• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Elektro-mehaničko upravljenje TA-peći (EMU_V1)

tasa_1992

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2020.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
Zdravo svima,

Kako sam naslov kaže, ideja je da se napravi elektro-mehaničko upravljanje (u daljem tekstu EMU_V1) kojim će se upravljati TA-peći, daljinski.
Narodno rečeno, tri su primene:
1. Pali svaki dan TA-peć u terminu jeftine struje (ON u 00h/OFF u 7h).
2. Od ponedeljaka do petka nisam kod kuće, ugasi PA-peć od ponedeljaka do četvrtka, a upali je u petak da se toplota akumulira.
3. Kod kuće sam za pola sata, upali ventilatore da izduvavaju toplotu.



Za potrebe ovog malog projekta sam koristio SONOFF dual WiFi pametan prekidač, koji je zapravo i mozak celog EMU_V1 uređaja.
SONOFF dual WiFi poseduje App koju regularno možete skinuti na Google story i korišćenje je besplatno “eWelink”.
Takođe, pored mogućnosti dualnog prekidanja, moguće je programirati tajmer za uključenje odnosno isključenje.
SONOFF dual WiFi radi sa naponom 220V i navodno ima mogućnost prekidanja struja do 10A.
Moguće je prikačiti i dva potrošača od po 2000W, kako navodi sam proizvođač.
Postoje i snimci na youtubu gde se ljudi bave testiranjem max opterećenja ovih WiFi predačkih upravljanja.

Ja iskreno savetujem da se ovim mali uređajem (SONOFF dual WiFi) prekidaju samo potrošači, tipa: sijalična mesta, mali kućni apatari i drugi mali potrošači...



Materijal potreban za EMU_V1:

* Kontaktor (monofazni ili trofazni, u zavisnosti kako je potrošač povezan) 1 kom
link: MTG Kontaktor B 25 3P+1NO LC1-D2510 | Crafter.rs

* SONOFF dual WiFi 1 kom
link:
* Kutija 1 kom (ja sam našao sam providim poklopcem)
link:
* Monofazna OG utičnica (uzimati u zavisnosti od potrošača, al da bude OG radi lakše montaže) 2 kom
link (skuplja varijanta): link (jeftinija varijanta): ili
* Monofazne ili trofazne šuko vile (pod uglom od 90 stepeni) 1 kom
* Kabal, 3x2.5mm silinkosni. 2m
* Kabal 1x0,75mm 2m (u različitim bojama, ako hočete da se igrate kao ja)
* DIN šina (20cm) 1 kom
* Hilzne (za 2,5mm i 0,75mm)

Logička šema povezivanja:

49011


49012


49013


49014


49015


49016


49017


49018


49019


Za ceo postupak izrade ipak je potrebno malo iskustvo i alat.
Ne savetujem ljudima da se bakću oko ovoga ako nemaju baš nikako iskustvo sa elektro instalacijama.
Cena komponenti je ~ 7500 rsd.
(napominjem da su utičnice koje sam ja koristio skuplje i ceo sklop može da se izradi za nešto manje novca)

Kada budem pravio sledeći uređaj, napraviću snimak...

Ako imate nekih pitanje, tu sam.

Srdačan pozdrav,
Tasa_1928
 

Dali

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.12.2015.
Poruka
487
Rezultat reagovanja
1.355
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen7 2700x / Brocken 3 Black Edition - Alpenföhn
Motherboard:
Asus Crosshair Hero VII wi-fi
RAM:
16GB G.Skill DDR4 3000
VGA & cooler:
SAPPHIRE Radeon RX 580 NITRO+ Special Edition 8GB
Display:
LG 29WK600-W & Samsung 40' UHD Smart tv
HDD:
Samsung 250 GB 970 evo,Transcend TS240GSSD220S,WDC WD30EZRX-00D8PB0,
Sound:
Logitech Z906
Case:
Cooler Master Stormtrooper
PSU:
THERMALTAKE Toughpower GF1 850W V2
Mice & keyboard:
Logitech K400r, A4Tech Bloody keyboard ,A4Tech Bloody R70 mouse,Logitech MX
Zar Sonoff nema termostat? Mog'o bi i termostat da uklj/isklj ventilator... Meni sad ventiltor ukljucuje jedan smart wifi termostat. Taj cu i da budzim.
 

tasa_1992

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.02.2020.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
Zar Sonoff nema termostat? Mog'o bi i termostat da uklj/isklj ventilator... Meni sad ventiltor ukljucuje jedan smart wifi termostat. Taj cu i da budzim.
Zdravo Dali,

SONOFF ima različitu paletu uređaja, između ostalog ima i sa termostatom...(oni su najpovoljiniji)!
U mojoj izvedbi mi to nije igralo značaj, jer već posedujem bimetalni sobni termostat.

Elem, logička šema nije potpuna, kao što vidite i sami... nema ucrtanih utičnica i termostata.
Ipak je to samo logička šema.
Al da, ventilatori su povezani preko termostata, naravno.
U modu rada preko uređaja EMU_V1, svi prekidači na TA-peći su NO.

Pozdrav,
tasa_1992
 
Vrh