• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ATA Kablovi

ALEKSA1999

Banned
Učlanjen(a)
05.08.2015.
Poruka
125
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX 6300
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
8GB DDR3
Display:
ASUS GTX750 TI 2GB GDDR5 OC Edition
HDD:
1TB Western Digital
PSU:
LC Power 600w
Other:
3dfx Voodoo 5500
Pozdrav. Bavim se servisom racunara nekih godinu dana i planiram da mi to bude hobi i da polako pocnem da zaradjujem neki novac od toga. Znam dosta toga da radim ali nikada nisam znao kako da pravilno povezem ATA koblove sa hard diskom ili optickim uredjajem. Imam nekoliko pitanja u vezi ovoga

1. Da li mogu bilo koju stranu ATA kalba da ubodem u maticnu plocu pa u hard disk. Posto mi se mnogo puta desavalo ako zelim da sa jednim ATA kablom povezem i hard disk i optiku, desavalo mi se da nece da ocita hard disku u BIOSU a opticki uredjaj hoce ili obrnuto. Takodje po neki put opticki uredjaj stavi u Master a hard disk u Slave. U cemu je ovde problem? da li je problem u jumperima ili sam ja pogresno povezo ATA kabal sa hard diskom i optikom???

2. Da li postoji razlika u ATA i IDE kablovima? ako postoji koja je razlika?

3. Sta znace one oznake za podesavanje jumpera na hard disku: DS(Master),CS Enabled, Cap Limit itd...

Hvala unapred! :) :p
 

danijel00

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.10.2009.
Poruka
18
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ajoj, ovo su nekad bas bile osnove... Nije svejedno, imaš kraj kabla koji ide u ploču, imaš kraj koji treba da bude slave (onaj pri sredini) i koji treba da bude master. Jumperima možeš da namestis da bude master, slave ili cable select, u ovoj zadnjoj opciji pozicija na kablu određuje šta je šta. Preporuka boot hdd na master, a optika najbolje na drugi kabl (granu)... ako izmesas master/slave dese se ovakvi problemi... ne znam samo gde nađeš ovako matore računare, tu negde imaju godina ko ti.
Ata i ide jesu isto, mada je zargonski ata bio ata66, a ide svi stariji kablovi (debele žice i ima ih manje)

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.251
Rezultat reagovanja
278
Moja konfiguracija
1. vidi 3.
2. ATA je kabal, Ide je interfejs i Sata kabel može raditi u Ide režimu, piše tu dosta
3. Master je master, Slave je slave, da li džamper treba ali zavisi od kabela i od biosa da li može automacki da prepozna
CS je cable select, kod nekih "modovanih" kablova automacki prepozna Master i Slave - zavisi i od biosa ne samo kabla, vidi ovo
Cap limit - limitira kapacitet da bi se mogao koristiti na nekim pločama koje ne podržavaju puni kapacitet
 
Poslednja izmena:

djolemc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.11.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II X3 @ 3.4 Ghz, unlocked
Motherboard:
Gigabyte GA-MA 770T UD3p
RAM:
2gb kingston ddr3
VGA & cooler:
PowerColor 4770, with ASUS TOP Bios
Display:
Samsung Syncmaster 2220LM
HDD:
WD 500gb
Sound:
realtec int
Case:
Cooler Master ITower 930
PSU:
SilverStone SST50F-230 500W
Optical drives:
Pioneer 212d, Asus
Mice & keyboard:
krsh :)
Internet:
ADSL 1mbs
OS & Browser:
Windows 7
Uglavnom su ti sve napisali, samo da se ne zbunis:

Ako hdd podesis npr. na master, optika mora na slave. Tada je svejedno gde je koji uredjaj nakacen na kablu.

Ako hoces da radi master/slave u zavisnosti od pozicije na kablu, tada stavljas CS (cable select).

Postoje dve vrste kablova, stari sa 40zica i "novi" sa 80. Razlika je u brzini, stari radi do ata66, novi po ata133(ultra dma) standardu.(manje-vise, mozda sam ponesto i pomesao, ali to je osnovna razlika).

I noviji udma uredjaji ce raditi na starom kablu, samo sporije.

Sto se tice dela kabla koji ide u plocu, to je onaj konektor koji je "dalje" od druga dva. Mada mislim da mu nece smetati ni ako ga obrnes, ali nije bas prakticno.

Ako racunar ima 2 ide grane, najbolje da razdvojis uredjaje i da oba budu na master.

A u kom muzeju planiras da radis? :)
 

ALEKSA1999

Banned
Učlanjen(a)
05.08.2015.
Poruka
125
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX 6300
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
8GB DDR3
Display:
ASUS GTX750 TI 2GB GDDR5 OC Edition
HDD:
1TB Western Digital
PSU:
LC Power 600w
Other:
3dfx Voodoo 5500
Uglavnom su ti sve napisali, samo da se ne zbunis:

Ako hdd podesis npr. na master, optika mora na slave. Tada je svejedno gde je koji uredjaj nakacen na kablu.

Ako hoces da radi master/slave u zavisnosti od pozicije na kablu, tada stavljas CS (cable select).

Postoje dve vrste kablova, stari sa 40zica i "novi" sa 80. Razlika je u brzini, stari radi do ata66, novi po ata133(ultra dma) standardu.(manje-vise, mozda sam ponesto i pomesao, ali to je osnovna razlika).

I noviji udma uredjaji ce raditi na starom kablu, samo sporije.

Sto se tice dela kabla koji ide u plocu, to je onaj konektor koji je "dalje" od druga dva. Mada mislim da mu nece smetati ni ako ga obrnes, ali nije bas prakticno.

Ako racunar ima 2 ide grane, najbolje da razdvojis uredjaje i da oba budu na master.

A u kom muzeju planiras da radis? :)
Hvala :)

Volim RETRO racunare pogotovo one iz 1995-2002 godine koji rade na starim windowsima :D

Takodje vecina racunara u kucnoj upotrebi koje ljudi danas koriste imaju IDE kablove. Tako da ako hocu da se bavim servisom racunara smatram da ce mi biti portebno :d
 

ALEKSA1999

Banned
Učlanjen(a)
05.08.2015.
Poruka
125
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX 6300
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
8GB DDR3
Display:
ASUS GTX750 TI 2GB GDDR5 OC Edition
HDD:
1TB Western Digital
PSU:
LC Power 600w
Other:
3dfx Voodoo 5500
1. vidi 3.
2. ATA je kabal, Ide je interfejs i Sata kabel može raditi u Ide režimu, piše tu dosta
3. Master je master, Slave je slave, da li džamper treba ali zavisi od kabela i od biosa da li može automacki da prepozna
CS je cable select, kod nekih "modovanih" kablova automacki prepozna Master i Slave - zavisi i od biosa ne samo kabla, vidi ovo
Cap limit - limitira kapacitet da bi se mogao koristiti na nekim pločama koje ne podržavaju puni kapacitet
Hvala.
Evo konkretno jedan problem koji mi se malo pre desio: Povezao sam sa jednim IDE kablom i hard disk i optiku i kada sam usao u bios nije prepoznao ni hard disk ni optiku.U maticku plocu sam uboo onaj ulaz od IDE kabla sto je dalji od ona druga dva. U cemu je ovde problem zasto nije prepoznao optiku i hard disk?
 

djolemc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.11.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II X3 @ 3.4 Ghz, unlocked
Motherboard:
Gigabyte GA-MA 770T UD3p
RAM:
2gb kingston ddr3
VGA & cooler:
PowerColor 4770, with ASUS TOP Bios
Display:
Samsung Syncmaster 2220LM
HDD:
WD 500gb
Sound:
realtec int
Case:
Cooler Master ITower 930
PSU:
SilverStone SST50F-230 500W
Optical drives:
Pioneer 212d, Asus
Mice & keyboard:
krsh :)
Internet:
ADSL 1mbs
OS & Browser:
Windows 7
Verovatno su ti i hard i optika bili podeseni oba na master, ili oba na slave. Imas sa zadnje strane uredjaja dzamper kojim odredjujes u kom modu radi, a na samom uredjaju shemu kako treba podesiti da budem master/slave/cable select (na plastici ispod dzampera ili na nalepnici)


Ili ti prosto ne valja ide kabl. Probaj sa drugim, ako su dzamperi pravilno podeseni.
 

ALEKSA1999

Banned
Učlanjen(a)
05.08.2015.
Poruka
125
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX 6300
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
8GB DDR3
Display:
ASUS GTX750 TI 2GB GDDR5 OC Edition
HDD:
1TB Western Digital
PSU:
LC Power 600w
Other:
3dfx Voodoo 5500
Verovatno su ti i hard i optika bili podeseni oba na master, ili oba na slave. Imas sa zadnje strane uredjaja dzamper kojim odredjujes u kom modu radi, a na samom uredjaju shemu kako treba podesiti da budem master/slave/cable select (na plastici ispod dzampera ili na nalepnici)


Ili ti prosto ne valja ide kabl. Probaj sa drugim, ako su dzamperi pravilno podeseni.
Hehe... hvala. Problem je ipak bio u jumperima bili su oboje podeseni na Master pa sam onda optiku podesio na Slave i sada radi sve kako treba.
:):D
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
ATA ili IDE kabel... najlakše je da zapamtiš da ti crvena linija ide uvek sa one stane gde je naponski priključak. ;)
 

djolemc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.11.2009.
Poruka
224
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II X3 @ 3.4 Ghz, unlocked
Motherboard:
Gigabyte GA-MA 770T UD3p
RAM:
2gb kingston ddr3
VGA & cooler:
PowerColor 4770, with ASUS TOP Bios
Display:
Samsung Syncmaster 2220LM
HDD:
WD 500gb
Sound:
realtec int
Case:
Cooler Master ITower 930
PSU:
SilverStone SST50F-230 500W
Optical drives:
Pioneer 212d, Asus
Mice & keyboard:
krsh :)
Internet:
ADSL 1mbs
OS & Browser:
Windows 7
Da, ako kojim slucajem imas kablove koji nemaju onu "izbocinu", da ne promasis stranu :)
 
Vrh