• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Koristite li srpski keyboard layout?

Koristite li srpski keyboard layout?


  • Ukupno glasača
    67

warmaster

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.687
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
4690k 4.5ghz 1.25v EK custom
Motherboard:
Gigabyte Z97n Gaming5
RAM:
eXceleram 2x4Gb
VGA & cooler:
Gigabyte gtx970 itx
Display:
LG 42" LW4500 3D SBS
HDD:
Seagate Barracuda ST3000DM001
Sound:
Storm Sirus/Telefunken TLX 22/4 on Telefunken TA750
PSU:
SilverStone Strider 650W Gold
Mice & keyboard:
G105 MW3, Logitech G5
OS & Browser:
Win7 x64
Other:
Take me to the hospital
Kada sam na forumima, msn-u i sl koristim Us medjitum kada kucakm tekst za sajt ili chasopis nash raspored je obavezen...Ono shto je chudno je to da se u momentu preshaltam, pa ni meni samom nije jasno zashto bi uopshte koristio US...Navika je chudo...
+1 :wave:
 
S

stalja

Guest
Meni je bitnije da mi prostoproshirene rechenice budu iole razumljive drugima, nego key layout.

Koristi se US, a SR kad me ne mrzi :)
 

Bishop

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.07.2009.
Poruka
22
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core2Quad Q6600 + Artic Cooling Freezer Xtreme
Motherboard:
MSI P45D3 Platinum
RAM:
2x 1Gb OCZ Technology @ 1600GHz DDR3 Intel Extreme XMP Edition
VGA & cooler:
XFX 8800GT Alpha Dog 512Mb DDR3 + Artic Cooling Accelero S1 rev. 2
Display:
22' TFT Acer X223W Q
HDD:
Hitachi 750Gb 7k 16Mb SATA
Sound:
Integrusa
Case:
Codegen Briza 6099
PSU:
LC Power LC6560 Titan 560W
Optical drives:
Samsung DVD-RW SH-S223F Sata
Mice & keyboard:
Neki Genius komplt
Internet:
Wireless
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Sve i svasta
Obavezno SR, tako sam navikao od samog početka (jbg, kasno sam dobio komp. A Commodore sam koristio isključivo za igrice load->run->return i to je to).

Doduše dosta dugo sam koristio ošišanu latinicu, ali od kad sam počeo da radim, obavezno koristim i naša slova. Jedino ovako po forumima nekad dozvolim sebi malo opuštanja, pa nekad neko slovo bude i ošišano :D
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam X puta ponavljao priču kako sam definitivno prešao na YU tastaturu (SR raspored sam koristio uvek, pomoću patcha, čak i kad ga nije bilo u Windowsu) tako da ne bih sad ponavljao. Za nekorišćenje slova "sa kukicama" ne vidim apsolutno nikakvo opravdanje. Možda zato što je sve vreme postojao Croatian layout, ali u Hrvatskoj ogromna većina ljudi od početka koristi dijakritičke znake (i u mailu, i na newsu, i na messengerima...) tako da meni, ja se izvinjavam ako se neko nađe pogođenim, pisanje u fazonu "shasavo" i sl. ostavlja utisak nekakve debilnosti. Dakle, dok su Hrvati u 95% slučajeva na news grupama koristili "naša slova" na srpskom newsu se fanatično vojevalo da se koriste samo slova "bez kukica". Onda su se najednom pojavili zagriženi ćiriličari i srpski news učinili potpuno neupotrebljivim za većinu news readera (pošto, žao mi je, većina ne ume da koristi Unicode koji su ćiriličari upotrebljavali). Od tada sam se i povukao sa newsgrupa.

BTW, ovo je pisano sa eeePC i Xandros Linuxa, kao što vidite "naša slova" su tu. И ћирилица, ако је некоме битно.

Hteo sam nekoliko puta, al ne mogu, ne moze Z da bude na sred tastature ;)
To je standardan QWERTZ raspored, kakav je na našim pisaćim mašinama bio praktično oduvek, tako da ja stvarno ne razumem prirodu tog protesta. Ono što je za mene problem sa tim Z je "Undo", zato sam CTRL+Z remapirao na CTRL+Y, jer je sumanuto da čovek za svaki Undo mora da razjapljuje šaku preko cele tastature.

Za vas dvojcu sto imate problema sa Z i Y i zagradama -- skinite moj custom raspored za tastaturu odavde
Ja sam godinama koristio nešto slično (self made, uz US tastaturu). Kad sam prvi put seo za komp bez YU tastature a sa SR rasporedom ispostavilo se da mi treba 15 minuta da otkucam proširenu rečenicu. Od tada sam batalio sve takve izmene (osim spomenutog CTRL+Z). Korišćenje standardnog rasporeda ima velike prednosti, mada ih sad možda ne vidite. Ako se zaposlite negde gde se od vas traži da koristite standardan SR raspored brzo ćete shvatiti o čemu pričam.
 
Poslednja izmena:

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
Za nekorišćenje slova "sa kukicama" ne vidim apsolutno nikakvo opravdanje.
Pokusaj da programiras na tastaturi sa srpskim rasporedom pa ce ti biti jasno u cemu je problem (hint: []{}/|\).

To je standardan QWERTZ raspored, kakav je na našim pisaćim mašinama bio praktično oduvek, tako da ja stvarno ne razumem prirodu tog protesta.
Priroda protesta je sto racunar nije isto sto i mehanicka pisaca masina i ne mora da bude retardiran na isti nacin.

Ono što je za mene problem sa tim Z je "Undo", zato sam CTRL+Z remapirao na CTRL+Y, jer je sumanuto da čovek za svaki Undo mora da razjapljuje šaku preko cele tastature.
E vidis, za nekoga kome je neophodno da se prebacuje izmedju US i SR rasporeda (zbog nedostajucih karaktera u SR rasporedu) svaka nekonzistencija izmedju ta dva rasporeda -- zamenjene pozicije Y i Z tastera, pomerene zagrade i interpunkcija, itd, strasno usporava kucanje.

Ako se zaposlite negde gde se od vas traži da koristite standardan SR raspored brzo ćete shvatiti o čemu pričam.
Ako pricas o deljenju racunara sto je danas jako retko cak i u najmanjim firmama -- ja lepo instaliram svoj raspored, a kome ne odgovara slobodno moze da nastavi da koristi standardan.

Moj raspored je pravljen tako da nema razlike izmedju pozicija karaktera, i tako da u SR rasporedu postoje karakteri koji inace ne postoje jer je neko bio uzasno kratkovid kad ga je pravio ([]{}/|\), a posto kucam na slepo ionako me uopste ne zanima sta pise na kom tasteru jer znam gde je koji znak.
 

Pavle A.

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.10.2009.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core2Duo E6600+box cooler
Motherboard:
Gigabyte GA-964P-DQ6
RAM:
3Gb ddr2
VGA & cooler:
Gainward 9800GT 512 DDR3
Display:
Samsung 226BW
HDD:
Seagate Barracuda 320Gb, Maxtor 500Gb
Sound:
Internal
Case:
Thermaltake Xaser III
PSU:
Codegen 650W
Optical drives:
LG GH22NS50
Mice & keyboard:
Neki Logitech bezicni komplet, mislim daje 3100 serija i mis MX 1000
Internet:
SBB Kablovski
OS & Browser:
Win XP
Other:
Wireless N Home Router DIR-615
Naravno da ga koristim, i to sve više i više.
 
Vrh