• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Konfiguracija za Audio Produkciju

Vudži11211

Newcomer
Učlanjen(a)
06.09.2021.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP elitebook 2170p
Pozdrav, bavim se audio produkcijom već neko vreme, i mislim da bi trebalo da nabavim novi računar jer nema smisla više da radim na laptopu, budžet mi je oko 500e, trenutno nemam ideju šta bih mogao da iskombinujem zbog trenutne situacije sa grafičkim kartama, hvala vam u napred na pomoći.
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Grafička kartica nije bitna za produkciju, osim ako na toj mašini ne nameravaš i da se igraš. Bilo koja grafička sa barem 4GB memorije, završava posao, osim ako ne radiš na 4K monitoru. Za neki solidan DAW ti treba malo jači Intel procesor sa barem 6 jezgara. Ne znam na kom si nivou. Ne znam da li si "tetris producent" koji slaže gotove samplove i to naziva muzičkom produkcijom, ili koristiš MIDI u sprezi sa VST instrumentima i efektima. Koji sekvencer koristiš? Da li si synth ili sample heavy. Ili i jedno i drugo. Da li imaš zvučnu karticu i koju? Koje monitore? Da li koristiš ASIO i u kojoj rezoluciji i koliki ti je buffer ? Imaš li eksterne MIDI kontrolere, i ako da, da li su USB ili ideš preko MIDI porta? Jesi li ozbiljan producent ili se sprdaš u Fruity Loopsu? Ako si ozbiljan, 500 eura je jako mala cifra za iole ozbiljan DAW.
 

Vudži11211

Newcomer
Učlanjen(a)
06.09.2021.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP elitebook 2170p
Grafička bi bila poželjna zbog povremenog video edita, instrumentale ne radim, samo mix/master, audient id14 zvučna, presous eris 3.5 (Uskoro ih menjam za Yamahu Hs5), 44.1khz, 256 samples, a za DAW i Plugine imam jednu opciju koja se zove torent.
 

pshnd

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
29.09.2019.
Poruka
1.237
Rezultat reagovanja
2.776
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 3600, Arctic Freezer 34 eSports DUO
Motherboard:
MSI MPG B550 GAMING Plus
RAM:
32GB (2x16) Kingston Fury Beast 3200MHz CL16
VGA & cooler:
ASUS Dual Radeon™ RX 6600 V2 8GB
Display:
BenQ Mobiuz EX2510s - 24.5" FHD IPS 165Hz 1ms
HDD:
Kingston NVMe A2000 250GB, Samsung 860 EVO 500GB, WD Blue 1TB
Sound:
Focusrite Scarlett Solo 2nd gen, Fluid Audio C5
Case:
LIAN LI O11 Air Mini - Blackout mod w/ 4x Arctic P14, 3x P12 & 2x BioniX P120
PSU:
Antec Earthwatts 750W - EA750G PRO GOLD
Optical drives:
No optical drives detected...
Mice & keyboard:
Redragon K585 DITI, Redragon Storm Elite M988-RGB, Genius LuxeMate 100
Internet:
mts optic 200/40
OS & Browser:
Windows 11 Pro, Brave Browser
Other:
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 (R5 5500U/16GB/512GB NVMe), Xiaomi 13T & Samsung Galaxy A52s 5G
@Vudži11211 za te pare sa grafičkom, a da nije čisto bacačica slike, teško. Evo na mojoj mašini (pogledaj "Moja konfiguracija") FL Studio radi perfektno sa masom WAV semplova, VST plugina i efektima na kanalima. Da opet sklapam mašinu za DAW ne bih uzimao ništa slabije od ovoga što imam. Tako da 500€ nikako nije dovoljno za tako nešto. :)
 

Vudži11211

Newcomer
Učlanjen(a)
06.09.2021.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP elitebook 2170p
Kontao sam da postoji varijanta ryzen 5 sa integrisanom grafikom, pa bi grafiku kasnije kupio kad se smiri situacija
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
500 eura je malo para da bi ti prelazak sa laptopa na desktop bio opravdan. Bolje kupi veći monitor, tastaturu i miša, a ostatak para sačuvaj za bolje monitore, jer ćeš od njih imati više koristi nego od nekog ubogog PC-a od 500 eura.

Kad skupiš barem 1000 eura, onda možemo da pričamo dalje.
 

Vudži11211

Newcomer
Učlanjen(a)
06.09.2021.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP elitebook 2170p
U redu, hvala
 

pijani pacov

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.11.2017.
Poruka
350
Rezultat reagovanja
71
Moja konfiguracija
da se nadovežem ako smem:D

Dete se bavi hiphopom, 16 god ima. Trenutno radi sa nekim baš soc laptopom i solidnom opremom. (audient id14 interfejs, Rode Nt2a, Presonus Eris e3.5, BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 250, ostalo prateće, anti sundjeri i paneli stativ itd.)
Laptop je 10" ekran povezan preko display porta na hdmi TV od 42" 1080p rezolucije. Model laptopa je HP elitebook 2170p sa i3 procesorom. Posto je po svemu sudeci procesor uz interfejs/ koji vec ima /najzasluzniji za audio produkciju, mislim da u ludilu ovih cena sa grafikama, možda bi trenutno najbolje rešenje bilo uzeti rajzen sa integrisanom vega grafikom. Ali posto se ne razumem u sadasnje bestbuy modele kako i sta, uglavnom ne treba komp da prsti ko duga i sija led i sl. peez [email protected] jer dete to ne zanima. Pa da ne baca pare na gluposti,

Ima odlican SSD u njemu koji bi izvadio, Samsung 870 EVO od 1TB skoro kupljen.
Zamenio bi laptop za desktop sa pristojnim procesorom i bar 16GB RAMA. klasican hard za sada ne, potrebna nam je preporuka za naj kombinaciju do 500 evra pa i neki evro vise ako se isplati do 550max.
CPU sa integra grafom+RAM+ploča+napajanje+kuciste(oklop).
Od najvažnijeg, CPU>= RAM>ploca>=napajanje. kuciste nebitno , samo da nije najsocijalnije kungu da se raspada. Za Operativni sistem kao i plagine i DAW nema problema, (Srbija brallleee!)
mis tastaturu ssd i (TV) a i neki stariji Samsung monitor od 22" ima vec.

najbolja varijanta za ove pare po vama je?
Pucajte sa komentarima i molim vas nemojte da mora da kupuje legala daw i plagine....I da mu je potrebno bar 1000 e.
Pricam o tome da dete vec radi na polovnom soc laptopu od 100 sa nabudzenim ssdom, vrednosti zajedno 200e samo i na tome uspeva da ostvari zapazene pesme i solidan uspeh. Radi na albumu i kao tako mislim da bi mu prijalo osvezenje sa PC-em a ne da kupuje bolje monitore i midi klavijature i ulaze u opremu kada vec ima solidnu.


PS. povremeno odradi i neki spot u 1080p eventualno 4k kada se organizuje za kameru, uglavnom samo cutuje video i naslozi....dakle mislim da bi mu i vega integrisana radila ok za te potrebe.

Od DAW-a koristi FL Studio, Cubase i povremeno Audition za no brainer edite.

Hvala svima koji pomognu!
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Sobzirom da je 500 eura limit, tu nema mnogo filozofije. Uzmi bilo kakvu konfu od 500 eura i to je to. A kad se proslavi sa svojim albumom, onda neka zida studio i pravac do zvezda.
 

pijani pacov

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.11.2017.
Poruka
350
Rezultat reagovanja
71
Moja konfiguracija
ama los ti je stav covece.....a ti kako hoces, pisi poruke da bi najarcao count postova
ako ne zelis da pomognes konstruktivno, sa sugestijom navedenih komponenti postedi nas nonsensa.

veliki dislajk!
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Nisam ja klinac i paljevina da jurim lajkove i broj postova.

I ne znam šta očekuješ da ti navedem za 500 eura? Ko je iole u tim vodama zna da za solidan i stabilan DAW treba Intel mašina. Ja nemam nameru da ti preporučujem jeftinije alternative. Muzička produkcija je skup i nezahvalan hobi. Realnost je surova. Ako hoćeš da pomogneš malom, moraćeš da se izuješ malo više ako stvarno misliš da ti je mali sledeći Ice Negrutin ili 2Pac.
 

pijani pacov

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.11.2017.
Poruka
350
Rezultat reagovanja
71
Moja konfiguracija
ok, jasno je da je intel bolji kao i skuplji. meni recimo na ryzen 7, odredjeni dawovi pucaju kad noslozim plagine, sto free sto crack....da ne mislis da je do lekića....takod a za intel si verovatno u pravu.
U tom slucaju nam treba predlog za I5 ili i7 sa integrisanom quicksync grafikom. može i polovan posto se procesori generalno ređe kvare i izdržjivi su.
konfiguracija nije potrebna cela već polukonfa.
postujem da nisi dete i uglavnom su ti poruke korektne.
Verujem da za 150e-200 može kupiti valjani procesor 100-150 RAM, napajanje za 60-70, ploču 80, kućište 30
o tome se radi....
pa sta je naj za taj novac.
Pa sad, da je buduci 2Pac ili Nigrutin.....disrespect na usporedbi... Svako gradi svoj put...
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
ok, jasno je da je intel bolji kao i skuplji. meni recimo na ryzen 7, odredjeni dawovi pucaju kad noslozim plagine, sto free sto crack....da ne mislis da je do lekića....takod a za intel si verovatno u pravu.
Kada je DAW u pitanju Intel i Apple nemaju alternativu. To nije ni za diskusiju, to je vrlo dobro poznata činjenica.

U tom slucaju nam treba predlog za I5 ili i7 sa integrisanom quicksync grafikom. može i polovan posto se procesori generalno ređe kvare i izdržjivi su.
U originalnom postu nisi naveo da i polovno smeće dolaze u obzir. U tom slučaju imaš ovako nešto. Samo što bi ovo napajanje zamenio sa nečim kvalitetnijim kako bi šum na USB-u bio što manji.

Pa sad, da je buduci 2Pac ili Nigrutin.....disrespect na usporedbi... Svako gradi svoj put...
Ja vrlo dobro znam šta pričam. Ja sam u toj priči od 1998 godine. Prvu stvar sam izdao 2005. Da ne pričam dalje jer nije tema. Ono što mogu da ti kažem je da je vreme kada se cenio kvalitet i talenat odavno prošlo. Može tvoj klinja da napravi fantastičnu stvar, odličan spot, vrhunsku produkciju i zvuk, i opet ništa. A onda na radiju, youtube-u, i TV-u čuješ nekog novog debila i neku stvar koja je apsolutno smeće i pitaš se kako je ovo dospelo tu gde jeste i zašto je popularno.

Kod nas, kao u svuda u svetu, se do uspeha stiže u WC-u na kolenima. Pitaj naše mlade glumce, glumice, producente, i ostalu "elitu". Kvalitetom donekle može da se probije samo preko, a tu para nema, jer je konkurencija prejaka. Izdavačke kuće koje mogu nekoga da poguraju uzimaju ogroman procenat od prodaje jer rade za sebe, a ne za producenta, i taj trenutak "slave i uspeha" jako kratko traje. Novi klinci jako brzo dolaze, i još brže u zaborav odlaze.

Na kraju, muzička produkcija ostaje kao skupoceni hobi u koji je uloženo mnogo vremena i truda, i prestaje onog momenta kada mali odraste, oženi se, i osnuje porodicu. A onda sva iznjakana oprema ide na doboš, i tu se cela priča završava.

Više se isplati da nauči audio mastering i da se baci na pravljenje audio samplova i loop-ova jer to uvek treba za novopečene tetris "producente" koji u Srbiji niču svaki dan. Svaki klinja koji danas ima crackovani FL studio misli da je sledeći Drake, Armin Van Buuren, Astrix, ili Đoka Balašević. Sva muzika je ista, auto tune je na 95% vokala, a sva muzika je 90% loop sample based smeće i svaka stvar isto zvuči.

Na sve ovo dodaj činjenicu da se kod nas muzika "kupuje" preko uTorrenta i sluša na zvučnicima i slušalicama od 10 eura.
 
Vrh