• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Mail server

filip

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.04.2012.
Poruka
56
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Treba mi strucna pomoci, predlog, savet i ako neko ima funkcionalno i bezbedno resenje.

Mail server je neka malo bolja masina koja je na Slackware-u (na njemu je exim). Na njemu je RAID1 - mirror (mozda i softverski). Vrlo je bitna komunikacija putem maila i da sve to radi korektno. Sve je to nekako namesteno da postoji i web interface u vidu vexim-a.

Na koji nacin bih mogao da odradim redundansu u slucaju crkavanja postojeceg? Kapiram da je tesko izvesti da postoje 2 takva pa da se radi load balancing ili slicno. Da li moze i kako (korak-po-korak) da se odradi kloniranje logicko diska (raid1) na neki drugi disk koji bi se zatim stavio u neku slicnu masinu (chipset, lan...) i digao mail server u offline rezimu zbog probe. U slucaju otkaza prvog mogao bi se zakaciti ovaj drugi, jedino ne bi imao sacuvane pristigle mailove u medjuvremenu, ali to ionako imaju korisnici na lokalnim masinama.

Ili imate bolji predlog?
 

tokaja

Newcomer
Učlanjen(a)
08.07.2009.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
c2d e6570
Motherboard:
maximus formula
RAM:
8GB Kingstoon
VGA & cooler:
4870
Display:
Samsung 205B
HDD:
360+640GB Segate Baracuda
Case:
Chieftec
PSU:
750W
Optical drives:
Razor DethAdder
Mice & keyboard:
G15
Internet:
10mbit/s
OS & Browser:
8
Cao .. Posto vidim da ti niko nije odgovorio potrudicu se da ti dam odgovor na ovo pitanje.
U slucaju da ti pukne taj mirror najlakse je da uradis rebuild mirrora sa identicnim diskom (ako nemas isti disk mozes da repliciras partition table recimo sa sfdisk komandom - ostatak diska ce ti biti neupotrebljiv).
Kako da uradis rebuild :

a) Ako je hardverski to ces da uradis iz biosa
b) Ako je softverski pomocu mdadm-a ( ako ti treba pomoc kukaj )

Sto se tice load balancinga, mozes da ga radis pomocu recimo heartbeat-a koji nije komplikovan da se namesti. U tom slucaju mozes da imas dve razlicite masine ( hardver ) i neces imati problema ako ti otkaze chipset, lan ili sta si vec nabrojao.
Moj predlog je recimo digni procmox ( virtuelizacija ) digni dve virtuelne masine i povezi sa drbd-om i nakrivi sesir :)

Pozdrav,
 
Poslednja izmena:
Vrh