• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Sklopio sam racunar

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Pozdrav ekipo , nadam se da ste dobro.

Dakle evo i ja sam konacno nakon nekoliko tema napravio svoj prvi build. Bilo je mučenja par sati ali uglavnom isplatilo se.

Javljam se jer imam par pitanja za one iskusnije ljude koji su radili ovakve stvari vise puta, sklapali racunare rasklapali i slično. Mislim radio sam i ja ali ne sa novijim komponentama ryzen i slicno.

Dakle , spojio sam sve kako sam umio i znao, nekako sam uspio cak sam da nastimam i vodeno hlađenje, začudo i ono radi.

Moj problem je sljedeci :

Ploča ima RGB - ( Gigabyte AB350 Gaming3 )
Ja imam na vodenom hlađenju 2x air pressure takođe RGB, ventilatori su spojeni na matičnu ploču NE SVETLE.


Kabal sa dve uticnice sam uzeo iz kutije s vodenim hlađenjem pa sam nekako nabudzio da radi.

Na svakom od ventilatora imaju dva konektora pa predpostavljam da je drugi namjenjen na ono mjesto gdje na ploci pise LED_C1 da bi RGB ventilatori radili. Ali izgleda da sam kratak za par kablova i za par ne znam sta da radim s njima.

Znaci nema sanse da kablic sa ventilatora stigne na ploču da ga ustekam kratak je , cime i kako produziti?

Drugo, imam par kablova koji su fabrički generisani u kućištu, nemam blage veze za sta sluze mislim imam ali nemam gdje da ih ustekam. Zato savjet trebam od vas.


Kuda da ovo spojim, to je od kucista ono kao H - L za kontrolu ventilatora. ? Plus neki sata nemam pojma sta da uradim s njim ?


Da li ima neki vrag da se kupi neki kabal koji moze da produzi konektore za kabal sa gornje slike ? I kuda treba da ukljucim kablove sa donje slike.

I zadnje pitanje, konektovao sam vodeno hlađenje na plocu pod utor pise CPU_FAN dok pored ima OPT_CPU to ni ne znam sta je.

Posto mog starog BH foruma nema vise unisten je, nasao sam vas kao dobre drugare da mi pomognete, pa eto iskreno se nadam da cu dobiti neki dobar odgovor da zatvorim kuciste :)

Hvala unaprijed.
 

Syllar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x
Motherboard:
MSI B350 Bazooka
RAM:
Corsair Vengeance 16gb ddr4 3200mhz Cl16
VGA & cooler:
Asus Dual RX6600
Display:
Asus TUF 249Q
HDD:
1TB wd blue + 120gb Ssd Transcend+ 1tb external + 500gb samsung 980
Case:
MS Industrial Hulk Pro
PSU:
Seasonic S12 620W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origin Core + G502
Internet:
Neki raspad ( 500kb/s download) - i dalje isti raspad od neta

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Kablove sam naručio onaj splitter za rgb to sam skontao, skontao sam i sta je ovaj sata kabal od kucista, to je lampa naprijed neka ispod crvena. U pitanju je Masterbox 5T kuciste.

Ostali su mi kablovi za kontrolu H-L ventilatora nemam gdje sa njima :S Em ne znam da li sam hlađenje dobro spojio..
Ima kod procesora dva pina , ja ubacio u pin cpu fan tu sam pumpu ukljucio valjda tu ide..
 

Syllar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x
Motherboard:
MSI B350 Bazooka
RAM:
Corsair Vengeance 16gb ddr4 3200mhz Cl16
VGA & cooler:
Asus Dual RX6600
Display:
Asus TUF 249Q
HDD:
1TB wd blue + 120gb Ssd Transcend+ 1tb external + 500gb samsung 980
Case:
MS Industrial Hulk Pro
PSU:
Seasonic S12 620W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origin Core + G502
Internet:
Neki raspad ( 500kb/s download) - i dalje isti raspad od neta
Kablove sam naručio onaj splitter za rgb to sam skontao, skontao sam i sta je ovaj sata kabal od kucista, to je lampa naprijed neka ispod crvena. U pitanju je Masterbox 5T kuciste.

Ostali su mi kablovi za kontrolu H-L ventilatora nemam gdje sa njima :S Em ne znam da li sam hlađenje dobro spojio..
Ima kod procesora dva pina , ja ubacio u pin cpu fan tu sam pumpu ukljucio valjda tu ide..
Iskreno za pumpu ne znam, nikad nisam koristio vodeno al kontam da koristi 4 pin cpu kao i stock kuler al kazem opet nisam koristio otprilike pricam, meni su npr ovi za kontrolu h-l direkno spojeni jedni na druge pa sam sva 3 kulera kucista udario na molex, imam normalno 2 brzine nisu neki kuleri kako vidim al se ne cuju sto je najvaznije ni kad ih stavim na max da rade. Tako da su mi oba sys_fan 4 pin ostala slobodna.
 

MarkoC

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2018.
Poruka
13
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Proveri da li ti je u BIOS-u, u Peripherals podesen LED i RGB fusion.
Pretpostavljam da pokusavas te ostale konektore od ventilatora prikljuciti na ovo:
Trebalo bi da iskoristis onaj jedan produzni kablic, da ga utaknes u plocu i u njega drugi kabl sa ventilatora (ako je i na njima 12V RGBW).

A, kako prikljuciti vise njih... verovatno ima fora. Evo ga kablic, samo treba proveriti koliko stvari smes da prikljucis...
1-to-3 RGB Splitter Cable | Cooler Master

 
Poslednja izmena:

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Proveri da li ti je u BIOS-u, u Peripherals podesen LED i RGB fusion.
Pretpostavljam da pokusavas te ostale konektore od ventilatora prikljuciti na ovo:
Trebalo bi da iskoristis onaj jedan produzni kablic, da ga utaknes u plocu i u njega drugi kabl sa ventilatora (ako je i na njima 12V RGBW).

A, kako prikljuciti vise njih... verovatno ima fora. Evo ga kablic, samo treba proveriti koliko stvari smes da prikljucis...
1-to-3 RGB Splitter Cable | Cooler Master

RGBW nisam jos ustekao nigdje nemam kabal da mogu da utaknem, tj moji cooleri imaju rgbw ali su prekratki, narucio sam preko ALIEXPRES-a par kablova za rgbw da bih mi i to proradilo.
Dalje što se tiče H-L kontrole ventilatora, ja nemam pojma gdje da ih uključim, niti kako da uključim jedne u druge, jel trebam neki kabel da kupim za to da bih mogao da kontrolisem ventilatore.

Onaj sata kabal od kucista sam skontao sta je i spojio ga na sata napajanje, on je kao neko prednje osvjetljenje neka plava traka ispod kucista to sam skontao kada sam upalio.

Sada me muči, spojio sam vodenu pumpu na CPU_OPT, radi isto kao i na CPU_FAN, sad ni sam ne kontam, jedni kazu ovako jedni onako, bas sam malo tu zbunjen po tom pitanju.

Kako recimo sad kod mene su tri ventilatora sa prednje strane kucista, dva na redijatoru vodenog hlađenja, jedan ispod koji bi eto po mojoj teoriji trebao da ubacuje svjez zrak, te sam stavio jedan vent nazad da izbacuje zrak, ali sam svakako planirao da ubacim jos jedan na gornju stranu kucista, ali vidjet cu da li ce biti overkill i da li ce biti bučno, sad za sad nije bučno.

Sad me muči, kako ce se ventovi početi okretati brze ako se procesor grije , mislim kojom logikom ? To mi je prije bilo na starom pc-u, ono stock cooler, i cim temperatura raste on se brze okrece, po mojoj nekoj logici kada ustekam vodenu pumpu u cpu_fan nece se okretati moji ventilatori već pumpa ce brze pumpati ako se procesor zagrije, kako onda da konrolisem ventilatore tipa ili da ja spojim to nekako H-L za ventilatore, ili na koji način bi oni mogli da hlade kada dođe do zagrijavanja. Jer kako kontam i pratim, uglavnom mi vrte konstantnu brzinu nekih 800 - 900 obrtaja..

Skinem SpeedFan program uopšte ne očitava temperature procesora. Predpostavljam zato sto sam bocnuo u CPU_OPT.

I isto hocu da pitam da ne otvaram novu temu, imam ram DDR4 2x8GB @ 3000mhz, koji god program otvorim pise da radi na 1500mhz kako to podesiti ?
Kako uopšte korak po korak klokovati procesor i nastimati ram da radi na 3000mhz posto mi je ram takav po defaultu. Imam R5 1600x, i kontam na 4.0 da klokujem, ali nisam to do sada radio, da li da klokujem programom nekim ili u biosu, sta je bolje ? i da li ja moram voltazu da dizem ili ce to samo da se podigne kada ja podignem frekvenciju procesora :)
 

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
Prvo, koje hlađenje imaš i gde stoji?

Drugo, puno teksta, malo slika. Niko nema strpljenja da to čita, i ništa nije jasno ni kada se pročita. Stavi slike šta si probao, kako izgledaju konektori, kako izgleda kabel i njegovi krajevi na jednoj slici, sa čime si dobio te kablove, da li sa kulerom ili kućištem? Slike stavljš kako Thumbnail ne Full. Zatim kakvi su ventilatori PWM ili 3-pinci, na kućistu i gde su ubodeni.

Treće, zar ovo nemaš na kućištu?
Capture.JPG

Tu bodeš Led strip i led kabel od ventova(nijee RGB), ventove, kabel od front panela i napajanje. Pa onda možeš kotrolisati jačinu led svetla i brzini ventova(12V/7V) - sa 3 pinske ventove.

imam ram DDR4 2x8GB @ 3000mhz, koji god program otvorim pise da radi na 1500mhz kako to podesiti ?
Ovo je uredu memorija ti radi na 3000MT/s ili 1500Mhz

Imam R5 1600x, i kontam na 4.0 da klokujem, ali nisam to do sada radio, da li da klokujem programom nekim ili u biosu, sta je bolje ? i da li ja moram voltazu da dizem ili ce to samo da se podigne kada ja podignem frekvenciju procesora
Biosom. Ne menjaš frekvenciju već množilac u biosu(ratio). Voltaža, zavisi od stabilnosti i temperature. Za ovo otvori novu temu pa će ti neko pomoći.
 
Poslednja izmena:

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Prvo, koje hlađenje imaš i gde stoji?

Drugo, puno teksta, malo slika. Niko nema strpljenja da to čita, i ništa nije jasno ni kada se pročita. Stavi slike šta si probao, kako izgledaju konektori, kako izgleda kabel i njegovi krajevi na jednoj slici, sa čime si dobio te kablove, da li sa kulerom ili kućištem? Slike stavljš kako Thumbnail ne Full. Zatim kakvi su ventilatori PWM ili 3-pinci, na kućistu i gde su ubodeni.

Treće, zar ovo nemaš na kućištu?
Pogledajte prilog 26420

Tu bodeš Led strip i led kabel od ventova(nijee RGB), ventove, kabel od front panela i napajanje. Pa onda možeš kotrolisati jačinu led svetla i brzini ventova(12V/7V) - sa 3 pinske ventove.



Ovo je uredu memorija ti radi na 3000MT/s ili 1500Mhz



Biosom. Ne menjaš frekvenciju već množilac u biosu(ratio). Voltaža, zavisi od stabilnosti i temperature. Za ovo otvori novu temu pa će ti neko pomoći.
**************************************************************************************************************************************************************************************


Evo ovako da ti napisem :

Hlađenje je CoolerMaster MasterLiquid 240 i nisam siguran kako se spajalo pošto prvi puta u zivotu imam vodeno hlađenje, jedino što je moglo da drzi pumpu na procesoru jeste ovo ovako slike ispod :
Ovo je default plastika koja je bila na matičnoj ploči te svi limovi koji dodju za postavljanje vodenog hladjenja ono sto ide iza ploce (backplate) niti jedan nije odgovarao, jedino je ovo logicno rijesenje bilo iskreno se nadam da nisam pogrijesio, spojio pumpu na CPU_FAN, i pored ima CPU_OPT ?




Kabal koji sam dobio uz vodeno hlađenje njega koristim da bi spojio prednja dva ventilatora da rade jer su kablovi od ventilatora kratki, dok sam teci vent mogao spojiti na knap.



Kabal koji je došao u kucistu mislim da je za kontrolu ventilatora nemam ga gdje spojiti ili mi fali jos nesto ?



Ventilatori s prednje strane kucista :



Kabal za RGBW sam narucio to jest onaj Y splitter. Na ploci nisam nigdje spojio nista na rgb jer nemam taj kablić.
 

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
Da Master MasterBox 5T, ja mislio MasterCase maker, tako nemaš onaj kontroler što samo gore napisao. Šta prvo reći? Hvala Cooler Masteru što nema uputstvo.

Šta je na drugoj strani je sata? Koje još imaš kablove od kućišta? Gde su nakačeni ti ventilatori?

Sad kako samo nešto gledao molex je za led, sata je napajanje za ventilatore, a ventilatore ubodeš u ta tri ako su 3 pinski. Ako su 4 pinski, bodeš ih u ploču na Sysfan.

Pumpa bi trebala da ide na: SYS_FAN3_PUMP, a fan od kulera na CPU_FAN.
 
Poslednja izmena:

MarkoC

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2018.
Poruka
13
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Čekaj, ajde jedno po jedno. Da li si ti uradio sve ovo? A ako nisi, gde je bio problem?
Pusti sad prednje ventilatore, oni su nebitni.

 

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Čekaj, ajde jedno po jedno. Da li si ti uradio sve ovo? A ako nisi, gde je bio problem?
Pusti sad prednje ventilatore, oni su nebitni.

Da Master MasterBox 5T, ja mislio MasterCase maker, tako nemaš onaj kontroler što samo gore napisao. Šta prvo reći? Hvala Cooler Masteru što nema uputstvo.

Imam sve to backplate koji sam dobio je identičan tome sa videa znači imam sve to, ali međutim taj backplate sam montirao ali ne može da prođe kroz rupice na matičnoj ploči. Mučio sam se par sati dok nisam ugledao u kutiji i ovaj dio koji sam spojio , slika ispod , backplate koji sam oznacio crvenim sam montirao ostali mi ne odgovaraju.

U pitanju je Gigabyte AB350 Gaming 3 ploča + Ryzen 5 1600x

Šta je na drugoj strani je sata? Koje još imaš kablove od kućišta? Gde su nakačeni ti ventilatori?

Sad kako samo nešto gledao molex je za led, sata je napajanje za ventilatore, a ventilatore ubodeš u ta tri ako su 3 pinski. Ako su 4 pinski, bodeš ih u ploču na Sysfan.

Pumpa bi trebala da ide na: SYS_FAN3_PUMP, a fan od kulera na CPU_FAN.
Ova tri kablića što držim u ruci su negdje povezana nema nista sa druge strane ako mi vjeruješ. To me i muči.

Obzirom da nemam SYS_FAN3_PUMP ja mogu pumpu stojiti na CPU FAN ILI CPU_OPT to imam pored procesora.

A imam i SYS FAN na drugom mjestu, i svakako predpostavljam da je to za coolere koji su na redijatoru vodenog hlađenja.

Također imam i ovaj kabal zaboravio sam jučer da ubacim sliku.


Ovo mogu da spojim na ploču a sa druge strane nemam šta da ubacm moji rgb ventilatori imaju 4pina i na rgb-u i na konektoru za napajanje.
 
Poslednja izmena:

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
Poslednja izmena:

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
Pumpa može i CPU_OPT (samo ako je do 1A ili 12W - ovo pretpostavka jer ni Cooler maste ni Gigabyte ništa ne napišu u specifikacijama) ili molexom direktno napajanje.
Pumpa nema nema Pwm, već voltage regulaciju tako da nije bitno, svakako je preporuka držati je na 100%.

Pwm ventove, možeš u bilo koji, možeš ih kotrolisati iz biosa, Pwm kontrolom. Možeš 2 na jedan konektor sa račvom.

Led ti je RGBW tako da ide u LED C2, ne C1. zato ti ni ne radi. Opet od čega ti je taj kabel? Koje vodeno: masterliquid-ml240l-rgb? Sve je tu nejasno...
 
Poslednja izmena:

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Pogledajte prilog 26430
???


???




Ne to je za ventove na kućištu ako su PWM...
Ventilatori su CoolerMaster Air Pressure RGB 4 pina ima za napajanje mali konektor i ima jos jedan za rgb za njega jos nemam kabal narucio sam.
E sad gdje sta da ustekam ? Vodenu pumpu u Sys_fan_pump? A gdje ventilatore sa redijatora, i gdje zadnji vent odpozadi kucista?
 

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Pumpa može i CPU_OPT (samo ako je do 1A ili 12W - ovo pretpostavka jer ni Cooler maste ni Gigabyte ništa ne napišu u specifikacijama) ili molexom direktno napajanje.
Pumpa nema nema Pwm, već voltage regulaciju tako da nije bitno, svakako je preporuka držati je na 100%.

Pwm ventove, možeš u bilo koji, možeš ih kotrolisati iz biosa, Pwm kontrolom. Možeš 2 na jedan konektor sa račvom.

Led ti je RGBW tako da ide u LED C2, ne C1. zato ti ni ne radi. Opet od čega ti je taj kabel? Koje vodeno: masterliquid-ml240l-rgb? Sve je tu nejasno...
MasterLiquid 240 | Cooler Master

Vent od pozati onaj generisani sto dodje na kucistu.
 

Syllar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x
Motherboard:
MSI B350 Bazooka
RAM:
Corsair Vengeance 16gb ddr4 3200mhz Cl16
VGA & cooler:
Asus Dual RX6600
Display:
Asus TUF 249Q
HDD:
1TB wd blue + 120gb Ssd Transcend+ 1tb external + 500gb samsung 980
Case:
MS Industrial Hulk Pro
PSU:
Seasonic S12 620W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origin Core + G502
Internet:
Neki raspad ( 500kb/s download) - i dalje isti raspad od neta

ilbb

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.06.2013.
Poruka
2.249
Rezultat reagovanja
268
Moja konfiguracija
Sve piše u uputstvu, znači Cpu fan i Cpu Opt, samo proveri da li oba imaju Pwm regulaciju, tako ventovi idu i onaj sa Pwm regulacijom.
Capture.JPG

Ventovi idu u Sys fan 1-3.

Rgb kabel ide ipak u LED_C1.

Ali treba ti RGB spliter na tri, nešto ovako,:
1-to-3 RGB Trident Splitter Cable
U to ubodeš tri venta i u LED_C1.

Onaj od kućišta za H/L (12V/7V) nema smisla koristi sa Pwm ventovima. Onaj RGBW kabel, što nisi napisao odakle ti je, a od ploče ti je, isto ti ne treba.

To bi bilo to, mada je i dalje nejasno, ali šta da se radi.

Znači nemaš MASTERLIQUID ML240L RGB ali od čega ti je onda ovaj RGB kabel:
Capture1.JPG
Ako ga imaš sve piše u uputsvu kako i za onaj bez RGB.

Kraj.
 
Poslednja izmena:

MarkoC

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2018.
Poruka
13
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Hajde prvo da on priključi hlađenje kako treba.
Znači pumpa ide u CPU_OPT, a njena dva ventilatora, preko splitera ulaze u CPU_FAN.
 

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Sve piše u uputstvu, znači Cpu fan i Cpu Opt, samo proveri da li oba imaju Pwm regulaciju, tako ventovi idu i onaj sa Pwm regulacijom.
Pogledajte prilog 26431

Ventovi idu u Sys fan 1-3.

Rgb kabel ide ipak u LED_C1.

Ali treba ti RGB spliter na tri, nešto ovako,:
1-to-3 RGB Trident Splitter Cable
U to ubodeš tri venta i u LED_C1.

Onaj od kućišta za H/L (12V/7V) nema smisla koristi sa Pwm ventovima. Onaj RGBW kabel, što nisi napisao odakle ti je, a od ploče ti je, isto ti ne treba.

To bi bilo to, mada je i dalje nejasno, ali šta da se radi.

Znači nemaš MASTERLIQUID ML240L RGB ali od čega ti je onda ovaj RGB kabel:
Pogledajte prilog 26432
Ako ga imaš sve piše u uputsvu kako i za onaj bez RGB.

Kraj.
RGBW dosao uz plocu. Nemam Master Liquid sa rgbom nego sam kupio MasterFan AirPressure ventilatore koji imaju RGB i njih sam montirao na redijator, ima slika na pocetku.
Splitter nisam dobio narucio sam ga stize za cca 20 dana.

Mozes li mi reci sa slike gore da li sam dobro montirao pumpu posto bracket nijedan ne odgovara za moju plocu.

Ovo sam koristio za montiranje tako da nisam vadio plastike sa ploce koje su dosle : Screenshot
 

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Hajde prvo da on priključi hlađenje kako treba.
Znači pumpa ide u CPU_OPT, a njena dva ventilatora, preko splitera ulaze u CPU_FAN.
Spojio vodeno hlađenje na CPU_OPT i od hlađenja dva venta na CPU_FAN evo i ss temperatura plus sam napravio na koliko stepeni će se pojačati ventilatori na cpu fan.



Uglavnom sve ok, cim se zagrije kad ga malo opteretim ventovi pojačaju, mislim da sada sve radi kako treba jos cu malo da korigujem kada ventilatori da se pale jače. Moram da napomenem procesor je overclockovan na 4.0 iako u idle temperatura varira od 35 do 45 stepeni jeli to normalno ? Sta ako ga optereti igra neka ili nesto trece zahtjevnije ?
 

Syllar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x
Motherboard:
MSI B350 Bazooka
RAM:
Corsair Vengeance 16gb ddr4 3200mhz Cl16
VGA & cooler:
Asus Dual RX6600
Display:
Asus TUF 249Q
HDD:
1TB wd blue + 120gb Ssd Transcend+ 1tb external + 500gb samsung 980
Case:
MS Industrial Hulk Pro
PSU:
Seasonic S12 620W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origin Core + G502
Internet:
Neki raspad ( 500kb/s download) - i dalje isti raspad od neta
Uglavnom sve ok, cim se zagrije kad ga malo opteretim ventovi pojačaju, mislim da sada sve radi kako treba jos cu malo da korigujem kada ventilatori da se pale jače. Moram da napomenem procesor je overclockovan na 4.0 iako u idle temperatura varira od 35 do 45 stepeni jeli to normalno ? Sta ako ga optereti igra neka ili nesto trece zahtjevnije ?
Jel u vidu spikova samo npr skoci za oko 10 stepeni odjednom i onda se polako spusta i nastavi normalan idle 35 npr ?
 

MarkoC

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2018.
Poruka
13
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Sta ako ga optereti igra neka ili nesto trece zahtjevnije ?
Zato se overclock testira. Skines program koji optereti procesor na 100%, ukljucis ga i pratis temperature. Morao bi da se dostigne neku temperaturu vec posle 10-20 min i da se fiksira na njoj. Istovremeno testiras i stabilnost overclocka, jer moze da ne radi kako treba na toj frekvenciji. Ako prodje klasican stress test u trajanju od npr. 2 sata, bez gresaka i sa bezbednom temperaturom, to je verovatno u redu.

Ryzen-5-1600x ima max temp 95°C, a u stressu bi trebalo da udje u 70 i nesto °C sa box coolerom. E sad, ti imas vodeno hladjenje.

edit: Čekaj, ne vidim overclock? Nisi dizao napone, a CPU ti je na 3,6 GHz.
 
Poslednja izmena:

mirzoni

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600x & Cooler Master Masterliquid 240
Motherboard:
Gigabyte AB350 Gaming3
RAM:
Corsair Vengeance DDR4 2x8gb @ 3000mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 GTX 1080
HDD:
3TB WD RED
Case:
COOLER MASTER MASTERBOX 5T
PSU:
ThermalTake SE730w
Internet:
80mb/s
OS & Browser:
Win10 & Chrome
Zato se overclock testira. Skines program koji optereti procesor na 100%, ukljucis ga i pratis temperature. Morao bi da se dostigne neku temperaturu vec posle 10-20 min i da se fiksira na njoj. Istovremeno testiras i stabilnost overclocka, jer moze da ne radi kako treba na toj frekvenciji. Ako prodje klasican stress test u trajanju od npr. 2 sata, bez gresaka i sa bezbednom temperaturom, to je verovatno u redu.

Ryzen-5-1600x ima max temp 95°C, a u stressu bi trebalo da udje u 70 i nesto °C sa box coolerom. E sad, ti imas vodeno hladjenje.

edit: Čekaj, ne vidim overclock? Nisi dizao napone, a CPU ti je na 3,6 GHz.
Ne napon mi se digne sam kada ja dignem mnozilac u biosu, nisam napone dirao, vjerovatno je to zbog update biosa posto sam prvo bios updatovao.
Kada radi na default clocku (3.6ghz) kada otvorim i pratim procesor, on sam opada recimo na 1.9 ili 2.5 ghz vjerovatno je tako uštiman, ne kontam se bas puno, ali kad pokrenem tipa nesto zahtjevno skoci na 3.6.


Jel u vidu spikova samo npr skoci za oko 10 stepeni odjednom i onda se polako spusta i nastavi normalan idle 35 npr ?
Uradio sam overclock na 4.0 samo sam mnozilac podigao u biosu kao sto sam vec i napisao, desi se da temperatura skoci na iddle na 45 stepeni, ali se za nekih 10ak sekundi vrati na tipa 35 do 38 stepeni. Kada sam u biosu temperatura je oko 25 stepeni.

Vodeno spojeno sve kako treba ventilatori svi kako treba spojeni, nastimao sam da jače duvaju tj da se brze okrecu kako se procesor grije da hlade bolje sve radi perfekt. Hvala na savjetima momcima iznad.

Samo me zanima kako sad spojiti ove kablove za kontrolu H-L sa kucista sto sam dobio uz kuciste. Ne znam gdje idu :)
 
Poslednja izmena:

Syllar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x
Motherboard:
MSI B350 Bazooka
RAM:
Corsair Vengeance 16gb ddr4 3200mhz Cl16
VGA & cooler:
Asus Dual RX6600
Display:
Asus TUF 249Q
HDD:
1TB wd blue + 120gb Ssd Transcend+ 1tb external + 500gb samsung 980
Case:
MS Industrial Hulk Pro
PSU:
Seasonic S12 620W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origin Core + G502
Internet:
Neki raspad ( 500kb/s download) - i dalje isti raspad od neta
Ako skace tipa nonstop vidi da nije ostao upaljen core performance boost, ako skace tipa jednom u 5-10 min sta znam, to je i normalno zavisi mozda je jednostavno zbog procesa u pozadini...
 
Vrh