• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Intel Core i7 4770K

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kao pecinski ljudi samo sacekamo da se iskristalise konacna odluka.
Product - good ? Product baaad ?
:D
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Po meni je Haswell cool procesor, ali je bezobrazno skup. Realno, teško da možeš bolji da kupiš za bilo koje pare, ne računam tu ove LGA2011. S' obzirom da su ugradili VRM u CPU, srećni vlasnici LGA2011 plojki će morati da promene platformu da nabodu neki Haswell-E.

S' druge strane platforma može da klokne FSB na 170+ MHz, pa ćeš moći neki Haswell i5 bez onog "K" da klokneš do besvesti, t.j. do 4.5 GHz. :D
Naravno ako imaš i7 2600K svakako se ne isplati kupovati i5 4570K. :troll:
 

Sejk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.09.2012.
Poruka
478
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook Pro 15" Retina mid 2012
CPU & cooler:
i5 4460 + LC-CC-120
Motherboard:
Asus B85M-G
RAM:
Hynix 4 x 4GB DDR3 1600MHz
VGA & cooler:
MSI RX 470 4GB 256bit Gaming X
Display:
Philips 243v 24" FHD IPS
HDD:
256GB SSD / 1TB HDD
Case:
MS Industrial FIGHTER 3 Window
PSU:
Cooler Master MWE 500 White
Mice & keyboard:
Logitech M590 & K380
OS & Browser:
Windows 10 x64 + Chrome
Po meni novi 4770k u odnosu na 3770k nije nista posebno, jedino me privlaci novi chipset i ove nove maticne sto su krenule da izlaze kao gliste posle kise xD

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ako ćemo iskreno klok za klok je i Sandy bio 15% brži od Nehalema, ali je imao niži TDP, više se klokovao, a ovo je čak i lošiji kloker. Što se ploča tiče, ploča ko ploča. :)
Ništa specijalno novo nemaš na Z87, što inače nema na Z77.
 

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
Svaka cast za test! Iskreno sam se nadao da ce haswell da bude kolko tolko isplatljiv upgrade jer sam omrzao ovu zabagovanu asusovu ploju pa kontam ako vec menjam plocu, onda da uzmem odmah novu arhitekturu. Kad ja tamo, a ono medjutim.
 

br@nco

PCAXE Member
Učlanjen(a)
04.05.2009.
Poruka
315
Rezultat reagovanja
7
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASSHOLE
CPU & cooler:
Intel® Core™ i5-2500 3.30 GHz
Motherboard:
P8Z68-V PRO/GEN3
RAM:
1 x 4 GB Silicon Power
VGA & cooler:
SAPPHIRE TOXIC R9 270X 2G D5
Display:
DeLL P2414H
HDD:
Samsung 830 128GB + WD 1TB Green
Sound:
Kenwood KRF-V4070D + Pioneer S-H230VA-W
Case:
COOLER MASTER Stacker 830
PSU:
BE QUIET! Dark Power Pro P8 900W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4 TECH bloody A6
Internet:
ADSL 50/2
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate + Chrome
To znači da mogu i da lupam gluposti...niko neće opet razumeti. :troll:

A sad šalu na stranu, tu sam da razjasnim sve pojmove. Da bi objasnio npr. šta je AGU (Adress Generation Unit), moram da objasnim kako radi RAM memorija.
Prvo, memorija je adresirana, adrese idu od 0-42-bita u 64-bitnom sistemu. Fizička memorija je adresirana od strane memorijskog kontrolera i MMU jedinice u procesoru.
Daklem...imamo fizičke adrese i virtuelne. E pa operativni sistem radi sa virtuelnim, a memorija je podeljena na strane. AGU računa te memorijske adrese, a TLB kešira te memorijske strane i onda procesor "zna" gde da nađe podatak u memoriji, t.j. gde je stranica, a ako je stranica istisnuta u pagefile, onda imaš page fault. To sam već pisao u tekstu o HUMA arhitekturi i verovanto još negde. Da bi to sve objasnio ponovo trebalo bi da pišem tekst na 40 strana, a ne na 17. Dakle, suština je mnogo jednostavna, samo treba da pitate. :)

Haswell ima 3 paralelne AGU jedinice, SB/IB i Piledriver imaju 2. AMD K7/K8/K10 je imao 3, ali je organizacija bila totalno drugacija, pa nisu bile iskoriscene.

Onda šta je front end: pa kroz front end dolaze instrukcije, a kroz back end podaci. To je tzv. harward arhitektura. U memoriji postoji jasna organizacija gde su podaci, a gde je kod. Procesor po konvenciji tacno "zna" odakle da cita podatke, a odakle instrukcije. Instrukcija ima nekoliko bajtova, a u to ulaze, opkdod, adresa prvog operanda, drugog operanda, eventualno treceg operanda ako je fma3 ili avx itd...ima tu jos po nesto da se napise ali ugrubo to je to. Tako npr, fetch instrukcija predstavlja deo u procesoru koji dovodi u serijskom obliku instrukcije na dekodiranje, one se rasporedjuju iz reda u parelizam na dekodiranje po 4 maksimalno. Ako je zagušen fetch onda dekoding rejt nije dovoljan, pa je IPC smanjen. Naravno to je u teoriji tako, a u praksi ima tu mnogo zavrzlama. Prvo nisu sve instrukcije iste duzine, jer je u pitanju x86 CISC. Da je RISC kod bi bio ortogonalan i poravnat, pa bi stvar bila prostija.

Mikrooperacije su dekodirane instrukcije, to je ortogonalan kod, one su sve iste dužine. To je tako uređeno da bi se brže izvršavale i da bi se ostvario bolji paralelizam. To je problem pakovanja, ako imaš cigle različite veličine, mnogo ćeš ih teže upakovati u kutiju, a ako su iste, to onda nije neki problem.

Šta je FAT debelo jezgro, to ste sigurno skontali iz moje priče. Npr. Haswell je debeo, a Piledriver je mršav. :D
Šta je Reorder Buffer sam nacrtao u tekstu, fora je u tome što instrukcije dolaze u nizu, t.j. mikrooperacije, a isporučuju se na izvršavanje paralelno po 4 ka rezervacionoj stanici, koja predstavlja svojevrsni bazen za instrukcije iz kojeg se biraju instrukcije za koje je u trenutku dostupan izvršni port i podatak iz data keša, odnosno registra. Dakle, operandi, t.j. podaci se učitavaju u PRF (physical register file) odakle izvršne jedinice direktno rade sa njima.
To sve naravno nije nikakva mudrost, ali je mudrost kako postići što veću efikasnost u paralelnom izvršavanju instrkcija, naročito kada imamo međuzavisne podatke u memoriji.

Ima li još nekih pitanja?
Jel vidiš Piki .... :d

 
Poslednja izmena:
Vrh