• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Upgrade laptopa

mihajlosd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.07.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Molio bih za pomoć/savet oko upgrade laptopa. Reč je o Toshiba Satellite L650 11R modelu. Kupio sam ga 2010. i već je dotrajao da tako kažem tj. pošteno se vuče. Ne bih ga prodavao jer ne verujem da bih mogao da uzmem neke pare za njega, a i fantastično je fizički očuvan pa mislim da bi uz adekvatan upgrade moga sasvim solidno da mu produžim vek. On je fabrički došao sa i3 330m cpu, radeon 5650 gpu, 4 gb rama, 500gb hdd... E sad gpu ne bih dirao iz više razloga, jer igrice ne igram, a i koliko sam porguglao sama zamena grafike na laptopu i nije bas jednostavna (a ni jeftina). Ja sam zamislio da zamenim cpu, ram i dodam hdd...pa da krenem ponaosob da pitam za svaku komponentu.
Prvo cpu. Izdvojio sam par dana i tražio po netu šta i kako, ali mi idalje nije baš najjasnije šta uzeti (tačnije koji čip moj laptop može maksimalno da podrži). U konkurenciju je ušao i5 580m koji bi mi bio neka sigurnija varijanta jer sam ga našao u jednom servisu i čovek je ponudio da dođem da probamo i da vidimo da li moze ili ne. E sad iako bi i to bio osetan upgrade ja bih išao ipak na maksimalno moguće pa je u igru ušao i i7 640m. E sad tu već nastaje problem jer njega nisam uspeo nigde da nađem na oglasima pa bih morao da ga naručuje (ali, ebay) i potencijalno bih bacio 40ak evra ako nije kompatibilan. On se uklapa u socket na matičnoj, koliko sam mogao da vidim, ali ne znam da li uopšte moj model laptopa podržava i7 cpu (neki kažu da neki ne)? Tako da prvo pitanje bi bilo da li moj model može da prihvati i7 640m ili ako možete da mi kažete koji bi bio najjaču cpu koji je moguće ugraditi?
Drugo ram. Tu nemam neke bitne dileme. U laptopu su dva modula od po 2gb. Ja bih stavio dva od po 4gb. Pitanje imam samo u vezi toga pošto nisam siguran koja je brzina rama (nigde ne mogu da nađem) da li ja mogu da stavim module od po 1600mhz (iako recimo nisu bili od toliko), ali pošto menjam oba onda kontam nije bitno, pa da stavim najbržu? Da li sam u pravu? (reč je o ddr3 ramu)
I treće ssd. Ono što sam ja zamislio je da uzmem neki ssd od 128 gb da na njega stavim sistem, a da zadržim svoj stari hdd i na njemu da budu uskladišteni ostali podaci. E sad posto sam kao nešto našao da u ove novije laptopove može da se ugradi i ssd i ostane hdd (valjda je reč o mSata ili m.2 ssd) ja ne znam da li to može i na mom modelu (što bi bilo najbolje)? E sad ako ne može video sam na netu da ima mogućnost da se naruči cady za hdd i da on onda ode na mesto optičkog drajva, a da se na mesto hdd ugradi klasičan 2.5" ssd. E sad to je ono krajnje rešenje za kojim ću posegnuti, ali bilo bi dobro ako ima neka kombinacija da ipak zadržim i cd/dvd drive i hdd, a na sve to dodam i ssd?
I jedno bonus pitanje. Laptop je došao sa licenciranim win 7. Sada je w10 na njemu, takođe licenciran. E sad ako bih ja to sve izmenjao (cpu, ram i dodao ssd i instalirao sistem na njega) da li bi mi idalje ostala licenca za taj win ili bih je izgubio ako je recimo vezana za neku komponentu hardvera koju bih zamenio?
To bi otprilike bilo to. Imam naravno jos par nedoumica, ali otom potom. Nadam se da nisam mnogo smorio i unapred hvala na pomoći i savetima.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
:welcome:

1. Probaj sa tim i5, ako to ne bude prošlo smanjuješ šansu da će i i7 proći. Dobra stvar je da možeš da probaš sa i5.
2. 2 x 4 GB, po mogućstvu isti moduli. Lično imam laptop sa različitim modulima (isto ddr3), ali sve radi kako treba.
3. Moraš napraviti kompromis; po meni, najbolje je kedi za hdd, a eksterni dvd. Lično ne koristim dvd često, ali nekad se isplati imati ga pored sebe. Češće ćeš koristiti hdd.
3a. Probaj da na ssd instaliraš istu verziju Windows 10 koju imaš trenutno instaliranu i trebalo bi aktivacija da prođe bez problema.
 

mihajlosd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.07.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala na odgovoru.
E sad jeste da imam priliku da probam i5 580m kod čoveka koji ga prodaje i pri tom drži servis računara. E sad malo je degutantno da ako recimo prihvata taj procesor ja kažem e supe što radi, ali ja bih najradije i7. :) A i opet mi to ne bi bio garant da hoće i i7. Ne mogu nigde da nađem info da li moj konkretan model laptopa može da ga podrži. Jedino što sam našao je da su drugi ljudi u laptopove koji fabrički dolaze sa istim i3 330m stavljali i7 640m, ali su sve bili drugi modeli.
Sto se rama tiče nigde na mogu da nađem koja je brzina ovih sto imam. Pretpostavljam da je 1066mhz ali nisam siguran.
Jel imate iskustva sa naručivanjem rama i ssd sa alija ili eBay pošto za iste pare kao ovde polovne mogu da uzmem nove komponente? Ali ne znam da li su sigurni što se kvaliteta tice.
A taj optički drive što budem izvadio van da li cu moci da povežem nekako eksterno sa laptopom i da ponekad koristim i cd/dvd ili mora specijalno eksterni drive da se kupuje?
Hvala jos jedom.

Sent from my Passport using Tapatalk
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Hvala na odgovoru.
E sad jeste da imam priliku da probam i5 580m kod čoveka koji ga prodaje i pri tom drži servis računara. E sad malo je degutantno da ako recimo prihvata taj procesor ja kažem e supe što radi, ali ja bih najradije i7. :) A i opet mi to ne bi bio garant da hoće i i7. Ne mogu nigde da nađem info da li moj konkretan model laptopa može da ga podrži. Jedino što sam našao je da su drugi ljudi u laptopove koji fabrički dolaze sa istim i3 330m stavljali i7 640m, ali su sve bili drugi modeli.
Sto se rama tiče nigde na mogu da nađem koja je brzina ovih sto imam. Pretpostavljam da je 1066mhz ali nisam siguran.
Jel imate iskustva sa naručivanjem rama i ssd sa alija ili eBay pošto za iste pare kao ovde polovne mogu da uzmem nove komponente? Ali ne znam da li su sigurni što se kvaliteta tice.
A taj optički drive što budem izvadio van da li cu moci da povežem nekako eksterno sa laptopom i da ponekad koristim i cd/dvd ili mora specijalno eksterni drive da se kupuje?
Hvala jos jedom.

Sent from my Passport using Tapatalk
1. Mislio sam reći: ako radi i5 - odlično, jer to je napredak u odnosu na i3, pogotovu ako je cena apgrejda pristojna. Ako ne radi i5 - lakše ćeš "preboleti" i7. Ali razmišljajmo pozitivno. :japonosan:
2. Instaliraj CPU-Z
3. Optički drajv... Nisam siguran kakav on priključak ima, msata ili sata, možda uz odgovarajući adapter ili... kedi za optički drajv. Priznajem, to odavno nisam video. Barem ne u ovoj deceniji. Naravno, treba videti i što se tiče isplativosti; ako nov ili polovan sa garancijom može da se nađe po nešto višoj ceni od kedija za optiku...

Skoro sam apgrejdovao jedan L650 - druga - lepša priča je sa ssd! :thumb:
 

mihajlosd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.07.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Cpu z mi izbaci nešto smešno tipa 500 i nešto mhz.

Sent from my Passport using Tapatalk
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
533 666 800
x2 x2 x2
Ova koju imaš radi na 1.066 MHz.
 

mihajlosd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.07.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
To je to...hvala. Znaci da uzmem dva modula od 1066 ili bih mogao i brže da uzmem ako podržava matična? Ali opet kako bih to mogao da znam...

Sent from my Passport using Tapatalk
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Najbolje je da probaš kod tog čoveka gde budeš menjao procesor, ako ima brži modul. Svaki gigabajt vredi. :)

Moj savet ti je da menjaš jednu po jednu stvar, jer se lako "pogube konci" ako na računaru koji radi kako treba odjednom promeniš tri stvari.
 

mihajlosd

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
02.07.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Važi, hvala. Možda se budem i sam usudio da sredim sve to. Jeste da nisam do sad nikad to radio, ali znam načelno kako treba. Nema mnogo stvari, samo je pipavo. Jedino bi me zezalo ako bih morao da čačkam po biosu da bi računar prihvatio cpu. To stvarno ne znam.

Sent from my Passport using Tapatalk
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.052
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Važi, hvala. Možda se budem i sam usudio da sredim sve to. Jeste da nisam do sad nikad to radio, ali znam načelno kako treba. Nema mnogo stvari, samo je pipavo. Jedino bi me zezalo ako bih morao da čačkam po biosu da bi računar prihvatio cpu. To stvarno ne znam.

Sent from my Passport using Tapatalk
Za ssd i memoriju - O.K.

Za procesor ti ne bih savetovao da sam radiš zamenu ako nemaš odgovarajući alat i nisi već sam skidao procesorski hladnjak na tom laptopu.
Za bios mislim da nemaš šta da čačkaš - biosi za laptop tog kalibra i starosti nemaju nikaka podešavanja za memoriju i skoro nikakva podešavanja za procesor.
Nije problem naći uputstvo na youtube.com kako se otvara laptop; problem je izbeći neke stvari koje će se, nekome ko ne mora da ima rutinu ali ima iskustvo, teže desiti.
Naravno, ako si avanturističkog duha - samo napred! :ziveli:
 
Vrh