• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Hlađenje] Cooler Master Hyper 212+

Srđan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
04.04.2009.
Poruka
125
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Odmah bih naglasio da je ovaj test PRAVI, nije FAKE i nije prevođen ili slično!

No, da pređem na stvar



Kada kupite procesor u 99% slučajeva ćete dobiti uz njega i takozvani BOX kuler. Međutim, iako je svojevremeno taj isti BOX kuler bio „pojam“ i praktično i jedini način da ohladite svoj procesor sada su stvari daleko, daleko drugačije. Procesori i cela filozofija vezana za njih nije više ista kao nekada.
Naime, sada, ne mogu reći da entuzijasti preovladavaju, ali se njihov broj rapidno povećava. Te se sada procesori dobrano overklokuju, „pucaju“ se naponi, dižu se frekvencije u nebesa...
Ukoliko iole poznajete materiju, a čim čitate ovaj moj „review“ definitvno je poznajete jasno vam je da te iste procesore morate nečime i ohladiti. Neko će reći, kada imate 100 evra za hladnjak, sve je to lako, pa iako se ne slažem sa takvim izjavama, prionuo sam na test jednog nadasve pristupačnog kulera – CM Hyper 212+.
Sam kuler spada u relativno pristupačne proizvode i košta ~2800 dinara (manje od 30e). Za te novce bar po specifikaciji dobijate sjajan proizvod. Ono što je svakako izuzetno pohvalno i u startu jako velika prednost ovog „mališana“ u odnosu na konkurenciju je to što za tu cenu dobijate i ventilator koji se vrti u rasponu od 600 do 2000 obrtaja kao i mogućnost montaže na sve trenutno aktuelne sokete, pa čak i na najnoviji Intel-ov S1156.

Da ne bih pisao sve specifikacije, evo jedne slike samog pakovanja, gde je sve detaljno napisano, slika (a i naredne) su malo tamnije jer nisam mogao da se dogovorim sa foto aparatom da mi ne „spaljuje“ slike :D



Samo pakovanje je skromnih dimenzija, recimo u rangu TR proizvoda, dakle sve što je trebalo je smešteno u malu kutiju, bez nepotrebnog rasipanja sa prostorom kao kod nekih firmi, da li je neko spomenuo GAINWARD? :)



Sa zadnje strane kutije se nalazi ostatak bitnih informacija, kao što su dimenzije, slike samog kulera iz nekoliko uglova...



U pakovanju ćete naći kompletan set potreban za montažu na sve sokete, šrafčiće i sad već tradicionalni dodatak za dotezanje istih koje Cooler Master već duže vreme daje uz svoje kulere. Na slici ćete videti i šnalu koja je „odgovorna“ za mogućnost montaže ovog kulera na sve sokete. Nažalost kao što rekoh aparat mi nije dao mogućnost da sve to lepše uslikam, no biće prilike.



Evo i jedne slikice samog kulera u svom „ležištu“ pre nego što sam ga izvadio.



Kako sam spomenuo da i ventilator dolazi u pakovanju, logično mora se nekako nakačiti na sam kuler. Za to su zadužene standardne polugice kojih ima 4 u pakovanju za slučaj da želite da napravite „sendvič“ i time dodatno poboljšate performanse.



O dizajnu samog kulera ne treba trošiti nešto previše reči.Samo bih napomenuo da poseduje 47 listića i da listići nisu preterano gusti kao kod TRUE-a recimo. Jedino što mi je zapalo za oko je da je samo telo kulera baš usko što i nije odlika većine.





Hyper 212+ ima tehnologiju naleganja Heatpipe-ova (alergičan sam na izraz vrće cevi) direktno na sam procesor. Ovo je sada postao trend, a od boljih kulera recimo Vendetta2 koristi istu tehnologiju. Baza na mom primerku je najblaže rečeno kriminalna, no uz malo truda se može postići dosta, no oktobar 3 je u toku tako da za to nisam imao vremena.





Rećiću još samo par reči o ventilatoru...
Naravno, pravi ga Cooler Master, vrti se u rasponu od 600 do 2000 obrtaja u minutu. Crne je boje, i ne svetli kao recimo onaj na Hyper 212 modelu. Izuzetno je tih na minimalnom broju obrtaja, da budem precizniji, sve do ~1200 je sjajno, preko toga je huk vrlo izražen. Na 2000 je izuzetno bučan što je i očekivano, ali u tom režimu zaista lepo „piri“. Poseduje četvoropinski konektor.



Evo i tačne oznake ventilatora za korisnike poput SuperStar-a :)



Na jednom peraju se nalazi i vrlo interesantan detalj, koji mi se posebno dopao.



Toliko o samim specifikacijama i izgledu... Ali voleo bih da naglasim još jednu sitnicu pre nego što završim, a to je da ventilator na sebi poseduje gumene „odbojnike“ koji sprečavaju prenošenje vibracija i samim tim smanjuju buku. Za nas koji volimo tišinu, ovo je prava stvar!



Za kraj ću samo priložiti temperature sa bratovog kompa. Naime u svadji smo i ne da mi screen-ove pa ću morati ko poslednji slepac da kačim samo suve brojke. On poseduje i7 makinu dok se ja patim sa ovim mojim sokoćalom.

Intel Core i7 920 na 3,5 GHz sa 1,27V i uključenim HT-om, dakle 8 thread-ova daje sledeće tepmerature.

IDLE: 36/35/36/36
FULL LOAD (čitaj LinX): 66/66/67/66

Ovo je sve rađeno sa ventilatorom na maximalnom broju obrtaja. Stvarno mi je truba bez screen-ova ali šta da radim. Em mi je uzeo kuler em mi ne da slike... :(

Nadam se da će i ovako „proći“ jer je „dead-line“ vrlo brzo, tako da to je što je, prilike za popravni nema :)

UTISCI:

Za novce, koliko košta definitivno sam sada već siguran da nema bolje kupovine! Po testovima koje sam video na internetu, a i na sekiri ovaj mališan se nosi sjajno i sa mnogo skupljom konkurencijom.

PREDNOSTI:

-CENA
-MOGUĆNOST MONTAŽE NA SVE SOCKETE
-VENTILATOR STIŽE U PAKOVANJU

MANE:
-KRIMINALNA ZAVRŠNA OBRADA BAZE

Pozdrav!
 

Vule

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.959
Rezultat reagovanja
208
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
Gigabyte B550 Aorus Elite AX V2
RAM:
32GB Geil Orion 3600Mhz
VGA & cooler:
XFX Merc RX6900XT
Display:
Dell S3222DGM
HDD:
Kingston Fury Renegade 1TB / Samsung 970 EVO Plus 1TB
Case:
Lian Li 011 Dynamic EVO
PSU:
ASUS ROG 750W Gold
Dobar review :)

Baš bih voleo da neko lapuje pa da uporedi, ja sam svoj odradio odmah po kupovini, tako da nisam ni stigao da probam fabrički, a verujem da dobitak uopšte nije mali, s'obzirom kakva je fabrička baza...
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Veoma dobar test.
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro

crossfire

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.05.2009.
Poruka
330
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel G860
Motherboard:
AsRock H61M/U3S3
RAM:
2X4GB Kingston 1600@1333 cl8
VGA & cooler:
MSI HD7770 oc
Display:
ASUS VW195D
HDD:
Seagate 160GB, 8MB cache + Seagate 320GB
Sound:
SB LIVE 5.1 Digital i Kinyo 5.1 sistem
Case:
Fractal Design Arc Mini
PSU:
CoolerMaster Real Power 520W
Optical drives:
LG DVD RW neki
Mice & keyboard:
A4 Tech neka svijetleca :)
Internet:
adsl
OS & Browser:
Win7 neki
Fino, fino.
Mala kritika za kvalitet slikica ;)
 
Vrh