• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Stucanje Racunara.

Prolece93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.06.2022.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K- Deepcool AK400 DIGITAL
Motherboard:
Gigabyte Z270P-D3
RAM:
Kingston Fury Beast RGB 2X8gb DDR4 3200mhz
VGA & cooler:
MSI GTX 1080ti 11GB
Display:
AOC 32 ich 75hz 2k
HDD:
Kingston A400 480gb, Samsung 980 M.2 250gb
Sound:
Lorgar Kaya 360 7.1
Case:
MS Industrial Prism
PSU:
NJOY Woden 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
RampageE SMX-R9, White Shark Gladius
Internet:
Yettel Home 4G 120/40
OS & Browser:
Win10 pro 64bit, Google Chrome
Pozdrav ekipo sa AXE foruma, problem je sledeci.
Igra koju trenutno igram sa par drugara tacnije prijatelja prilicno zastajkuje tacnije stuca imam blaga ucestala zastajkivanja tokom igre iste bilo da je singleplayer ili multiplayer koji vise preferiram ovih dana, a rec je o igri Farming Simulator 22 znam da sam post mozda mogao pisati u temi igrice ali mislim da je ovde generalno rec o mom racunaru i bottleneck problemu koji se javlja izmedju mog prastarog i5 6500 i gtx 1080 8gb na nvidia panelu koji aktiviram pritiskom na dugme levi ALT+R mogu da pratim ponasanje kako procesora tako graficke kartice temperaturu iste i slicno a sve deluje izuzetno dobro jer procesor u igri na veoma visokim grafickim postavkama ne prelazi 70% zauzetosti a grafika je zauzeta oko 60% dok se sve to vrti na Very High podesavanjima pri temperaturi graficke kartice od 70 stepeni. Igra radi zaista lepo ali se desava da jednostavno zastane u milisekundi zargonski receno zasecka ali nakon toga igra dalje drzi meni primarnih 60 fps-a, a jedan od vecih problema jeste kada menjam scenu iz spolja na unutar tacnije kada pozelim igrati iz unutrasnjosti nekog od vozila kojim upravljam u ovoj igri tada se desava zamrzavanje igre na 1,2 ili 3 sekunde nakon cega sve to bukvalno prokine ja sam neko ko sumnja na prastari i5 koji se muci u takvim nekakvim ozbiljnijim zadacima sa svojih bednih 4 jezgra :(
Hteo sam samo da se posavetujem sa vama i da upitam da li je moguce da postoji toliki bottleneck izmedju i5 6500 i GTX 1080 znam sta je zapravo to jer sam neko ko pomno prati i slusa savete ljudi koji su strucni i skolovani za komponente i njihov rad, novac je ogranicavajuci faktor barem za sad da se kupi neki polovan procesor i7 7700k koji je max za moju maticnu plocu a iskreno me interesuje da li bi sa tim procesorom sve mnogo gladje radilo ili ne procesor vredi kao pola bubrega pre cete uzeti nov i5 12400 nego neki polovan i7 7700k jer deru sa cenama na KP.
Generalno mi racunar radi odlicno sa novim win 10 sa dobro provetrenim kucistem i hrpom kulera u njemu, temperature su u mirovanju izuzetno dobre ali jednostavno stucanje u igri kao sto je ova koju nekoliko dana u nazad igram u multiplayer modu je nesnosno i izuzetno iritantno :/

Komponente u racunaru:
Procesor: Intel i5 6500
Matcina: Biostar h110MHC
Ram: HyperX Fury 2400 mhz 2x8 gb
Graficka kartica: MSI GTX 1080 8GB Gaming X
SSD: Kingston 240 gb
HDD: WD Blue 465 gb
Napajanje: Njoy Woden 750w 80+ Gold

Ostavio sam ovde spisak komponenti u racunaru kako bi videli o cemu se radi i izbacili uljeza, ja sam gotovo siguran da je procesor najveci krivac ali sam bas zato pisao ovaj post kako bi cuo vasa misljenja i iskustva ljudi sa najboljeg tech foruma na Balkanu, unapred zahvalan.
 

Darko Jankovic

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.05.2020.
Poruka
681
Rezultat reagovanja
573
Moja konfiguracija
Ne bi trebalo da taj i 5 pravi takav bottleneck, po nekim informacijama moguce je do 15%. Zamrzavanje mi vise lici na taj hard ili ssd, zavisno gde je igra instalirana...
 

Prolece93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.06.2022.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K- Deepcool AK400 DIGITAL
Motherboard:
Gigabyte Z270P-D3
RAM:
Kingston Fury Beast RGB 2X8gb DDR4 3200mhz
VGA & cooler:
MSI GTX 1080ti 11GB
Display:
AOC 32 ich 75hz 2k
HDD:
Kingston A400 480gb, Samsung 980 M.2 250gb
Sound:
Lorgar Kaya 360 7.1
Case:
MS Industrial Prism
PSU:
NJOY Woden 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
RampageE SMX-R9, White Shark Gladius
Internet:
Yettel Home 4G 120/40
OS & Browser:
Win10 pro 64bit, Google Chrome
Ne bi trebalo da taj i 5 pravi takav bottleneck, po nekim informacijama moguce je do 15%. Zamrzavanje mi vise lici na taj hard ili ssd, zavisno gde je igra instalirana...
Hvala na brzom odgovoru igra je instalirana na SSD jer volim brzo loadovanje same igre sejva itd, SSD jos uvek ima svojih 90GB free na SSD-u su mi instalirane dve igre Farming Simulator 22 i Fifa 22 osnovni programi i modovi koji su u folderu Documents a na HDD uglavnom cuvam neke igre podatke video sadrzaj slike i slicno generalno kada gledam preko Speccy programa (koji nije toliko merodavan znam) pokazuje mi zeleno za SSD kao i za HDD i oba su na Healt Good . Ostavicu dole 4 slike jednu svoje dve particije C i D da vidite koliko su zauzete podacima i 3 slike kao prilozeno ono sto speccy prikazuje, ako imate neki program kojim bi testirao SSD i HDD bilo bi super koliko znam postoji neki disc sentinel ako se ne varam ?
 

Prilozi

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.950
Rezultat reagovanja
7.629
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Nije procesor krivac vec igra. U nastavku mozes da procitas fix tj resenje koje bi trebalo da ti resi problem. Covek ima i9 9900K tako da nije do tvog CPU. Radi taj CPU odlicno i dan danas za igre.

FINALLY I came across a post here on the subreddit containing the framerateLimitFPS console command which allows you to change FS22's default framerate limiter. I can't tell you why, but if I set it to 119 FPS, the game is suddenly buttery, silky smooth (whether I run up against the 'new' cap or it drops down to the 80s, the frame pacing is perfect.) There are still occasional stutters when the game loads something in or maybe compiles a shader, but they are few and far between.

TL;DR: Have a > 60hz refresh rate display (with Gsync or Freesync) and good PC specs but seem to have bad frame pacing (microstuttering) no matter what you do? Try turning on the development controls by going into the game.xml in your Documents\My Games\FarmingSimulator22 folder and changing

<development> <controls>false</controls>

to

<development> <controls>true</controls>

Then load your saved game and press ~ twice to bring up the console and enter "framerateLimitFPS xxx" where xxx is one less than your monitor's refresh rate, e.g. 143 if you have a 144hz display or 119 if you have a 120hz display.

Don't change the renderer in the game.xml to DX11, OpenGL or Vulkan, just use DX12 which the game defaults to anyway.

You MUST leave MSAA turned OFF and have either TAA, DLAA, or DLSS enabled. If MSAA is turned on or all post-processing AA is turned OFF, the game seems to default back to the old FS19 renderer where it hard stutters frequently (presumably on compiling new shaders.) You don't want that. I recommend TAA because of the ghosting issues that are present with DLAA or DLSS (until that issue is patched, anyway.)

You don't need exclusive fullscreen (although you can if you want.) The fix works with fullscreen or windowed modes just fine.
 

Prolece93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.06.2022.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K- Deepcool AK400 DIGITAL
Motherboard:
Gigabyte Z270P-D3
RAM:
Kingston Fury Beast RGB 2X8gb DDR4 3200mhz
VGA & cooler:
MSI GTX 1080ti 11GB
Display:
AOC 32 ich 75hz 2k
HDD:
Kingston A400 480gb, Samsung 980 M.2 250gb
Sound:
Lorgar Kaya 360 7.1
Case:
MS Industrial Prism
PSU:
NJOY Woden 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
RampageE SMX-R9, White Shark Gladius
Internet:
Yettel Home 4G 120/40
OS & Browser:
Win10 pro 64bit, Google Chrome
Nije procesor krivac vec igra. U nastavku mozes da procitas fix tj resenje koje bi trebalo da ti resi problem. Covek ima i9 9900K tako da nije do tvog CPU. Radi taj CPU odlicno i dan danas za igre.

FINALLY I came across a post here on the subreddit containing the framerateLimitFPS console command which allows you to change FS22's default framerate limiter. I can't tell you why, but if I set it to 119 FPS, the game is suddenly buttery, silky smooth (whether I run up against the 'new' cap or it drops down to the 80s, the frame pacing is perfect.) There are still occasional stutters when the game loads something in or maybe compiles a shader, but they are few and far between.

TL;DR: Have a > 60hz refresh rate display (with Gsync or Freesync) and good PC specs but seem to have bad frame pacing (microstuttering) no matter what you do? Try turning on the development controls by going into the game.xml in your Documents\My Games\FarmingSimulator22 folder and changing

<development> <controls>false</controls>

to

<development> <controls>true</controls>

Then load your saved game and press ~ twice to bring up the console and enter "framerateLimitFPS xxx" where xxx is one less than your monitor's refresh rate, e.g. 143 if you have a 144hz display or 119 if you have a 120hz display.

Don't change the renderer in the game.xml to DX11, OpenGL or Vulkan, just use DX12 which the game defaults to anyway.

You MUST leave MSAA turned OFF and have either TAA, DLAA, or DLSS enabled. If MSAA is turned on or all post-processing AA is turned OFF, the game seems to default back to the old FS19 renderer where it hard stutters frequently (presumably on compiling new shaders.) You don't want that. I recommend TAA because of the ghosting issues that are present with DLAA or DLSS (until that issue is patched, anyway.)

You don't need exclusive fullscreen (although you can if you want.) The fix works with fullscreen or windowed modes just fine.
Hvala najlepse generalno sam cuo da je optimizacija ove igre izuzetno kriticna, jednostavno mi je grafika zauzeta nesto malo preko 50% vram na 3.5 gb a sve cesce u igri dozivljavam stucanje bez normalnog fps dropa od 2/3/5 fps-a nego su to padovi od 60 fps-a ka 40 uz veliko stucanje igre i zastajkivanje od pola sekunde ili mozda manje jer ne umem da ocenim golim oko i instiktom.
Posluzicu se ovim prilozenim upustvima koja si mi ostavio u komentaru :)
 

Prolece93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.06.2022.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K- Deepcool AK400 DIGITAL
Motherboard:
Gigabyte Z270P-D3
RAM:
Kingston Fury Beast RGB 2X8gb DDR4 3200mhz
VGA & cooler:
MSI GTX 1080ti 11GB
Display:
AOC 32 ich 75hz 2k
HDD:
Kingston A400 480gb, Samsung 980 M.2 250gb
Sound:
Lorgar Kaya 360 7.1
Case:
MS Industrial Prism
PSU:
NJOY Woden 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
RampageE SMX-R9, White Shark Gladius
Internet:
Yettel Home 4G 120/40
OS & Browser:
Win10 pro 64bit, Google Chrome
Ne bi trebalo da taj i 5 pravi takav bottleneck, po nekim informacijama moguce je do 15%. Zamrzavanje mi vise lici na taj hard ili ssd, zavisno gde je igra instalirana...
Drugar da li ovo mozda moze da ima nekog znacaja kod stucanja igre, povremeno hoce da mi zastane kada kliknem na ikonicu my computer kao da mu treba koja sekunda vise da otvori prozor ali se to desava jednom u 1000 puta. Po ovome HDD mi je u mnogo boljem stanju nego SSD zar ne ?
Ostavicu slike dole da pogledas ti ili neko ko vodi ovu poruku, pa da me posavetujete da li mozda da igru prebacim na particiju D i ako je to HDD pa je generalno loadovanje malo duze ali nije toliko dugo jer na njemu imam jednu piratsku instaliranu igru theHunter Call of the Wild koja se duze cita nego kad je na SSD-u ali generalno radi na max podesavanjima u 60 fps-a zbog osvezavanja mog monitora ne igram u vecem fps-u jer mi je ovo top ne dolazi do prelamanja slike na samom monitoru u toku igre i da napomenem da igra na HDD nije ni jednom stucala zastala ili slicno uvek radi tecno u zakucanih 60 fps-a .
 

Prilozi

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.950
Rezultat reagovanja
7.629
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Nema veze to. Healt je koliko je jos % ostalo do zivotnog veka SSD-a. To nije kao kod HDD pa da nije ispravno.
 

Prolece93

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.06.2022.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K- Deepcool AK400 DIGITAL
Motherboard:
Gigabyte Z270P-D3
RAM:
Kingston Fury Beast RGB 2X8gb DDR4 3200mhz
VGA & cooler:
MSI GTX 1080ti 11GB
Display:
AOC 32 ich 75hz 2k
HDD:
Kingston A400 480gb, Samsung 980 M.2 250gb
Sound:
Lorgar Kaya 360 7.1
Case:
MS Industrial Prism
PSU:
NJOY Woden 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
RampageE SMX-R9, White Shark Gladius
Internet:
Yettel Home 4G 120/40
OS & Browser:
Win10 pro 64bit, Google Chrome
Nema veze to. Healt je koliko je jos % ostalo do zivotnog veka SSD-a. To nije kao kod HDD pa da nije ispravno.
Aha okej da znam za ubuduce, trazio sam neke teme na AXE forumu i nasao sam temu SSD gde se spominje model Kingston A400 ako se ne varam to je isti kao i moj svi su ga izbegavali a postoji i video gde je Vladimir Pejic objasnio zasto bas ne taj model SSD-a koji je znao cesto da bude na snizenju pa sam se i ja bas zbog toga pre jedno 2 godine zaleteo i kupio ovaj od 240GB za sistem i po neku igru, na toj temi iz 2019 godine bilo je i nekoliko tvojih komentara uglavnom kao i uvek konstruktivni i realni na tome ti hvala kao i na strpljenju da mi pomognes u resavanju problema ;)
Ovaj SSD je za sada izuzetno brz i nemam nekih velikih problema sa njim, ponekad neko stucanje prilikom kliktanja na ikonicu This Pc ali se to desi jednom u hiljadu kliktanja na istu ikonicu, kroz neko vreme cu menajti kompletnu konfiguraciju pa se nadam da ce tada biti neki kvalitetniji pouzdaniji M2 koji ce opravdati odnos cene i kvaliteta a do tada cu se sluziti sa ovim SSD-om :)
 
Vrh