• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Igracka...

Nikola05

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.07.2019.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zdravo možda sam promašio temu.Svakako hvala ako neko odgovori...Ovako palo mi je na pamet da u igracku ubacim sistem da kada se klikne na dugme u njoj pusti se zvuk.Kao na igračkama kod kineza,ali sa modovanim zvukom koji ja želim,sta mi sve treba i da li je uopšte izvodljivo?
 

VirusX

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.04.2019.
Poruka
977
Rezultat reagovanja
634
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X & CM ML120 Lite
Motherboard:
Asus ROG Strix B350-F
RAM:
2x8GB Corsair Vengeance 2666MHz
VGA & cooler:
Radeon RX 570 4GB XFX
Display:
Samsung 24"
HDD:
Samsung EVO 860 500GB
Case:
AW + 3x AF P12 PWM
PSU:
Corsair 650 80+ Bronze
Mice & keyboard:
Redragon
Internet:
Imam
OS & Browser:
Windows 10 & Brave
Na pamet mi pada eventualno arduino...
Predpostavljam da kad misliš na dugmad, misliš na dugamad od te konkretne igračke.

Ako je tako, najveći problem bi bio uskladiti zapravo taj num pad od gračke da radi sa arduinom.
Puštanje zvukova na osnovu odabira tastera je, bar mislim, ne toliko teško.
Za početak bi trebalo da se vidi koja je igračka u pitanju. Onda da vidimo koje probleme imamo tu, idealan način da ih rešimo. Direktalom kroz njih ili nekim zaobilaznim putem.

Da se ogradim, zaista nisam siguran da li je moguće te numpad-ove odraditi sa arduino pločama.

Edit
Promašio si sekciju za ovu temu totalno, ali nemaš problem, šalji dalje šta te zanima.
Zanima me doklen će ovo dogurati :D
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Potrebno ti je elementrarno poznvanje elektronike. Da znaš da lemiš, čitaš elektronske šeme, i da poznaješ Linux i neki script language kao što je Python. Što se tiče hardware-a, potreban ti je neki mali board computer kao što je Raspberry Pi sa SPI interface-om. Treba ti trakasti kabal za SPI interface, i SPI interface pinout. 9mm stereo jack bananica, žice adekvatne dužine, i neki mali zvučnik. Takođe ti treba SD Kartica od barem 8GB i Arch Linux For Arm image koji ćeš sa Balena Etcherom flashovati na SD karticu tako da se Pi bootuje sa njega. Na SD karticu treba staviti i tvoje zvukove koje želiš da puštaš ali u WAV formatu. Takođe Imaj na umu da se Raspberry Pi napaja iz klasičnog adaptera. Zaboravih koji je izlazni napon, treba izmeriti unimerom, a onda punjivim AAA baterijama napraviti battery pack koji će da napaja board computer. Ne zaboravi da staviš prekidač na battery pack, da možeš da ugasiš board computer. Kad butuješ u Arch for ARM

Treba instalirati python sa:

Kod:
sudo pacman -S python
A zatim i PulseAudio subsystem:

Kod:
sudo pacman -S pulseaudio-alsa
Pokreni alsamixer.

Kod:
alsamixer
I za sve izlaze podesi volume na max koristeći strelice gore dole i pritisni F5.

Na šemi PI SPI interface-a treba naći pinove čije će spajanje izvršiti ovu komandu:

Kod:
aplay -vv tvoj_zvuk.wav
Onda treba napraviti python skriptu, bindovati pinove unutar skripte da trigeruju komandu od gore i to je to. Ne volim Python jer je spor za neke ozbiljne stvari, tako da ti ne mogu pomoći oko toga.
 

Nikola05

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.07.2019.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Wow,hvala svima nisam znao da ima toliko posla oko toga...Ali cu pokušati znam da lemim znam druga koji čita elektronske šeme tako da ćemo sklopiti nekako.Hvala vam puno nigde nisam dobio potpuniji odgovor.
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Ovo što sam ja napisao bukvalno može da se odradi za par sati ako već imaš sve spremno. Najveći problem je naći nekoga ko će da napiše skriptu koja će se pokretati pri bootovanju. Skripta mora da ima infinite loop i da sluša promene na pinovima koji će se koristiti za trigerovanje komande koju sam napisao gore. Na te pinove ide tvoj prekidač. Čak i da nađeš nekog Python experta, on mora da prouči PI SPI interface i da nađe način na koji će trigerovati komandu od gore kroz pinove na SPI interface-u. Da bi to odradio, treba mu cela tvoja skalamerija gotova i spremna. Treba i dosta vreme, i sumnjam da će ti to neko odraditi za džabe, osim ako nemaš nekog prijatelja koji je ekspert iz te oblasti. Ovo što ti želiš da postigneš je kompleksan tip automatizacije. Inače ne mora to biti Python programer. Najbolje bi bilo da nađeš nekoga ko zna Perl ili još bolje C++ jer su oni nativno podržani u Linux kernelu. Programer može da napravi program koji će se izvršavati kao servis kada se bootuje Arch.
 

Nikola05

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.07.2019.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ovo što sam ja napisao bukvalno može da se odradi za par sati ako već imaš sve spremno. Najveći problem je naći nekoga ko će da napiše skriptu koja će se pokretati pri bootovanju. Skripta mora da ima infinite loop i da sluša promene na pinovima koji će se koristiti za trigerovanje komande koju sam napisao gore. Na te pinove ide tvoj prekidač. Čak i da nađeš nekog Python experta, on mora da prouči PI SPI interface i da nađe način na koji će trigerovati komandu od gore kroz pinove na SPI interface-u. Da bi to odradio, treba mu cela tvoja skalamerija gotova i spremna. Treba i dosta vreme, i sumnjam da će ti to neko odraditi za džabe, osim ako nemaš nekog prijatelja koji je ekspert iz te oblasti. Ovo što ti želiš da postigneš je kompleksan tip automatizacije. Inače ne mora to biti Python programer. Najbolje bi bilo da nađeš nekoga ko zna Perl ili još bolje C++ jer su oni nativno podržani u Linux kernelu. Programer može da napravi program koji će se izvršavati kao servis kada se bootuje Arch.
Imam druga koji se razume u to i uradio bi za džabe al sam mislio da je dosta lakše da se snimi zvuk ubaci kroz komande namesti trigger i loop i to je to,zapravo je dosta kompleksnije,i lakše mi nadjem kod kineza nešto slično ali opet imamo viška vremena i zvuci zanimljivo.Hvala ti puno svakako na izdvojenom vremenu .
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Moja preporuka ti je da nađeš neku alternativu. Koristiti PI board computer za nešto ovako je po meni overkill. To bi bilo kao da mutiš šlag sa mixerom koji ima V8 dizel motor od 300KS.

Veća korist bi bila da ti PI radi kao PiHole global adblocker u kući/stanu, ili kao firewall sa SkyNet skriptom. Ali to ostavljam tebi da odlučiš.
 
Vrh