• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ne prepoznaje sistem

TechHouse

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.09.2016.
Poruka
291
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Zdravo svima! Drugu sam sad instalirao sistem, sve je dobro proslo, instalirao programe. U racunaru su bila 2 hdd-a. Moj, da prebacim podatke i njegov na koji sam instalirao sistem. Nakon sto sam moj hdd izbacio, pokusao da ukljucim pc, prikazalo mi je da moram da ubacim boot uredjaj. Ne kapiram sta je, hdd pokazuje da je 687 GB slobodno, nakon sto sam instalirao sistem i prebacio podatke. Pretpostavljam da je nesto do BIOS-a.

i7 6700
Gigabyte B150M D2V DDR4
8GB RAM
1TB Seagate Barracuda

Kad vratim moj hdd, butuje normalno, i u toku buta mi izbaci da biram izmedju 2 volume(to prije nije bilo). Volume 4 i volume 6. Volume 6 otvorim i ulazi u sistem koji sam instalirao drugu. U my pc prikazuje:


C je drugov hdd, D i E su particije mog hdd-a. Prikazuje da je C butabilni disk.
Ne znam gdje sam pogrijesio.
Pomazite. :D

Unaprijed hvala!
 

obeliskk1

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2016.
Poruka
556
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 1700
Motherboard:
ASRock X370 Taichi
RAM:
32 GB Corsair Vengeance LED DDR4 @ 2666MHz
VGA & cooler:
2 x ASUS STRIX RX 470 4GB
Display:
Samsung 2333HD
HDD:
Samsung EVO SSD 250GB | WD Green 1TB
Case:
Cooler Master Centurion 534
PSU:
Chieftec 600W
Mice & keyboard:
A4Tech Bloody V8M
Internet:
SBB 40/2 mb/s
OS & Browser:
Windows 10 nazalost
Njegov hdd je dizao sistem dok je tvoj hdd bio prikljucen, a kada si iskljucio svoj hdd, ne prepoznaje njegov kao bootable ?
Malo mi je nejasno sto si napisao.
 

TechHouse

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.09.2016.
Poruka
291
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Njegov hdd je dizao sistem dok je tvoj hdd bio prikljucen, a kada si iskljucio svoj hdd, ne prepoznaje njegov kao bootable ?
Malo mi je nejasno sto si napisao.
Upravo to sto si napisao. Instalirao sam sistem na njegov hdd, dok je moj bio u kucistu. Kada sam prebacio neke podatke sa moga hdd-a na njegov, iskljucio sam pc i sklonio moj hdd. Bez mog hdd-a sistem ne podize. Isto tako, kada ubacim samo moj hdd ne podize sistem. Kada su oba hdd-a unutra, sistem podigne.
 

obeliskk1

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2016.
Poruka
556
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 1700
Motherboard:
ASRock X370 Taichi
RAM:
32 GB Corsair Vengeance LED DDR4 @ 2666MHz
VGA & cooler:
2 x ASUS STRIX RX 470 4GB
Display:
Samsung 2333HD
HDD:
Samsung EVO SSD 250GB | WD Green 1TB
Case:
Cooler Master Centurion 534
PSU:
Chieftec 600W
Mice & keyboard:
A4Tech Bloody V8M
Internet:
SBB 40/2 mb/s
OS & Browser:
Windows 10 nazalost
Upravo to sto si napisao. Instalirao sam sistem na njegov hdd, dok je moj bio u kucistu. Kada sam prebacio neke podatke sa moga hdd-a na njegov, iskljucio sam pc i sklonio moj hdd. Bez mog hdd-a sistem ne podize. Isto tako, kada ubacim samo moj hdd ne podize sistem. Kada su oba hdd-a unutra, sistem podigne.
Blago tebi onda :d
Sada lepo sacuvaj podatke na jednom hdd-u, i lepo ga iskljuci, dok instaliras windows na drugom hdd-u. Kada zavrsis instalaciju i sve, onda prikljuci taj prvi i vrati podatke. Posle toga iskljuci taj hdd koji je gotov i instaliraj windows na preostali hdd.

Desava se da kada instaliras windows na jedan hdd, dok je drugi koji vec ima instaliran windows prikljucen, nastane zbrka, valjda misli da je sve to jedan hdd, samo u particijama.
 

TechHouse

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.09.2016.
Poruka
291
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Blago tebi onda :d
Sada lepo sacuvaj podatke na jednom hdd-u, i lepo ga iskljuci, dok instaliras windows na drugom hdd-u. Kada zavrsis instalaciju i sve, onda prikljuci taj prvi i vrati podatke. Posle toga iskljuci taj hdd koji je gotov i instaliraj windows na preostali hdd.

Desava se da kada instaliras windows na jedan hdd, dok je drugi koji vec ima instaliran windows prikljucen, nastane zbrka, valjda misli da je sve to jedan hdd, samo u particijama.
Pretpostavio sam da je do toga doslo, ali sam bio lijen da iskljucim 2 konektora prije instalacije. Evo, sad sve ispocetka. Hvala puno :)
 

bsimeonovic

Newcomer
Učlanjen(a)
01.06.2016.
Poruka
2
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Postoji li neko drugo resenje za ovaj problem,npr. da se hdd na kome je os prebaci u botabilan?Imam isti problem kao @TeachHouse.Ubacio sam novi HDD u komp,stari je ostao prikljucen.Kad sam podigao os, formatirao sam stari i izvadio ga,sada bez starog ne mogu sistem da podignem ako nije prikljucen.Zanam da ovo moze da se resi na nacin koji je @obeliskk1 naveo ali me iskreno mrzi da prebacujem podatke i ponovo da instaliram os,nikako da nadjem vremena.Mislio sam da je moguce prekopirati butabilnu particiju sa starog hdd-a, probao sa ease use partition manager-om ali to nije uspelo.
 

TechHouse

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.09.2016.
Poruka
291
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Postoji li neko drugo resenje za ovaj problem,npr. da se hdd na kome je os prebaci u botabilan?Imam isti problem kao @TeachHouse.Ubacio sam novi HDD u komp,stari je ostao prikljucen.Kad sam podigao os, formatirao sam stari i izvadio ga,sada bez starog ne mogu sistem da podignem ako nije prikljucen.Zanam da ovo moze da se resi na nacin koji je @obeliskk1 naveo ali me iskreno mrzi da prebacujem podatke i ponovo da instaliram os,nikako da nadjem vremena.Mislio sam da je moguce prekopirati butabilnu particiju sa starog hdd-a, probao sa ease use partition manager-om ali to nije uspelo.
Izgleda da je to jedino rjesenje, doslo je do zbrke pa su neki fajlovi sitema otisli na jedan hdd, a neki na drugi. Rezultat: sistem se podize samo ako su oba hdd-a u racunaru.

Zavrsio sam jedan sistem veceras, drugi cu ujutru :)
 

ShadowStalker

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
24.02.2014.
Poruka
41
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Salauka
CPU & cooler:
Intel I5 2400
Motherboard:
Gigabyte P75-D3
RAM:
Kingston 2x4gb 1600 mhz HyperX Genesis
VGA & cooler:
Asus GTX 780 OC
Display:
DELL U2311H
HDD:
Intel 335 240GB SSD i Seagate 3 TB
Sound:
Creative Sound Blaster X-fi Extreme Audio
Case:
Cooler Master
PSU:
Seasonic SS-620GB
Internet:
Domaci :D
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Mislim da ti je boot ostao na starom hard disku pa zato nece da radi windows kad njega iskljucis, probaj da skines EasyBCD program pa vidi da prebacis boot sa starog harda na novi, to bi trebalo da ti resi problem. :)
 

TechHouse

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.09.2016.
Poruka
291
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Mislim da ti je boot ostao na starom hard disku pa zato nece da radi windows kad njega iskljucis, probaj da skines EasyBCD program pa vidi da prebacis boot sa starog harda na novi, to bi trebalo da ti resi problem. :)
Zavrsio sam vec sve. Zbog toga sto sam bio lijen da otkacim 2 konektora morao sam da instaliram 2 sistema. Covjek se uci na greskama. :)

Sad kad se pc ukljucuje, imam win10, na 3 sekunde mi prikaze opciju da biram izmedju Windows10 i Windows10 Volume 4... Ne kapiram sta je problem. HDD sam formatirao tako da pojma nemam...
 

Riddick

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.02.2014.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
90
Moja konfiguracija
Problem je jer nisi poštovao proceduru. Kada instaliraš OS prvo biraš koji HDD zatim ta izabrani hdd praviš malu particiju od 100MB na početku diska i to kao Primarnu i Aktivnu. Pored nje praviš drugu primarnu za OS i ostatak prostora treću primarnu particiju za podatke. Ako bi tako radio ne bi imao problema ovako....
 

Sam633

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
1.286
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
Nema potrebe praviti tu "malu" particiju, koja je totalno bespotrebna. Sve može na jednoj. I OS i BOOTMGR bootloader.
 

Riddick

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.02.2014.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
90
Moja konfiguracija
Znam ja da može ali ne želim da bude sve na jednoj particiji iskustvo. ;) Lakše se popravlja boot ako je na maloj...gremlini nikada ne spavaju.:cool:
 

Sam633

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
1.286
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
Znam ja da može ali ne želim da bude sve na jednoj particiji iskustvo. ;) Lakše se popravlja boot ako je na maloj...gremlini nikada ne spavaju.:cool:
Ok, radi kako ne treba i dovodi ljude u zabludu.

A što se gremlina tiče, biće oni tu, na aktivnoj particiji, kakva god bila. Nemaš brige oko toga. ;)
 
Poslednja izmena:

Riddick

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.02.2014.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
90
Moja konfiguracija
Ok, radi kako ne treba i dovodi ljude u zabludu.

A što se gremlina tiče, biće oni tu, na aktivnoj particiji, kakva god bila. Nemaš brige oko toga. ;)
Zašto ne radi kako treba i dovodi u zabludu kada baš radi kako treba!? Ako TI ne umeš da rukuješ kako treba to je druga stvar. Prednost male boot aktivne particije je što OS boot fajlovi nalaze na jednom mestu nezavisno od operativnog sistema. I ako ih imaš više kao ja 4 OS-a svi se nalaze na jednom mestu. Lako se napravi image i lako se popravlja ako probaš Linux. :D Čak i ako se desi nešto OS-u bilo kojem OS-u fajlovi su tu. Ja sam rekao kako treba i TEBE niko ne tera da tako radiš niti njega. Njegova je stvar šta će da uradi.
 
Vrh