• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Hlađenje] Cooler Master Notepal B2

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Cooler Master NotePal B2 Notebook Cooler Review

Specifikacije:

Materijal: Legura aluminijuma
Dimenzije hladnjaka: 320 x 308 x 51 mm
Dimenzije ventilatora: 70 x 70 x 15 mm (2 ventilatora)
Brzina ventilatora: 1,500 RPM ±20%
Protok vazduha ventilatora: 10.5 CFM ±10%
Ležajevi ventilatora: Klizni (Sleeve)
Deklarisani broj radnih sati: 30,000 sati
Glasnoća ventilatora: 21 dBA
Deklarisana voltaža: 5 VDC
USB Portovi: USB2.0/1.1 x2
Dostupne boje: Srebrna / Titanium / Crna
Kompatibilnost: Svi 15” prenosivi(notebook)računari, uključujući "widescreen"


Tržište koje se konstantno razvija i koje je u sve većoj ekspanziji, je upravo tržište prenosivih (notebook) računara. Koliki je danas značaj prenosivih računara, može da potvrdi svaki korisnik koji koristi isti u poslovne svrhe. Osnovna namena prenosivih računara, je upravo ono što proizilazi iz njihovog naziva, to jest prenosivost (mobilnost). Danas je njihova upotreba sve veća i to nisu više računari usko vezani za poslovne potrebe, već zbog svoje tanke "elegancije" i praktičnosti, prenosivi računari krenuli su da zamenjuju desktop računare. Slaba tačka većine prenosivih računara je njihovo zagrevanje pri radu, koje pogotovu u kućnim uslovima, pri celodnevnom radu može biti drastično, što može u najvećoj meri da utiče na vek prenosivog računara.

Toga su svesni iz kompanije Cooler Master, oni su ozbiljno shvatili ovaj deo tržišta i odgovorili svojom ponudom od skoro 20 različitih modela hladnjaka za "notebook"-ove. Napravićemo kratak osvrt na NotePal B2 hladnjak:

Pakovanje:

NotePal B2 stiže u kutiji standardnoj za ovakav uređaj, sa kombinacijom boja i prepoznatljivim dizajnom koji odlikuje Cooler Master proizvode. Štampa je kvalitetna, na prednjoj strani se nalazi fotografija hladnjaka, dok se na poleđini pakovanja nalaze detaljne informacije o ovom proizvodu.






Poleđina kutije, izuzetno detaljno opisan sam proizvod, sa speciikacijama i načinom upotrebe.





Hladnjak stiže upakovan sa dva penasta štitnika.


Spoljašnji izgled i osobine:

S obzirom da je na samom tržištu prenosivih računara dizajn sinonim za prodaju, Cooler Master ni ovde nije zakazao.




Dizajn ovog hladnjaka je jednom rečju bez premca, ono što je bitno jeste da je ergonomija podjednako uspešna i praktična. Gornja površina je fino granulisana, čime je postignutno ogromno trenje pri kontaktu sa donjom površinom prenosivog računara, tako da i bez dodatnih gumica ili mehanizama za pričvršćavanje, računar će biti fiksiran za ovaj hladnjak. Sa donje strane NotePal B2 ima četiri gumice koje ga čine stabilnim na ravnim površinama. Namenjen je prenosivim računarima dijagnole 15" (obuhvata sve verzije i one "wide" formata)


USB konektori za napajanje i dugme za uključivanje/isključivanje hladnjaka su elegantno rešeni sa zadnje strane.



Ispod haube:




Ovaj hladnjak je opremljen sa dva ventilatora, koji su vrlo lepog dizajna, sa 11 peraja, deklarisanih na oko 1500 obrtaja i nivo buke na 21 dBA, mada moj subjektivni utisak je da su još tiši od deklarisane buke. Naravno protok je prilično slab s obzirom da je njihova glavna uloga da usmeravaju protok vazduha, a ne da direktno hlade računar.


Ventilator nosi nalepnicu kompanije Cooler Master, tako da ne možemo pouzdano znati "pravog" proizvođača ventilatora, ali se vidi da je izrada odlična.


Ergonomija bliže:

Ono što odmah mora da se pozdravi jeste ideja koju su iz Cooler Mastera sproveli u praksu, a to je oblik i tananost Notepal B2 hladnjaka!


Ovakvom ergonomijom smanjili su težinu hladnjaka, obezbedili nesmetan i konstantan protok vazduha ispod samog hladnjaka, time prilično poboljšali hlađenje ovog aluminjumskog tela, a posledično tome i prenosivog računara. Ventilatori su slobodni sa donje strane, pristup je nesmetan, tako da je održavanje i čišćenje ventilatora maksimalno olakšano.


NotePal B2 je uzdignut pod manjim uglom što je korisno pri kucanju teksta na računaru. Iz Cooler Mastera su pazili na sve detalje, tako da je moguće nesmetano koristiti, sve vrste priključaka koje ima "notebook" računar, USB konektore, kartice, Lan kabli i slično..

NotePal B2 hladnjak iz još 2 ugla:






Zaključak:

Coolermaster, snažno nastupa svojim rešenjima za hlađenje na tržištu prenosivih ("notebook") računara, ne ostavljajući konkurenciji ni malo mira, a na našem tržištu za ovakve proizvode Cooler Master još uvek nema ozbiljnog konkurenta.
Zadatak NotePal B2 hladnjaka jeste da čuva uređaje koji su desetostruko (i više) skuplji od njegove vrednosti i kada je reč o tome Notepal B2 ispunjava sve uslove na najbolji mogući način. NotePal B2, je idealan hladnjak za bilo koji prenosivi računar dijagonale 15", zadovoljiće potrebe i najzahtevnijih korisnika.


Plus i Minus

Plus:

-Dizajn
-Kvalitet izrade i završna obrada
-Ergonomija
-Upotrebna vrednost
-Provetrenost
-Dostupnost
-Nizak nivo buke (praktično nečujan)


Minus:
/
 
Poslednja izmena:

c-p-r

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
23.04.2009.
Poruka
1.976
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Fino, opsirno, a imajuci na umu da o toj vrsti hardware-a i nema mnogo cega da se napomene.

Mala sugestija samo, mozda si mogao da navedes lap sa kojim je testiran, odnosno da ga testiras sa odgovarajucim lapo i navedes temp lapa u idle/load sa i bez postolja u aktivnom i pasivnom modu postolja. :)
 

Oki

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.867
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Slazhem se sa c-p-r-om jer, nije urbana legenda da se turion-i vishe greju, ali da li se brzhe hlade :d
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Fino, opsirno, a imajuci na umu da o toj vrsti hardware-a i nema mnogo cega da se napomene.

Mala sugestija samo, mozda si mogao da navedes lap sa kojim je testiran, odnosno da ga testiras sa odgovarajucim lapo i navedes temp lapa u idle/load sa i bez postolja u aktivnom i pasivnom modu postolja. :)
Hvala na komentaru i odlicnoj sugestiji, notebook i to sa Turionom (koji je pomenuo Oki :D) nije kod mene trenutno, niti ce biti u skorije vreme, ako uspem da nahvatam neciji tudji notebook, rado cu odraditi i temperature. :)
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Da, bilo bi dobro da je demistifikovan rad u praksi ;)

:wave:
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Da, bilo bi dobro da je demistifikovan rad u praksi ;)

:wave:
Ma znam, ali user review, je nekada i tezi od profi review-a (u vecini slucajeva verovatno nije), jer se dogodi da u datom trenutku nemas bas sve sto ti treba :).
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Ma znam, ali user review, je nekada i tezi od profi review-a (u vecini slucajeva verovatno nije), jer se dogodi da u datom trenutku nemas bas sve sto ti treba :).
Da ;) Tezi je iz perspektive da se sve nabavi jer u redakciji najcheshce vec sve imash pripremljeno. No, ovaj thred se nece zatvoriti pa to moze uvek da se dopuni kasnije :)

:sekira:
 
Vrh