• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kako odrediti zauzece kroz grafiku koju nemate?

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
85
Rezultat reagovanja
18
Moja konfiguracija
Ovim zelim da zatrazim neke smernice da bi sam naucio neke stvari. Pokusacu da pojasnim najbolje sto mogu, a to je, zasto se zauzece i kolicina VRAMA razlikuje u skaliranju i na koji nacin se to racuna na primer.
Evo primera kroz testiranje, imam 3070 8GB, upalim igru Sekiro i zauzece grafike, i kad sve u pozadini poiskljucujem je oko 40%, usao sam na youtube, pretrazio igru sa istom grafikom i rezultati su isti skroz sto se tice zauzeca, ali sam mislio da se to balansira sa koriscenjem memorije kroz igru, ali bi rekao da gresim zapravo.
Ja sam ovu igru vec streamovao ranije i to na 3 platforme istovreme, YT, Trovo i Twitch. Ovo pominjem jer sam istu igru i iskoristio radi tog testiranja danas i rezultata, pa sam na kraju ubacio i cetvrtu platformu. Odma da se ogradim, nasao sam OBS Plugin koji pusta na vise platformi od jednom i ranije dok sam ga testirao, mnogo mi je manje uzimao perfomanse nego Restream.io.

1.Pomenuo sam gore oko 40% zauzece grafike je bilo, i pisalo je da uzima u proseku 3.2GB, sto i opravdava procenat.
2. Palim stream samo na YT, znaci upaljen OBS, Igra, i Lumia Chat(ovo koristim za chat na vise platformi odjednom, najprakticnije je meni licno), ovde dolazimo oko 55% prosecnog zauzeca, zna ponekad da skoci procenat koji, ali ovo je stabilni, i uzima grafiku 4.2GB.
3. Sve je isto kao prethodno, samo dodajem Trovo, rezultati 60% zauzece, isto skoci i vrati se, uzima u proseku 4.8GB.
4. Sve isto kao prethodno, dodajem twitch ili kick, nebitno sta od ta 2, zauzece 95%, ali uzima u proseku 5.1 GB.
5. Ovo je i manje bitno, jer je ocigledno, palim sve 4 platforme radi testa, dropa fps na ostale 3 platforme i tako pucaju live-ovi, jer premasuju zauzece.

Znaci vec od 4 dela vidim da zauzece nema nikakve veze sa kolicinom memorije koje graficka ima, to je ono sto me buni i nije mi jasno na koji nacin se onda zauzece racuna ako nije po kolicini memorije, mislim i logicno mi je, jer nece isto da pokrene na primer neka rx580 8gb i 3070 8gb, ali opet na koji nacin doci do racunice ako planiram u buducnosti da kupujem drugu graficku.

Dodacu jos jedan primer, testirao sam Ghost of Tsushimu, ona ima zauzece 60% a koristi 7.5 GB VRAMA, i posto je zahtevnija, nisam hteo toliko platformi da trpam, nego samo yt i kick, ali tu igra puca pa sam odlucio ne streamati je dok vremenom ne nabavim grafu za to.

Ovde dolazimo mozda do glavnog i jasnijeg dela, ne trazim od vas da mi preporucite graficku kartu, vec zelim da sam naucim da procenim koja grafa moze da podnese moje potrebe, pa mi trebaju smernice.
Sada dajem primer da bi pitanje bilo kompletno, ako bi odlucio da kupim 4060 TI 16GB, a ona je za nijansu slabija od ove 3070(Naravno ima 4060TI benefite, AV1 encoding, ima FG jer je 40 serija), ali cim je slabija, dolazim do nekog logicnog razmisljanja da onda je zauzece katastrofalnije iako ona ima vise VRAMA, i da ce mi pucati stream svakako i gore zbog procenta zauzeca? Samo me to zauzece buni, kako da izvucem ubuduce racunicu. A koja igra koliko VRAMA zauzima, lako cu naci na internetu.
 

Beavis

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.09.2014.
Poruka
1.098
Rezultat reagovanja
388
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I5 10400 + Stock
Motherboard:
Asus Prime H510M-K r2.0
RAM:
2x8GB HyperX Fury Beast 3200mhz
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC
Display:
Dell S2419HGF 144hz
HDD:
480GB Gigabyte GP-GSTFS31480GNTD
Case:
LC Power
PSU:
LC Power LC600H
Mice & keyboard:
A4Tech XL-747H & Logitech Y-SU61
Internet:
Madnet
OS & Browser:
Windows 10 Pro, 64bit. Google Chrome
To "zauzeće" nema apsolutno nikakve veze sa kolicinom VRAMA.
Gledaj na grafičku kao mali zaseban kompjuter i kao takav poseduje svoj procesor(GPU) i svoj ram(VRAM). To zauzeće vezano je za procesor(GPU) a ne za memoriju.
Kao što task menadžer prikazuje iskoriscenje procesora i nema veze sa ram memorijom.
Ako imas neki krs stari procesor i pokusas da radis nesto zahtevno on ce ici na 100% iskoriscenosti i dzabe ti onda i da imaš 128gb RAMa kad je procesor prebukiran. Tako isto je i sa grafickom
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.359
Rezultat reagovanja
1.152
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
@Gojke
Malo brkas babe i zabe,opterecenje GPU se meri potrosnjom, to sto pise zauzece ovoliko ili onliko nije pravo merilo, vec potrosnje, moze da pise u igri da je zauzece GPU 99% a sa nekom velikom kartom ti bude potrosnja 200w, znaci da nisu sve CUDE upregnute, a vidjao si sigurno po videima na tube da odredjene igre vuku i 500+w na 3090/4090.
Ono sto ti opet pogresno meris je, a nisi ni merio zauzece cipova koji su zaduzeni za video, kad snimas video zapis zavisi od sofvera, nekad ce zapis ici na CUDA nekad na neke druge cipove, zato imas sve ove opcije u HW INFO. Imas zaseban video clock,Encode i Decode, tu moze da ti pise da je D3D zakucan na 100%, ali Core radi samo 10%, sto bi znacilo da CUDA nije zakucan, sto opet vidis po potrosnji kartice. Problematika kod tebe je sto prvo moras da odredis sofver kojim bi snimao pa tek onda da juris odgovarajucu karticu.
 

Prilozi

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
85
Rezultat reagovanja
18
Moja konfiguracija
To "zauzeće" nema apsolutno nikakve veze sa kolicinom VRAMA.
Gledaj na grafičku kao mali zaseban kompjuter i kao takav poseduje svoj procesor(GPU) i svoj ram(VRAM). To zauzeće vezano je za procesor(GPU) a ne za memoriju.
Kao što task menadžer prikazuje iskoriscenje procesora i nema veze sa ram memorijom.
Ako imas neki krs stari procesor i pokusas da radis nesto zahtevno on ce ici na 100% iskoriscenosti i dzabe ti onda i da imaš 128gb RAMa kad je procesor prebukiran. Tako isto je i sa grafickom

Mislim da mi je sada puno jasnije, da potrvdimo, znaci da je zauzece taj sam "procesor" u grafickoj karti i apsolutno nema veze sa kolicinom VRAM-a. Posto su mi rezultati sa mojom 3070 u igri Sekiro bile jako slicne od nekog sto je snimio na YT sa istom igrom i istom grafom, to znaci da ako pronadjem na YT odredjenu graficku kartu sa odredjenom igrom dobicu priblizan procenat zauzeca koji i trazim da znam unapred za odredjenu graficku kartu?
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.359
Rezultat reagovanja
1.152
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Da, imas toliko videa sa svim mogucim kartama i softverom da je sve vec poznato, gubis nekih 5 fps u proseku na snimanje, opet u zavisnosti od softvera i kartice.
 

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
85
Rezultat reagovanja
18
Moja konfiguracija
Da, imas toliko videa sa svim mogucim kartama i softverom da je sve vec poznato, gubis nekih 5 fps u proseku na snimanje, opet u zavisnosti od softvera i kartice.
Hvala i tebi takodje sto si mi ispisao na koji nacin moze da se vrse merenja, to mi je i bilo bitno, da imam smernice i da znam sta da trazim, kroz koje testove da trazim da bi ucio i slicno
 
Vrh