• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Mob.telefon/Tablet] Nokia 3310 3G 2017 Recenzija nakon 6 meseci

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Danas, slabo ko koristi feature\dumb telfone ili ti ga "glupe" telefone. Medjutim radi fore, resio sam da oprobam jedan dumb phone ovog proleca, pa sam uzeo u Maju renoviranu cuvenu Nokiu 3310. S obzirom da su vecina recenzija ovog telefona uradjene nakon samo par sati ili dana koriscenja, smatram sebe dosta iskusnijim sto se samih funcija tice.

Dizajn
Pre svega dizajn telefona jeste vrlo jednostavan. U neku ruku podseca na staru legendu, mada se dosta stvari promenilo. Na prednjoj strani telefona jeste 2.4" TF ekran rezolucije 240x320px, sa blago receno uzasnom reprodukcijom boja. Sam ekran jeste pravougaonog oblika, sto je pomalo razocaravajuce s obzirom da sam ocekivao nepravilan oblik. Iznad samog ekrana, ocekuje nas Nokia logo, kao i mikrofon. Tasteri su svetlo sive boje, sa svetlecim ikonicama funkcije ili brojevima. Numericki tasteri jesu odvojeni od navigacionih belom povrsinom, sto telefonu daje dodatni "smek". Donja ivica, kao i desna i leva ivica telefona potpuno su prazne, dok se sa gornje strane nalaze 3.5mm ulaz za slusalice, kao i mini usb port za punjenje telefona. Na poledjini mozemo uociti zvucnik, kameru, kao i blic.

Softver
Softver ovog telefona podseca na stari, dobri Symbian. ;) On je ovde naravno skinovan i daje telefonu neki Material Design i jednostavnost. Sve ikonice aplikacija jesu bele boje sto doprinosi zaista modernom izgledu. Telefon poseduje i zakljucani ekran sa 2 izmenljive precice. Tipican Symbian, sa par osnovnih aplikacija, kao i renoviranom Zmijicom, Fejsbukom, Tviterom, web pretrazivacem Opera Mini, Opera Storom i probnim verzijama Gameloft igara. Zanimljivo je recimo, da niko od reviewera nije pomenuo raskosnu podrsku igara, jer je u mogucnosti da pokrece sve 240x320 jar igre i aplikacije. Medju ovima koristio sam Plants vs Zombies, Little Big City, Danger Dash, Assassin's Creed III, Sims 3 kao i mnoge druge naslove. Igre su radile mozemo reci na skromnih 10fps, ali opet ako uzmemo u obzir da je to sve pixel art, bilo je to jedno prihvatljivo 2000s iskustvo. Citanje PDF knjiga nije moguce, ali zato sam uspeo da namestim Mobi i Epub fajlove na njemu pomocu aplikacije zvane Albite Reader.

Kamera
Bez obzira koliko god svetlosti uslo u obaj senzor, ovo je prosto losa kamera. Mozemo reci da je pogodna samo za slikavanje nekog teksta ili beleski, mada i tu manjka. Telefon je cudno isprogramiran, tako da blic nije ni od kakve koristi, s obzirom da na manjoj daljini od 10cm zabeli celu sliku. Sto se tice video zapisa, o tome ne treba ni govoriti, jer jednostavno nista nije pregledno na njima.
Primeri fotografija :

DSC_0000150.jpg DSC_0000151.jpg DSC_0000152.jpg DSC_0000154.jpg DSC_0000155.jpg

Zvuk i Mikrofon
Sto se tice zvuka ovog telefona, poprilicno je glasan, glasniji od mid range Samsung i LG telefona. Visoki tonovi i bas slabo dolaze do izrazaja, tako da kvalitet nije na zavidnom nivou. Takodje, zvuk nije kristalno cist, pa cete morati da reprodukujete pesmu ili video zapis vise puta da biste culi odredjene tonove.
Mikrofon telefona, takodje poprilicno los kao i kamera. Zvucni zapisi podsecaju na podkastove iz 90-ih. Mikrofon kao da sam stvara suskanje i pucketanje tokom snimanja, a verujem da bi valjalo i pop filter nabaviti. ;)
Primer snimka mikrofonom mozete preuzeti ovde : LINK

Konekcija
Telefon me je razocarao u vise aspekata, medju kojima je i povezivanje na razlicite mreze. Pre svega, telefon kao sto mu ime i kaze nema podrsku za 4G konekciju, ali moglo bi se reci ni za 3G. 3G funkcionise, ali mi se dosta prijatelja pozalilo na kvalitet zvuka u odnosu na 2G, kao i na ucestalo "pucanje" signala. Takodje, telefon nema podrsku ni za WiFi sto je jos jedna velika mana. Nedostatak jeste naravno i NFC senzor, sto je i za ocekivanje. S druge strane, telefon poseduje FM Radio, kao i zastareli Bluetooth 2.1.

Baterija
Baterija je jedan od aspekata telefona koji su me prijatno iznenadili. Uredjaj poseduje 1200mAh bateriju, koja je u standby rezimu kod mene izdrzala preko 28 dana. Osim toga, uz igranje Zmijice po 30-60min. dnevno, 1h surfovanje netom, 30ak fotografija i 20ak poziva, moze izdrzati 5-7 dana bez problema. Jedini nedostatak jeste izmenljiva baterija, usled cijeg vadjenja je zastitna plastika postala labava u odredjenim delovima, tako da igranje vise nije toliki uzitak (R.I.P. Zmijica).

Rezime
Uredjaj je definitivno jedan od zanimljivijih feature telefona koje sam imao priliku da koristim i moze stajati uz neke "jace" telefone poput Nokia Asha 201 ili Sony Ericsson W850i. Mane koje ima ovaj telefon jesu kamera, kvalitet zvuka, nedostatak podrske za PDF fajlove, mikrofon, kao i previsoka cena koja moze biti i do 12 000 dinara. Sa druge strane, do sada jos nisam doziveo lag na ovom uredjaju, tu je raskos igara i aplikacija, glasnoca zvuka, kao i zanimljiv dizajn. Tako da ako trazite neki dumb telefon, kao bekap telefon ili java gaming telefon, Nokia 3310 3G se pokazala kao vrlo prihvatljiv uredjaj.
 
Vrh