• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Hlađenje] DeepCool VS Noctua (kategorija od 92mm)

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog


Evo jedan mali praktični review o Deepcool 92mm ventilatoru koji sam obećao. Verujem da ste već videli fotografije ovde, tako da sada neću smarati tako puno sa istima. Oni koji do sada nisu čuli za DeepCool, radi se o proizvođaču "rashladnih uređaja" za desktop računare, laptop računare i servere. Kompanija je osnovana 1996. u Pekingu. DeepCool UF92 sam upoređivao sa Noctua NF-N9 ventilatorom. Odabrao smo Noctuu za “protivnika” zato što oni na neki način predstavljaju merilo za kvalitetne i tihe ventilatore.



Tech specifikacije:


Pakovanje je kvalitetno i jako lepo, možda čak i najlepše pakovanje za ventilator koji se može naći na tržištu. Naravno Noctua isto ima jako kvalitetan omot, ali za njih bih više rekao da su jako "detaljni" nego da imaju estetski lepo pakovanje. Preko potpuno bele elegantne kutije na kojoj je vidljiv samo logo se nalazi paparina navlaka sa slikama i specifikacijama ventilatora. Na unutrašnjosti kutije takođe ima nekih specifikacija i podataka. Kutija se, ni manje ni više, zatvara sa malim magnetima. Pri kupovini DeepCool-a vam ostaje jako fina kutijica kad izvadite sve iz nje.








Prateća oprema nije bogata, ali sve što je neophodno je tu. Fini silikonski gumeni "šrafovi", adapter molex -> 3 pin i produžni 7V molex -> 3pin.





Uz prateću opremu ide i uputstvo koje nije ništa specijalno opširno, sadrži samo osnovne informacije i dimenzije.


 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Dizajn i ostalo....

Ono što se meni pre svega sviđa kod UF92 je kombinacija boja. Šerpa plava + beli ram daju jako lep vizuelni efekat. PWM kabel dužine 40cm je presvučen kvalitetnim sleeveom. Takođe mi se sviđa što je DeepCool odstupio od klasičnih crno-crveno-žutih žica.






Glavna "poenta" ovih ventilatora je beli gumeni ram koji po rečima proizvođača treba da umanji buku i prenos vibracija na ostatak računara. Jedina mana ove gume bi bila što će ga šrafovi malo razderati, ali to se manje-više dešava i sa običnim plastičnim ramovima. U paketu svakako dobijate gumene šrafove tako da to ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem.



Skroz je zanimljivo da ovaj patentirani "izum" koristi i Xilence sa identičnim ventilatorima samo u drugoj boji (naravno imaju drugi logo u centru rotora). :)


 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Testiranje.

DeepCool UF92 sam bacio u ring sa Noctua NF-B9 ventilatorom. Zgodna stvar je što sam nedavno pazario LC Power Cosmo Cool LC-CC-95 hladnjak sa 92mm ventilatorom pa ću originalni zameniti sa ventilatorima sa testa. Tako da ću jednostavnim puštanjem Linx-a i očitavanjem temperature izvući zaključak koji ventilator "pomera" više vazduha. Sva merenja sam vršio na 12V pri punoj brzini ventilatora. Za Idle Test sam ostavio računar da miruje 7-10 minuta pa sam napravio screenshot temperatura. Load temperaturu sam očitao tako što sam u petom krugu Linx-a na 100% opterećenja pokrenuo CoreTemp. Tako možemo videti fluktuaciju minimalne i maximalne temperature za vreme maksimalnog opterećenja. Prikazao sam prosečne temperature pošto sam testirao sa dual core procesorom, dakle Core1 + Core2 / 2.

Ambijent temp DeepCool: 23.0°C
Ambijent temp Noctua: 23.6°C

Idle Test - DeepCool UF92

Idle Test - NF-B9

Load Test - DeepCool UF92

Load Test - NF-B9

Rezultati:



Ako uzmemo u obzir temperature ambijenta i rezultate merenja temperatura, pobedu nosi Noctua, iako su razlike minimalne. Ne znam da li tu pobedu da pripišem nedovoljno tačnom načinu merenja ili Austrijskim dizajnerima i "naučnicima" iz Noctue. :)

Druga faza testiranja se svodi na jednostavno snimanje zvuka oba ventilatora osetljivim kondenzatorskim mikrofonom. Prvo na 1cm udaljenosti od centra rotora pa posle na 20cm udaljenosti. Pri snimanju na 1cm najviše dominira zvuk ležaja i samog motora, ali je svakako u oba merenja DeepCool imao malo izraženije visoke tonove naspram Noctue. UF92 ima dva kuglična ležaja, što se može i čuti na snimku. :)




Zaključak:

DeepCool je definitivno bučniji i daje za nijansu lošije rezultate od Noctue. Ako vam je efikasnost na prvom mestu onda ostanite uz dobru staru Noctuu. Sa druge strane, ako vam je stalo do estetike, sigurno ćete proglasiti DeepCool pobednikom. Jedina prednost UF92 naspram NF-B9 je PWM kontrola obrtaja. Međutim Noctua je nedavno predstavio svoje stare ventilatore u novoj verziji sa PWM podrškom tako da su izjednačeni po tom pitanju. Naravno, UF92 je sasvim solidan ventilator koji po performansama zaostaje jako malo iza Noctue, ali je jedina prava prednost Deepcool ventilatora lep estetski izgled.



U slučaju nabavke neke opreme za merenje CFMa, sledi update ovog testa.
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Zbog ovakvih stvari mi dodje da kupim kuciste ponovo :)

Lep testic, nema sta, znao sam da je DeepCool sminka, kao i sve ostalo sto nije Scythe, Noctua ili ____________ (popuniti po zelji) :)

:wave:
 

BEGINER

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
1.740
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 4440 @ 3.10GHz
Motherboard:
ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-K
RAM:
16,0GB Kingston Crveni txn Proka
VGA & cooler:
1023MB NVIDIA GeForce GTX 750
Display:
Neka 24orka, ocekuje se 32
HDD:
Patriot Blast ssd 240
Sound:
pojma neam
Case:
Xigmatek Elysium
PSU:
Seasonic 850w
Optical drives:
pojma neam
Mice & keyboard:
Logi i Logi svasta
Internet:
Ikom 200Mbita
OS & Browser:
Win 7 x64
Other:
MONEY & PUSSY LOVER
Svaka cast na testu Steam :appl: Stvarno odradjeno temeljno i profi :rule:
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Odlichan review Steam! :appl:

:sekira:
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Nemam sta reci, nego :appl:
 

zbun

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.03.2010.
Poruka
365
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD phenom II x6 1055T & thermalright IFX-14
Motherboard:
ASRock 870 extreme 3
RAM:
2x2GB 1600MHz Exceleram Rippler CL6 + 2x4 GB Patriot G2 cl7
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce GTX 970
Display:
LG LH3000 42'
HDD:
samsung spinpoint F3 500 GB
Case:
NZXT M59
PSU:
zalman zm600glx
Najviše mi se dopao zvučni test,tu se baš lepo čuje-vidi razlika.Hvala na ovako detaljnoj recenziji.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
Vrhunski test!
 
Vrh