• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

DX11 features - Tesselacija

M

Misko78

Guest
hehe redirekt na moj post na xtremesystemsu :D

u svakom slucaju, ovo sto Ujce pise ima veze sa teselacijom, ali njenom implementacijom kroz OpenGL, an FirePro karticama!
I nema veze sa split temom gde se raspravlja o performansama u konkretnim naslovima.

@Ujche
Vidi imas potpunu slobodu da otvoris temu gde ce se pisati o modelovanju kroz razne aplikacije. Ovo je osteljiva tema gde se price o jednoj uskoj stvari. Ti onda dodjes pomenes "ko ovde jos radi maju" i onda dodje jos njih 10 sa pricom koja tek onda nece imati veze sa temom. E onda je ili neki drugi moderator mora opet da radi split i sve u krug. Zato se u temi pise o temi.

Sto se tice edukacije, obrazovanja, lupanja, hmm mogu svasta da ti kazem za takav nivo diskusije ali ne zelim. :wave::sekira:
 
Poslednja izmena od urednika:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Samo sam pitao, sta se odmah ljutis ... :D

A ovo sto sam obelezio crvenom bojom si tako lupio pa ost'o zhiv, da je to vrh vrhova ... Chitaj malo ... obrazuj se ...

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=334006

Pozz.
Loshe si koncipirao post Ujche ;) Problematika koju je Misko78 hteo u korenu da sprechi je ta da se ni pod razno ne ode u pravcu " I ja radim 3D modeling" pa onda "I ja radim 3D modeling, bolje od tebe" itd...Veruj mi na rech, da je to vec prochitana knjiga :D Tj znamo da bi doshlo do toga...
Inache, da te ne znam lichno (a kako da te ne znam, ujak si mi :D) mislio bih iz ovog tvog dela posta koji sam boldovao da si bezobrazan i trazish kavgu, a to je na PCAXE forumu, posebno u ovako bitnim temama strogo zabranjeno ;) Ne mozesh da kazesh nekome da se "obrazuje" iz vishe razloga. Prvi i osnovni je shto je ovo forum i na nemu uchimo jedni od drugih, da smo svi obrazovani i da svio sve znamo ne bi smo bili na istom ;)
Inache, Misko78 itekako ima iskustva u 3D modelingu jer je po profesiji arhitekta i ima arhitektonsku firmu. Razlog zashto je presekao je taj da se tema ne shiri i ne razvodnjava...
No, da ne tupim vishe, drzimo se teme, a ako je potreno da se sazna ko je sve radio u nekom programu za 3D modeling i koliko je zapravo teselacija vec dobro poznata i preprichavana tema, savetujem (a besplatno je :D) da se otvori nova tema ;)

:sekira:


P.S. Pozdravi mi Ujnu mnogo :P
 

Ujche

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.09.2009.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz
RAM:
2 GB
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce 8600GT + 1024MB
Display:
Samsung SyncMaster 931C
Sound:
nije vredno spomena
OS & Browser:
WIN XP SP3
I nema veze sa split temom gde se raspravlja o performansama u konkretnim naslovima.

@Ujche
Vidi imas potpunu slobodu da otvoris temu gde ce se pisati o modelovanju kroz razne aplikacije. Ovo je osteljiva tema gde se price o jednoj uskoj stvari. Ti onda dodjes pomenes "ko ovde jos radi maju" i onda dodje jos njih 10 sa pricom koja tek onda nece imati veze sa temom. E onda je ili neki drugi moderator mora opet da radi split i sve u krug. Zato se u temi pise o temi.

Sto se tice edukacije, obrazovanja, lupanja, hmm mogu svasta da ti kazem za takav nivo diskusije ali ne zelim. :wave::sekira:
Izvinjavam se ako sam te uvredio ali prvi si poceo sa vredjanjima tipa "nidje veze" + cinican osmeh - u prevodu "sta lupash ?" ... 3D-om se bavim dosta dugo, a ako vec treba da kazem nesto o ovoj temi, a pre svega slikama postavljenim od strane uvazenog graphXtreme-a, nisam siguran, ali mislim da je do modelinga, a ne do performansi dotichnog benchmarka tj.graficke karte ... Na osnovu wireframe-a rekao bih da je ovo pravljeno u C4D i da su inicijalno bili poligoni a da je zatim odradjena konverzija u trouglove (tris) (ovo je prakticno reteselacija, koju je moguce i softverski izvesti u zavisnosti od zooma ugla kamere etc etc) radi brze animacije. Modelar nije imao na umu ljude poput Xtreme-a koji ce da prchkaju i chachkaju oko teselacije wireframe-a itd. Stoga pojedini delovi slike (modela) i nisu konvertovani u tris kao sto to neko lepo primeti ... Sve ostalo sto se vidi/ne vidi na slici bez wireframe jeste delo vestog teksturera (bumpmaping, displacement etc etc ...)

Pozz.

Loshe si koncipirao post Ujche ;) Problematika koju je Misko78 hteo u korenu da sprechi je ta da se ni pod razno ne ode u pravcu " I ja radim 3D modeling" pa onda "I ja radim 3D modeling, bolje od tebe" itd...Veruj mi na rech, da je to vec prochitana knjiga :D Tj znamo da bi doshlo do toga...
Inache, da te ne znam lichno (a kako da te ne znam, ujak si mi :D) mislio bih iz ovog tvog dela posta koji sam boldovao da si bezobrazan i trazish kavgu, a to je na PCAXE forumu, posebno u ovako bitnim temama strogo zabranjeno ;) Ne mozesh da kazesh nekome da se "obrazuje" iz vishe razloga. Prvi i osnovni je shto je ovo forum i na nemu uchimo jedni od drugih, da smo svi obrazovani i da svio sve znamo ne bi smo bili na istom ;)
Inache, Misko78 itekako ima iskustva u 3D modelingu jer je po profesiji arhitekta i ima arhitektonsku firmu. Razlog zashto je presekao je taj da se tema ne shiri i ne razvodnjava...
No, da ne tupim vishe, drzimo se teme, a ako je potreno da se sazna ko je sve radio u nekom programu za 3D modeling i koliko je zapravo teselacija vec dobro poznata i preprichavana tema, savetujem (a besplatno je :D) da se otvori nova tema ;)

:sekira:


P.S. Pozdravi mi Ujnu mnogo :P
Moderator sam i ja na jednom forumu, ali za sve postoji nachin. Novu temu o 3D modelingu necu da otvaram jer ce se to kao sto vec reche svesti na "mjerite momci, mjerite ... čija ćuna duža njemu telegram" :D

@Misko78: izvini jos jednom nije mi bila namera da vredjam, bio sam samo malo pissed off ...

Pozz.

P.S. Ujkino, hocu pozdravicu Ujnu :P
 
Poslednja izmena od urednika:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Ujche je napisao(la):
Moderator sam i ja na jednom forumu, ali za sve postoji nachin. Novu temu o 3D modelingu necu da otvaram jer ce se to kao sto vec reche svesti na "mjerite momci, mjerite ... čija ćuna duža njemu telegram
Tako su rekli da ce ovde biti i za overklok sekciju, pa nema ni jednog jedinog incidenta, shta vishe (a tamo ti je all about patkometrija :D) Samo ti otvori temu, pa da vidish kako PCAXE moderatorski tim sizifov posao pretvara u chitljivu i korisnu knjigu o 3D modelingu. Pazi, ti si mi ujak, pa te ne shtedim (niko nije iznad komune ;)), mozesh da zamislish samo shta ce biti sa nekim sa strane ko se pravi pametan i sl i ko misli da ima najvecu cunu :D

A sad da nastavimo sa temom, ali da je ne shirimo mnogo!

:sekira:
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
BTW mesh izgrađen od poligona je ustvari mreža trouglova, a ja samo trouglove i vidim na ogvim SS-ovima koje je postavio gx-x. Ne vidim o kakvim kockama pričaš?
 

Ujche

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.09.2009.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz
RAM:
2 GB
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce 8600GT + 1024MB
Display:
Samsung SyncMaster 931C
Sound:
nije vredno spomena
OS & Browser:
WIN XP SP3
BTW mesh izgrađen od poligona je ustvari mreža trouglova, a ja samo trouglove i vidim na ogvim SS-ovima koje je postavio gx-x. Ne vidim o kakvim kockama pričaš?
U pravu si, sve su trouglovi, ali je broj inicijalnih poligona na ovim stubovima manji pa zbog toga nisu izgubili formu prilikom konverzije kao sto je to slucaj sa ostalim elementima sa vise detalja.
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
OK, ja se bavim 3D modelovanjem u NURBS-ima, što će reći CAD programi. Meš i poligone vidim samo kad nešto renderujem, ali koliko znam to su uvek trouglovi. A očigledno sam pogrešno protumačio da ti pričaš o nekim kockama :d
Što se teselacije tiče očigledno je neko rešio kako će se usložnjavati scena. Koliko vidimo iz wireframe-a detalnjije mapirane površine su složenije. Očigledno da cevi ne treba više poligona da bi bila okrugla, a da kamen koji je izlomljen zahteva gušći meš, odnosno više poligona.
 

brankko

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
149
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Samsung Ultrabook
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 1700
Motherboard:
GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3
RAM:
8GB DDR4
VGA & cooler:
COOLERMASTER MasterAir Pro 4
Display:
Dual DELL P2317WN
HDD:
SAMSUNG 250GB 850 EVO M.2
Sound:
Altec Lansing VS4121
Case:
THERMALTAKE Core V21
PSU:
THERMALTAKE Smart SE 530W
Optical drives:
Pioneer DVR-108
Mice & keyboard:
M500
Internet:
Cable
OS & Browser:
Fedora
Other:
Drveni sto, custom made :]

Edgeman

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
272
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 6600 non-k@4620MHz cooled with LC Power Cosmo Cool 120
Motherboard:
ASUS Maximus VIII Hero / non-K OC BIOS 0001
RAM:
2x8GB DDR4 Kinston HyperX Fury Black CL15@2666Mhz
VGA & cooler:
Sapphire R9 270X Dual-X
Display:
Dell U2312HM
HDD:
Samsung 830 SSD, Samsung F3 1TB, WD 2 TB Green
Sound:
ROG SupremeFX 2015 onboard
Case:
Cooler Master 690 II Adv.+ 5,25" 4x USB3.0 front panel
PSU:
Chieftec CFT-750-14CS
Optical drives:
LG GH24NSC0
Mice & keyboard:
Logitech K330
Internet:
SBB 50/3Mbps
OS & Browser:
Win 10 Pro x64
Other:
QNAP TS-251, 1GB RAM, 2x4TB WD Red, LC-35USB3 without hdd now
Nije bas tesselacija, vec neki moj stari seminarski sklepan za jednu noc o triangulaciji, ali pominju se i tesselacija i displace... jos iz doba 2900XT

http://www.plagosus.net/pub/triangualcija_doc.pdf
Nije ti loše ovo. Pogotovo ona poslednja slika.

Ja mislim da teselacija ne može da se prepusti slučaju. To jednostavo mora da se kontroliše u protivnom neke od površine bi mogle da postanu konveksne umesto konkave i obrnuto. Neko je pomenuo kad bi se neka stara igra provukla kroz to da bi izgledala bolje. Da je to neka vrta šablona pa samo primeni ali ne verujem bez predhodnog rasuđivanja šta je šta. Zato se i igre prave odmah tako da podržavaju teselaciju

Postoje verovatno algoritmi koji prepoznavaju kako će i na koji način da se šta zakrivi ali oni ne moraju da budu uvek za sve isti. Zašto ono kamenje gore i izgleda onako. Da se samo nešto tu promeni ja mislim moglo je da ispadne sasvim drugačije tj. da tamni spojevi kamena budu ispupčeni a sam kamen bude ulegnut. Ali neko je pomenuo lepo čini mi se da algirtam prepoznaje te zatamljene delove i tretira ih drugačije.

Ali sve je to iluzija. Ako neko misli da nije tako prevario se. :D

http://www.opticalillusion.net/category/tessellations/
http://opticalillusion.wordpress.com/2007/11/15/tessellations/
http://gwydir.demon.co.uk/jo/tess/optical.htm
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Vrh