• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

How To: Instalacija Ubuntu 9.04

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Za instalaciju Ubuntu-a, potrebno vam je:
  • Distribucija Ubuntu-a, koju možete sasvim besplatno skinuti odavde
  • Jedan prazan CD, ja preporučujem DVD, zbog bržeg učitavanja podataka
  • 20GB praznog prostora na hdd(po mogućstvu poseban hdd u slučaju dual instalacije sa nekom verzijom Windows-a).
    - Ja sam koristio VMware Workstation i Ubuntu je bio instaliran kao virtualna mašina. Moj iskren predlog je da, ako poznajete VMware, prvi put instalirate kao virtualnu mašinu i da se upoznate bolje sa instalacionom procedurom.
Ok... da se bacimo na posao...
Disk je narezan i sada imamo boot-abilnu verziju Ubuntu-a 9.04. U bios-u, podesite da je primarni boot CD-ROM kako bi ste pokrenuli instalaciju.
Pošto je disk učitan, pojaviće se prozor gde će vam biti ponudjeno da izabere jezik na kojem želite instalacija da bude, tajmer vam odbrojava 30s, što je više nego dovoljno vremena.(Ja sam koristio u tutorial-u engleski jezik).


Nakon izbora jezika instalacije, pojaviće se meni gde će vam biti ponudjeno nekoliko opcija. Opcija br.1 "Try Ubuntu without any changes to the computer" je opcija koju treba da izaberete.
...Imajte strpljenja...sledeći korak može da potraje...
Load je završen i pojaviše vam se po prvi put, Ubuntu desktop:




Kliknite na ikonu "install" i sačekajte da se otvori prozor koji će vam pomoći da podesite sve što je potrebno za uspešnu instalaciju Ubuntu-a.
Prvi korak u procesu je da izabere jezik za instalaciju, izaberite.(ja sam ponovo izabrao engleski).
Sledeći korak je izbor vremenske zone:




Treći korak je izbor layout-a vaše tastature:


Po default je selektovano "Suggested option: USA", kliknite na opciju "Choose your own" ako želite "srpsku" tastaturu(kao što sam ja uradio na slici). Mala napomena, u prozoru sa desne strane, prva opcija je Serbia i u pitanju je ćirilica. U textbox-u ispod ta dva prozora možete u svakom trenutku da isprobate odabrani layout.


Pošto kliknete Forward, pokrenuće se Partition Manager i dobićete sledeći prozor:


U slučaju da želite da upotrebite ceo hdd(možete da izabere koji), samo kliknite Forward i preskočite sledeće korake...
Ako želite da manualno podesite particije, odaberite "Specify partitions manually" i kliknite Forward.
Otvoriće vam se sledeći prozor:


Kliknite na New Partition Table dugme, potvrdite u konfirmacionom dijalogu i sačekajte da se otvori ovaj prozor:


Selektujte "free space" i kliknite New Partition dugme, nakon toga otvoriće se ovaj prozor:


Potrebno je da napravite 2 particije:
- SWAP particiju. (Use as: swal | Type: Primary | Size: 4000mb)
- Ext3 particiju. (kao na slici, veličinu sami odredite i postavite Mount point opciju "/")
swap particija bi trebala da bude onalika koliko RAM memorije imate)
Trebalo bi da dobijete ovako nešto:



Peti korak je "Who are you?"


Vrlo jednostavno, unesete podatke, kao što sam ja to učinio.
Napomena: Password koji tu izabere, nije samo login password nego i root password


Šesti korak je "import from other accounts", koja će se pojaviti samo u slučaju da već imate instaliran Windows. Iskreno, nemojte se zamarati sa tim i samo preskočite korak.


Poslednji korak je "Ready to install"


Pre nego što kliknete Install, proverite sve što ste uneli, odabrali... i kliknite na Advanced...


Ako želite da instalirate boot loader(GRUB - u sledećem postu ću objasniti kako se podešava isti), ostavite default opcije i kliknite OK.


Installing...


Nakon instalacije, restart mašine, prvo dizanje GRUB-a, odaberite prvu opciju u meniju i sačekajte da se podigne Ubuntu 9.04...



ČESTITAM, USPEŠNO STE INSTALIRALI UBUNTU!
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Podešavanje GRUB-a

GRUB Boot Loader će detektovati postojeće instalacije drugih operativnih sistema u tvom slučaju, pretpostavljam samo Windows, instaliraće se tamo (hd0) i dodaće tvoj Win, kao opciju. Prilikom boot-a, pre nego što bi krenulo dizanje Windows-a, pojaviće se GRUB, daće ti da izabereš koji OS želiš da pokreneš.
Windows će biti na kraju, poslednja opcija, što možeš da promeniš, ako želiš veoma jednostavno u samom ubuntu-u kada ga podigneš.

Kada pokreneš ubuntu prvi put, sačekaj nekoliko minuta, da se pokrene update-manager, posle njega će se pojaviti mali pop-up u gornjem desnom uglu koji će te obavestiti da je ubuntu našao neke restrictive driver-e, tipa tvoja grafička kartica, klikni na tu ikonicu, otvoriće ti se novi prozor, izaberi Recommended driver i aktiviraj isti. Dovoljno je da uradiš logout i da se ponovo vratiš u ubuntu, kako bi driver-i bili aktivirani.
Ali, ja preporučujem da pustiš Update Manager da odradi svoje i kada se završi update, uradi preporučeni restart mašine.

E sad... nameštanje GRUB-ovog menija:
1. Otvori Terminal
2. kucaj sledeće:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
- Tražiće vam root password(isti koji koristite za login, koji ste stavili prilikom instalacije ubuntu-a)
3. Otvoriće se Text editor sa gomilom podataka tipa:


- Opcija default je pozicija za default selektovani OS u spisku GRUB-a. 0 je prvo mesto. Znači default selektovani OS koji će GRUB pokrenuti je prvi na listi.
- Timeout je naravno broj sekundi koje će GRUB odbrojavati pre nego što se pokrene odabrani OS. Default vrednost je 10.

Kada skrolujete dole, doći ćete do ovakvog dela:


Slobodno možete da obrišete sve osim prve dve opcije.(To je u slučaju da imate 4 ubuntu opcije, što bi trebalo da imate nakon update-a ubuntu 9.04).

Onda imate dodatne dve opcije:
- Other operating system:
- Windows XP/Vista/7

Još jedna mala napomena, opcija Other operating system se takodje računa kada postavljaš Default vrednost za auto selektovan OS.
U slučaju da želiš da je ubuntu default OS koji će GRUB da pokreće onda ostavi 0.
Ako želiš da ti Windows bude default, onda stavi 3.

Pazi samo da ne staviš veći broj od max broja, jer će to da zezne GRUB i onemogući njegovo pokretanje.

Ako imate neka dodatna pitanja... ili ovde ili porukom, kako vam lakše.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zaboravio sam sinoć da dodam sliku GRUB menija...



Posle svakog update-a kernela, novija verzija će biti na prvom mestu u listi.
U slučaju da već imate instaliran OS, GRUB će izgledati ovako:

 

stoske

NC Magazin
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
858
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Studio 1737 - P8400
Motherboard:
Dell
RAM:
4GB
VGA & cooler:
ATi 3650 256 RAM
Display:
17" 1440x900
HDD:
1TB
Sound:
Integrisani HD Audio
Optical drives:
BluRay burner Slot-In
Mice & keyboard:
Dell
Internet:
Kablovski
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Other:
2Mpx camera
Odlican tutorijal .... Hvala
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Замолио бих било ког модератора да ову тему склони у архиву, пошто је 9.04 верзија застарела, инсталациони процес се малко изменио а и ја сам чекам прексутра(излазак 10.04 LTS верзије) да поставим нову тему у којој ћу проћи кроз комплетни инсталациони процес и кратко упознавање са новом верзијом најпопуларније линукс дистрибуције.

Хвала унапред. :)
 
Vrh