora

Batum

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.09.2015.
Poruka
87
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Pozdrav sekiraši, želim da kupim monitor do 300 evra i potrebna mi je pomoć da prelomim između različitih panela i shvatim šta mi je zapravo bitno. Proveo sam sad već i previše vremena čitajući svašta po internetu i stvarno bi mi značilo ako neko može da me usmeri ka pravom monitoru.

Monitor bih koristio za surfovanje, gledanje filmova i igranje PUBGa (kao primarne igre). Želeo bih da monitor ne bude manji od 27 inča i da refresh rate bude što veći. E sad, imam GTX 960 i ne planiram u narednom periodu da je menjam jer igram samo jednu igru (moguća je promena do kraja godine, ali u narednih par meseci ne). Do sada mi je ona završavala posao jer sam godinama na 22 inča sa 1680x1050 rezoluciji. Svestan sam da ne mogu da razmišljam o 1440p (jer bi npr promena rezolucije na 1080p u igrama na native 1440p monitoru dovela do blurovane slike, jel da?) monitoru nego treba da gledam 1080p. Takođe sam svestan da je 144hz trenutni overkill ali sam razmišljao o tome kao ulaganje u budućnost, u smislu da bih prilikom svakodnevnog korišćenja držao monitor na 144hz, a dok igram spustio na 100hz. Koliko to ima smisla, da li mi je promaklo nešto? Na internetu stvarno svašta piše, i da je čak i 60fps mnogo lepše na 144hz i da će tako slika biti loša jer će se isti frejmovi par puta prikazati na ekranu jer frejmovi ne prate refresh rate.

Dalje, da li su boje zaista toliko lošije na TN panelima? U svakoj prodavnici kažu da im je problem da upale neki od izloženih monitora pa mi je malo trip jer ne znam šta kupujem. Da li su VA paneli zlatna sredina između IPS i TN?

Na kraju, ovo je par monitora koji su meni zapali za oko u domaćim prodavnicama.

Prvi je Dell SE2717H koji je IPS na 75Hz, 200 evra i za kojeg mi je prodavac u Gigatronu rekao da on nije za gejming i filmove i da će me oči boleti posle par sati takvog sadržaja, da je on za posao a ne zabavu (nema izraženu plavu boju, ne razumem se). Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Drugi je AOC C27G1 koji je zakrivljeni VA na 144Hz za 300 evra, kako se oni porede?

Koji sam monitor propustio, nadam se nekom predlogu i pojašnjenju jer sam baš sluđen. :)

Nisam siguran da li je protiv pravila foruma, ako jeste editujte ili pošaljite u privatnu poruku, ali koji su prodavci sa dobrom reputacijom na KP koji dovlače monitore iz Mađarske i da li se isplati kupovati monitor kod njih? U NS ih ne nalazim baš.

Svaka čast ako je neko pročitao ovo do kraja, živ bio! :D
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.054
Moja konfiguracija
Nikako TN u 2019. godini, moje mišljenje, neko se neće složiti naravno. Za konkretan model posavetovaće te neko drugi.
 

Prokletnik

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.10.2018.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
457
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 2600 / Noctua U12S
Motherboard:
MSI B450 Gaming Carbon Pro AC
RAM:
Corsair Vengeance RGB PRO (2 x 8GB) 3200MHz CL15
VGA & cooler:
ROG STRIX-GTX1080-A8G-GAMING
Display:
Dell P2312H, ViewSonic XG2401 144hz
HDD:
120GB SiliconPower Slim S55 + SAMSUNG F3 ST1000DM005/HD103SJ 1TB 7200rpm
Sound:
Genius gx gaming sw-g 2.1 , HyperX Cloud Flight
Case:
Fractal Design Define C - Window
PSU:
Seasonic M12II-620 EVO
Mice & keyboard:
Logitech G703 wireless & Redragon Kumara
Internet:
MTS 20/4
OS & Browser:
Windows 10 Pro
I ja u poslednje vreme bas gledam koji monitor uzeti budzet je slican. Posto je meni bitno da bude 1ms 144hz u taj budzet se uklapaju jedino TN. VA i ako reklamiraju 1ms cesto je izmanipulisana reklama na proizvodu pa oni zapravo i nemaju tako mali odziv. Ovo su neki sto sam nasao da su pohvaljeni Viewsonic XG2402, Zowie xl2411p Lenovo Legion Y25f-10 mada su svi 24incha, kazu da je 27 incha malo previse za fullhd
 

Batum

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.09.2015.
Poruka
87
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Mislim da mi nece smetati 1080p na 27 inca. Verovatno cu uzeti neki IPS na 75Hz (jer ne vidim da ih ima na visem refresh rateu) jer citam o problemima sa ghostingom na VA panelima.
 
Vrh